Antikoncepční pilulka: brát, či nebrat?

(festivalový název) (TV film)
  • Velká Británie The Contraceptive Pill: How Safe Is It?

Hormonální antikoncepce. Je z 99 % účinná, snadná k užívání, a její vznik byl obrovskou revolucí. Je ale vůbec tato antikoncepční metoda bezpečná? Dr. Zoe Williams se snaží nalézt odpověď. Antikoncepční pilulka je v obecném povědomí spojena s řadou vedlejších účinků. Médii se šíří její spojitost s rakovinou prsu, rizikem trombózy či vznikem depresí. Pilulka je hojně užívanou formou antikoncepce, podle průzkumu však až 68 % žen neví, jak tato antikoncepční metoda funguje. Jaká jsou skutečná rizika užívání hormonální antikoncepce? Je vůbec třeba prášky na 7 dní v měsíci vysazovat? Existují pilulky i pro muže? V dokumentu BBC Horizon odborníci a odbornice odpovídají nejen na tyto otázky. (Academia Film Olomouc)

ABLABLABLA

AFO 2021 online. Zajímavý moderní dokument s rychlým tempem, řadou informací a dat. Co ho dělá něčím více? Velmi sympatická a příjemná doktorka v roli "moderátorky". Upřímně jsem nevěděla, že antikoncepce existuje teprve 60 let /přesně od roku 1961/. Velmi nenásilně zde projednává všechna negativa, která trápí běžné ženy. Pozitiva jsou vcelku dána a známá - zabrání těhotenství, zmírňuje bolesti silné menstruace, víte přesně, kdy to přijde a ve většině případů se zlepší problémy s akné. Co ale ta negativa? Rakovina, krevní sraženiny, deprese a sebevražedné sklony, přibírání na váze a ztráta sexuální chuti a libida. Hezky, jasně a přehledně jsou tu vysvětlena všechna procenta v číslech pochopitelných i pro matematicky hloupé. Vyvráceny některé tradované "fakta a mýty", nebo naopak potvrzené některé obavy a přesvědčení. Co bylo pro mě hodně zajímavé, byla přednáška a výzkum lékaře, který říká, že jde nemít menzes úplně, že vysazení na 7 dnů nedává smysl. Což už v určitém slova smyslu zaznělo v dokumentu Můj soukromý měsíc, ale tam to bylo podáno velmi špatně a tak, že by to předepisoval nonstop dívkám od 10 let, ještě než jim začne menzes a že jim dával hormonální implantáty atd. Tady bylo řečeno, že to vysazení 7 dnů a vyvolání umělého krvácení bylo vlastně kvůli tomu, aby to vypadalo jako normální cyklus v očích církve a aby to ženy spíše přijaly. No nevím, nechce se mi tomu zatím moc věřit, ale pokud se to jednou prokáže, že je možné brát bez přestání, v menších dávkách hormonů, vyhnout se kompletně PMS, menstuaci, bolesti, tak budou všechny ženy na planetě happy a firmy na vložky a tampony zkrachují :D Jo a jako třešnička na závěr, že se vyvíjí molekula peptid, která pronikne do spermie a znehybní ji.. aka že by si chlap před sexem nastříkal nosní sprej a tím by zaručil, že jeho spermie budou během aktu znehybněny, aniž by tato "antikoncepce" zasahovala jakkoliv do hladiny hormonů. To by byl převrat! ()