Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

Gemini

Luc Besson se tímhle filmem v mých očích pasoval na génia toho nejtěžšího kalibru (protože Leona a hlavně Magickou Hlubinu jsem viděl až dlouho po Nikitě;)). Neobvyklost celé situace, ve které se nachází hlavní hrdinka, to jak ji její "práce" mění, dvojí život, který vede, to jsou hlavní pilíře síly tohoto dílka. Pomyslnou třešinkou na dortu je pak výkon Jeana Reno coby nezapomenutelného Viktora "Čističe". A abych se taky zmínil o muzice - jednoznačně skvělá, Bessonovi věrní spolupracovníci (takže vzdávám hold i práci s kamerou) Serra a Arbogast odvedli (dnes už bych měl říct tradičně) vynikající práci. A přiznejme si to, srovnávat seriál s filmem nemá smysl, absolutně žádný smysl... ()

Matty

Leonova atmosférická, syrová a nepopsatelně intenzivní předskokanka. Jeden z nejvyužívanějších inspiračních zdrojů při Bessonově tvorbě současných béčkových scénářů. 90% Zajímavé komentáře: Pacco, milicjant, HAL ()

Tosim

Tenhle "talentovaný Francouz" mi nic moc neříká a snímek si mě získával jen velmi pomalu. Začínal jako klasická nudná detektivka s Delonem nebo Belmondem, aby se pak přehoupl ve skoro psychologický film o jedné ztracené ženské duši. Této věci si na filmu cením nejvíce (kromě nečekaného konce). Čistič Viktor mě nezaujal, akční scény mi přišly jakési sterilní. Ale i tak 90% - zajímavé... ()

Malarkey

Začátek byl dost drsnej, pak se to trošku uklidnilo. Čistič Viktor v podání Jeana Reno ale udělal hodně slušnou čáru přes rozpočet. Nikita je legendární film. Přijde mi, jak kdyby se Luc Besson od tohoto filmu odrazil a nikdy ho už nepřekonal. Vždyť i Leon se tímhle filmem inspiruje. Anne Parillaud se z ušmudlané feťačky rázem stala překrásná baba. Takovou brutální filmovou proměnu jsem předtím nikdy neviděl. Plnej počet tak nedávám jenom proto, že tenhle film je někdy až moc střelenej. Je to taková poctivá francouzská kriminálka, ale občas střihnutá nějakou ujetou scénkou, aby byla řádně dynamická. Někdy ale možná až moc. ()

T2

Rozpočet FRF 50,000,000 ($7miliónov)Tržby USA $5,017,971Tržby Celosvetovo $24,000,000║ Tak toto je Luc Besson , keď ešte mal riadnu chuť natáčať. Film má svoju mrštnosť, husté scény, akčnosť, čističa Viktora(Jean Reno) a hlavne výborný príbeh, na čele s Nikitou v podaní Anne Parillaud. /80%/ ()

Marigold

Typický Besson ve svém nejsilnějším období. Silné a atraktivní téma zpracovává bez přemíry důrazu na pozlátko a první plán a naopak: koncentruje se na spodní proudy a psychologii postav. Akce a špionážní gloriola jsou staženy taktně do ústraní, o to větší prostor však dostává lidská dimenze příběhu o ženě, která dostala druhou šanci. Akční stránka, ač skutečně zabírá minimum prostoru, je provedená velmi vynalézavě a obsahuje značnou porci cynismu, ne nepodobného pozdější Tarantinově poetice. Anne Parillaud hraje s neuvěřitelným nasazením a drastický přerod své postavy podává s neobyčejnou mírou přesvědčivosti. O Bessonově formě svědčí i "čističovská" epizoda, která díky výkonu Jeana Rena patří k filmové klasice. Osobně mi dost vadí syntetický soundtrack a poněkud kolébavý krok vyprávění, nicméně i tak patří Nikita k absolutní klasice, na čemž nic nezmění ani tradičně debilní americký remake. ()

Djkoma

Luc Besson. Muž mnoha tváří. Dokáže naprosto zklamat strašným scénářem(poslední dobou stále), ale jindy dokáže posadit všechny do sedadla v kině takovým způsobem, že vás musí vyhánět až stará uklízečka v kině. Od začátku se vás Brutální Nikita snaží chytit a nepustit. Na začátku jde o lehce zdrogovanou slečnu, která neodmítne možnost vystřelit si párkrát z pořádného kanónu. Postupem času se uklidňuje a končí jako přemýšlivá, křehká a brutální žena. Luc Besson nic nenechal náhodě a k filmu přizval své oblíbence ať už hudebního mága Erica Sierru a nebo svého milovaného Jeana Rena. Ten hraje postavu, která je na plátně pár minut, ale i za tu chvíli si získá váš obdiv a to myslím smrtelně vážně. Postava Viktora čističe je perfektní. Chladná, vraždící, geniální a přitom bez myšlenek. Nikita v celém filmu prochází různými stavy ať už od skoro psychicky zničené narkomanky až po ženu co má snoubence a nechce vraždit. Bohužel Nikita, která je na jednu stranu určitě velké plus filmu a je výborně a věrně zahraná, je také největší mínus. Její neprofesionální přístup k akcím na které je poslána a její fyzický stav chvílemi překáží. Každý kdo viděl seriálovou Brutální blondýnu Petu Wilson bude filmovou Nikitou zklamán. Nejen krásou (Peta vyhrává na celé čáře), ale i přístupem, který je u Pety rozhodně profesionálnější a brutálnější. Konec, jak už je u Luca částé, je velmi působivý a přesně trefený. Luc Besson je mistr režisér, ale i perfektně umí odhadnout do jaké míry může zajít a kde má své hranice. Magická hlubina, Brutální Nikita a Leon. To jsou tři koruny krále Francouzského filmu. Jen jedno takové rejpnutí. Akční scény mi přišli v Leonovi úchvatnější :), ale to je maličkost. Nikita je skvělý mix dramatu s akcí a patří k tomu základnímu co by milovník takovýchto filmů měl vidět. ()

Renton

Scénář: Luc Besson .. Perfektně stavěný příběh mladé ženy, která na okraji propasti dostane druhou šanci. Šanci na život, ovšem dvojí, kontrastní. Jeden plně profesionální pro vládu a pak ten vlastní normální a "svobodný". Nikita je dnes klenot z top Besson kvarteta (Magická hlubina, Pátý element) a režisérova menší žánrová příprava na ještě o něco lepší film, a to Leon. I když zde je ten realismus mnohem silnější.. ()

Anthony

Anne Parillaud je úžasná - film se prý natáčel chronologicky, aby mohla lépe ztvárnit změnu, kterou hrdinka projde. Vedle Rena nezapomeňme na skvělého Tchéky Karya. Hudbu od Serry mám na soundtracku a více ji sluší film než samostatný poslech (což je u Serry pravidlem). ()

Rimsy

Klasický film, klasický Luc Besson. Ti Frantíci jsou fakt magoři:-) A Jean Reno tady zobrazil jednu z mých nejoblíbenějších roliček všech dob. Škoda, že vydržel tak málo. ()

DaViD´82

Nikitu mám z té Bessonovi "Svaté trojice" nejméně rád, ale i tak je to bezesporu naprosto brilantní dílo, které má tu smůlu, že je ve všech ohledech o třídu horší než-li Leon. ()

Pohrobek

Anne Parillaud jako ošklivé a moc nebezpečné kačátko v nečekaně poetickém, magickém a pohádkovém filmu. Jedny z nejkonsistentnějších a nejúčelovějších akčních pasáží, v nichž se Nikitina znásilněná jemnost projevuje možná i čitelněji než v lyričtějších fázích snímku. ()

Superpero

Jeden z nejlepších filmů tohoto typu. Luc Besson je prostě fakt hustej režisér to je bez debat. Nejvíc mě bavily Nikitiny mise, jejich různorodost to bylo fakt dobře vymyšlený. No a samozřejmě se dočkáme pár záběrů, kterýma se úspěšně podařilo zbořit pár klišé. No a kdo jednou viděl Jeana Rena v tomhle filmu, už na něj nikdy nezapomene. Jeho postava čističe je naprosto geniální, megacool profesionální killer kterej oddělá každýho vždy a všude a když utíká z místa činu tak projede zdí. Ostatní herecké výkony jsou také výborné, Anne Parillaud přeměnu svojí postavy zvládla fakt dobře a Tchéky Karyo tu měl dost divnou roli (ztvárnil jí dobře ale byl divnej) , ale Jean Reno prostě válí. ()

Dever

Soundtrack Eric Serra: 1. Rico's Gang Suicide ,2. Playing on Saucepans ,3. As Cold as Ice ,4. The Sentence ,5. Paradise? ,6. Failed Escape ,7. Learning Time ,8. A Smile ,9. Fancy Face ,10. First Night Out ,11. NPOKMOP ,12. The Last Time I Kiss You ,13. The Free Side ,14. I Am on Duty! ,15. Josephine and the Big Dealer ,16. Mission in Venice ,17. Fall ,18. Let's Welcome Victor ,19. Last Mission ,20. We Will Miss You , ()

EvilPhoEniX

Noblesní,melancholický a působivý Bessonův klenot! Nikita je rázná,tvrdá ženská,která se s nikým a ničím nesere a roztrhá vše, co jí zkříží cestu. Ve filmu je spousta úchvatných scén viz. Viktor, čistič! či nářez v restauraci. Tímhle filmem si Besson definitivně vysloužil místo v mých oblíbených režisérech. Pecka! ()

tron

„Ty už si strieľala?“ – „Na papier ešte nie.“ Bessonovi sa podarilo stvoriť takú životaschopnú zápletku, že si vystačila na jeden americký remake a dva seriály. To, čo predvádzajú Karyo, Parillaud, Moreau a Anglade, je miestami (napriek brakovému scenáru) herecký koncert. ()

Marius

Nikita je u mňa Bessonov film číslo tri po Magickej hlbočine a Léonovi. Príbeh feťáčky, ktorá po treste smrti dostane šancu stať sa očarujúcim strojom na zabíjanie v mene štátu, avšak vo vnútri stále cíti potrebu byť normálnou ženou s normálnym životom katapultoval ku sláve Anne Parrillaud a Jeana Rena. Besson je pre mňa režisérskym mágom najťažšieho kalibru a jeho filmy vždy oscilujú medzi psychikou postáv a akčnými sekvenciami. Tu bol však dôraz kladený skôr na psychiku Nikity. Akčné scény tu síce sú, ale sú krátke (až na výnimku na veľvyslanectve). To im však nebráni aby boli bessonovsky úderné. Scéna v kúpeľni v Benátkach je krásnym zobrazením hranice medzi dvoma životmi hlavnej hrdinky, ktorú tvoria iba tenké dvere medzi vraždiacou Nikitou a jej nechápavým snúbencom. Máloktorý režisér (a európsky už vôbec nie) dokázal natočiť tak dlhú šnúru päťhviezdičkových filmov (Magická hlbočina, Nikita, Leon, 5th Element, Messenger) . Vivat Besson, len dúfam že sa vráti aj ako režisér, nielen ako producent sračiek. 10/10 ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Film, který mne dvakrát zaskočil. Poprvé (kdysi) svojí bezohlednou brutalitou. Podruhé (nyní) perfektní Bessonovou režií a zvířecí zuřivostí Nikity Anne Parillaud v kontrastu s oddanou chladnokrevností Viktora Čističe Jeana Reno. Nyní vím, že tužka v ruce může být nejen držená, ale i zaražená, a že Čistič není čistidlo, ale lidský stroj na výrobu a odtah mrtvol. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=167URLa-On0 ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění