Zhoubné zlo

• USA Malignant (více)

James Wan se vrací ke svým žánrovým kořenům příběhem o dívce Madison, kterou paralyzují neustávající vize strašlivých vražd, které bohužel mají daleko k obyčejným snům. (Vertical Entertainment)

filmfanouch

James Wan si již stihl v hororovém žánru vydobýt pověst. Už svým debutem Saw v roce 2004 předvedl, že tu diváci mají zkušenost s talentovaným tvůrcem, který dokáže pracovat s napětím, vizuálem a mohl by ještě v Hollywoodu předvést velké věci. A i když byl jeho druhý film s názvem Zlověstné ticho slušným kvalitativním sešupem, díky prvním dvou dílům sérií Insidious a V zajetí démonů si Wan napravil reputaci a platí za jednoho z nejvýraznějších hororových tvůrců současnosti. Wan už sice dávno netočí jen horory a kromě Rychle a zběsile 7 a Aquamana již aktuálně kutí pokračování mořského superhrdiny, ještě předtím ovšem Wan realizoval svůj nový horor. A jde na to tentokrát tak trochu jinak.   Zhoubné zlo je neskutečně nápaditá filmařina, kde má Wan pořád dost solidních vizuálních nápadů, kamerové hrátky dostávají hodně prostoru, především ovšem Wan dokáže opět prodat napětí a tentokrát za pochodu přicházet se solidními a velmi nečekanými zvraty. Onen zásadní zvrat (který naštěstí kampaň nepropálila) dost možná bude pro spousty diváků cílovou páskou trpělivosti, jisté je ovšem to, že na tohle diváka nepřipraví nic. Pokud tedy nemá hodně zvrhlou fantazii.   Diváka nic nepřipraví na směr, kterým se Zhoubné zlo ubírá. V jistých momentech to celí působí až přehnaně šíleně a samotný zvrat vyvolá pravděpodobně ve velkém počtu diváků solidní výsměch (souzeno z vlastního zážitku), onen závěr se ovšem v rámci nečekanosti vyrovná prvnímu Saw. V jistém úhlu působí neskutečně zvráceně, scenáristka Akela Cooper skutečně přišla s něčím, co rozdělí diváky na dva tábory.   Annabelle Wallis dostala ve Zhoubném zlu nejlepší roli své kariéry. Je v ní totiž vyloženě perfektní. Jde o velmi komplikovanou roli, která se několikrát dočká emocionálních výkyvů, události jí postupně dostávají na hranu jejich psychických sil a Wallis se tedy skutečně dočkala role, kde se mohla herecky předvést. A rázem se z ní stává herečka, která by ještě mohla předvést zajímavé věci.   Wan se i v rámci brutality postupně více a více utrhává ze řetězu, jde prozatím o jeho nejkrvavější film, který především v jedné scéně nabídne vyložený gore. Wan v součtu dodává nejlepší slasher od posledního Halloweenu a skutečně svou hororovou formuli neopakuje, po vzoru svých předchozích hororů to zase zkouší trochu jinak. A pořád je vidět, že je neskutečně schopný autor, který se nevyčerpal.   Zhoubné zlo je ovšem především poctou filmovému žánru Giallo, Wan tak kráčí ve stopách Lucia Fulciho či Daria Argenta a v podstatě brakovou zápletku podává v audiovizuálně dravé formě, která působí sebejistě, doprovází jí solidní atmosférický soundtrack Josepha Bishary (jeden z hudebních motivů připomene Where Is My Mind) a Wan v podstatě tak trochu experimentuje. Scénář sice má drobné mouchy a onen zásadní zvrat je vážně na pováženou, přesto jde o další poctivé Wanovo řemeslo, které je atmosférické a zároveň správně nad věcí.   Návrat Jamese Wana do zlatého žánru rozhodně stojí za vidění a to i přesto, že Zhoubné zlo nebude pro každého. Přesto jde ovšem o bravurní filmařské řemeslo, které má potenciál stát se jednou kultovní záležitostí a hororovou klasikou. A vlastně mě celkem zajímá, co by se předvedlo v potencionálních sequelech. Zatím jasný horor roku! () (méně) (více)

