Třetí den (TV seriál)

The Third Day

The Third Day

Drama / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2020, 5 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Kamera a tak.. začínalo to dobře. Jistá kvalita se tomu nemohla upřít. Ale já nevím, co to je zase za haluz potom, že se to tak zvrtne do podivnosti. Stejně jako u Raised By Wolfs. Vystihl by to známý párty huličský výraz "Na vlnách podivna". Nejlepší byl ten člen štábu, co při tak výrazném výkonu Juda v kostele ve třetím díle poklekával nahoře na lešení a nevím co tam dělal. :-D Toho si fakt jako nevšimli?(2.11.2020)

„Tretí deň” je mimoriadne ambiciózny a mysteriózny projekt z dielne HBO, so samými anglickými hercami v hlavných a vo vedľajších úlohách, a tak ich typický prízvuk sa už snáď automaticky dostaví, ďalej s mimoriadne bizarným štýlom celkového spracovania, so surovým a brutálnym obsahom, s fantastickou vizuálnou stránkou, ktorú som si medzitým strašne obľúbil, s vďačným ale nie úplne dotiahnutým scenárom o strániacej sa komunite ľudí, žijúcej na odľahlom ostrove Osea, kam vedie len 3 - kilometrová cestička, ktorú pravidelne zaplavuje voda, a tak sú tým pádom úplne odrezaní od sveta, pokiaľ sa však nechcú plaviť na člnoch... ? Jedného dňa sa na ňom taktiež ocitne i postava Sama, ktorý pôvodne iba chcel zachrániť miestnu dievčinu Eponu, ktorú napokon odviezol domov, čím nevedomky spustil následny reťazec udalostí, ktorý sa už nedal vôbec zastaviť, kedy ho v polovici (vy)strieda ďalšia postava Helen s dvomi dcérami, že všetko sa to v podstate začalo v piatok pred víkendom a pravdepodobne skončilo v stredu nadránom, pričom každý jeden deň som bol bližšie k rozlúsknutiu celej záhady, ktorá dopredu neveštila nič dobrého. I napriek tuctovému zakončeniu šiestej a záverečnej epizódy, vrelo doporučujem túto minisériu od tvorcov F. Barretta a D. Kellyho.(6.11.2020)

"I think I'm slightly fucked". A nebo Sovy nejsou tim, cim se zdaji byt. Plati pro postavy a zanr. Prekvapive kosata zalezitost. Tak akorat dlouha. SPOILER: Je supr, jak tvurci nezazdi koncem celou serii, coz u techhle veci byva pravidlem. Naopak z roztomile schyzy, kde clovek musi pochopit, co je realita a co ne, se stava elegantni alegorie dnes rozdeleneho sveta. A to, ze to alegorii vrcholi zajistuje, ze sama alegorie neprudi a netaha za usi (coz je taky pravidlem).(29.10.2020)

Hodnotenie jednotlivých častí samostatne - v červených farbách. Seriál ako celok - v modrých. Ako by povedal svetoznámy hovorca policajného zboru z doby dávno minulej: “Hm, to mi nevychádza”. Pochopím selektívne hodnotenie v prípade sérii v seriáli. Nepochopím samostatné hodnotenie epizód v sérii, ktoré nemajú odlišnú story a dejový zámer. Toľko na úvod z rubriky logického myslenia. "The Third Day" je solídny variant na minuloročný "Midsommar", ktorý by sa dal rozdeliť na dve polovice. Keby mám hodnotiť po prvých troch epizódach, bolo by moje hodnotenie nadpriemerné. Ono sa doslova pýtalo, aby bol tento projekt seknutý po polovičke. Má to grády, je to dostatočne podivné, mystické i záhadné zároveň. Lenže tvorcovia tohto seriálu viditeľne dospeli k záveru, že treba "story" dorozprávať. Áno, posledné tri epizódy kompletne uzavrú tento príbeh, no až na poslednú časť, to už nemá to čaro, vytráca sa tempo, čo dosť zamrzí, lebo tento projekt mal z pohľadu nádychu podivna, obrovský potenciál. Každopádne, odporúčam každému, kto si dostatočne "zatancoval" počas minuloročného "Slnovratu". Za pozornosť tento seriál stojí ..(26.11.2020)

Hutný začiatok, prvotriedne obsadenie, odvaha rozdeliť celý príbeh na dve časti a nakoniec ho zmysluplne prepojiť, hra s časovými rovinami oboch príbehov v rámci príbehu jedného, temná atmosféra, kultové predobrazy. A predsa nejde o seriálovú udalosť sezóny. Ťažko povedať prečo, všetko totiž viac menej funguje. Možno preto, že nás nečaká žiadne veľké prekvapenie, že tie predobrazy sú nakoniec asi lepšie, že vďaka lahôdkovému obsadeniu máme najvyššie očakávania. Napriek tomu séria vo mne časom dozrieva a je možné, že sa k nej vrátim a konečné stanovisko prehodnotím.(26.10.2020)

• - Seriál se převážně natáčel na anglickém ostrově Osea v Essexu. (Kuzmik)

• - 2. října proběhl 12hodinový live-stream na FB stránce HBO nazvaný „Autumn“. Částečně vyplňuje příběh stanoucí se po 3. a před 4. epizodou. Zobrazuje probíhající hudební festival „Esus and the sea“ na ostrově. V této události si zahrála slavná britská zpěvačka Florence Welch, která ztvárnila postavu Veronicy. (Kuzmik)