V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

golfista

U žádného jiného filmu se mi tolik na rty nedralo trošku zprofanované slovo "hrdina". U tohohle filmu to přišlo úplně samo. Je to jediné možné vyjádření zásluh vojáků, kteří se zasloužili o opravu reaktoru směřujícího k nekontrolovatelné štěpné reakci. Je to film o "slavné" ponoce, ale ta tady nehraje hlavní roli na jakou jsme z filmů o ponorkách zvyklí. V té je tu kapitán a jeho posádka. Harrison Ford se zhostil své role výborně a na režijním přístupu Kathryn Bigelow je znát, že se na tenhle film připravovala velmi pečlivě. Je moc dobře, že tohle téma někdo natočil a asi je dobře, že se svými finančními možnostmi američané. Myslím, že tenhle americký pohled na situaci v roce 1961 je o to zajímavější. ()

Cival

Moc pomalé, příliš patetické, ale řemeslně velmi dobře odvedená práce. Hudba je šílená, stejně jako ruský přízvuk herců. Jen lehce nadprůměrné drama, které znevažuje dovětek na hřbitově. ()

Lima

Že Kathryn Bigelow umí, to vím už od doby, kdy jsem viděl její STRANGE DAYS. První dvě třetiny K-19 jsou vynikající, mají spád, ukazují bordel v sovětské armádě. Scéna opravy reaktoru je děsivá a působivá. Poslední třetina však ztrácí hodně ze svého tempa, je příliš patetická a uslzená. Přesto jde celkově o dobrý film. Výtky ohledně nudy absolutně nechápu. Viděl bych to tak na tři a půl *. ()

Gemini

Žen, které obohatily filmovou tvorbu kvalitními díly, je poskrovnu. Ano, mé drahé genderem posedlé feministické obludky, je tomu tak samozřejmě proto, že vás patriarchát již celé věky utlačuje;) Ale o tom se teď a tady bavit nebudeme, řeč totiž bude jen o té jedné ze světlých výjimek a jejím, ač nukleárním žárem rozpáleném, mrazivém (jen okrajově politickém) thrilleru. Paní režisérka dokázala navodit atmosféru honby za plánem, ve které je nějaká bezpečnost jen trapnou podružnou otázkou a následně stejně zručně ukázala, že ve skutečném světě je máloco černobílé a ještě k tomu vzdala čest všem těm mužům tam hluboko v chladné temnotě oceánu, kteří věděli co je třeba a kašlali na to, jestli z nich budou hrdinové, kterými se stali. 80% ()

Enšpígl

Kathryn Bigelow mám rád od dob Bodu zlomu,al efakt si poradila velmi dobře i s tímto poměrně vážným tématem a dokonalé ukázce o tom co znamená slovo "obětovat se". ()

Radyo

Po nepříliš lichotivých kritikách mě tenhle film příjemně překvapil. Navíc jsem nedávno viděl i dokument o tom, jak to tehdy s K-19 skutečně bylo a tento film se od pravdy vpodstatě neodlišoval. Slušnou úroveň jen trochu srážejí herecké výkony, které v tomto složení mohly být přece jen na vyšší úrovni. Nejlépe dle mého názoru zahrál svou roli Peter Sarsgaard, i když ani on se nevyvaroval mírného přehrávání. Jinak mě na samotném příběhu zaujalo hlavně věkové složení posádky - připadalo mi to, že velká část těch námořníků sotva vyšla ze školy... ()

Malarkey

Je přeci poněkud zvláštní sledovat Americký film o Rusech. Asi tak jako koukat na Evropského Nepřítele před branami bez Rusů. K-19: Stroj na smrt je ale opravdu pravdivý příběh, na který se nádherně kouká. Na filmy o ponorkách se může koukat kdykoliv, protože ať koukám na Das Boot z druhé světové války, nebo právě na K-devatenáctku, nevidím v tom zase tak veliký rozdíl. Podstatné samozřejmě je, že v těchto filmech vzniká určité citové napětí, až možná vydírání..psychický tlaky, a celkově rozhodně ne příliš příjemný pohled na svět v plechovce pod vodou. Co je hlavní, že se na to dá koukat, a že napětí neustává, protože v tomhle případě ani nemůže, v ponorce je klaustrofobicky dusno a člověk jako já bych s tím vším měl asi hodně velké problémy. Škoda jen, že Das Boot je jenom jedna. I když je K-19 hodně dojemný příběh o odvaze a bůhví čeho ještě, nedokázal jsem se u toho udržet na plno jako právě u té německé. ()

