poster

Jeskyně

 • Thajsko

  Nang Non

 • Thajsko

  นางนอน

 • angličtina

  The Cave

 • Slovensko

  Jaskyňa

Dobrodružný / Drama / Akční

Thajsko / Irsko, 2019, 104 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Arsenal83
  **

  Skutočná udalosť, ktorú som len nedávno videl v médiách, len nedávno som ju ako tak prežíval a celé to bolo v telke prezentované dramatickejšie, ako je tento film. A tu niečo nehrá. Nie je asi dobré, keď večerné správy prinesú z tej situácie viac vzruchu ako samotný film, ktorý má danú takmer tragédiu dopodrobna priblížiť.(16.11.2020)

 • mira007
  **

  Záchrana malých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopené jeskyně sledoval s napětím v roce 2018 celý svět včetně mne - čekal jsem, že stejně napínavá bude i filmová rekonstrukce, ale bohužel smůla. Neskutečně zkratkovité, nepřehledné a nedokáže to diváka emočně pohltit, působí to jako zfilmovaná kniha, kde se natočí jen scény nadpisu - klíčové události ztracení dětí, jejich objevení atd jsou jen jako výkřiky místo aby se filmově vypiplaly na několik minut od napětí, gradace po vrchol. Žádná postava není vůbec vykreslena, aby ji člověk fandil ( zpětně si nevybavím ani jednu tvář malého fotbalisty ) a těch postav a dějů se tam autoři snažili nacpat moc. Film trochu začne fungovat v polovině, když začnou ty kluky vytahovat ( ikdyž je zase najednou ukázaný rovnou, že vytáhli druhého aniž bych si všiml, že vůbec akce začala ) a ve výsledku je to jen kvalitní hraný dokument, který je unikátní tím, že režisér do mnoha rolí obsadil skutečné účastníky, aby zahráli sami sebe ( teda vlastně to není unikátní, když to udělal už Eastwood v Paříž 15:17. Takový velký potenciál..... o to víc se těším na minisérii od Netflixu, který má na to exkluzivně zaplacenou spolupráci přímo s těmi kluky a trenérem zprostředkovanou Thajskou vládou.(7.11.2020)

 • Acrobat
  *

  Málokedy sa stane, že skutočný príbeh pretavený na filmové plátno dopadne podľa tých najlepších predstáv. Tom Waller jednoducho zobral noviny, prečítal internetové články, možno sa spojil s thajskými transexuálnymi úradmi a rozhodol sa natočiť všetkým dobre známu epizódu. Ani opojnú, ani dychberúcu, síce úspešnú v živote, ale tragickú vo filmovom priemysle. Vo filme snáď nie je jediná scéna, ktorá dokáže s divákom pohnúť. Úzkostlivý, sterilný prístup nemohol, a zrejme sa ani nesnažil vyvolať dojmy, empatie. Jediný kto to dokázal, bol ten starký, ktorý nevedel dodať čerpadlá. Prišlo mi ho úprimne, ale úprimne ľúto. Cením si všetku prácu záchranárov, aj v podstate 100% úspešnosť misie v enormne ťažkých podmienkach. No na toto ocenenie stačil aj článok v novinách, film im hold nevzdal, iba nám na obrázkoch ukázal pre nás ďaleko vzdialených ten suchý novinový text. Waller nemá štipku talentu. (videné 15.11.2020, BDrip)(16.11.2020)

 • Rohy212
  **

  Je dobré spojit si fakta, obzvlášť když je ještě máte v čerstvé paměti, a vidět je před sebou v celistvém obrazu. The Cave dramatizuje loňské vysvobození týmu malých fotbalistů a jejich trenéra z thajské jeskyně. Hlavní roli přitom sehrávají i reální potápěči a záchranáři. Interakce neherců jsou roztomilé a celé je to spíš takový televizní film, ale stejně to dokáže nahnat hrůzu. Hlavně když divák vidí, jak se chlapcům dala dávka utišujících drog a svázali ruce, aby je dostali ven. (LFF 2019) Více tu: https://www.irozhlas.cz/kultura/film/film-jeskyne-thajsko-zachrana-fotbalistu-potapeci-tom-waller_1910240725_kro(15.10.2019)

 • Anderton
  ***

  Waller sa asi zhliadol v rekonštrukčnom doku štýle Paula Greengrassa, avšak aj tak je jeho film skôr nepodareným scenáristickým experimentom. Dôvodom prečo nie je Jaskyňa dobrý film, je ten, že sa absolútne nevenuje postavám, o ktoré ide v prvom rade. Nespoznávame ani jedného futbalistu, ani ich rodiny. Film sa tak zameriava špeciálne iba na akciu a konkrétne jedného írskeho potápača, prečo tak ale činí, je mi záhadou. Navyše je ťažké sa orientovať, kde sa nachádzame a kam potápači idú, číslovanie "chamber 1, 2 atď. si myslím vec príliš nesprehľadňuje. Jaskyňu nakoniec aspoň na priemer vytiahne posledných 20 minút.(6.10.2020)

 • - Thajská vláda sice vznik filmu nezakázala, ale ani nekvitovala – štábu např. zakázala přístup k chlapcům a jejich rodinám, jako zdroj ke scénářím tak musely posloužit zprávy z druhé ruky.  Zájem o natáčení projevilo mnoho tvůrců, díky thajské národnosti však Waller nemusel čekat na povolení a mohl se rovnou pustit do práce. (M.u.t.t.t.y)

 • - Originální název snímku Nang Non odkazuje na thajskou legendu, ve které se stejnojmenná princezna zamiluje do obyčejného chlapce. Utečou a ukryjí se v jeskyni, ale mladík je chycen a zabit. Nešťastná princezna si sáhne na život a její krev se stane vodou, která zaplavuje jeskyni. Po celou dobu mise se před jeskyní za chlapce a jejich rodiny modlilo množství místních. (M.u.t.t.t.y)

 • - „Záleželo mi na tom, abych divákům to, co se stalo, předložil jako svědectví z první ruky. Jako režisér totiž vůči nim máte zodpovědnost. Musíte pečlivě vybrat, jaké informace jim nabídnete, protože si pak podle nich budou celý příběh pamatovat. Proto jsem se rozhodl do filmu obsadit skutečné jeskyní potápěče, kteří v Tcham Luangu zasahovali, do rolí sebe samotných,“ řekl režisér a scenárista filmu Tom Waller. (SONY_)