Jeskyně

Jaskyňa

Dobrodružný / Drama / Akční

Thajsko / Irsko, 2019, 104 min

• LIVINGDEAD

Další sračka mířící do kin. Vyloženě televizní spíše dokumentární film. Modlení a jen kecy, kecy a kecy! Ukázka neschopnosti thajských záchranářů. Bez zahraničních potápěčů, by do dneška seděli před jeskyni. 💩💩💩💩💩(19.4.2020)

• Rohy212

Je dobré spojit si fakta, obzvlášť když je ještě máte v čerstvé paměti, a vidět je před sebou v celistvém obrazu. The Cave dramatizuje loňské vysvobození týmu malých fotbalistů a jejich trenéra z thajské jeskyně. Hlavní roli přitom sehrávají i reální potápěči a záchranáři. Interakce neherců jsou roztomilé a celé je to spíš takový televizní film, ale stejně to dokáže nahnat hrůzu. Hlavně když divák vidí, jak se chlapcům dala dávka utišujících drog a svázali ruce, aby je dostali ven. (LFF 2019) Více tu: https://www.irozhlas.cz/kultura/film/film-jeskyne-thajsko-zachrana-fotbalistu-potapeci-tom-waller_1910240725_kro(15.10.2019)

Waller sa asi zhliadol v rekonštrukčnom doku štýle Paula Greengrassa, avšak aj tak je jeho film skôr nepodareným scenáristickým experimentom. Dôvodom prečo nie je Jaskyňa dobrý film, je ten, že sa absolútne nevenuje postavám, o ktoré ide v prvom rade. Nespoznávame ani jedného futbalistu, ani ich rodiny. Film sa tak zameriava špeciálne iba na akciu a konkrétne jedného írskeho potápača, prečo tak ale činí, je mi záhadou. Navyše je ťažké sa orientovať, kde sa nachádzame a kam potápači idú, číslovanie "chamber 1, 2 atď. si myslím vec príliš nesprehľadňuje. Jaskyňu nakoniec aspoň na priemer vytiahne posledných 20 minút.(6.10.2020)

Podle skutečné události , kterou si pamatuju! ✌️ film pracuje s napětím a nenudí ani po hodině. Jak říká Libor, hranej dokument. Za mě jednoznačné doporučení a nutnost pro všechny, kteří si událost z před 2 let pamatují. Nechápu, proč v BK v kině byli s náma jen 4 lidi. A proč "náboženství" a byrokracie někde ve světě ještě stojí v cestě záchraně životů, kdy každá vteřina je drahá. Nechápu.(23.8.2020)

• - Chlapci i jejich trenér dostali před transportem xanax a ketaminové injekce, aby byli po celé čtyřhodinové trvání akce v bezvědomí a neohrozili na cestě dlouhé 2,6 km ani sebe, ani potápěče, pro které byla situace zcela nestandardní a bezprecedentní. (M.u.t.t.t.y)

• - Film se spíše než na zachraňované soustředí na záchranáře jakožto skromné, ale statečné postavy v pozadí příběhu, ze kterých se stali hrdinové. Snímek je věnován památce Samana Kunana, příslušníka námořnictva, jemuž při zásobovací misi došel kyslík. Stal se tak jedinou obětí záchranné mise. Jeho pohřbu 14. července 2018 se zúčastnila i thajská královská rodina. (M.u.t.t.t.y)

• - Thajská vláda sice vznik filmu nezakázala, ale ani nekvitovala – štábu např. zakázala přístup k chlapcům a jejich rodinám, jako zdroj ke scénářím tak musely posloužit zprávy z druhé ruky.  Zájem o natáčení projevilo mnoho tvůrců, díky thajské národnosti však Waller nemusel čekat na povolení a mohl se rovnou pustit do práce. (M.u.t.t.t.y)