Tomiris

• angličtina The Legend of Tomiris (více)

Príbeh o živote veľkej kráľovnej stepí - legendárnej Tomiris. Bolo jej súdené stať sa mocnou bojovníčkou, prežiť smrť svojej rodiny, prekonať stratu blízkych ľudí, zvíťaziť nad nepriateľom - perzským kráľom Kýrom Veľkým, a zjednotiť kmene Skýtov a Sakov pod svojou mocou... Kráľ Spargapeithes zasiahne do vojny medzi klanmi Sakov a Massagetov. Svojou výrečnosťou aj mečom sa ich snaží zjednotiť, ale bezvýsledne. Vplyvní vodcovia Kavaz a Kurtun nechcú podporiť zjednotenie stepných kmeňov, pretože by nemohli presadzovať svoje vlastné záujmy. Kráľovi Spargapeitheovi sa narodí dcéra Tomiris. Jej matka Bopay zomiera pri pôrode a tak sa kráľ o svoju dcéru osobne stará, učí ju používať meč, jazdiť na koni a ovládať ďalšie nomádske zručnosti. Tomiris spoznáva útrapy kočovného a táborového života. Ľstiví vodcovia Kavaz a Kurtun uzavrú tajnú dohodu s nepriateľskými Chválazmi a zavraždia kráľa Spargapeithesa a jeho rodinu, pričom masaker prežije len mladá Tomiris. Uchýli sa do lesa a prisahá, že pomstí smrť svojho otca. Po niekoľkých rokoch pomstu vykoná, vráti sa do svojej vlasti, kde ju vyhlásia za kráľovnú a vydá sa za svojho spojenca, syna náčelníka susedného kmeňa. O niekoľko rokov neskôr perzský kráľ Kýros Veľký vyláka Tomirisinho manžela a jedného z jej synov do svojho domu, aby prediskutovali politické problémy medzi Achaimenovskou ríšou a Massagetmi. Kýros si chce v skutočnosti Massagetov podmaniť a urobiť z nich svojich vazalov. V svojom paláci Kýros zabije manžela Tomiris a jej syna. Peržania ponúknu Massagetom mierovú zmluvu v podobe sobáša Kýra s Tomiris. Kráľovná ponuku odmietne a varuje Kýra pred akýmkoľvek zasahovaním do vnútorných záležitostí jej krajiny. Kýros so svojím vojskom vyráža k rieke Syrdarja a v roku 530 pred n. l. vypukne legendárna vojna Peržanov a Massagetov, ktorým velí ich kráľovná, skvelá bojovníčka Tomiris. (TV JOJ)

verbal

Krutě starověce emancipované, dominantní praštěrbině zaříznou šachoví kolaboranti tátuchána, a ona, ač skythá zármutkem, vycvičí se na nejdrsnější mindžu divokého východu, nabrnkne si nejmetromongolseksuálnější parthii v okolí, samotného Sarmata Delona, ukáže všem těm parthriarchálním šovinistům, zač je toho bronzové dildo, a vyklepe pár peršanů, načež si zchladí PMS na perském kočičákovi Kýrovi, co se zrovna achamejtal kolem, a roztrhá mu vázaný výtisk Pohádek tisíce a jedné noci. Délkou kapku hostilní k prdeli, komparz vypadá, jako by je všechny s předstihem vyprcal Čingischán a Kazachwůd si nepatrně spletl Hérodota s Ezopem a Esmeraldou Villalobos, ovšem zase solidně výpravné, přinejmenším zajímavé, vcelku exotické, a navíc v době, kdy historikové náhle nade vši pochybnost prokázali, že ve skutečnosti slavný starozákonní prorok Moezzis Blmblbwschemkolemyebe snesl z Kilimandžára inkluzní Desatero, už na nějakou dějepisnou akurátnost sere okapi! ()

Fr

„PLÁNUJEŠ POMSTU?“ … „TO NENÍ POMSTA, ALE SPRAVEDLNOST“ /// Nejdřív je to taková klasika filmů typu „Legenda o…“. Fajn reálie a historický téma, občas nějaká bitka, přepadávání vesnic – jakože ze života (ovšem akce nic moc - občas pro zpestření nějakej ten efekt, ale není to moc přehledný, spíš taková trma vrma) a mohlo by to přidat na tempu. Druhá půlka zdá se bejt zajímavější. Díky Perskejm sviním… Moc dlouhý, ale celkem poučný. Na komparsu ani koních se nešetřilo. Sice to nemá americkou výpravu, ale nabízí se pohled do nevokoukanejch míst a zajímavých historickej časů i zvyků. Co by za podobnou sondu našinec dal… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Jsem hrdej (hrdá) na svoji step. 3.) Thx za titule „papuliak“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Vavča