JohnnyD

Malignant je asi najväčšia hollywoodska pocta starým talianskym hororom, v celej ich šokantnosti i pripečenosti a to vrátane hudby á la Goblin, debilných dialógov i trápnych pokusov o vtip (nemotorná policajtka). Chýbajú tu azda len mizerné anglické post-synchrony a lokácia v niektorej z európskych metropol - inak tu je všetko. Napriek tomu, že talianske horory sú mojou srdcovkou, pri Malignant som ani zďaleka nekrochkal blahom tak, ako pri A Cure for Wellness, čo bola áčková pocta hammerovkám. Síce odhaľovať jednotlivé žánrové odkazy ma bavilo, film ako celok už ani tak nie. Jednak je to scenáristický bordel (veľa nadprirodzených vecí po záverečnom twiste prestane dávať zmysel), no narozdiel od Verbinskeho v A Cure for Wellness sa to až príliš líška mainstreamovému divákovi (najmä v počte ľakačiek, gýčovom zjavovaní a miznutí "ducha", či množstve akcie). A ten, bojím sa, neprekúsne divokosť vzorov z Apeninského polostrova. ()

Beckett51

Mistr to zase dokázal. Zrovna v době, kdy jsem si říkal, že už mě žádnej horor delší dobu vysloveně nepřekvapil a nepřinutil mě cejtit ten kvalitní pocit hororovýho rozrušení, zjeví se tenhle pán se jménem Wan, v ruce má ovocnej přístroj na jehož obrazovce je jeho novej film a řekne: "Čum." ()

Cappuccino

Pomerne originálny koncept s poriadne krvavým záverom, ktorý ma potešil. Rozbeh bol slabší a nevedel som presne, čo mám od filmu očakávať, no od druhej tretiny som sa už skutočne bavil. Wanovej novinke nechýbala dávka hrôzostrašnosti i napätia. ()

666teen

Pozor karma, boiler, spoiler! Pokud znáte adaptaci Kingovky Temná půle, budete překvapeni asi jako inspektorát práce na České poště. Takže vůbec. Ale zábavné, až legrační je to tedy dost. Integrované dvojče do každé rodiny! ()

Ruut

le jo, jen ať si Wan takhle céčkově občas hrajě. A klidně se mohl utrhnout ze řetězu ještě víc a "srát" na to, že jde film do kin. Nádherné sanatorium těžce nevytěžené. ()

HAL

Meh, vždyť to s giallem nemá skoro nic společného. První tři čtvrtiny jsou úplně obyčejný americký hororový kýč, ve kterém zlý duch vypadající jak zmutovaný metalista s ninjovskou dýkou a random nadpřirozenými schopnostmi vraždí lidi a všichni kolem něj se chovají jako debilové - až ve finále konečně začne být zábava, když se Wan konečně rozhodl zahodit tu nudnou duchařinu, kterou do té doby jel, a mžikem přeskočil do čistokrevného japonského body hororu.Ta čtvrthodinová ultragore rubanice na konci je tak fajn, ale proč kvůli tomu přetrpět úvodní hodinu a půl ve které není vůbec nic zajímavého, krom build-upu ke zvratu který je úplně evidentní na míle daleko?(ale vzpomněl jsem si u něj na "evil" twin Barta Simpsona - až mě napadá jestli to není naschvál sebeparodický odkaz/remake) Za mě celý film vyhrává patoložka, ta je tam v jejích dvou scénách úplně ňuňu. 5/10 ()

misterz

James Wan to vie aj lepšie, ale na druhú stranu to ani vyslovene neotravovalo. Atmosféra bola miestami fajn, aj keď to v tomto smere bolo ako na hojdačke - bolo tu dosť hluchých miest, ktoré nebavili. Škoda, že záver a pointa boli jasné už takmer od začiatku. Jednoducho, nič také extra a waw efekt ako pri Insidious tu nečakajte. Priemer. 60/100 ()

pornogrind

Předem musím upozornit, že James Wan není zrovna mým oblíbencem a jeho filmy (až na Saw, Dead Silence a Insidious) mi nikdy moc nesedly.  Jeho kouzlu jako mnozí jsem prostě nepropadl. Zhoubné zlo ale naznačovalo, že tentokrát by se mi Wan opět mohl trefit do vkusu. Je pravda že film má celkem spád a většinu stopáže jsem se celkem bavil. Ke konci filmu už mě ale mé nadšení začalo opouštět. Finální akční inferno za který by se nemusel stydět ani Neo z Matrixu mi už přišlo hodně přestřelený a popravdě to na mě působilo spíš trapně.  Takže nakonec můžu říct, že měl Wan dobře našláplo, ale ve finále se nechal moc unést (jakoby zapomněl že točí horor a né akční film) a vše v mých očích řádně posral. Paradoxem je že člověk jako já kterej si libuje v gore bude nakonec finálem zklamán. Nemůžu si pomoct, ale je to tak. ()