Marigold

Skvostné při vší naivitě. Miluju ponorkářské filmy a tenhle má všechno důležité, drama, atmosféru, charismatického kapitána (vlastně dva) s roztomile neruskou výslovností... Má také hromadu patosu, který aplikován na obyvatele SSSR, soudružství a stranu získává zcela nový (trochu sarkastický) rozměr a tak nějak potvrzuje, že aby západní tvůrce pochopil východní mentalitu, musí si ji zcela přizpůsobit té své. Ale to je pro mě jen další pozitivní stránka příjemného spektáklu, který má všechny atributy kvalitní podvodní podívané. To comrades! ()

Djkoma

Čekal jsem nudný film podle pravdy, která byla skrývána 28 let, ale dostal jsem mnohem více. Výborně stupnované dramatické scény s dobrou hudbou. Slušná režie a výborní herci v hlavních rolích Harrison Ford a Liam Neeson. Chvílemi mě překvapovalo pár věcí překvapovalo na to, že je to natočené podle skutečnosti. Nevím proč, ale od té chvíle co Vadin začne brečet před reaktorem mi bylo jasné, že to bude on kdo nakonec všechny zachrání. Zvláštní, že i život je atkto ironický :). také je zde ukázána síla Sovětského svazu a psychika komunistických přisluhovačů. ()

Renton

Scénář: Christopher Kyle .. Ze začátku jsem si nebyl jistý, jestli chce režisérka Kathryn Bigelow jen zesměšnit tehdejší sovětskou armádu v její marné snaze vyrovnat se USA nebo vystavět dobové hrdinské drama. Dlouho to nasvědčovalo, že se odehraje varianta první, ale nestalo se tak. Film je, bez nějakých extra velkých klišé, slušnou poctou oddaným a statečným lidem/vojákům. Neoslní sice v hereckých výkonech, ale zručná režie a povedená atmosféra tvoří pozornosti hodný snímek. ()

Superpero

Z filmů o ponorkách zrovna neskáču radostí 5 kilometrů do vzduchu, ale když se povede, tak proč ne. K-19 má pár opravdu silných momentů, které stojí minimálně za zhlédnutí v televizi, ovšem je to hrozně patetické a občas tam jsou vyloženě klišoidní scény. Dovětkem s důchodcema na hřbitově to podle mě pohřbili. Ford dobrý, Neeson dobrý a vedlejší role jsou nesympatické. ()

Fr

,,TADY JE KAPITÁN. NAŠE SITUACE JE ZOUFALÁ...“ /// Rok 1961 a jaderná ponorka K-19, který se již brzy začne říkat ,,Hirošima“, vyráží ukázat sílu námořnictva SSSR. Celkem solidní vystižení stavu technický úrovně a ideovýho myšlení v SSSR. Film, kterej dokumentuje prekérky jedný ponorky, je plnej chlapskýho sebeobětování, cti, a samozřejmě, že se nevyhne hrdinskýmu patosu či citovýmu vydírání. Ale nemyslím, že zrovna to by ho mělo nějak srážet. V paměti rozhodně dlouho zůstane scéna, ve který se bojuje se zahřátým reaktorem. Bohužel asi jen ona. A protože jsem určitě viděl Ponorku víckrát než Kathryn, tak to u mě na 4* prostě nestačí. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Filmy podle skutečnejch událostí prostě žeru! (Zvlášť ty vod Kathryn Bigelow). 2.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Dever

Soundtrack Klaus Badelt: 1. Suite For Orchestra And Chorus In G Minor I. Fear - Largo ,2. Suite For Orchestra And Chorus In G Minor II. Fate - Adagio ,3. Suite For Orchestra And Chorus In G Minor III. War - Allegro ,4. Suite For Orchestra And Chorus In G Minor IV. Soul - Misterioso ,5. Home ,6. Heroes ,7. Journey ,8. Capt. Alexi Vostrikov ,9. Missile Launch - The Rescue ,10. Reactor - Selections From "Voices Of Light" ,11. Reunion ()

