Zhoubné zlo

• USA Malignant (více)

James Wan se vrací ke svým žánrovým kořenům příběhem o dívce Madison, kterou paralyzují neustávající vize strašlivých vražd, které bohužel mají daleko k obyčejným snům. (Vertical Entertainment)

Kienast

Wan si natočil zábavnou blbinu, která si bere velké množství nápadů odjinud, ale přitom zůstane svá. Ze začátku dá vzpomenout na Insidious, pak zase na Temnou polovinu od Kinga, honička jak z filmu Sedm, pár akčních scén mi dost připomínalo Upgrade a v neposlední řadě tu máme problém, kterým trpěl profesor Quirell v prvním Harry Potterovi. Prostě zábavné, krvavé, hororové a přitažené za vlasy. Wan je borec a natočil si film pro zábavu a já se bavil převelice, díky za to. 7,5/10 ()

JamesSi

Dumb, but so much fun. A ví to o sobě, jaká je to blbost. O něco podobného se pokoušel Gore Verbinski s Hammer horrory u Léku na život, ale za mě to moc nefungovalo. Naopak Wanovo siamské dvojče mezi Phenomenou a Tmavě Rudou Daria Argenta, u mě fungovalo skvěle. Nutno říct, že si to od zmíněných dvou vypůjčuje divný napůl napřirozený příběh a ne Dariův vizuál. Ten je spíš Wanův, kromě pár chvil. Dokonce se dočkáme podobné akční scény jako jeho sicilských hrátek u Aquamana. Fajn/10 a vodřízněte konečně už ten pitomej nádor. ()

Rudinsky

Špičková reminiscencia žánrových trademarkov, ktoré Wan ozdobil svojou novou záľubou v akčných sekvenciách. Čokoľvek od toho čakáte, nedočkáte sa. Prekvapivý bizár, ale funguje to celé perfektne. Navyše to má gore, za ktoré by sa nehanbil ani Aja v najlepších časoch. Spokojnosť ()

