Sisyfos: Mýtus

Epizody(16)

Nevysvětlitelná událost odhalí geniálnímu inženýrovi nebezpečná tajemství skrytého světa a seznámí se s ženou, která za ním přišla z budoucnosti. (Netflix)

Krysap

Jsem v šoku ze zdejšího hodnocení. Takhle doprasený zpracování docela dobrýho příběhu jsem už dlouho nezaznamenala. Zvládla jsem prvních pět epizod a dál už to prostě nešlo. Možná to měla být parodie? Terminator, McGyver a wuxia prvky.. Naprosto nelogicky jednající postavy. Fyzika, chemie a další vědecké obory dostávají v každém díle několikrát na prdel. Do toho špatné herecké výkony.. Ta hvězdička je za příběh jako takovej ten mi za těch pět dílů přišel fajn. Ale jinak fakt hrůza. ()

ReichelTomas

Dlouho se mi do seriálu nechtělo, ale nakonec se ukázal jako výborná podívaná. So-He se vrací z postapokalyptické budoucnosti do současnosti aby zabránila válce. Skvěle vydařené, až na posledních pár epizod, kde se již děj stával trošku nelogickým a zdlouhavým. Celý příběh je propleten závažnými zvraty: Sigma, Kontrolní úřad, So-Džin... Jenom trošku nelogický příběh, zejména jednání pár postav. Třeba to, že ten Eddy Kim chce na konec So-He zabít jenom kvůli tomu, že přišel o svou milou. Ale ten závěr s Han-Tche Sulem a So-He v letadle si mohli klidně nechat. Jinak ještě: velice dobře zpracovaný postapokalyptický svět, kde So-He zažívá dobrodružství s jejím otcem v budoucnosti. A P.P.S. - super postava, ten pan Pak. Silnější 4 hvězdy ()

Swifft

Tak jsem to dokoukal.... Námět moc pěknej, zpracování jednotlivých dílů relativně dobrý, pokud vynecháme nelogičnost chování značné části účinkujících. Pokud se ale zaměříme na to cestování v čase, tak je tam tolik paradoxů, že je to vlastně nesmysl... nemluvě o závěru, kdy jsou tam hlavní hrdinové spolu, i když je to nemožné, protože So-he je v té době asi 13.... Škoda, že to nenatočil někdo schopnější. ()

