poster

Mladá garda

 • Sovětský svaz

  Molodaja gvardija

 • Sovětský svaz

  Молодая гвардия

  (Sovětský svaz)
 • Sovětský svaz

  Molodaya gvardiya

  (Sovětský svaz)
 • slovenský

  Mladá garda

 • anglický

  The Young Guard

Drama / Válečný

Sovětský svaz, 1948, 189 min

 • Douglas
  ****

  Gerasimov inscenuje v tomto opulentním dramatu z druhé světové války příběh skupiny mladých lidí bojujících s fašistickými okupanty v Rusku a se světem kolem, kterému nerozumí a snaží se mu vzdorovat Z nichž si však postupně vybere několik, kteří pak tvoří divákovy průvodce filmem, je jim věnována primární pozornost a i v zalidněném světě Mladé gardy má divák jistotu, že se díky jednotlivým hrdinům orientuje v prostoru i emoční rovině filmu. Přes inscenační jistotu ale film mnohé myšlenky deklamuje příliš explicitně a ideologická rovina filmu - která by v něm byla tak jako tak - často narušuje tu dramatickou.(12.6.2006)

 • Snorlax
  ****

  Velice citlivě natočený příběh skupiny mladých odbojářů. Tento dojemný válečný film je doprovázen dobrou hudbou a v druhém díle jsem si navíc užívala i ruské lidovky.(26.5.2011)

 • fragre
  ****

  Byl jsem tomuto filmu vystaven ve věku osmi či devíti let (v rámci povinného školního představení) a ze scén mučení a popravy hlavních hrdinů jsem měl dost škaredé noční můry. Dokonce i po drahně letech je ten film depresivně působivý. Jen ta ideologická nádivka je někdy nestravitelná....(31.1.2010)

 • Ej Hlemýžď
  ***

  Pro velké množství vcelku vyvážených postav jakoby téměř v první polovině film neměl jednoznačného hlavního hrdinu, jímž je posléze samozřejmě Oleg Koševoj, jehož osud spolu s Ljubov Ševcovovou se stal podkladem pro literární postavy románu Aleksandra Fadějeva Mladá garda. I když Fadějev zdůrazňoval, že nelze srovnávat skutečnou historii s literárním zpracováním, byl jeho román považován za opravdovou skutečnost. Natáčení sledovalo značné množství diváků, zvláště závěrečnou scénu potrestátní u té šachty, kde jich bylo tisíce a tuto vcelku jednoduchou scénu točili čtyři noci, což bylo na tehdejší dobu neskutečně dlouho, a tu závěrečnou krátkou řeč Koševého tam diváci prožívali velmi emotivně, nejenže plakali ale vysloveně srdceryvně naříkali a omdlévali. Pro Vladimra Ivanova, který hrál O. Koševého byl film osudný v tom, že byl zaškatulkován navždy jako herec této role a až na pár bezvýznamných rolí se již ve flimu neuplatnil. Ljubov Ševcovovou hrála Inna Makarova.(11.10.2006)

 • - Film se stal nejúspěšnějším sovětským filmem roku 1948, vidělo ho bezmála 70 milionů diváků. (SeanBean)

 • - Celkem osm herců a režisér bylo za svůj podíl na filmu vyznamenáno Státní stalinskou cenou prvního stupně. (SeanBean)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace