Epizody(6)

Minisérie Třetí den od tvůrců Dennise Kellyho a Felixe Barretta je rozdělena do dvou částí nazvaných Léto a Zima. V části Léto, sestávající z prvních tří epizod, ztvárňuje Jude Law (Nový Papež z produkce HBO) muže jménem Sam, který je přitahován k tajemnému ostrovu u britského pobřeží, kde narazí na skupinu ostrovanů odhodlaných za každou cenu zachovat své tradice. V Zimě, odehrávající se v průběhu dalších tří dílů, hraje Naomie Harrisová (Moonlight) neústupnou ženu Helen, která přichází na ostrov hledat odpovědi. Tím však rozpoutá hašteřivou bitvu, která má rozhodnout o jeho osudu. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (7)

Třetí den (2020)

Hutný začiatok, prvotriedne obsadenie, odvaha rozdeliť celý príbeh na dve časti a nakoniec ho zmysluplne prepojiť, hra s časovými rovinami oboch príbehov v rámci príbehu jedného, temná atmosféra, kultové predobrazy. A predsa nejde o seriálovú udalosť sezóny. Ťažko povedať prečo, všetko totiž viac menej funguje. Možno preto, že nás nečaká žiadne veľké prekvapenie, že tie predobrazy sú nakoniec asi lepšie, že vďaka lahôdkovému obsadeniu máme najvyššie očakávania. Napriek tomu séria vo mne časom dozrieva a je možné, že sa k nej vrátim a konečné stanovisko prehodnotím. ()

Friday - The Father (2020) (E01)

Pilot sa tvári ako modernejšia verzia Wicker Man, avšak nie v zmysle Midsommar, i keď aj tu sa chystá hudobný festival. Zatiaľ je to skôr o umiestňovaní figúrok na šachovnici, postupne spoznávate hviezdy, ktoré sa projektu upísali a snažíte sa zachytiť každú informáciu, ktorá by mohla odhaliť, o čom to všetko bude. Jude Law hrá zatiaľ Judea Lawa, každopádne tu máme aj nejaké problémy s peniazmi vo firme, takže bude mať asi aj nejaké maslo na hlave. ()

Saturday - The Son (2020) (E02)

Druhý diel slúži najmä ako zdroj informácií o Samovej minulosti a tragédii, ktorá postihla jeho syna. Prehlbuje sa jeho vzťah s postavou Katherine Waterston, epizóda pôsobí miestami hororovo a miestami halucinogénne, predovšetkým ale značne paranoidne. Čo sa z toho vykľuje si ešte netrúfam odhadnúť, zatiaľ si ma seriál ale ešte nezískal, možno bude kľúčová nasledujúca epizóda. ()

Sunday - The Ghost (2020) (E03)

Seriál sa konečne rozbehol. Čakajú nás dôležité informácie na úrovni zásadných zvratov, ktoré všetko otáčajú hore nohami, najmä teda pre hlavného hrdinu. Stále je to psychedelické, halucinogénne, divák sa tak ľahšie stotožní s psychickým stavom a situáciou Sama. Niektoré logické nezrovnalosti je asi lepšie neriešiť, ale možno som len nedával stopercentne pozor. Čaká nás silné finále a čisto teoreticky ak by išlo o záver trojdielnej minisérie, tak by bol príbeh relatívne uzavretý. ()

Monday - The Mother (2020) (E04)

Tak sa nám začína nový príbeh, s novou rodinou, bez veľkých hereckých hviezd. Rodinka spoznáva svojrázny miestny kolorit, ktorý nepatrí medzi tých najpohostinnejších ľudí na Zemi a začínajú problémy typu, kde sa vyspať, kde sa najesť a kde sa vykadiť. Aby sa na konci ukázalo, že ide stále o ten istý príbeh a s tými istými hereckými hviezdami. Čo sa z toho vykľuje, netuším podobne, ako som po prvej epizóde netušil, kam bude smerovať celý seriál. ()

Tuesday - The Daughter (2020) (E05)

Druhá polovica seriálu sa ukotvuje v čase, takže je nám zodpovedané, kedy prišla rodinka na ostrov. Do konfrontácie sa dostávajú už v podstate všetky postavy okrem tej hlavnej, ale aj v tomto smere sa nechajte prekvapiť. Podobných príbehov sme tu mali už viacero, osobne s tým problém nemám, stále však ani po piatej, predposlednej epizóde neviem, či prinesie aj niečo originálne v porovnaní s tou najsilnejšou konkurenciou. ()

Last Day - The Dark (2020) (E06)

Tak sa stalo to, čo som trochu očakával. Záver sa zredukoval na otázky typu, kto koho zabije, kto ostane nažive, kto ujde z ostrova a kto je tu najväčší psychopat. Tieto otázky sa zodpovedali, otázka je, komu to stačí a komu nie. Respektíve kto v tom vidí niečo viac a kto nie. Čaká nás aj istá mystická vsuvka, vďaka ktorej budete musieť prehodnotiť celý fikčný svet, ale vlastne ani neviem, čo si mám z tohto nadprirodzeného prvku odniesť. Solídne finále, ktoré by si ale možno zaslúžilo ešte "dovetok" v podobe celej, rovnako dlhej, epizódy. ()