Milano33

Vskutku výživný horrorový kokteil od horrorového veľmajstra Jamesa Wana. Malignant je fantastickým mixom slasheru, goreu, nadprirodzeného a psychologického horroru. James Wan nám producentsky len za tento jeden rok už nadelil druhý instantný horrorový zážitok. Každopádne po neuspokojujúcom filme The Conjuring: The Devil Made Me Do It, na ktorom sa podieľal iba producentsky a tým pádom snímku citeľne chýbala Wanová pečlivá réžia, tak v prípade Malignantu toto už našťastie nehrozí. James Wan sa tentokrát chopil filmového snímku so všetkým všade a teda i réžie. Malignant je režisérsky naozaj premakaný po mnohých stránkach, Wan sa s týmto hrôzostrašným počinom pekne vypiplal. Režisér sa tentoraz opäť pokúsil prísť s niečím zbrusu novým, s niečím, čo sme zatiaľ uňho nemali možnosť vidieť. Divák určite ocení tých jeho všelijakých experimentov s kamerou i inovatívnych hrátok s kamerou. Wan jednoducho experimentuje, pokúša sa vzniesť do svojho najnovšieho diela dačo neotrelé a osviežujúce. Veľmi príťažlivý mi bol jeho prístup pri snímaní scén a záberovaní, kamera sa doslova pri niektorých scénach nadnáša. Silno mi utkvela v hlave najmä tá sekvencia natáčaná z vtáčej perspektívy, kedy obraz je točený z výšky smerom nadol. Aj tá naháňačka bola natočená priam až úchvatne, vskutku išlo o nesmierne živú, dravú a kinetickú sekvenciu. Vizuálne prevedenie tohoto počinu je velice znamenité, obzvlášť tie pasáže s meniacou sa realitou boli mimoriadne podmanivé. Aj tie prechody medzi dvoma mentálnymi realitami vyvolávali vo mne určitú fascináciu. Malignant disponuje skutočne originálnym námetom od samotného Wana, ktorý robí z celého filmu velice jedinečný zážitok. Avšak o Malignantu ako takom sa veľmi ťažko hovorí bez toho, aby som nezašiel do teritória spoilerov. Tento unikátny počin by sa dal najlepšie prirovnať k žánru giallo, čo je v podstate akýsi taliansky mysteriózny thriller, z ktorého neskôr vznikol napríklad aj americký slasherový film. Giallo v sebe zahŕňa elementy nadprirodzeného či psychologického horroru a thrilleru, slasheru, ale aj detektívne a mysteriózne prvky, ktoré prevažne stelesňuje žáner krimi. Malignant sa vo vysokej miere sústredí na mentálne povedomie a mimozmyslové vnímanie, aj keď je pravda, že po plot twiste sa značne zmení celý koncept tohoto nadzmyslového chápania. Veľkú rolu v tomto všetkom zohráva parapsychológia a telepatia, ktorá ide ruka v ruke so súbojom dvoch myslí. Príbeh sa do veľkej časti sústredí na postavu Madison, ktorej temná minulosť je zahalená tajomnom, keďže samotná Maddy, keď bola ešte malá, potlačila svoje veškeré spomienky na ňu. Kedysi dávno totiž skončila v sanatóriu pod zámienkou, že údajne trpí mentálnou psychózou, avšak skutočnosť je o poznanie šokujúcejšia a niet divu, že mladá Maddy túto skúsenosť navždy vymazala zo svojej pamäti. Na túto prekérnu a obtiažnu etapu vo svojom ranom živote podvedome jednoducho zabudla. Lenže Madison sa nakoniec po niekoľkých rokov predsalen musí znovu ponoriť hlbšie do svojho podvedomia, aby odkryla zabudnutú minulosť, ktorá ma ledačo spoločné s víziami, vizuálnymi vyobrazeniami, mentálnymi projekciami a bdelými snami, ktoré po novom prežíva. James Wan však veľmi chytro teasuje všetko dopredu a bravúrne pracuje s forestshadowingom, opakujúce potraty a krvácanie zo zadnej strany hlavy majú v deji dozaista svoje opodstatnenie. Prostredie filmu je skutočne prízračné a vzbudzuje v divákovi tú správnu desivú atmosféru. Dom našej hlavnej hrdinky je vyslovene gotického slohu a iba z pohľadu naň pocítite dosť nepríjemné mrazenie. Annabelle Wallis v tých do čierna nafarbených vlasov pôsobí vážne goticky a melancholicky, za mňa osobne stvárnila svoju rolu ozaj perfektne. () (méně) (více)

iXtr3m3

Dĺĺĺho predlho som nevidel takúto fajnovečku. Krásna pocta gialu v modernom Wanovskom poňatí. Kamerovo, strihovo, režijne, hudobno, zvukovo atď. dokonalé dielko, ktoré má bohovský audiovizuál na svoj subžáner, pointa sa dá síce odhadnúť skôr, ale ako sa človek dopracuje k jej skutočnému odhaleniu, tak to je proste a jedným slovom "NÁDHERA". Skvelá gradácia, postupné vyšetrovanie a odhaľovanie, podporené fakt skvelým audiovizuálnym spracovaním, jednoducho PARÁDIČKA. Pre mňa osobne lepšie ako nová podoba Kingovho IT, napriek tomu, že sa jedná o iný subžáner hororu, ale beriem to celkovo, pocitovo, jednoducho ten feeling, čo z toho ide, to je fajnšmekrovina tej najsámvyššej kvality. Jasné, že kopu ľuďom to nebude pochuti, ale kto tento žáner pozná, tak ten musí doslova zamlsať blahom. Takéto filmy by som si od Wana prial vídať a nie jeho už roky prevarené, síce slušné, ale u mňa už prevarené duchárčiny. Odporúčam k zhliadnutiu. ()

see_sawandrew

Jo! Tak tohle je naprostý žrádlo pro milovníka ulítlé hororové zábavy, která se nebere až tak vážně. Začíná to jako klasická lekačková duchařina, pokračuje to jako giallo a končí to, jako kdyby Samara někde zamordovala Bellu Kiddo a šla ji zaskočit do Kill Billa. Wann si natočil film snů a vytvořil mi nový a setsakra výživný guilty pleasure. ()

