Reklama

Reklama

Quadrophenia debutujícího britského režiséra Franca Roddama je volným filmovým zpracováním stejnojmenné rockové opery hudební skupiny The Who, která vypráví příběh Jimmyho Coopera, mladého příslušníka subkultury mods. Píše se rok 1964 a Jimmy hledá únik z nudného světa rodičů a ještě nudnější práce poslíčka v jedné londýnské reklamní agentuře mezi stejně naladěnými vrstevníky. V komunitě mods se cení úpravný vzhled, odlišující její příslušníky od špinavých rockerů, vlastnictví patřičně vyšperkovaného skútru Lambretta či Vespa a také schopnost obstarat povzbuzující amfetaminy, umožňující protančit noc na koncertech oblíbených kapel. Jako každý vyhraněný životní styl má však i tento svá úskalí... Ve filmu, který nabízí především živelnou energii a nefalšovanou autenticitu, se ve vedlejších rolích objevili tehdejší frontman skupiny The Police a budoucí globální hvězda Sting (vlastním jménem Gordon Sumner) a punková zpěvačka Toyah Willcox. (Česká televize)

(více)

Recenze (20)

anniehall 

všechny recenze uživatele

3,5* Subjektivně nejlepší deska od the WHO posloužila chlapům z kapely coby předloha pro stejnojmenný film. Album je to jistě pětihvězdičkové, hudba, texty a muzikantské výkony par excellence. A možná právě proto jsem od filmu očekával o malinko víc, tedy hlavně muziky (protože písně z alba se objevují spíše v útržcích a k dokreslení atmosféry). Ale odpoutám-li se od nesplněných očekávání, mám před sebou kvalitně natočený film - drama, poměrně barvitě popisující mládež v šedesátých letech (a to konkrétně subkultury the MODS versus the Rockers). Dobré herecké výkony, skvěle vybraní herci a tu tam se zableskne i výtečná hudba od kluků z the WHO. Není se čemu divit, že právě v těchto chvílích, kdy se obraz snoubí s emotivní hudební složkou, je film nejpřesvědčivější. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Rozbouřené hormony, klackovská póza, první sexuální zkušenosti, zkrátka generační revolta. Mopedy, kam se podíváš, to všechno je Quadrophenia. Francu Roddamovi se povedlo Mods z hesla na Wikipedii zhmotnit a ztotožnit je s konkrétními postavami. Při dotazu na znalost subkultur a hnutí si nejspíš vybavíte hippies a punk, případně hipstery, Mods se na rozdíl od výše uvedených nikdy nepodařilo transformovat do podoby mezinárodního masového hnutí, lokálně a dobově podmíněné ale vlivné bylo, a jak už to u generačních výstřelků bývá zvykem, od počátku ho veřejnost považovala za hodně kontroverzní. V době vzniku filmu měla přístupnost od 18 let opodstatnění, dnes už nad tím omezením nejspíš pokrčíte rameny, jak vám přijde nepochopitelné. Hudební rozměr Quadrophenie nedokážu plně ocenit, ale jako drama a exkurze do příslušného kulturního prostředí funguje snímek bez potíží. Snad jen posledních 15 minut přerůstá postoj hlavního hrdiny z provokace a bezradnosti k osobnostní patologii. U podobných počinů ale stejně nejvíc oceňuju autenticitu a atmosféru, ani s jedním jsem neměl byť jen nejmenší problém. Celkový dojem: 80 %. ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Dívám se hodně zpět. S opětovným zhlédnutím Tommy jsem si vzpomněl na QUADROPHENIU. Kapela Who není ani moje srdcová, ani zcela má krevní skupina, ovšem tenhle film mě k ní dostal tuším v roce 1981, kdy jsem ho poprvé viděl. A věřte, že sledovat divokou rebelii mladých v německé TV ZDF a být přitom v komunistickém Československu, byl řádný zážitek. V té době se u nás formovalo punkové hnutí, objevovaly se kapely jako Jasná páka, OZW či F.P.B. a člověk cítil tu chuť se vzbouřit, vykřičet ze sebe všechno znechucení komunistickou společností. Byť je příběh zasazen do 60.let, touha bouřit se proti konvencím zůstává. A tenhle film se tak stává nadčasovým a stále aktuálním. Alespoň pro mne. Viděno 3x ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Odvěký příběh o generační vzpouře tentokrát v anglických barvách. 1) První zaujme výborná hudba (nejen od Who), která skvěle ladí s filmem._____ 2) Pak si nelze nevšimnout spousty pěkných zdivočelých kluků. Je tu 21letý Phil Daniels (hlavní postava Jimmy), 18letý Mark Wingett (vysoký hnědovlasý drzý Dave), 28letý Sting (Ace Face, modla Mods), 24letý Garry Cooper (Peter) a další a další._____ 3) V uších zazvučí i pěkná britská angličtina._____ 4) Identifikace se značkou jako náhražka smysluplného života je typickým únikem zejména duchovně méně rozvinuté populace. I naše chlapce čeká jen nekvalifikovaná práce anebo žádná. Chápu zdroje i příčiny jejich frustrace. Nelíbí se mi zvolený únik._____ 5) S hlavní postavou, s Mods ani s ničím podobným se neztotožňuji, ale emoce ve filmu jsou nejen uvěřitelné a přesvědčivé - jsou očividně pravdivé. Love reign on me!_____ 6) Více info o britské alternativě hippies uvádí anglická Wiki._____ 7) Za zmínku stojí i fešácký 33letý scenárista a režisér Franc Roddam (mimochodem tvůrce soutěže Master Chef)._____ 8) Všimli jste si, jak dosáhnout toho, aby levi´sky dobře padly? Nosíte je mokré, aby se srazily podle tvaru těla. A nezapomeňte na žvýkačku 24/7! Obzvlášť půvabné u něžných dívek. We are mods! ()

FrodoF 

všechny recenze uživatele

Kdybych měl větší vztah k muzice od The Who (která se mi prostě jenom líbí, ale jen tak do uší v mptrosce bych si jí asi nepustil) tak by to bylo za 5*. Jinak příběh je celkem dobrej, má to dobrou atmosféru a mods jako subkultura mi je sympatická. Sting byl taky super. Jenom občas tam bylo moc záběrů na hlavního "hrdinu" koukajícího někam do dáli. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (6)

  • Předloha filmu, album Quadrophenia z roku 1973, je podle magazínu Rolling Stone jedním z 500. nejlepších alb všech dob. (ČSFD)
  • Natáčelo se v obchodě A. Cooke's Pie & Mash na Goldhawk Road 48 v londýnské části Shepherd's Bush. (Stoka)

Reklama

Reklama