Vavča

Musíme si napřed vyjasnit žánr, sci-fi je asi v Koreji prokleté, respektive jejich vlastní label pro sérii jako fantasy beru spíše jako pejorativní, protože i sci-fi má mít nějakou kauzalitu, zákony opatřené fungující univerzum a fantasy vnímám jako lacinou nálepku, jak si dělat co chci, aniž bych nad tím musel přemýšlet. Sisyfos má zajímavou zápletku (kde si nemohu nepovšimnout, že si bere kus scénáře z Tenet, včetně stylu hudebního doprovodu). Geniální inženýr Han Tae Sul (Jo Seung Woo) sestrojí transportér částic, který zneužijí jisté osoby k cestování časem a vyvolání války. Jo Seung Woo mě baví ve své roli rozjíveného vtipného miliardáře chovající se jako puberťák, protože si to může dovolit, totální změna stylu hraní oproti autistovi ze Stranger. Inženýra přijde zachránit z budoucnosti Kang Seo Hae (Park Shin Hye), dívka která se vyzná ve zbraních a umí zatopit svým mužským soupeřům. Je bohužel poznat, že scénář dělali nováčci (Jeon Chan Ho, Lee Je In), kteří nikdy složitý titul nenapsali (jen romantické revenge drama Fates and Furies). Po prvních dvou dílech jsem byl příběhem zaujat, navzdory relativně provařené hlavní lince příběhu mě dostala hláška: Is it the girl or world? You can only choose one. Jenže pak přišla rána, totálně nezvládnutá akční choreografie. Moc lidí v záběru a celkově hloupé pojetí soubojů, Park Shin Hye je skvělá jako nováček v žánru GwG a akční roli umí, je vidět, že na tom dřela. Avšak navzdory lidovému přesvědčení, že akční žánr je jednoduchý a zvládne ho každý, mozek používat nepotřebujete, stačí vám přece pouze storyboard a exploze, tak to je mýtus! Seriál je toho jasným dokladem, celý akční tým a hlavní choreograf by měl za trest klikovat až do konce svých dní, nebo do konce pandemie... Kopanců je tam prostě moc v každém díle, jak jsem psal v preview, nemůžete mít cool souboje s tucty lidí v záběru, působí to nesmyslně. Horda vtrhne do bytu, k tomu horda dole na ulici a ještě horda na protější střeše, určitě lze bojovat s nezaměstnaností i jinak:) Některé souboje nakonec i vyjdou cool, ale mozek prostě chybí, tam kde si má série počínat free, aby prostě působila jako nářez, tak se snaží působit reálně, a naopak. "Chybky" typu infrapaprsek z ostřelovačky přes závěs, zásah hlavní hrdinky, nebo hrdiny z ostřelovací pušky by vedl ke smrti, nebo ztrátě končetiny i v případě tzv. líznutí. Víte vy vůbec jaké projektily to používá a jaké to má následky? https://en.wikipedia.org/wiki/Remington_MSR https://en.wikipedia.org/wiki/.338_Norma_Magnum Hovadiny typu, že někdo zapne EMP, já se na to připravím, a po odpálení si elektriku znova zapnu mě posílají do kolen (fyzika v tom univerzu neexistuje), a takových nesmyslů je seriál plný. A když už má PSH supr akční scénu, tak si prostě vykoná pár skoků o výšce několik pater budovy, a celý dojem je v háji. Že by se někdo namáhal vysvětlit, proč to může dělat, aniž by se zranila, nebo jiné detaily, to se prostě nedozvíte. Jako by jste sledovali hodně špatné anime, kde záporák je pořád vepředu, má jako support všemocnou organizaci. Ale hlavní hrdina, hrdinka si v klidu budou bivakovat tam, kde vždycky, jako by je nikdo nehledal. Nenapadne je zničit nebo poškodit sídlo kontrolního úřadu. Pak jsou tu šílené a odporné klišé typu, zabili mi mamniku, já vám ukážu...Bishík, co iracionálně miluje Seo Hae a jinak tam nemá co dělat, motivace záporáka, svět mě nemá rád komická, ploché postavy jeho sluhů. Prostě scénáristický děs a bída. Víte jak všem vadí, že jsou korejské seriály přeslazené? Tohle není ten případ, ale nelze to brát jako pozitivum. Hlavní dvojka působí tak nepřirozeně a divně, jako druzi ve zbrani a nikoliv milenci, je to nepřesvědčivé, špatně podané, nehodí se k sobě, jakoby to tam bylo omylem, kromě posledního dílu (a svatebního flashbacku) spolu neladí a basta. Postavy navíc absolutně nejednají racionálně, nejsou schopny plnit efektivně jednoduché úkoly a volby. Přes to všechno je série občas působivá a napínavá, závěr má svůj impakt, ale má to tolik chyb, které se nemusely stát, pokud vím, série byla z velké části hotová už loni, jak tohle mohlo mít sledovanost 5-6%, divné. Na misku pekelných vah musíme přidat, že OST většinou nefunguje, písňová část nezajímavá. A teď, co s tím? Archivovat? Jako příklad, jak nedělat akční sérii a promrhat prvoligové obsazení? Je to sice lepší, než https://www.csfd.cz/film/772585-aelliseu/komentare/ ale to pochvala není. PSH by si zasloužila pořádnou sérii, a nebýt našeho kleptokratického republikového zřízení a kapitalistického vykořisťování, už pro ni píšu žánrově různé scénáře. Mám nápady v hlavě na filmy, i akční seriál (se skutečnými sci-fi, fantasy prvky), a garantuji, že hudbu bych dodal prvotřídní pro instrumentální i písňovou část. Miluji PSH jako herečku a možnou akční hrdinku (protože ostatní korejské lamky a tlamky se tomu žánru vyhýbají a neumí ho, byť Kim So Hyun září v River Where The Moon Rises). Pro inspiraci, by si měla dát souhrn těch nejzásadnějších děl žánru Girls with guns https://akicon.cz/static/data/2011/girls_with_guns.pdf a pustit si filmy jako The Raid, aby pochopila, co je odbržděná akce, ze které jde brada dolů. Věřím, že může hrát v lepších sériích a filmech, než doposud, když na sobě bude pracovat, a pokud ji doopravdy akce baví, bylo by škoda, aby zůstala nevyužita pro tento žánr. A pokud se neplánuje masivní omlazení populace, tak se jí čas krátí, takže by fakt měla vybírat tituly s rozmyslem. () (méně) (více)

Kothy

Zajímavé korejské sci-fi o cestování časem. Celé se to točí kolem mladého genia, který vede multimilionovou společnost. Ten přežije pád letadla a z budoucnosti za ním přicestuje záhadná dívka. Postupně pronikáme do děje a začne nám vše dávat smysl. Svět stojí před globálním zničení a velkou roli v tom hraje sestrojení stroje času. Tohle se vlastně řeší celou dobu. Postavy stále neví, zda mohou něco změnit, nebo jestli je vše předem dané. Místy to trochu připomíná Terminátora a samo si to z něj občas utahuje. Možná to nemuselo být tak natahované, ale jinak se mi to líbilo. Hlavně finále je super. "Budoucnost není předurčena." ()