borec999

Wan prekvapil a natočil naozaj niečo úplne iné ako jeho doterajšia tvorba. Malignant bude divákov rozdeľovať, no ja aj napriek viacerým nelogickostiam v deji a chovaní postáv(záverečné vysporiadanie sa s Gabrielom, týpek ktorý zbadá mokré stopy v byte a s kľudom angličana ich utrie a ide spať, či hrdinka ktorá zaparkuje auto 10 cm od 50 metrového útesu patria medzi moje najobľúbenejšie) patrím do tej spokojnej polovice. Dejové zvraty dokázali prekvapiť(naozaj si pred sledovaním nič o filme nečítajte a nechajte sa prekvapiť), ľakačky v prvej polovici sú typicky Wanovské (práčka,okno), atmosféra je slušná a akčno-hororové gore scény v druhej polovici, kedy sa Gabriel chopil moci boli krvavé a brutálne presne tak ako sa podľa mňa na horor patrí. Pocta giallu, pocta 80. a 90. rokom akčného filmu, pocta Shymalanovým mindfuckovým zvratom a ktovie čomu všetkému ešte. Wan ma skrátka nesklamal a aj keď sa určite nebude na Malignant po rokoch spomínať tak ako na Insidious,Conjuring alebo Saw, tak je to film ktorý sa oplatí vidieť už len kvôli tomu ako veľmi je iný od ostatnej dnešnej žánrovej tvorby. 80% ()

Torako.chan

Ve finále velké překvapení. Začátek byl mdlý a očekávala jsem odpad. Postupně ovšem děj gradoval a někde uprostřed to vypadalo dokonce i na čtyři hvězdy. Ovšem typický dojný dobrý konec mě donutil stáhnout na tři. Přesto je to vcelku slušný snímek, dobrá akce, hodně krve a tak. ()

Han22

Terorizovaná Madison přijde při útoku o svého tyranského přítele i nenarozené dítě a záhy se kolem rozjíždí série opravdu brutálních vražd, souvisejících s minulostí, kterou si nepamatuje. A já nemůžu souhlasit s bratrem. Jistě pointa (resp. její variace) mě napadla taky hned na začátku a chvílemi má člověk pocit, že sleduje adaptaci Stop hrůzy, ale o to tu vůbec nejde. Wan dal filmu styl - výrazné zvuky, expresivní pohledy, zajímavé scenérie, hru světel. Vraždy jsou krvavé, vrah vypadá děsivě (hlavně dokud není odhalen), díky paralelnímu policejnímu vyšetřování děj uhání svižně kupředu což je v moderním hororu skoro zázrak. Navíc se Wan od Aquamana naučil i akční scény a výsledkem je naprosto přepálená, ale parádní čistka policejní stanice. Svižný, krvavý a dokonce akční horor to mi ke štěstí stačí, nějaké intelektuální příběhy či přesahy nepotřebuji. ()

Devadesát Dva

Na poli hororu byl pro mě James Wan vždycky top G (a jeho originální Saw a The Conjuring jsou absolutní klasiky) a ač jsem za poslední dobu v žánru viděl ledacos, tohle mělo ten správný "fucked up" twist, který opravdu žene tu druhou polovinu dost dopředu. Sic jsem se tomu dva roky vyhýbal, nakonec mě k tomu přesvědčil kolega z práce a definitivně to stojí za to. Annabelle Wallis hraje skvěle hrdinku stiženou zlem, které nejdřív nelze pochopit, takže postupně odkrýváte nechutnou pravdu, myslím si, že konec byl trochu anticlimatic a mohlo to být zvládnuté přeci jen lépe, jako kdyby celá ta práce byla tak trochu spláchnutá do záchodu, poněkud na rychlo, ale zase, na druhou stranu, od Gabrielova skutečného "odhalení" máme až do konce filmu drive, touhu to dosledovat, jak se to vyvrbí. Jestli by tohle byl za hodně dlouho jediný kvalitní horor, co bych viděl, tak bych asi jednu hvězdu přidal, ale viděl jsem za poslední dobu pár věcí, co tohle, podle mě, strčí do kapsy (The Ritual (2017), Talk to Me (2023) a tak je Wanův nejnovější horor 'Malignant' spíše ze soudku kvalitního, ale jaksi úplně nepřekvapujícího. ()

Corpsegrinder

Neskutečná kravina s nesympatickou a prkennou hlavní rolí, přišlo mi to spíš jako komedie než jako horor. Ty pitomý dialogy se nedaly poslouchat a zhruba celou první hodinu film nemá vůbec žádnej děj a to jak se nakonec vše vysvětlí je v podstatě stejná zápletka jako v kingovce Dark Half, zde ovšem v o dost tupějším provedení. Soundtrack se vůbec nehodil, asi to mělo evokovat dojem že koukáme na giallo film čemuž by odpovídalo i několik specificky nasvícenejch scén, ale ve výsledku to prostě nesedělo. Hvězdu nechávám za to že jsem se párkrát zasmál, i když jsem asi neměl. ()

666Carnage

Veliké překvapení, které je rozhodně dost originální a taky baví. Gore je tu výborný a film dobře klame. Napsal bych toho hodně, ale to by nešlo moc dobře bez spoilerů, takže bude lepší, když se na to podíváte sami. Rozhodně je to další, dobrý zářez pro Jamese Wana, který opět dokázal, že je stále machr přes horory. Toto jsem opravdu nečekal. 80% ()

SpaceOdyseus

Paradni horurek, ktery si obcas hraje na psychologicky thriller, obcas na temnou kriminalku a jako celek funguje na jednicku. Wan ma vsechny zanrove postupy v maliku. A jeho audiovizualni rec nema v dnesni dobe moc konkurence. Obcas se jeho kamerove jizdy, hry svetel a divoke produkcni designy dostavaji na hranu kyce, obcas i lehce za ni. Ale na celkovem dojmu to u me moc neubira. ()

AdamesWWE

[7.5/10] Nenápadný horor o ktorom som ani nepočul že plánuje vzniknúť, ale po vzhliadnutí traileru som sa rozhodol pre návštevu kina, ktorú rozhodne nelutujem. James Wan je majster vo svojom remesle, režisérsky zvláda film s absolútnym nadhľadom, hrá sa s atmosférou, s kamerou kde nám ponúka skvelé zábery a miestami aj tempo graduje dobrým spôsobom. Niekomu môžu vadiť tie tak trošku "sci-fi" efekty, ale nieje to taký klasický horor aký by sme čakali, preto chápem aj rozporuplné hodnotenia. Ale mna to bavilo, je to zaujimavý hororový mix, ktorý ma bavil a priniesol nový druh príbehu, ktorý nieje 100x otrepaný. ()

Eraserhead

Na trailer koukejte kolikrát chcete a stejně vás nepřipraví na to, co dostanete. Tohle je multi-subžánrovo-hororová jízda. Velmi jemný SPOILER: Malignant je Basket Case pro 21. století :-) ()

aquiver odpad!

Nudný céčkový brutální krvák a ani o chlup navíc. Jak je možné, že někomu, kdo má značně nakoukáno, stačí tak málo? Smysl dávající scénář, strach, či atmosféru v tomto snímku, prosím, zbytečně nehledejte... 5 % ()

Litvicek

Hodinu na to koukám a nedává mi nic smysl. Pak se to rozjede, padouch ukáže svou pravou tvář a boom, je tady masivní krvavá řežba, která jede bomby až do samotného finále. Not bad. Not bad at all.. ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

03.12.2020

Poté, co před třemi týdny studio Warner Bros. oznámilo plány pro uvedení snímku Wonder Woman 1984 souběžně v kinech i na streamovací službě, a také po nedávných spekulacích, že podobný osud by mohl… (více)