Goldbeater

Wan si chtěl natočit bláznivý horor o tajemném zabijákovi, ale zabředl přitom v postupech, které má bezpečně ohmatané z duchařin, takže mu z toho vychází překombinovaná, nechtěně směšná a ve všech směrech přepálená slátanina, v níž hodně věcí nedává smysl, protože jsou tam hozené prostě jen na efekt. Přitom ústřední nápad (i když poslepovaný ze všeho možného, co už tu bylo dřív) je zajímavý a podnětný. Musel by ale být zpracován v utlumenějším, soustředěnějším pojetí a klidně s nižším rozpočtem. Proč tenhle film potřebuje ty náročné digitální scenérie, megalomanský set design a téměř dvouhodinovou délku? Nepotřebuje. Stačila jen větší soudnost režiséra, který si tu ale nekontrolovatelně ujel do všech směrů, protože mohl. A jestli v jeho dalším filmu uvidím v každé scéně takhle přehnanou záplavu blikajících a zhasínajících žárovek, zrnících obrazovek a rádiového šumu (protože to všechno má být asi bububu!), tak u mě jako režisér nadobro skončil. ()

mzss1

[55%] Tak a máme tu nový film od mého oblíbeného režiséra JAMESE WANA. Bohužel, když se podívám na bilanci mého hodnocení k tomuto režisérovi, tak tento film zatím hodnotím nejméně, a sice 3* (60%). Ještě tak to Zlověstné ticho z r.2007 má u mě slabší 4* (72%). Ale ostatní jeho filmy už pálím 5* a to sakra zaslouženě. U Wana obdivuji i jeho práci s kamerou, přehlednými scény v akci, nuda nehrozí nikde atd. První Saw je navzdory zoufale malého rozpočtu prvotřídní a originální film. Dále, jeho duchařské horory V zajetí démonů 1,2 nebo Insidious 1,2 – o tom už ne třeba mluvit, to bych se rozplýval. Nebo nejlepší thriller o pomstě ROZSUDEK SMRTI! Poté přišly komerčnější filmy typu Rychle a zběsile 7 nebo Aquaman (též neokoukané pecky). Sakra, dost o tom. Nyní k tomuto filmu. Rozhodně tu nechci brečet a říkat tu, jak mě Wan zklamal. Zde prostě zkusil něco jiného a to žánrově. No a já nevím, co si mám o tom myslet. Zkrátka, nedokážu si tento snímek pospojovat do nějakého celku. Prvních 30 minut bylo takových divných, nezaujalo mě to. Poté se to už pomalu začalo rozbíhat, ale stále jsem nesledoval nic výjimečného. Lekačky zde snad ani nejsou, ale to mi nevadilo. Ale nepůsobilo to skoro vůbec děsivě. Ty vraždy byly docela krvavé, ale ne moc intenzivně. Až ta poslední třetina filmu vše logicky vysvětlí, přičemž pointu jsem částečně uhádl. Jenže ten detail toho rozuzlení působí tak trochu na oko směšně až úsměvně. Finále je docela masakrující, tam už jsem ocenil Wanovu otáčející a přehlednou kameru, jenže to bylo takové moc zrychlené, až to zapůsobilo digitálně, nevím. No, můj komentář asi působí dost kriticky, jenže brak to nebyl. Spíš film, který byl tak žánrově rozházen, až se mi z toho lehce točila hlava. Nedokázal jsem si moc užít konkrétní scénky. Úplný konec dává smysl, hlavní hrdince jsem fandil. Ostatní herci tak nějak bez připomínek. Hudba od Bishary je stále dobrá a hlavně ten základní hudební motiv je hodně dobrý, akorát mi zde moc do tohoto filmu nepasuje. Takže je to celé takové rozporuplné? Nevím. Budu asi muset někdy dát druhé shlédnutí, ale moc se mi do toho nechce. Tomuto filmu na chuť zřejmě nikdy nepřijdu. Ani jsem si nebyl jistý jak jej mam zhodnotit. Tak proto volím standartní cca průměr. Nezlob se Jamesi Wane, ale těším se spíš na tvůj druhý Aquaman a pokud možno jiné horory, nebo i snad akční filmy. ()

kingik

Jamesi Wanovi se prudce zastesklo po éře VHS kazet, A natočil tenhle hororový kousek, který podle toho vypadá. Prostě jako by vypadl z dekády osmdesátých let minulého století, kdy hlavy videorekordérů mazaly neskutečné hororové výplody, často velmi absurdního rázu. Vypadalo to, že si do svého záměru být záměrně velmi "béčkový" nenechal mluvit. Do titulní role obsadil krasavici Annabelle Wallis, která je k sežrání. Spoiler/ námět s parazitickým dvojčetem je v dané kategorii přímo bombastickým nápadem. A co víc si přát, když film dostane rating R. No, můžete se těšit na přísun hodně okázalé brutality a gore, co nikoho nešetří. Jsem přesvědčený, že v rukou méně zdatného režiséra by se film proměnil v jakousi nedisciplinovanou reminiscenci na léta dávno minulá a zaniklá, povětšinou by vše působilo nekoordinovaně, pochopitelně i silně přihlouple. Wan je ovšem mistr režie, co dokáže dát svému dílu řád, smysluplnost a patřičnou gradaci. Další hodně přídavnou hodnotou vládne kamera Michaela Burgesse, hororového specialisty, který se vybičoval k jednomu ze svých nejlepších snímání. Wan začíná pozvolna, takovým tím plíživým až atmosférickým děsem, co jitří divácké smysly. Že u toho nezůstane celou dobu, je nadmíru jisté. Dovedně si připravuje živnou půdu pro své následné a opravdu šílené (akční) vyústění, které nemá obdoby, určitě jsem v rámci kino produkce dlouho nic podobného neviděl. A prostě jedním slovem exceluje. Ve výsledku je fajn, že existuje špičkový režisér, co se nebojí jít proti spotřebnímu proudu, umí zariskovat i v tom, že komerční úspěch není vůbec zaručen, načež dokáže být dokonalý v iluzi zaniklé, mnohými milované éry. 10/10 ()

Omnibus

"Hodný, hodná, hodné... kdo jen to rozhodne? Doktoři jsou hovada, těhulky jsou šik? Maddy skrývá vnady, v hlavě otazník." Mladá paní s hajzlem na hlavě, hlavou v hajzlu a s hajzlem manželem (ale říkal, že už nepije a pracuje na sobě, např. že už ji nebude mlátit tak často), to je pak štěstí v záchodové míse a těhulka si své bříško moc neužije. Už zase. Naopak já, mimochodem Argentem nepolíben a hozen do příběhu jak slepé koťátko do vody, já si to užíval parádně. Maddy promine. Měl jsem pár infarktů při lekačkách a valil jsem bulvy, jak Ta jemná umí být hrubá až drsná a svého protivného hajzla spláchnout do hajzlu, resp. aspoň zavřít do Cely. Když už jsme u cely, útěk z ní byl fajn, včetně kočkování s Holkami za mřížemi, ale následné vyčištění policejní stanice se mi nelíbilo a film připravilo o možnou pátou hvězdu. Tedy, ne že bych měl něco proti masakrování neschopných policajtů (asi se střelnicí v havarijním stavu, takže už dlouhý čas netrénovali se zbraní), ale to množství, to množství... Polovina i třetina by úplně stačila, někdy méně znamená více. Závěrem bych navrhoval minutu ticha za tři plody, zkonzumované bratříčkem a hodné holce Maddy chci popřát hodně štěstí při dalším pokusu o miminko. Protože, cela necela, obávám se, že... ()

dr.horrible

Zo začiatku mi to prišlo trochu nablblé, lenže jak sa postupne stále viac a viac odkrýva, komu a čomu tu chce Wan vzdávať hold, je stále evidentnejšie, že niektoré veci sú tu úmyselne, pretože k tomu proste patria. Kto tvrdí, že je to ne-wanovské, asi nepozná jeho ranú tvorbu. Za mňa jeho najlepší film od roku 2013, a nevidím dôvod, prečo tomu - v rámci žánru - dať iné hodnotenie, ako je to najvyššie. Pre AppleCore: Condemned je super. ()

Anderton

Kto by povedal, že najnovší horor od Jamesa Wana bude ťažko popísateľnou záležitosťou, mix žánrov vrátane paródie na hororové klišé (aspoň dúfam) a bude sa dosť odlišovať od toho, čo sľuboval žáner a čo sme videli v predchádzajúcich Wanových hororoch. Ale čaká nás totálne wtf prekvapenie ohľadom pôvodu monštra pred začiatkom tretieho dejstva, čo osobne považujem za klad a totálne prestrelenú akčnú scénu na polícii pred vyvrcholením, ktorú zase považujem skôr za mínus. No a finále v nemocnici je... proste zase iba ťažko slovami popísateľné. Keďže film skončil tak ako skončil a jeden párik sa ešte nestihol dať dokopy, tak treba očakávať ďalší diel. Ak samozrejme Malignant niečo zarobí. ()

