Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Príbeh o živote veľkej kráľovnej stepí - legendárnej Tomiris. Bolo jej súdené stať sa mocnou bojovníčkou, prežiť smrť svojej rodiny, prekonať stratu blízkych ľudí, zvíťaziť nad nepriateľom - perzským kráľom Kýrom Veľkým, a zjednotiť kmene Skýtov a Sakov pod svojou mocou... Kráľ Spargapeithes zasiahne do vojny medzi klanmi Sakov a Massagetov. Svojou výrečnosťou aj mečom sa ich snaží zjednotiť, ale bezvýsledne. Vplyvní vodcovia Kavaz a Kurtun nechcú podporiť zjednotenie stepných kmeňov, pretože by nemohli presadzovať svoje vlastné záujmy. Kráľovi Spargapeitheovi sa narodí dcéra Tomiris. Jej matka Bopay zomiera pri pôrode a tak sa kráľ o svoju dcéru osobne stará, učí ju používať meč, jazdiť na koni a ovládať ďalšie nomádske zručnosti. Tomiris spoznáva útrapy kočovného a táborového života. Ľstiví vodcovia Kavaz a Kurtun uzavrú tajnú dohodu s nepriateľskými Chválazmi a zavraždia kráľa Spargapeithesa a jeho rodinu, pričom masaker prežije len mladá Tomiris. Uchýli sa do lesa a prisahá, že pomstí smrť svojho otca. Po niekoľkých rokoch pomstu vykoná, vráti sa do svojej vlasti, kde ju vyhlásia za kráľovnú a vydá sa za svojho spojenca, syna náčelníka susedného kmeňa. O niekoľko rokov neskôr perzský kráľ Kýros Veľký vyláka Tomirisinho manžela a jedného z jej synov do svojho domu, aby prediskutovali politické problémy medzi Achaimenovskou ríšou a Massagetmi. Kýros si chce v skutočnosti Massagetov podmaniť a urobiť z nich svojich vazalov. V svojom paláci Kýros zabije manžela Tomiris a jej syna. Peržania ponúknu Massagetom mierovú zmluvu v podobe sobáša Kýra s Tomiris. Kráľovná ponuku odmietne a varuje Kýra pred akýmkoľvek zasahovaním do vnútorných záležitostí jej krajiny. Kýros so svojím vojskom vyráža k rieke Syrdarja a v roku 530 pred n. l. vypukne legendárna vojna Peržanov a Massagetov, ktorým velí ich kráľovná, skvelá bojovníčka Tomiris. (TV JOJ)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (18)

verbal 

všechny recenze uživatele

Krutě starověce emancipované, dominantní praštěrbině zaříznou šachoví kolaboranti tátuchána, a ona, ač skythá zármutkem, vycvičí se na nejdrsnější mindžu divokého východu, nabrnkne si nejmetromongolseksuálnější parthii v okolí, samotného Sarmata Delona, ukáže všem těm parthriarchálním šovinistům, zač je toho bronzové dildo, a vyklepe pár peršanů, načež si zchladí PMS na perském kočičákovi Kýrovi, co se zrovna achamejtal kolem, a roztrhá mu vázaný výtisk Pohádek tisíce a jedné noci. Délkou kapku hostilní k prdeli, komparz vypadá, jako by je všechny s předstihem vyprcal Čingischán a Kazachwůd si nepatrně spletl Hérodota s Ezopem a Esmeraldou Villalobos, ovšem zase solidně výpravné, přinejmenším zajímavé, vcelku exotické, a navíc v době, kdy historikové náhle nade vši pochybnost prokázali, že ve skutečnosti slavný starozákonní prorok Moezzis Blmblbwschemkolemyebe snesl z Kilimandžára inkluzní Desatero, už na nějakou dějepisnou akurátnost sere okapi! ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Jediné, co bych vytkl, byl starověký turkický jazyk (navíc není jisté, zda kmen Massagetů hovořili turkickým nebo íránským jazykem). Je výborné, že se snažili, aby byl film věrohodný, ale mám pocit, jako by jím hlavní hrdinka hovořila přiliš krátce a ještě ne zcela splynul s její osobností. Jinak velmi zajímavé a jiné. Musela se do toho vrazit spousta peněz. Velmi věrohodně zobrazený nomádský život a kultura, pouze někteří Peršané možná nemuseli mít raně středověce působící oděvy. Exteriéry i interiéry super. ■ O Tomiris na české Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomyris ()