Tomiris je první kazachstánský film, který jsem kdy viděl, je sice zvláštní, že historického námětu o královně kmene Massagetů, která čelí roku 530 př.n.l. rozpínání Perské říše se ujali Kazaši, a nikoliv Uzbekistán, kde se událost stala, ale budiž. Nejsem schopen ověřit tvrzení tvůrců, že událost zaznamenal i arabský historik 10. stol. https://cs.wikipedia.org/wiki/Al-F%C3%A1r%C3%A1b%C3%AD Na filmu je vidět, že do něho bylo investováno, byť některé okamžiky dávají tušit, že rezervy tady jsou. Přesto mě tento výpravný historický film zaujal, snaží se představit život ve stepi, jaký byl, zvyky kmenů, ta snaha o autentičnost většinu času vychází. Kostýmy a zbraně nomádů jsou ok, u Peršanů bych mohl dlouho rozebírat, proč část je historická a ostatní artefakty vypadají jako Saracéni ranného středověku, ale nechme to být. Režisér vybral vhodné herce(krásný Kýros v podání Syřana Ghassana Massouda, takové charisma), hudební motivy občas pěkné, jinak je hudba spíše v pozadí. Davové scény více, než slušné, je zde snaha o určitou realističnost, dobovou taktiku, už jen to musím ocenit. Film se dá rozebírat nejen jako film, ale hlavně také jako politické dílo, prezentace historie. Jak to, že jsou Peršani zase slizští, zákeřní, zbabělí a topící se v luxusu, když ovládali většinu světa a určovali život v mnoha zemích? Víme, jak jejich říše fungovala a na čem byla postavena, achaimenovská studia jdou mílovými kroky vpřed. Ale holt, asi Írán bude muset jednou natočit film o tom, jak byl Kýros geniální dobyvatel a Peršani tvrdí válečníci, co z obskurity kmenového konfederačního království vytvořili největší říši světa. Přesto všechno není film hloupý, nebo tupý, národní mytologie, historie ve velmi uměřeném podání, která diváka zaujme svým čarokrásným prostředím, autentičností příběhu, archetypálními postavami. ()

Jirka_Šč

Jediné, co bych vytkl, byl starověký turkický jazyk (navíc není jisté, zda kmen Massagetů hovořili turkickým nebo íránským jazykem). Je výborné, že se snažili, aby byl film věrohodný, ale mám pocit, jako by jím hlavní hrdinka hovořila přiliš krátce a ještě ne zcela splynul s její osobností. Jinak velmi zajímavé a jiné. Musela se do toho vrazit spousta peněz. Velmi věrohodně zobrazený nomádský život a kultura, pouze někteří Peršané možná nemuseli mít raně středověce působící oděvy. Exteriéry i interiéry super. ■ O Tomiris na české Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomyris ()

Arsenal83

Epický natočené, hoci na to, že film sa odohrával pred 2600 rokmi to vyzeralo príliš moderne, akoby zo stredoveku, čiže posun v čase skoro dve tisícročia. Skýtska kráľovná si ale zaslúžila aspoň takéto stepné spracovanie, vidno, že peniaze boli a utrácali sa tak, aby vznikol veľkofilm, ktorý Kazachov určite potešil. ()

Morholt

Nejsem způsobilý k tomu, abych hodnotil, nakolik film je či není autentický, ačkoliv je víc než pravděpodobné, že ne vše bylo úplně v pořádku. Každopádně to, co jsem viděl, se mi líbilo. Předně to byl způsob života skytských kmenů, kterému tu byl věnovaný asi největší prostor. Kostýmy, rituály, vesnické exteriéry či zbraně, to všechno působilo věrohodně a pro mě jako pro laika i neotřele. Samotný příběh kopíruje řadu jiných historáků, takže i tady jsou ústředními motivy pomsta a láska, ale v tomto případě se jedná o klišé osvěžující. Co se bitek a bitev týče, tak tady to vyšlo tak napůl. Na jednu stranu se mi strašně líbil mohutný jezdecký kompars, přičemž bylo znát, že ti kluci a holky to v sedle fakt umějí. Naproti tomu samotné střety jsou nepřehledné a především mi tu chybí trochu víc naturalistické šťávy, Druhou větší výtku mám ke stopáži. Jakkoliv je výprava hezká, tak záběry na step začnou být po čase unavující. Naopak pochvalu zaslouží herci a představitelka samotné Tomiris měla něco do sebe. Spokojenost a kdybych měl podobné pocity po Jáklově Žižkovi, byol by to fajn. 75% ()

Martin741

Nema to klasicku vypravu na aku sme zvyknuti, no ako pohlad do neobycajnych kutov Zeme sa to celkom dalo. Kazasske stepi vo filme, preco nie, hlavne ked tvorcovia nesetrili na kulisach, komparze ani na faune /kone/  : 60 % ()

alchac

Herodotos by sice asi čuměl jako puk, hlavně teda na ty Chazary ve službách Achajmenovců, ovšem možná se jejich zařazením do perské útočné vozby pouze snažili tvůrci zdůvodnit, proč všichni přítomní kočovní Íránci vypadají (tedy nejen vypadají), jako kdyby k nim již několik generací pořádali nájezdy sexuální turisté ze Zabajkalí. Nicméně objektivně vzato Boratwood asi těžko mohl v domácích píscích a travách nalézti nějaká pohledná Saka, čili nad tyto a jiné detaily se dá celkem s klidem povznést. A nakonec raději takhle a s pořádným (a navíc schopným!) jezdeckým komparsem, díky němuž masa Massagetů masakruje Peršany koňmo, než zase chytat tiky do oka z toho, že by na bojišti execírovala nomádská pěchota pořadový krok jako onehdy na buzerplace v Kolovratech nad Volhou. Nebýt to nemilosrdně dlouhé (a když už i takového mě čumění do Hladové stepi začne nudit, tak si troufám tvrdit, že to je dlouhé opravdu hodně - zejména telenovelové části s kazašským Chozé Armandem by slušel velmi krátký sestřih), asi bych nějakou hvězdu ještě přisypal. Ovšem buď jak buď, trojice celkem solidní a budu doufat, že paní Nazarbajevová zase co nejdřív u papá vyžebrá nějaké těngy a zprostředkuje nám na plátně třeba zájezd Timura a jeho party do Turecka, neb zrovna na tohle sultán Erdogan asi chlup nikdy nepustí. Poučení z filmu je jasné – učit se, učit se, učit se dějepis. Neb kdyby Dareios ve škole nechrápal, mohl si ušetřit tu blamáž na Ukrajině a politická kariéra pana Crassa se také nemusela zakončit tak neslavně, kdyby si občas přečetl nějaký ten historický papyrus. ()

fantassia

Příjemná změna to byla oproti všude přecpaným  Hollywood atpod. konečně trochu jiný barvy než jsme nuceni dobrovolně povinně všude mít :-) hezká legenda, hezky zpracovaný, dobrá zábava. Nelze než doporučit ()

Johnny.ARN

Úplne v pohode historická výpravna dráma, ktorá mala čo ponúknuť. Až na to, že som ani len netušil, že takýto film, ktorý odolá európskym kritériam, dokáže natočiť Kazachstan. To koľko peňazí z rozpočtu muselo zožrať? Masové bitky, efekty, kulisy, kostýmy. Snáď si to na seba aspoň trochu zarobí. Príbeh mne osobne neznámi, nebudem sa teda vyjadrovať k historickej (ne)presnosti. Dalo sa to pozerať, stepná Xena si išla svoje, sekala to tam, bojovky skvelé. Exteriéry sú predsa len step, veď tam nič né ani neni, takže veľmi nebolo načo pozerať. O to viac zaujal príbeh. Má to aj podprahové a druhosledové myšlienky, čo je fajn. Mna prekvapili. 3 z 5 ()

Autogram

Rozprávka o starovekej kráľovnej kdesi na stredoblízkom východe, ktorá bola múdra, pekná a šikovná, len osud jej nedoprial šťastné detstvo. No a potom to už išlo akčne, temne a bojovo a taký je tento film. Netreba sa trápiť historickými skutočnosťami, ktoré vo vykopávkach asi iba tušia aj tí najotrlejší archeológovia, ale film je to celkom pútavý, z neopozeraného obdobia a na zriedkavý kazašský film môžem zaokrúhliť aj o pol hviezdy nahor. ()

