Roku 1942 opustila část Rudé armády hornické městečko Krasnodon. Německé tanky odřízly cestu a město podlehlo okupantům. Skupina komsomolců se tedy musí vrátit domů. V reakci na nacistická zvěrstva vytváří mládež podzemní skupinu „Mladá garda“ a vede proti okupantům skrytou válku. (Snorlax)

Douglas

Gerasimov inscenuje v tomto opulentním dramatu z druhé světové války příběh skupiny mladých lidí bojujících s fašistickými okupanty v Rusku a se světem kolem, kterému nerozumí a snaží se mu vzdorovat Z nichž si však postupně vybere několik, kteří pak tvoří divákovy průvodce filmem, je jim věnována primární pozornost a i v zalidněném světě Mladé gardy má divák jistotu, že se díky jednotlivým hrdinům orientuje v prostoru i emoční rovině filmu. Přes inscenační jistotu ale film mnohé myšlenky deklamuje příliš explicitně a ideologická rovina filmu - která by v něm byla tak jako tak - často narušuje tu dramatickou. ()

Ej Hlemýžď

Pro velké množství vcelku vyvážených postav jakoby téměř v první polovině film neměl jednoznačného hlavního hrdinu, jímž je posléze samozřejmě Oleg Koševoj, jehož osud spolu s Ljubov Ševcovovou se stal podkladem pro literární postavy románu Aleksandra Fadějeva Mladá garda. I když Fadějev zdůrazňoval, že nelze srovnávat skutečnou historii s literárním zpracováním, byl jeho román považován za opravdovou skutečnost. Natáčení sledovalo značné množství diváků, zvláště závěrečnou scénu potrestátní u té šachty, kde jich bylo tisíce a tuto vcelku jednoduchou scénu točili čtyři noci, což bylo na tehdejší dobu neskutečně dlouho, a tu závěrečnou krátkou řeč Koševého tam diváci prožívali velmi emotivně, nejenže plakali ale vysloveně srdceryvně naříkali a omdlévali. Pro Vladimra Ivanova, který hrál O. Koševého byl film osudný v tom, že byl zaškatulkován navždy jako herec této role a až na pár bezvýznamných rolí se již ve flimu neuplatnil. Ljubov Ševcovovou hrála Inna Makarova. ()

Snorlax

Velice citlivě natočený příběh skupiny mladých odbojářů. Tento dojemný válečný film je doprovázen dobrou hudbou a v druhém díle jsem si navíc užívala i ruské lidovky. ()

fragre

Byl jsem tomuto filmu vystaven ve věku osmi či devíti let (v rámci povinného školního představení) a ze scén mučení a popravy hlavních hrdinů jsem měl dost škaredé noční můry. Dokonce i po drahně letech je ten film depresivně působivý. Jen ta ideologická nádivka je někdy nestravitelná.... ()

sator

Film byl dáván za vzor všem vznikajícím socialistickým kinematografiím, aby věděli jak a co točit. Režisér Sergej Gerasimov byl z filmem na koberečku až u samotného Stalina s  Berijou. Stalin dával režisérovi "přátelské rady" co by ve filmu změnil kdyby byl tvůrce. Když odcházel režisér z Kremlu, Berija mu řekl "udělej všechno jak Stalin řekl" to nebyla doporučení. ()