Reklama

Reklama

Jeskyně

  • Thajsko Nang Non (více)
Trailer 1

Film inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v Thajsku v létě roku 2018. Dvanáctičlenný chlapecký fotbalový tým v čele s trenérem se tehdy vydal na procházku do jeskynního komplexu Tham Luang v oblasti Chiang Rai na severu země. Náhlý prudký déšť zvedl hladinu vody, která zaplavila přístupovou cestu a uvěznila všech 13 chlapců ve svých útrobách. Vysvobození se jim dostalo až po více jak dvou týdnech za pomoci početného týmu zkušených potápěčů a záchranářů z různých koutů světa. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (11)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Skutočná udalosť, ktorú som len nedávno videl v médiách, len nedávno som ju ako tak prežíval a celé to bolo v telke prezentované dramatickejšie, ako je tento film. A tu niečo nehrá. Nie je asi dobré, keď večerné správy prinesú z tej situácie viac vzruchu ako samotný film, ktorý má danú takmer tragédiu dopodrobna priblížiť. ()

Rohy212 

všechny recenze uživatele

Je dobré spojit si fakta, obzvlášť když je ještě máte v čerstvé paměti, a vidět je před sebou v celistvém obrazu. The Cave dramatizuje loňské vysvobození týmu malých fotbalistů a jejich trenéra z thajské jeskyně. Hlavní roli přitom sehrávají i reální potápěči a záchranáři. Interakce neherců jsou roztomilé a celé je to spíš takový televizní film, ale stejně to dokáže nahnat hrůzu. Hlavně když divák vidí, jak se chlapcům dala dávka utišujících drog a svázali ruce, aby je dostali ven. (LFF 2019) Více tu: https://www.irozhlas.cz/kultura/film/film-jeskyne-thajsko-zachrana-fotbalistu-potapeci-tom-waller_1910240725_kro ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Záchrana malých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopené jeskyně sledoval s napětím v roce 2018 celý svět včetně mne - čekal jsem, že stejně napínavá bude i filmová rekonstrukce, ale bohužel smůla. Neskutečně zkratkovité, nepřehledné a nedokáže to diváka emočně pohltit, působí to jako zfilmovaná kniha, kde se natočí jen scény nadpisu - klíčové události ztracení dětí, jejich objevení atd jsou jen jako výkřiky místo aby se filmově vypiplaly na několik minut od napětí, gradace po vrchol. Žádná postava není vůbec vykreslena, aby ji člověk fandil ( zpětně si nevybavím ani jednu tvář malého fotbalisty ) a těch postav a dějů se tam autoři snažili nacpat moc. Film trochu začne fungovat v polovině, když začnou ty kluky vytahovat ( ikdyž je zase najednou ukázaný rovnou, že vytáhli druhého aniž bych si všiml, že vůbec akce začala ) a ve výsledku je to jen kvalitní hraný dokument, který je unikátní tím, že režisér do mnoha rolí obsadil skutečné účastníky, aby zahráli sami sebe ( teda vlastně to není unikátní, když to udělal už Eastwood v Paříž 15:17. Takový velký potenciál..... o to víc se těším na minisérii od Netflixu, který má na to exkluzivně zaplacenou spolupráci přímo s těmi kluky a trenérem zprostředkovanou Thajskou vládou. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Jde spíše o dokument než o dobrodružné akční drama, jak je zde nepřesně uvedeno. Snímek postrádá emoce, chybí dokonce i napětí, z čehož pak plyne, že je celá událost podána dost nezáživnou formou. O záchranné akci, kterou má většina z nás ještě v živé paměti, toho bohužel Tom Waller mnoho nového neprozrazuje. (50%) ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Waller sa asi zhliadol v rekonštrukčnom doku štýle Paula Greengrassa, avšak aj tak je jeho film skôr nepodareným scenáristickým experimentom. Dôvodom prečo nie je Jaskyňa dobrý film, je ten, že sa absolútne nevenuje postavám, o ktoré ide v prvom rade. Nespoznávame ani jedného futbalistu, ani ich rodiny. Film sa tak zameriava špeciálne iba na akciu a konkrétne jedného írskeho potápača, prečo tak ale činí, je mi záhadou. Navyše je ťažké sa orientovať, kde sa nachádzame a kam potápači idú, číslovanie "chamber 1, 2 atď. si myslím vec príliš nesprehľadňuje. Jaskyňu nakoniec aspoň na priemer vytiahne posledných 20 minút. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (8)

  • „Záleželo mi na tom, abych divákům to, co se stalo, předložil jako svědectví z první ruky. Jako režisér totiž vůči nim máte zodpovědnost. Musíte pečlivě vybrat, jaké informace jim nabídnete, protože si pak podle nich budou celý příběh pamatovat. Proto jsem se rozhodl do filmu obsadit skutečné jeskyní potápěče, kteří v Tcham Luangu zasahovali, do rolí sebe samotných,“ řekl režisér a scenárista filmu Tom Waller. (SONY_)
  • K adaptaci skutečné události režiséra vedlo přesvědčení, že námět snímku má potenciál spojovat diváky napříč kontinenty. Film používá takřka reportážní filmařské postupy, Jeskyně má tak charakter dokumentu, ale se svižným tempem – navzdory tomu, že zachycuje událost, kterou si diváci stále živě pamatují a kde chybí prostor pro nečekané zvraty. (MatyMazari)
  • Film se spíše než na zachraňované soustředí na záchranáře jakožto skromné, ale statečné postavy v pozadí příběhu, ze kterých se stali hrdinové. Snímek je věnován památce Samana Kunana, příslušníka námořnictva, jemuž při zásobovací misi došel kyslík. Stal se tak jedinou obětí záchranné mise. Jeho pohřbu 14. července 2018 se zúčastnila i thajská královská rodina. (MatyMazari)

Reklama

Reklama