Quadrophenia

Quadrophenia

Drama / Hudební

Velká Británie, 1979, 120 min

Dívám se hodně zpět. S opětovným zhlédnutím Tommy jsem si vzpomněl na QUADROPHENIU. Kapela Who není ani moje srdcová, ani zcela má krevní skupina, ovšem tenhle film mě k ní dostal tuším v roce 1981, kdy jsem ho poprvé viděl. A věřte, že sledovat divokou rebelii mladých v německé TV ZDF a být přitom v komunistickém Československu, byl řádný zážitek. V té době se u nás formovalo punkové hnutí, objevovaly se kapely jako Jasná páka, OZW či F.P.B. a člověk cítil tu chuť se vzbouřit, vykřičet ze sebe všechno znechucení komunistickou společností. Byť je příběh zasazen do 60.let, touha bouřit se proti konvencím zůstává. A tenhle film se tak stává nadčasovým a stále aktuálním. Alespoň pro mne. Viděno 3x(7.8.2010)

Pokud nemáte ani ponětí o tom, kdo to jsou mods, neznáte hudební a kulturní pozadí, ze kterého snímek vychází a už vůbec netušíte, co se skrývá pod značkou Lambretta nebo Vespa, pak s největší pravděpodobností nedokážete docenit tento film iniciovaný kapelou The Who. Oproti podobně laděnému snímku Rude Boy (spojený pro změnu jinou legendou, The Clash) je mnohem propracovanější a co se týče příběhu i konzistentnější. Mods, mladá subklutura (která se téměř neliší od té kolem dnešní kytarové "britské invaze") tu prezentuje postoje celé jedné generace, která stála rovnýma nohama na zemi a neulítávala na vlně psychedelických fantazíí a nesplnitelných snů idealistických hippies. Existencialismus, chce se říci. Mimo to je film po technické stránce poměrně profesionálně odvedená práce s několika silnými momenty (spontánní rebelie [riot] na nábřeží v Brightonu, mods vs. rockers vs. police). Kdo má kladný vztah k hudební historii druhé půle 20. století, ať si klidně na ulici začně vyřvávat "We are the mods!", je to silně nakažlivé a stále aktuální. Jeden song od The Rakes se jmenuje "Work, work, work (pub, club, sleep)", což shrnuje nejen tenhle film, ale i všechno, ostatní kolem mods a dnešní kytarové indie scény.(15.8.2006)

Kdybych měl větší vztah k muzice od The Who (která se mi prostě jenom líbí, ale jen tak do uší v mptrosce bych si jí asi nepustil) tak by to bylo za 5*. Jinak příběh je celkem dobrej, má to dobrou atmosféru a mods jako subkultura mi je sympatická. Sting byl taky super. Jenom občas tam bylo moc záběrů na hlavního "hrdinu" koukajícího někam do dáli.(25.1.2008)

• Perry-

Film o totálně pro mě o ničem... je to asi jako kdyby se američan díval na český film o komunistech. O pozadí nic nevím, motivy postav jsou mi tím pádem úplně ukradené. Kdyby to mělo 20 minut... fajn, bylo by to dobré. Takhle je to roztahané nuda, kde za něco stojí akorát hudba a Sting.. za to ta 1*. Místní hodnocení chápu, ale ten film se mi prostě netrefil do nálady ani do typu filmu, jaký sleduji. PS. Nevím, co je na tom "muzikál".(26.9.2011)

Nemám rád muzikály, rockové opery a tak podobně. Hnusí se mi veškerá ta škrobená, absolutně nepřirozená vystoupení, ten pseudoart, který v těchto filmových nebo hudebních odvětvích umělci předvádějí. "Quadrophenia" the movie, má naštěstí do něčeho takového daleko. Tento film, založený na stejnojmenné řadové desce britské kapely "The Who" z roku 1973 je něco výjimečného. Úroveň filmu tu podle mě daleko přesahuje úroveň originální hudby. Snímek pojednává o mladém muži jménem Jimmy, který bojuje na straně členů subkultury Mods proti Rockerům, ale ty největší boje se odehrávají právě v něm samotném a čím více se snaží jít tvrdě za svým a odlišit se od ostatních, tím více svůj boj prohrává a utápí se v beznaději, jelikož se mu život začíná hroutit jako domeček z karet. Co víc říct, silný příběh, silný film, který vám dá opravdu silné pocity. Hudba bezchybná, hlavně ta dobová. Všechno OK. Po dlouhé době zase film, se kterým jsem naprosto spokojený.(21.11.2012)

• - Když Jimmy (Phil Daniels) na molu říká svým přátelům: ''To je Brighton'', ve skutečnosti jde o Eastbourne. Proto má konec pláže po pravé ruce a nikoli po levé, jak by to bylo, kdyby skutečně hleděl na místo osudové rvačky. (Stoka)

• - Snímek obsahuje několik odkazů na kapelu "The Who". Jejich desku je možné spatřit u gramofonu na párty a nad Jimmyho (Phil Daniels) postelí visí fotografie kyteristy Peteho Townshenda. (Dekovnik)

• - Předloha filmu, album Quadrophenia z roku 1973, je podle magazínu Rolling Stone jedním z 500. nejlepších alb všech dob.