Quadrophenia

Drama / Muzikál

Velká Británie, 1979, 120 min

Jasná volba pro fanoušky The Who a pro každého kdo se chce něco dozvědět o subkultuře Mods. Obsahuje mnoho velmi silných obrazových i hudebních momentů (příjezd do Brightonu - Get out, stay out). Jimmi sám vystihl celý smysl filmu: “I don't wanna be the same as everybody else. That's why I'm a Mod, see? I mean, you gotta be somebody, ain't ya, or you might as well jump in the sea and drown.”(8.7.2011)

O tomhle filmu jsem nikdy předtím neslyšela, až mi anglicky-mluvící kolegové řekli, že pro mnohé z nich je to film a jeho hudba a písně to jediné, co mají ještě rádi od dob střední školy. Ostatní kapely, zpěváci a filmy časem ztratily pro ně svůj šarm, ale tohle je něco jediněčného. Tak jsem se na ten film podívala. Bohužel, nejsem fanynka The Who, ale slyšela jsem o nich. Jejich hudba není vůbec špatná. V tomto případě je Quadrophenia rockový muzikál. Podobně jako Dr. Jekyll a pan Hyde žili v jedné osobě, také hlavní postava v sobě obsahuje Jimmyho a pana Jamese. Jimmy je kluk, který dělá pomocnou administrativní práci a všechny svoje peníze utrácí za imidž a život vyznavače moderního stylu v městském gangu Mods. Jeho kamaráti a známí jsou nám představeni nejdříve v plném lesku, jako si kupují na míru šité obleky, mají skútry ověšené světlami a zrcadly a kupují si drogy, lépe řečeno prášky. A tento život v partě je životem pana Jamese. Na večírcích poslouchají moderní písničky. které jsou dnes evergreeny. V jedné scéně Jimmy vysvětluje, že celé jeho snažení směřuje k tomu, aby se dostal blíže k ´faces´ - lidem, kteří jsou v čele tohoto hnutí a všichni ostatní je jenom napodobují a snaží se dostat k nim blíže. On by se však chtěl dostat mezi ně. Jimmovi kamaráti nejsou žádní myslitelé, pracují manuálně, například na skládce. Přes den by si je člověk ani nevšiml, ale večer, když jsou ohozeni a mezi svýma, to je jiný život. Jejich nepřítelem, kterým opovrhují a vůči kterému se vyhraňují jsou Rockeři. Z našeho pohledu obě skupiny poslouchají dobrou hudbu a rozdíl mezi těma dvěma proudy je opravdu malý. V průběhu filmu se ukazuje, že Jimmy je asi jediným, který tím stylem žije i přes den. Celý jeho život se točí jenom kolem toho jednoho. Zatímco ostatní partu berou jenom jako zábavu na volný čas. To mu vykričí i Steph, která se s ním rozešla, Poté, co vlastní vinou přijde o práci, máma ho vyhodí z domu, přítelkyně se nechce k němu vrátit, pohádá se s kamarády a rozbije si skútr, zůstane mu jediné, v co věří. Když ho zklame i to, život nemá více cenu. Ale netřeba zapomínat, že tento film začíná koncem...(26.3.2014)

• Perry-

Film o totálně pro mě o ničem... je to asi jako kdyby se američan díval na český film o komunistech. O pozadí nic nevím, motivy postav jsou mi tím pádem úplně ukradené. Kdyby to mělo 20 minut... fajn, bylo by to dobré. Takhle je to roztahané nuda, kde za něco stojí akorát hudba a Sting.. za to ta 1*. Místní hodnocení chápu, ale ten film se mi prostě netrefil do nálady ani do typu filmu, jaký sleduji. PS. Nevím, co je na tom "muzikál".(26.9.2011)

Nemám rád muzikály, rockové opery a tak podobně. Hnusí se mi veškerá ta škrobená, absolutně nepřirozená vystoupení, ten pseudoart, který v těchto filmových nebo hudebních odvětvích umělci předvádějí. "Quadrophenia" the movie, má naštěstí do něčeho takového daleko. Tento film, založený na stejnojmenné řadové desce britské kapely "The Who" z roku 1973 je něco výjimečného. Úroveň filmu tu podle mě daleko přesahuje úroveň originální hudby. Snímek pojednává o mladém muži jménem Jimmy, který bojuje na straně členů subkultury Mods proti Rockerům, ale ty největší boje se odehrávají právě v něm samotném a čím více se snaží jít tvrdě za svým a odlišit se od ostatních, tím více svůj boj prohrává a utápí se v beznaději, jelikož se mu život začíná hroutit jako domeček z karet. Co víc říct, silný příběh, silný film, který vám dá opravdu silné pocity. Hudba bezchybná, hlavně ta dobová. Všechno OK. Po dlouhé době zase film, se kterým jsem naprosto spokojený.(21.11.2012)

Kdybych měl větší vztah k muzice od The Who (která se mi prostě jenom líbí, ale jen tak do uší v mptrosce bych si jí asi nepustil) tak by to bylo za 5*. Jinak příběh je celkem dobrej, má to dobrou atmosféru a mods jako subkultura mi je sympatická. Sting byl taky super. Jenom občas tam bylo moc záběrů na hlavního "hrdinu" koukajícího někam do dáli.(25.1.2008)

• - O roli Petera (Garry Cooper) se ucházel i zpěvák kapely Sex Pistols John Joseph Lydon. (Stoka)

• - Když Jimmy (Phil Daniels) na molu říká svým přátelům: ''To je Brighton'', ve skutečnosti jde o Eastbourne. Proto má konec pláže po pravé ruce a nikoli po levé, jak by to bylo, kdyby skutečně hleděl na místo osudové rvačky. (Stoka)

• - Předloha filmu, album Quadrophenia z roku 1973, je podle magazínu Rolling Stone jedním z 500. nejlepších alb všech dob. (Marounek)