Le Frisson des vampires

Terror of the Vampires

Horor

Francie, 1970, 95 min

Jean Rollin

Jean Rollin, pokud je mi známo, nepatří v rámci horrorového žánru k nějakým do nebe vynášeným režisérům. LE FRISSON DES VAMPIRES byl vůbec můj první kontakt s ním a pokud si mám vybrat, jestli se mám zařadit na stranu jeho odpůrců nebo příznivců, tak bez rozmyslu volím druhou možnost. Staré hrady, zamlžené hřbitovy a polonahé upírky. Na tom Rollin stavěl a mně to bohatě stačí. Přesto bych si dovolil uvést dva zápory : 1. V podstatě jenom jedna obět a žádný detailní záběr na kousnutí krku. Zdálo se mi, že Rollin pro samé budování atmosféry zapomněl, že vlastně točí upírský horror. 2. Vizuální "efekty" aneb rozpočet je svině. Zřejmě nebylo dost peněz na nějaký povedený efekt s uhořením upíra na denním světle. Rollin to vyřešil tak, že je za pomocí střihu nechal zmizet rovnou celé. Na jednu stranu se to může jevit jako Šalamounské rozhodnutí, ale na druhou stranu to vypadá hodně chabě. Celkově jsem ale s Rollinem spokojený.(4.7.2007)

Klasická goticko-erotická Rollinovka. Totální vampiristický fetiš a vizuální hody. Mladí manželé jedou po svatbě navštívit nevěstiny bratrance - známé lovce upírů, kteří žijí na starém hradě kdesi na venkově. Po příjezdu však zjišťují, že oba lovci na svém posledním tahu zahynuli a na hradě jsou uvítáni pouze jejich dvěmi bisexuálními služkami. Záhy však vychází najevo, že bratranci nejsou tak úplně mrtví... Film mě docela bavil a fanouškům starých, brakových eurohororů můžu doporučit, i když dokonalý zdaleka není. Na můj vkus je tu příliš filozofování, nepřesvědčivě improvizujících (ne)herců a až zarážející množství nepovedených scén a zkažených záběrů, s čímž si ale pan režisér zřejmě hlavu moc nelámal a soustředil se hlavně na vytváření atmosféry, v čemž je opravdu dobrý.(7.1.2014)

• drankeryth

Totalna sracka, ktora ma dostavala do sialenstva, co som to vlastne videl. Od hororu to ma strasne daleko a ti upiri? Hroza, ved ani nic neukazali, ze by vyzorovo vyzerali, ako upiri. Skor sa mi podobali na dvojicu homosexualov, ktory by si zasluzili uz pri prvom zabere na nich kol priamo do ich srdca.(7.9.2015)

Francouzský snímek „Le frisson des vampires“ okouzlí svým pojetím erotiky, svým uměleckým přístupem, který je pro Jeana Rollina tradiční. Jasně, pokud to není váš první film, který od něj vidíte, je to trochu opakování, ale z mého pohledu se jeho filmy prostě neomrzí. Rád jsem se díval na jiné jeho filmy a okouzlil mě i snímek „Le frisson des vampires“, kde je navíc propojení s rockovou hudbou a trochu prvky hippie.(12.11.2018)

• Karamanlis

Shiver of the Vampires by pokojne mohol niesť podnázov "Sonda do života nudných vampírov"... Celú dobu sa tu totiž neudeje nič zásadné - upíri (pripudrovaní herci, po typických špičákoch ani stopy...) sa prechádzajú po pustnúcom hrade, sedia za stolom, konverzujú, filozofujú a najvzrušujúcejším momentom sa tak stáva scéna, v rámci ktorej k smrti vystrašeného mladíka v knižnici vplyvom nadprirodzených síl zasype halda starej literatúry... Krvoholici sa síce občas rozhodnú kohosi obetovať svojmu dávnemu bôžikovi a ako už v Rollinových filmoch býva pevným zvykom, zopár slečien tu ochotne zhodí šaty, to je však dosť málo na to, aby sa tento, o gotický nádych sa usilujúci upírsky horor človeku vryl hlbšie do pamäti.(17.8.2011)