Epizody(8)

V seriálu Devs vyšetřuje mladá softwarová inženýrka Lily Chanová uzavřenou divizi rozvoje svého zaměstnavatele, společnosti špičkových technologií se sídlem v Silicon Valley, která je podle ní zodpovědná za vraždu jejího přítele. (HBO Europe)

Recenze uživatele Martrix k tomuto seriálu (8)

Devs (2020)

Garlandův styl se mi líbí a s výjimkou Anihilace jsem si užil jak 28 dní poté, tak Sunshine, Dreda, nebo Ex Machine. Takže mě zvěsti o autorském seriálu potěšíly a hned jsem se po něm vrhl. Garland se v Devs opět zaobírá hledáním alternativy, nebo upgrade k víře v boha, nebo naopak k jeho popírání. Snaží se najít vzorec, takže se to neobejde bez filozofických úvah, které jsou na hraně seriálové zábavy. Vše je navíc podpořeno znepokojivou hudbou i zvuky. Zprvu mě iritovalo, že tvůrci pracují s zjevně chybnými přístupy, ale nakonec vyšlo najevo, že pouze podceňují diváky a chtěli si připravit půdu pro efektní finálové pukrdle. Co se týče časových paradoxů, nebo paralelních světů, dává smysl pouze teorie mnohosvětů/verzování, nebo některé z náboženství. Nakonec se s tím ale tvůrci popasovali velmi dobře a díky atmosféře a nemožnosti dokázat, že nežijeme v "Matrixu", "Devsu", snu někoho jiného, nebo svém vlastním, není potřeba šťourat a hledat chyby ve scénáři. Alex Garland dává Devs zapomenout na zbabranou Anihilaci. Tento seriál plně naplňuje označení vědecko-fantastický a současně je díky fresh filozofické-teologické příměsi i fajn "indie" odbočkou od mainstreamu, podobně jako byla kdysi OA s Brit Marling.. ()

Epizoda 1 (2020) (E01)

Garlandův styl se mi líbí a s výjimkou Anihilace jsem si užil jak 28 dní poté, tak Sunshine, Dreda, nebo Ex Machine. Takže mě zvěsti o autorském seriálu potěšíly a hned jsem se po něm vrhl. Po prvním díle těžko soudit, ale zatím to vypadá, že se Garland nikam neposunul, stále se zaobírá hledáním alternativy, nebo upgrade k víře v boha, nebo naopak k jeho popírání. Snaží se najít vzorec. A jde na to opět přes UI...možná do toho zamontuje i něco jiného, ale neobejde se to bez filozofických úvah, které jsou na hraně seriálové zábavy. Vše je navíc podpořeno znepokojivou hudbou i zvuky. A protože je to Garland, může vás ze začátku iritovat, že ve velkém využívá toho, že je divák jako slepice sledující cestičku vysypanou zrním. Je to celé divné, s nepříliš dobrou výpravou a ne úplně sympatickými herci, ale jako celek to působí sevřeně a zvědavost to jistě vzbuzuje. A protože Garland používá opravdu moc dobré zrní...určitě si dojdu až na konec té cestičky. Mám rád přemýšlivá sci-fi, takže po druhém Altered Carbon, Picardovi a jiným mainstreamovkách, je to pro mě příjemná odbočka k "indie", podobně jako byla třeba kdysi OA. ()

Epizoda 2 (2020) (E02)

Garland se skrze své postavy vyjadřuje velmi srozumitelně, bez okecávání a scénáristické vaty, kterou by nafukoval minutáž. Přesto se mu daří udržet skvělou atmosféru a i když někdo namítne, že je to celé nějaké divné...tak díky neotřelosti scénáře, civilním/totálně uvěřitelným postavám, zvukům, obrazům i náznakům, si vaši pozornost tvůrci s přehledem udrží. Ten výraz divné, totiž neznamená nic jiného, než ...nemainstreamové, netupé, nenadbíhající IQ průměrného a netrpelivého teenagera. Zatím to Garlandovi žeru i s navijákem a podobně jako jiní, i já velmi doufám, že pointa, závěr...vyznění toho všeho, bude vyvrcholením, nikoliv výtrusem tohoto zatím parádního seriálu. ()

