Univerzální voják: Zpět v akci

Univerzálny vojak: Späť v akcii

Sci-Fi / Akční

USA, 1999, 79 min

• Vecko99

Uznávám, že to není nejlepší film, který jsem kdy viděl, ale nepřišel mi tak špatný, jak tady každý píše. Scénář je slabý jako vždy, metalová hudba mě tam dost rušila, ale zase souboje, kór ten závěrečný proti Whiteovi stály poměrně za to, takže pro mě lepší dvě hvězdy. Neházel bych to do stejného pytle jako předešlá dvě pokračování bez Van Dammeho a ostatních hvězd.(27.12.2012)

• Djkoma

Nejhorší na tomhle "pokladu" není, že totálně zabíjí velmi dobrou jedničku nebo snad akční potenciál v slušných hercích, kteří se až příliš obyčejně mlátí. Ale fakt, že jsem byl nucen za tento "průšvih" vyhodit 30 Kč ve videopůjčovně... Nikdy si to neodpustím a děti v Africe mi brzy pošlou kus svého ucha, že jsem to nedal jim...(3.6.2004)

Van Damme sa prvýkrát rozhodol zahrať v pokračovaní, vybral si k tomu jeden zo svojich najslávnejších filmov, Univerzálneho vojaka, mal k dispozícii slušný rozpočet, ale miesto nakopnutia jeho komerčne upadajúcej kariéry vzniklo teda poriadne brakové béčko, ktoré mu teda moc nepomohlo, no podľa mňa sa jedná síce o dosť hlúpu a aj infantilnú, toto sa poprieť nedá, ale predsa len aj tak stále slušnú žánrovú zábavu. Už len tá zápletka pôsobí, ako z toho najhoršieho braku, superpočítač, ktorý sa vzbúri a začne vytvárať armádu univerzálnych vojakov, aby ovládli svet, ale našťastie je to odľahčené, s množstvom zábavných scén, poriadne akčné a vďaka dĺžke aj neskutočne svižné, takže tu sa nedá nudiť ani na minútu. Celkom spokojný som aj po akčnej stránke, je jej tu dosť, nechýbajú súboje, veľkolepé prestrelky, množstvo výbuchov a nejaké tie naháňačky alebo kaskadérske kúsky, pričom všetko je to slušne natočené a plne prehľadné. Ale najviac vynikajú predsa len tie súboje, Van Damme už určite predviedol aj lepšie kúsky, ale aj tieto majú slušnú choreografiu a dostatok výborných nápadov a momentov. Hlavne taká bitka v klube alebo celá časť v nemocnici ma dosť bavili. Ale aj na zvyšnú akciu sa dobre pozerá, aj keď tie prestrelky pôsobia predsa len trochu pubertálne, či už hudbou alebo množstvom zbytočne vystrieľanej munície, aj keď to nemá žiadny efekt. Plusom je aj obsadenie, Van Damme tu má síce v rámci série úplne podivne pojatú postavu, aj napriek tomu, že ho kedysi zabili a následne urobili univerzálneho vojaka, tak je opäť normálnym človekom, ale celkovo s ním nemám problém, je tu sympaťák, rád sa tu zhadzuje rôznymi grimasami a v akcii má čo predviesť, jeho partnerka novinárka nie je najhoršia, k tomu niekoľko známych vedľajších postáv a ani univerzálni vojaci nie sú najhorší. Michael Jai White to síce berie až moc vážne a zase tak moc tu toho nepredvedie, ale dosť ma bavil Bill Goldberg, ktorý tu má s Van Dammom plno zábavných stretov. Hlavne scéna s výťahom nemá chybu. Režijne to tiež pôsobí len pubertálne, ale dá sa cez to preniesť a technická stránka je predsa len na dostatočnej úrovni. Takže v tomto prípade ma to mizerné hodnotenie vôbec neprekvapuje, tento film je poriadny brak, ale zase poriadne odľahčený, zábavný a akčný. Pri správnej nálade je to výborná zábava a tak ja nemám s nadpriemerným hodnotením problém. 72%(4.4.2007)

Já jsem asi diametrálně odlišný divák, ale docela se mi to líbilo. Když pominu pár kravin, které musel scénárista "dovyřešit" aby to dávalo smysl, tak jako jednoduší film s tím problém nemám. Po absolvování druhého vojáka se na film strhly zničující recenze a dodnes jsem nepochopil proč. Viděl jsem i napodruhé, pravda má to chyb jak máku, ale existuje dvanáct tuctů horších filmů...(19.9.2005)

• Paldiny

Univerzálny vojak č.1 bola poctivá akčná sci-fi zábava a po komerčnom úspechu len málokoho dokázala prekvapiť výroba druhého dielu. Pokračovanie z veľkej časti pod drobnohľadom samotného Van Damma a nadopované slušným rozpočtom si prevažne stavia na akcii, dejová stránka sa filmu nezúčastní. Postava JCVD je tentokrát "už len“ človekom a tým na seba berie ťarchu herectva. Veľmi nešťastný smer akým sa séria chcela vydať. Film ďalej postráda hlášky, nadhľad, zaujímavého protivníka, akým bol v jednotke Lundgren. Výslednému dojmu nepridáva ani rutinná akcia bez akéhokoľvek nápadu a tak Univerzálny vojak 2 zostáva už len smutným pokusom o veľkolepý sequel aký v kinách spravodlivo prepadol.(31.1.2014)

• - Americký WWF wresler Steve Austin, známý jako "Stone Cold", měl původně hrát roli Romea. (KucC)

• - Maggie (Kiana Tom) má ve filmu zbraň Colt M1911A1 ráže .45 ACP. (dc125)

• - Film se natáčel ve Waxahachie, v Caddo Lake a v Dallasu v Texasu, v Los Angelsa v Kalifornii a v Georgetownu v Kanadě. (rafix)