Danny88

Tak konečne tu máme prvý relatívne autentický film o Skýtoch resp. istej vetvy, kmeňa Messagetov, spadajúcich do skytského kultúrneho okruhu! Čo poteší je fakt, že tvorcovia sa snažili z časti držať historických a archeologických podkladov. Samotný dej filmu je inšpirovaný opismi, okrem iných, aj od otca histórie Hérodota (5. stor. pred Kr.)... zbrane (luky,3boké strelky, meče, dýky,...), zbroj, dobové kostýmy a najmä pohrebný rítus sú toho dôkazom. Na Kazašské pomery grandiózny veľkofilm prekonávajúci niektoré hollywoodske „výtvory“. ()

warrenur

Priemerne sfilmovany pribeh o nezdolnej kazassekj bojovnicke. Pribehom a spracovanim podobne kvantam azijskych spracovani hunskej hordy, indskych vybojov, bojov v Cine, ci Korey. Kvanta komparzu, trocha exotickeho zavanu, ale stale len priemer. Znacna "stopaz" a zrejme silne nadnesene "historicke realie". K zanru by som pridal fantasy. ()

helrohir

Na jednej strane má film určité náznaky epickosti a výpravnosti, ale dejovo je to skôr fádne a zdĺhavé. Film je v podstate zložený z dvoch polovíc, pričom v prvej sledujeme dospievanie a typický prerod hlavnej hrdinky vo vodcovskú osobnosť. Druhá polovica sa už venuje konfrontácii s Peržanmi. Problémom je, že obe polovice filmu pôsobia skôr nezávisle a nemajú na seba plynulú nadväznosť. Ako celok film pôsobí skôr epizodickým dojmom a absentuje tú súdržnejšie rozprávanie príbehu. Chýba tu aj väčší dôraz na rozvoj postáv a medziľudských vzťahov. Vizuálne to tiež nie je až tak vycibrené ako by mohlo byť a kamera mohla viac zachytávať krásy prostredia či servírovať epickejšie panorámy. Aj tie bojové scény boli miernym sklamaním. Herecky viac menej slabota, a zapamätateľné sú asi len krátke výstupy Ghassana Massouda. 50%. ()

solisoli

Kvalitná historická dráma Kazachstanskej kinematografie svojou úrovňou hodne prekvapila. Zaujímavý, dej dobre rozpracovaný, s výbornou výpravou a kamerou. Vôbec nezaostáva za vyspelými kinematografickými krajinami p celom svete. Určite aj hodne náročné aj po finančnej stránke. ()

xxmurphyxx

Tak toto bolo veľmi slušné. Neviem nakoľko to bolo všetko historicky presné a autentické, ale podľa toho, čo som si zatiaľ dohľadal a prezrel v diskusiách a fórach si dali naozaj záležať. A o tom, že do filmu naliali kopec peňazí naozaj nepochybujem, audio vizuál je prvotriedny! Nádherné nálety kamery na step, veľkolepo poňaté bitky s dôrazom na detail a dobové kostými, tradície či jazyk. Osobne som veľmi rád, že sa film vyhol nejakej zbytočnej romatizácii deja a klišé, takto mu to pridalo na serióznosti. Tak isto aj postavy pôsobili ľudsky a neboli plochého charakteru typu, ja som dobrý, ty si zlý. Kto by to bol povedal, že Boratovci natočia takúto pecku. ()

srolyma

Kazašská variace na Mulanovic holku. A je třeba před Kazachy hluboce smeknout, protože tenhle výpravný historický akční spektákl je zcela srovnatelný s hollywoodskými blockbustery a dost možná i nad nimi. ()

cernakus

Kazaši si chtěli udělat svůj vlastní epos. Vybrali si proto mýtickou Íránku z Uzbeckých stepí. Samozřejmě, jedná se o specifický systém vyprávění i motivací, které nejsou tak úplně "západní". Potíž je, že to je takovej národnostní mišmaš do kterýho nyní Kazaši promítají svoji poruštěnou emancipaci. Přidejme buď malý nebo neuměle využitý rozpočet a opravdu mimořádně toporné herecké výkony a je z toho blbost, která unikla jedné hvězdě z lopaty jen proto, že Kazaši jsou prostě amatéři a jsem proto shovívavý. Předvést tohle Rusáci, tak se s nimi nemažu a skončilo by to v odpadu. ()

veverysiak

Celkom podarený kúsok, myslel som si, že to spotvoria ako naši svetoví filmárici so Slovanmi, toto je aj celkom pútavé, aj značne výpravné, trošku divné herecké výkony, ale to zrejme patrí k tunajšiemu prejavu, takže 75%. ()