Epizoda 4 (2020) (E04)

Neskutečně intenzivní epizoda, ve které Garland ukazuje, jak moc dobrý režisér je. A protože se i jako scénárista vyhýbá klišé, vznikl sci-fi seriál, který je opravdu výjimečný. Takto by nejspíš vypadala Anihilace, kdyby ji dělal před Ex-Machine ()

Epizoda 5 (2020) (E05)

Pokud se pokusíte složitější myšlenku ohledně teologie, nebo kvantové fyziky vysvětlit doslovně, nejspíš narazíte na bariéru v podobě omezené kapacity IQ vašich posluchačů. Když to uděláte uměleckou formou, bude to lepší, najdou se tací, kteří v tom mysteriózním tripu najdou smysl...byť se to bude lišit od toho, jste jim chtěli zprostředkovat, ale to nevadí. Garlandovi je v této epizodě úplně u prdele, jestli chápete, co se vám snaží říct. Chcete něco snazšího? Pusťte si Star trek. Nebo Fleshe s jeho přiblblým multiverzem. Tato epizoda se nemohla líbit všem...prostě protože nejsme stejní a svět vnímáme jinak. Jakékoliv hodnocení, tedy bude jen intelektuálním zrcadlem, kde uvidíme naši schopnost absorbovat složitější myšlenky, podané neotřelou a odvážnou formou páně Garlanda. Mozek mám zpocenej, ale za tu odvahu si zaslouží hvězdu navíc. ()

Epizoda 6 (2020) (E06)

I tato epizoda potvrzuje, že je Garland skvělý scénárista i režisér. Přestože je v ní minimum akce a celá stojí na dialozích, tak se u ní budou nudit jen ti, kterým jede mozek v úsporném režimu. Garland si připravuje cestičku pro finále, které může všechno to dobré šmahem zdevalvovat. Ale pokud se mu podaří přijít s opravdu dobrou pointou...nemusí být originální, stačí když bude "sedět"... vyhoupne se Devs mezi desítku seriálů, které považuju za best of v žánru sci-fi. ()

Epizoda 7 (2020) (E07)

Ten námět a zpracování je tak dobré, že si tvůrci mohou dovolit i epizodu, která na první pohled vypadá, že nás posouvá k finále velmi pomalu, jenže ono se v ní stalo poměrně hodně věcí a i díky této epizodě se smrskla ta pointa do prosté otázky...jsou všechny naše kroky předučené? Pravděpodobně se dozvíme, že ne. A mnoho lidí bude závěrečnou epizodou zklamaných...jenže on je to i v případě tohoto seriálu, opravdu elegantní kruh a pokud se občas rádi zastavíte a trochu si popřemýšlíte...jeho dokonalost oceníte. ()

Epizoda 8 (2020) (E08)

Alex Garland dává zapomenout na zbabranou Anihilaci a zakončuje ve velkém stylu. Zprvu mě iritovalo, že tvůrci pracují ze zjevně chybnými přístupy, ale nakonec vyšlo najevo, že pouze podceňují diváky a chtěli si připravit půdu pro efektní finálové pukrdle. Co se týče časových paradoxů, nebo paralelních světů, dává smysl pouze teorie mnohosvětů/verzování, nebo některé z náboženství. Proto mě to pasivní přijímání Devsem predikované budoucnosti vadilo...zvlášť, když v předchozí epizodě bylo jasně řečeno, že existují verze světů, kde se věci stanou jinak. Nakonec se s tím ale tvůrci popasovali velmi dobře a díky atmosféře a nemožnosti dokázat, že nežijeme v "Matrixu", "Devsu", snu někoho jiného, nebo svém vlastním, není potřeba šťourat a hledat chyby ve scénáři. Já osobně jsem velmi spokojený, tento seriál plně naplňuje označení vědecko-fantastický. Navíc s fresh filozoficko-teologickou příměsí . ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt