Proč se cítím jako kluk? (studentský film)

Why Do I Feel Like a Boy?

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2019, 26 min

Ondřej Šejnoha

Lucie Hecht

Zvuk:

Pavel Jan

S velkým porozuměním natočený portrét transkluka Bena je zároveň příběhem zachycujícím vznik důležitého přátelství mezi protagonistou a režisérkou. Film vnímavě a v rámci možností daných krátkou stopáží uceleně reflektuje pocity a potřeby teenagera, který tolik důležité přijetí nachází jen v iluzorní realitě. Ve skutečnosti zatím čelí enormnímu tlaku ze strany své rodiny, učitelů a spolužáků i svého těla a vlastních představ o tom, jak by se jako kluk (ne)měl chovat a vypadat. O další vrstvy doplňovaný motiv (sebe)prezentace uvádí na scénu hned první záběr, v němž Ben nechce vypadnout z určité role. V tom posledním naopak dochází k několikerému zbourání bariéry mezi možným a reálným, když Ben na své skutečné, nikoli jen virtuální přijetí druhou osobou reaguje způsobem, který mě svou nečekaností a přirozeností dojal. Tak silný emocionální zásah vychází i z toho, jak upřímně je tenhle mimořádně potřebný film natočen, jak opravdově působí a jak důležitou funkci ve druhém plánu plní (informovat). 80%(28.10.2019)

Podobně jako v gruzínském Sociumis patimari je hlavní klíč k úspěchu v tom, že protagonista není prezentován prostě jako jako hrdina/mučedník, ale jako člověk s klady a zápory, ke kterému jde cítit jednoduše empatii. Jakkoliv film lze vnímat jako reprezentativní problému, protagonista žije sám pro sebe se svými sny a vrtochy. Díky tomu ho jde chápat.(30.10.2019)