tron

„Budete v mojom hlásení.“ – „A vy v mojom.“ Chladný, zbytočne dlhý a akýsi nevýrazný, matný a až jemne mdlý ponorkový film. Ale nie zlý. Kathryn Bigelow je skúsená režisérka drsných vecí, ktorá sa rozhodla inšpirovať skutočnými sovietskymi udalosťami. S pomocou hrajúceho i produkujúceho Harrisona Forda zohnala fajnový, na ponorkový komorný triler absurdne vysoký 100-miliónový rozpočet, ktorý však na snímke skoro vôbec nie je vidieť, väčšina deja sa odohráva v stiesnených priestoroch a celé to vyzerá tak na maximum 20 miliónov, aj to preháňam. Je to rovnako zručne nakrútené, ako stereotypné a neoriginálne. Veľa tomu našťastie dávajú herci v čele s Fordom a Neesenom a to napriek tomu, že nie sú moji obľúbení, no tu sa mi páčili. ()

movie

Na nudu si v případě tohoto filmu nemůžu stěžovat. Už jen pohled na Forda a Neesona s pokusem o ruský přízvuk by mělo vystačit na celý film. Jinak je K-19 velmi zručně natočená připomínka chvíle, kdy málem vypukla 3. sv. válka - samozřejmě bez toho, aby se o tom do dnes nějak pořádně vědělo. Škoda, že z toho byl nakonec tak ohromný propadák. ()

monolog

Tenhle film se mi líbil opravdu hodně a nechápu tu špatnou kritiku, jakou prý všude získal. Dramata, která píše sám život jsou vždycky mnohem zajímavější a toto je Drama s velkým D. Některé detaily jsou naprosto ochromující (například ochranné obleky, doktor atp) a to tím víc, že to ti lidé skutečně zažili. A nejhorší na tom všem je, že to Rusáci ututlali, že se o jejich hrdinství nedozvěděla ani rodina, že jejich smrt svedli nejspíš na nějakou jimi zaviněnou nehodu. Smrt lidí, kterým by měly být stavěny sochy, a ne těm pigotům z Kremlu. Je tu krásně ukázán přístup vlády, kdy nejde o to, jestli je něco připraveno, ale jestli to veřejnost (v tomto případě zahraničí) očekává. Kdy každý fláká, co na oko dělá na stodeset procent. Herci možná úplně nesedli, Harrison Ford nebo Liam Neeson nejsou zrovna ruský typy, ale to ani Tim Curry nebo Sam Neill (v Honu na ponorku). Vizuální stránka filmu je dostatečně pochmurná a depresivní, aby jen prohlubovala atmosféru zmaru a krachu, jakou celý film doslova přetéká. Formě se nedá nic vytknout, střih je rychlý, ale přehledný, akce je dramatická a reálná, postavy nejsou jen dráčci ve větru. Navíc oceňuju opravdu přesné držení se faktů jakož i zatím nejrealističtěji zobrazenou nemoc z ozáření, jakou jsem ve filmu viděl. Snad tu jen trochu ubírá ten patetický závěr, ale pravda je, že tohle je jeden z mála filmů, kde mi to ani moc nevadilo. ()

Lateef

Vlézt do ponorky by mě nedonutil ani Hulk. Z těch úzkých chodbiček, průlezů a stísněných spacích prostor mi běhá mráz po zádech, je to takový studený klaustrofobický labyrint. Tento film pohání palivo značky Ford&Neeson, atmosféra a činy. Nejrůznější pocity, které ze snímku vychází, ve mně reagují. Nejhrůznější ze všech jsou pocity 'uvědomění si', nemohoucnosti a smíření se s osudem. Pro mě prostě děsivé. Ti muži byli hrdinové. Den po shlédnutí se objevuje tragická zpráva. Všichni vědí, do čeho jdou, a přesto do toho jdou. Dokáží pak ale v případných posledních chvílích čelit těm výše zmíněným pocitům?? Psychika je v jistých chvílích největší nepřítel člověka. Tenhle film mě donutil k představám, křižovatkám, obavám a hlavně znásobil moje umění 'vážit si'. Co se výtek týče, shoduji se se zdejšími uživateli. Celkově však za film děkuji. 100 miliónů dolarů(rozpočet)/65,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/-67 miliónů dolarů(prodělek z kinoprojekcí) ()

Boss321

Kathryn Bigelow si mě získala Bodem zlomu a K-19 se moje obliba k ní ještě zvětšila. Velice silné drama o sovětských vojácích a jejich kapitánovi, kteří se dostali do přímého kontaktu s radiací a přesto sváděli jeden z nejtěžších bojů studené války. Naprosto dokonalé vyobrazení situace v tehdejším SSSR, kde nazáleželo na člověku, ale na tom aby se nikdo nic nedozvěděl. Dvojice Ford-Neeson zahráli pěkně a skvěle se doplňují. Poctivý film, u kterého dvě hodiny utečou jako voda, mohu jen doporučit...... ()