Frajer42

Spoilery! Jakožto největší odborník na Jamese Wana na této databázi (kromě jeho prvotiny jsem od něj viděl vše), má můj názor jako jediný nějakou hodnotu. Líbilo se mi, že snímek neměl typickou hororovou strukturu a nebyl úplně čitelný. Bohužel, zřejmě se vedle Jamese Wana nenajde mnoho dalších diváků, kteří by si první 2/3 filmu nějak závratně užili. V závěru si ovšem snímek vytáhl obří trn z prdele a rozjel naprosto fantastickou jízdu. Věřím, že po zhlédnutí tohoto snímku už nebudete brát ne lehkou váhu, pokud vám bude nějaké dítě tvrdit, že si povídá s imaginárním kamarádem, ale rovnou mu pročísnete vlasy, abyste se ujistili, že tam nějaký skutečně nebydlí. Hlavní monstrum vypadalo o trochu lépe než doktor filosofie Ivan Bartoš, když ráno zaspí a zapomene si zaplést dredy. Úžasný nápad, který byl skvěle naservírován. Opravdu škoda toho úvodu, který nepůsobí nikterak zajímavě a máte pocit, že uvidíte další z mnoha průměrných duchařin. [77 %] ()

AppleCore odpad!

Je to šílený! Ano, Wan skutečně natočil něco jinýho. Něco, co nikdo nečekal. A vskutku, asi je to giallo. Jako když pomícháte Sinister, Fantom Paříže a zapomenutou PC hru Condemned... s libovolnou epizodou Law & Order. Vůbec prvně mám problém s Wanovo režijním stylem, kterej se do danýho subžánru vůbec nehodí. Sral mě soundtrack, není to děsivý, nemá to atmosféru, vizuál je divnej, obsazení vyloženě nešťastný a herecký výkony byly občas fakt směšný. Celý to pak působí i vypadá jako blockbuster od tvůrců Esmeraldy. Vůbec z toho nemám dojem, že se Wan snažil natočit dobrej film, spíše dostal zakázku coby výplň dalšího HBO Max slotu. V jedný recenzi se píše "...Argento meets Cronenberg...". NE, fakt ne! Tohle je svojí špatností Death Note a ten má i s nadsázkou 48%! ()

Kudly4

Jó, je to od Wana úplně něco jiného, né, nebyla to duchařinka, jó, what the fuck finále a právě za ten závěr čtvrtá hvězda (scéna ve věznici fakt top). Za mě osobně docela dlouhý, ale jinak dobrý. Hodně zajímavý Horor, Gore povedené, výborná kamera a příběh fakt ujetý. Slabší čtyrka, slušná Mainstreamovka. (508. hodnocení) ()

Kothy

James Wan se opět vrací k hororovému žánru. Je to zas něco jiného díky zajímavému zvratu, který se dá trochu čekat. Atmosféra je fakt super a místy je to dost originální, jen konec je trochu přepálený. Film se zaměřuje na mladou Madisson, která po útoku na svůj dům přišla o dítě a manžela. Nějak se s tím nemůže smířit a je rozrušená. Poté vraždění pokračuje a ona je s nimi nějak propojená. Pak už jen stačí zjistit, kdo je vrah a co všechno skrývá její temná minulost. Dost se mi líbily akční scény, které byly celkem zajímavé. "Je čas vyříznout tu rakovinu." ()

AllShallFall

Musím uznat, že je to opravdu originální nápad. Nic podobného jsem ještě v žádném snímku neviděl. Takže to má u mě velké plus. Mínusem toho je, že je to další film, kde zlo, incident, se stal někde v nějakém blázinci, ci nemocnici, shodou okolní je již opuštěná a zavřená, ale vždycky v ni všechno najdete, hned napoprvé víte do které krabice sáhnout, abyste se dostali k materiálům a zajistili pravdu a není se čemu divit, ono to dokonce není ani zaprášené😃. No ale i přesto si myslím, že to je kvalitní horor. Jak jsem již zmínil, napad je to velmi originální a působivý. Rozuzlení toho všeho bylo monstrózně dokonalé. Já ochotně ten mínus házím za hlavu a můžu to jen a jen doporučit.  Wan to opět dokázal. Je to hororový pán. ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

03.12.2020

Poté, co před třemi týdny studio Warner Bros. oznámilo plány pro uvedení snímku Wonder Woman 1984 souběžně v kinech i na streamovací službě, a také po nedávných spekulacích, že podobný osud by mohl… (více)