Quadrophenia

Drama / Muzikál

Velká Británie, 1979, 120 min

Jasná volba pro fanoušky The Who a pro každého kdo se chce něco dozvědět o subkultuře Mods. Obsahuje mnoho velmi silných obrazových i hudebních momentů (příjezd do Brightonu - Get out, stay out). Jimmi sám vystihl celý smysl filmu: “I don't wanna be the same as everybody else. That's why I'm a Mod, see? I mean, you gotta be somebody, ain't ya, or you might as well jump in the sea and drown.”(8.7.2011)

Snímek "Quadrophenia" je skvělým zachycením doby, a to byl natáčen patnáct let po tom, kdy se odehrává děj filmu. Skvěle vybraní herci, případně zpěváci, skvělé scény, které jsou možná chvílemi hodně dlouhé, ale i tak fungují. Závěr už je parádně symbolický, ale má v sobě potřebné poselství. A hlavně skvělou hudbu.(30.3.2018)

Kdybych měl větší vztah k muzice od The Who (která se mi prostě jenom líbí, ale jen tak do uší v mptrosce bych si jí asi nepustil) tak by to bylo za 5*. Jinak příběh je celkem dobrej, má to dobrou atmosféru a mods jako subkultura mi je sympatická. Sting byl taky super. Jenom občas tam bylo moc záběrů na hlavního "hrdinu" koukajícího někam do dáli.(25.1.2008)

• Perry-

Film o totálně pro mě o ničem... je to asi jako kdyby se američan díval na český film o komunistech. O pozadí nic nevím, motivy postav jsou mi tím pádem úplně ukradené. Kdyby to mělo 20 minut... fajn, bylo by to dobré. Takhle je to roztahané nuda, kde za něco stojí akorát hudba a Sting.. za to ta 1*. Místní hodnocení chápu, ale ten film se mi prostě netrefil do nálady ani do typu filmu, jaký sleduji. PS. Nevím, co je na tom "muzikál".(26.9.2011)

Dívám se hodně zpět. S opětovným zhlédnutím Tommy jsem si vzpomněl na QUADROPHENIU. Kapela Who není ani moje srdcová, ani zcela má krevní skupina, ovšem tenhle film mě k ní dostal tuším v roce 1981, kdy jsem ho poprvé viděl. A věřte, že sledovat divokou rebelii mladých v německé TV ZDF a být přitom v komunistickém Československu, byl řádný zážitek. V té době se u nás formovalo punkové hnutí, objevovaly se kapely jako Jasná páka, OZW či F.P.B. a člověk cítil tu chuť se vzbouřit, vykřičet ze sebe všechno znechucení komunistickou společností. Byť je příběh zasazen do 60.let, touha bouřit se proti konvencím zůstává. A tenhle film se tak stává nedčasovým a stále aktuálním. Alespoň pro mne.(7.8.2010)

• - O roli Petera (Garry Cooper) se ucházel i zpěvák kapely Sex Pistols John Joseph Lydon. (Stoka)

• - Natáčelo se v obchodě A. Cooke's Pie & Mash na Goldhawk Road 48 v londýnské části Shepherd's Bush. (Stoka)

• - Předloha filmu, album Quadrophenia z roku 1973, je podle magazínu Rolling Stone jedním z 500. nejlepších alb všech dob. (Marounek)