V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

Fr

,,TADY JE KAPITÁN. NAŠE SITUACE JE ZOUFALÁ...“ /// Rok 1961 a jaderná ponorka K-19, který se již brzy začne říkat ,,Hirošima“, vyráží ukázat sílu námořnictva SSSR. Celkem solidní vystižení stavu technický úrovně a ideovýho myšlení v SSSR. Film, kterej dokumentuje prekérky jedný ponorky, je plnej chlapskýho sebeobětování, cti, a samozřejmě, že se nevyhne hrdinskýmu patosu či citovýmu vydírání. Ale nemyslím, že zrovna to by ho mělo nějak srážet. V paměti rozhodně dlouho zůstane scéna, ve který se bojuje se zahřátým reaktorem. Bohužel asi jen ona. A protože jsem určitě viděl Ponorku víckrát než Kathryn, tak to u mě na 4* prostě nestačí. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Filmy podle skutečnejch událostí prostě žeru! (Zvlášť ty vod Kathryn Bigelow). 2.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Djkoma

Čekal jsem nudný film podle pravdy, která byla skrývána 28 let, ale dostal jsem mnohem více. Výborně stupnované dramatické scény s dobrou hudbou. Slušná režie a výborní herci v hlavních rolích Harrison Ford a Liam Neeson. Chvílemi mě překvapovalo pár věcí překvapovalo na to, že je to natočené podle skutečnosti. Nevím proč, ale od té chvíle co Vadin začne brečet před reaktorem mi bylo jasné, že to bude on kdo nakonec všechny zachrání. Zvláštní, že i život je atkto ironický :). také je zde ukázána síla Sovětského svazu a psychika komunistických přisluhovačů. ()

gudaulin

K-19 v žádném případě není přesným zobrazením událostí kolem poškozené sovětské ponorky. Je to americký film určený především americkému publiku, takže je tam pochopitelně přidaná americká loď, která může Sovětům pomoci a kolem které se částečně příběh komplikuje. Taky chování důstojníků a mužstva na palubě odpovídá americkému chápání služební odpovědnosti a pohledu na sovětskou realitu. V řadě detailů je film nepřesný v zobrazení reálií podmořského plavidla a jaderné technologie, nicméně to je pro běžného diváka celkem podružná záležitost. Pokud jde o samotnou havárii, ti kluci, kteří vlezli do reaktorovny, velice dobře věděli, že jdou na smrt, a měli v rozporu s filmem i protiradiační oděvy, které jim nicméně tváří v tvář poškozenému reaktoru byly na houby. To ve skutečnosti jenom zvyšuje jejich hrdinství. Nemoc z ozáření neprobíhá tak, jak bylo popsáno ve filmu, postižený nemá především tak výrazné vnější znaky poškození, jde spíš o rizika z rozpadu krvinek. Nemocný při tak vysoké dávce brzy upadá do bezvědomí a nevykecává se. Kathryn Bigelow režíruje film spolehlivě, nicméně konzervativně. Chtělo by to nějaké fincherovsky laděné chytré záběry a vůbec snahu o vyprávění příběhu obrazem, protože ten je někdy posunován dopředu jen dlouhými dialogy. Atmosféra podmořského plavidla mohla být hutnější. Herecky přesvědčivá záležitost, casting zafungoval profesionálně. Film byl bolestivým propadákem, protože americký divák je sebestředný a vyprávění o sovětské posádce bylo pro něj odtažitou záležitostí. Evropský trh to nezachránil a v Rusku se v té době spíš kopírovalo a kvetl černý trh, než aby bylo možné film nasadit do běžné distribuce. Celkový dojem 75 %. ()

Radyo

Po nepříliš lichotivých kritikách mě tenhle film příjemně překvapil. Navíc jsem nedávno viděl i dokument o tom, jak to tehdy s K-19 skutečně bylo a tento film se od pravdy vpodstatě neodlišoval. Slušnou úroveň jen trochu srážejí herecké výkony, které v tomto složení mohly být přece jen na vyšší úrovni. Nejlépe dle mého názoru zahrál svou roli Peter Sarsgaard, i když ani on se nevyvaroval mírného přehrávání. Jinak mě na samotném příběhu zaujalo hlavně věkové složení posádky - připadalo mi to, že velká část těch námořníků sotva vyšla ze školy... ()

Faidra

Jsou situace, kdy člověk naplno pocítí, jak strašlivě moc touží žít, třebaže podmínky, ve kterých žije, dělají ze života živoření. Pánové Forde, Neesone a spol., byla to síla, co jste předvedli, škoda jen, že ji oslabil závěr příběhu vašich postav. Ale snad si i díky vám lidé v budoucnu budou vědomi toho, že i když se o některých zločinech mlčí, jsou nepromlčitelné. ()

• Tvůrci měli k dispozici při přestavbě ponorky a vnitřních interiérů původní nákresy ponorky K-19. (ČSFD)
  • Harrison Ford nebyl jen hlavním hercem, ale i výkonným producentem filmu. (ČSFD)
  • Pro vybudování atmosféry a nácvik všech úkonů byli najmuti dva bývalí velitelé ponorek, kteří herce připravovali na role. (ČSFD)