Reklama

Vavča 

všechny recenze uživatele

Tomiris je první kazachstánský film, který jsem kdy viděl, je sice zvláštní, že historického námětu o královně kmene Massagetů, která čelí roku 530 př.n.l. rozpínání Perské říše se ujali Kazaši, a nikoliv Uzbekistán, kde se událost stala, ale budiž. Nejsem schopen ověřit tvrzení tvůrců, že událost zaznamenal i arabský historik 10. stol. https://cs.wikipedia.org/wiki/Al-F%C3%A1r%C3%A1b%C3%AD Na filmu je vidět, že do něho bylo investováno, byť některé okamžiky dávají tušit, že rezervy tady jsou. Přesto mě tento výpravný historický film zaujal, snaží se představit život ve stepi, jaký byl, zvyky kmenů, ta snaha o autentičnost většinu času vychází. Kostýmy a zbraně nomádů jsou ok, u Peršanů bych mohl dlouho rozebírat, proč část je historická a ostatní artefakty vypadají jako Saracéni ranného středověku, ale nechme to být. Režisér vybral vhodné herce(krásný Kýros v podání Syřana Ghassana Massouda, takové charisma), hudební motivy občas pěkné, jinak je hudba spíše v pozadí. Davové scény více, než slušné, je zde snaha o určitou realističnost, dobovou taktiku, už jen to musím ocenit. Film se dá rozebírat nejen jako film, ale hlavně také jako politické dílo, prezentace historie. Jak to, že jsou Peršani zase slizští, zákeřní, zbabělí a topící se v luxusu, když ovládali většinu světa a určovali život v mnoha zemích? Víme, jak jejich říše fungovala a na čem byla postavena, achaimenovská studia jdou mílovými kroky vpřed. Ale holt, asi Írán bude muset jednou natočit film o tom, jak byl Kýros geniální dobyvatel a Peršani tvrdí válečníci, co z obskurity kmenového konfederačního království vytvořili největší říši světa. Přesto všechno není film hloupý, nebo tupý, národní mytologie, historie ve velmi uměřeném podání, která diváka zaujme svým čarokrásným prostředím, autentičností příběhu, archetypálními postavami. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„PLÁNUJEŠ POMSTU?“ … „TO NENÍ POMSTA, ALE SPRAVEDLNOST“ /// Nejdřív je to taková klasika filmů typu „Legenda o…“. Fajn reálie a historický téma, občas nějaká bitka, přepadávání vesnic – jakože ze života (ovšem akce nic moc - občas pro zpestření nějakej ten efekt, ale není to moc přehledný, spíš taková trma vrma) a mohlo by to přidat na tempu. Druhá půlka zdá se bejt zajímavější. Díky Perskejm sviním… Moc dlouhý, ale celkem poučný. Na komparsu ani koních se nešetřilo. Sice to nemá americkou výpravu, ale nabízí se pohled do nevokoukanejch míst a zajímavých historickej časů i zvyků. Co by za podobnou sondu našinec dal… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Jsem hrdej (hrdá) na svoji step. 3.) Thx za titule „papuliak“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Nejsem způsobilý k tomu, abych hodnotil, nakolik film je či není autentický, ačkoliv je víc než pravděpodobné, že ne vše bylo úplně v pořádku. Každopádně to, co jsem viděl, se mi líbilo. Předně to byl způsob života skytských kmenů, kterému tu byl věnovaný asi největší prostor. Kostýmy, rituály, vesnické exteriéry či zbraně, to všechno působilo věrohodně a pro mě jako pro laika i neotřele. Samotný příběh kopíruje řadu jiných historáků, takže i tady jsou ústředními motivy pomsta a láska, ale v tomto případě se jedná o klišé osvěžující. Co se bitek a bitev týče, tak tady to vyšlo tak napůl. Na jednu stranu se mi strašně líbil mohutný jezdecký kompars, přičemž bylo znát, že ti kluci a holky to v sedle fakt umějí. Naproti tomu samotné střety jsou nepřehledné a především mi tu chybí trochu víc naturalistické šťávy, Druhou větší výtku mám ke stopáži. Jakkoliv je výprava hezká, tak záběry na step začnou být po čase unavující. Naopak pochvalu zaslouží herci a představitelka samotné Tomiris měla něco do sebe. Spokojenost a kdybych měl podobné pocity po Jáklově Žižkovi, byol by to fajn. 75% ()

Galerie (27)

Zajímavosti (5)

  • Almira Tursyn, psychologička, ktorá bola vybraná z 15000 ľudí, aby si zahrala rolu Tomiris, musela absolvovať odborné kurzy jazdy na koni, lukostreľby a naučila sa tiež používať meče a nože. (MikaelSVK)
  • Natáčanie prebiehalo na niekoľkých malebných miestach v Kazachstane, vrátane Žarkentu, Čunzhy, Borovoye a Bayanu. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama