Hrozny smrti

(festivalový název)
  • Francie Les Raisins de la mort (více)

Názorný příklad toho, co se může stát, když použijete špatný postřik. Farmáři by pro své milované víno udělali cokoli, a tak se rozhodnou postříkat své vinice zvláštním pesticidem. Za to však již brzy všichni zaplatí krutou daň. Kvůli tomuto záhadnému postřiku se začnou měnit ve vraždící monstra... a tak místo vínka rádi ochutnají i čerstvé masíčko. (Chupacabre)

J*A*S*M

"Co se těm franouzským vidlákům stalo?" - "Přehnali to s chlastem." To není citát z filmu, to jsem sám vymyslel :-D, ale klidně by být mohl. Les Raisins de la mort je naprosto klasická ukázka eurohororu sedmdesátých let. Skvělá atmosféra, kvalitní gore, jihoevropský venkov, malé vesničky, poměrně tragičtí herci a nulová logika příběhu a konání postav - příklad (bohužel ne doslova): Slepá: "Popiš mi, jak to tu vypadá!" - Hrdinka: "Jsou tu nějaký skály..." - Slepá: "Aha, vím kde jsme" - a odvede hrdinku neomylně přímo do daleké vesničky. Za tu atmosféru a poměrně hnusné nakažené tomu ale čtyři hvězdy dám. Horror movie of the year ()

EvilPhoEniX

Vynikající francouzská, syrová a temná jízda plná skvělého gore a perfektních masek na svou dobu. Opravdu klobouk dolů, ten film konkuruje i dnešním slasherům, splatterům a hlavně má film velmi neokoukaný nápad. Velmi milé překvapení. ŇAM! ()

JFL

Jean Rollin patří vedle Jesúse Franca mezi nejpřeceňovanější režisérské osobnosti v oblasti brakových filmů. Někteří tvůrci záslužně prosluli tím, že navzdory omezeným rozpočtům dokázali schematické sekvence ozvláštňovat, případně že z pokleslých příběhů dokázali vytáhnout dramatický potenciál a na něm vystavět vyprávění. Rollin se naproti tomu ukazuje jako zoufalý patlal, který totálně zadrbe jakýkoli potenciál svou marnou režií. Extrémně je to patrné právě v "Hroznech smrti", které by schopnější režisér dokázal proměnit v decimující intenzivní horor, ale Rollin silný scénář promění ve formálně tristní naivitku. Kdesi v nitru snímku se lze dopracovat potenciálu ke skličujícímu unikátnímu hororu, který převrací koncept apokalyptických zombie filmů. Zatímco ty zpravidla situují většinu dění do interiérů, které coby symboly domova postavy chrání vůči zlu přicházejícímu zvenčí, tentokrát hrdinka prochází přízračnou krajinou pustých francouzských hor se starými kamennými usedlostmi a rozpadlými domy. Agorafobický motiv je pak v druhé polovině spojený s klaustrofobickou paranoiou, když se ukáže, že zdejší vesnice a stavení neskýtají žádný útěk před nákazou, která se venkovem šíří. Podobně jako Romerovy "Crazies", z nichž snímek výrazně vychází, se místa civilizace stávají místem rozpadu civilizační racionality a pospolitosti, když jsou lidé nákazou připraveni o rozum. Zábavnou kuriozitu pak představuje ryze francouzský motiv šíření nákazy, které zde probíhá skrze nakažené hrozny a z nich vyráběné víno, což pak do role spasitelů světa a likvidátorů nakažených pasuje pijáky piva. Bohužel všechny uvedená pozitiva a potenciál jsou utopeny v patlalském zpracování a nedramaticky realizovaných sekvencích i vše zastřešující nemotivovanosti a nedotaženosti. ()

Karlos80

Tak nějak mě tento kultovní zombie eurohoror nevzal a nenadchl (mimochodem netypický, nejsou to vyloženě zombíci, kteří žerou lidské maso!) a zas tak odvařený jako někteří zdejší uživatelé jsem z něj nebyl. Francouzský horor jsem až na malé vyjímky nikdy moc nemusel, pár jsem jich už viděl a byla to vždy vážně slabota. Kultovní režisér erotic/horor Rollin jako jeden z mála však byl, dá se říct, v tomto směru a žánru hlavně ve své zemi průkopníkem a když už nic, tak natočil film, který ve Francii dále tento žánr rozvíjel a definoval. Ve srovnání s ostatními zeměmi a filmy však tento film stále trochu pokulhává. Předtím se Francie filmově vždy s někým společně v koprodukci podílela (nejčastěji s Itálií), tento film je jeden z prvních čistě jen francouzských hororů. Nezastírám, že film neměl místy dobrou mrazivou atmosféru, kvalitní vizuální stránku (toto nebyl vyloženě levný film!), překvapivé násilné a hnusné momenty a výrazné gore efekty (které se ale celkem už běžně objevovaly v jiných filmech z jiných zemích cca před 3-5 roky), ale i tak přesto přesevšechno jde nejspíš o nejkrvavější Rollinův film právě snad s vůbec prvním použitím a využitím gore efektů ve francouzském hororovém filmu! Problém filmu byl ale podle mě někde jinde, a to vtom, že měl podle mého málo výrazný děj (spolu s tragickým milostným příběhem nakonec) a spiknutí, poněkud fádní herecké výkony, chyběla i nějaká větší akce. Nepřitáhla mě nakonec ani samotná lokalita francouzského pošmourného a značně izolovaného venkova, což je vždy dobrým základem nejen pro zombie filmy. Navíc toto všechno tu předtím už bylo a mnohdy daleko lépe divákovi naservírováno. Hlavní hrdinka pořád utíká před zombíky a stále řve, napřed sama, pak s jednou slepou dívkou, potom se dvěma nenakaženýma farmáři, jako by nemohla z této prokleté vesnice utéct někam hodně daleko a nechat je tam napospas osudu. Asi jako rykardo jsem čekal víc od erotické krasavice Brigitte Lahaie, režisérovy oblíbenkyně, myslel jsem si, že tu hraje přímo hlavní roli (nepodíval jsem se však na IMDb). Bohužel, její role, kdy se objevila až někdy uprostřed filmu, byla spíše doplňková a jak rychle přišla, tak rychle zas odešla a nestačila se přitom ani pořádně svléknout.:-) Suma-sumárum jen průměr. Podobné filmy : "Night Of The Living Dead", "Crazies", nebo "Let Sleeping Corpses Lie". ()

Flipnic

Excelentní!!!!! Absolutní skvost v oblasti evropského horroru, naprostý skvost v oblasti horrorového subžánru "nakažení" (můj osobní pojem, který občas používám, ve filmu se neobjevují klasické oživlé mrtvoly, ale nakažení lidé, kteří jsou velmi nebezpeční těm nenakaženým ...). Osobně jsem se tímto filmem poprvé setkal s tvorbou Jana Rollina a musím říct, že mě tento režisér naprosto přimrazil ... Ona již samotná skutečnost, že film je francouzského původu má něco do sebe ... Itaská i španělská horrorová tvorba byla na vrcholu v 70. letech, ale Frantíci prostě horrory umí a uměli asi vždycky na jedničku, jen se začali projevovat až o několik desítek později, kdy Itálie a Španělsko v této oblasti již dávno "shořeli" ... Touto úvahou chci jen říct, že od prvního okamžiku jsem z filmu cítil neopakovatelný francouzský horrorový rukopis ... Totální tíseň, mrazení a brzo v podstatě i klasický strach ... Tento film se dá dějem trochu přirovnat k mnohem starší špičkové italské klasice Let Sleeping Corpses Lie (1974), ale to jen námětem, nikoliv obsahem děje. V podstatě sledujeme od začátku do konce tíživý útěk dívky z vlaku, který napadne jeden z "nakažených", cestu úžasnou francouzskou přírodou, incident v první vesnici, incident v druhé vesnici a vyhrocení její situace ve vesnici třetí, kde nalezne svého snoubence, za kterým cestovala ... Tuto cestu musí od náhle zastaveného vlaku absolvovat pěšky s hordami nakažených v zádech ... Neuvěřitelně tísnivá atmosféra je navíc posilňována skutečností, že dívka nemůže opravdu nikomu věřit, občas narazí na člověka, který působí nenakaženě a přesto na ni někteří v nestřeženém okamžiku zaútočí ... Nakažení jsou postiženi nějakými těmi odpornostmi v obličeji či po těle, zde snad mohly být na svoji dobu vzniku trochu lepší masky, ale hlavně jsou postiženi neuvěřitelnou tendencí k násilí a sadistické brutalitě. A tady se dostávám k další důležité složce filmu, na které film ale nestojí, ale je jí jen bravurně doplněn - smrti, zabití, gore, mordy, nahota, magnumka, kulovnice, útoky nakažených ... Některé scény mě fakt dostaly, brutalita a sadismus nakažených si v některých scénách nezadá s kdejakým exploitationem ... Nebudu prozrazovat ani jednu scénu, to si musí prostě divák vychutnat sám ... Násilí je zde ale opravdu nepříjemné a o to větší strach o hlavní hrdinku jsem měl ... Použití magnumky a kulovnice s běháním mezi nakaženými mi trochu s úsměvem připomnělo kultovní videohru Resident Evil (nikoliv filmovou verzi!!!) ... ale zřejmě se jednalo jen o souhru náhod. Filmu nemohu absolutně nic vytknout, je to pro mne absolutní horrorový skvost a docela se divím rozporuplnému hodnocení zdejších horrorových nadšenců ... Tenhle film má prostě "koule" ... V 70. minutě jsem měl již nervy na dranc a říkal jsem si, co ještě do konce filmu "schytám" ... A schytal jsem!!! Závěr ... Absolutní špička par exelance!!!! Nemám slov ... a už se nemohu dočkat Rollinova La Morte Vivante (1982) ... ()

Bloody13

Tenhle kousek doslova "zraje jako víno," a jeho účinky rozhodně nejsou smrtící. Atmosféra filmu se během těch let hezky rozležela a jeho chuť tak dostala novou přidanou hodnotu. Grapes of Death je poctivým euro-hororem se vším, co k němu neodmyslitelně patří. Jednoduchý příběh, syrovost, lehká naivita, ale i ženská nahota, nádherné lokace a špičkové gore, jehož sice není moc, ale taková dekapitace nebohé dívky musí zapůsobit i na ty zkušenější. Snímek šlape už od začátku, a lehce zbrzdí až v poslední třetině, ta však útočí na jiné divákovy smysly. 90 minut uteklo jako voda, a já už sháním dalšího Rollina. Ve vedlejších rolí se tu mihnou sám režisér a blonďatá pornohvězda Brigitte Lahaie. ()

TheRaven

(obsahuje spoiler) Zatraceně nevyvážený film. První polovina vynikající pětihvězdná podívaná – napětí, atmosféra, hnus (a pro místního horor-chytráka – bez logických lapsů, viz slepá dívka a cesta). Později ale už opravdu přibývá nepochopitelného jednání postav, divných střihů, špatně situované hudby, ale většinou v takové míře, že se to dá u podobného kousku odpustit. Závěr však „překonal“ očekávání. A tím mám na mysli jednání hlavní „hrdinky“, která by spíš měla děkovat za svou záchranu, než se zachovat – no jako ženská. Nebo přece jen byla nakažená, jen bez vnějších příznaků? Těžko říct. No co si z toho vzít? To je docela jasné, bez morálního ponaučení to nejde (najděte si jej sami) a příroda je mocná! A na závěr, možná se pletu, ale vidím v tom pěknou francouzskou reakci na Romerovy úspěchy (a to především Crazies (1973), jen možná ještě o kapku lepší). ()

darkrobyk

Psychologické drama s prvky horroru se tváří jako zombiárna, kterou ale není. Bizarní film s poetikou podivných italsko- španělských horrorů, kde více než na děj je položen důraz na chování postav. Pro současného diváka příliš pomalý film, který má však své zvláštní zneklidňující kouzlo. Vpodstatě se jedná o eko-horror, kdy člověk platí daň za chemizaci zemědělství a přírody vůbec. Masky jsou vcelku vydařené, většina gore efektů již méně. Pokud vidle zabodnuté v trupu polonahé dívky vypadají věrohodně, pak odsekávání gumové hlavy působí až komicky. Ženské postavy se bohužel chovají jako krávy, což je samozřejmě chyba blbého scénáře. Divák tak mnohokrát zakřičí do prázdna, co to proboha ta ženská provádí!, leč marně. Temný snímek finišuje hlemýždím tempem do očekávaného konce, který potěšil. Žádný zázrak, ale pro podzimní deštivé večery film jako dělaný.... ()

misterz

Vôbec nechápem, prečo je B. Lahaie uvedená na prvom mieste, keď tu mala len krátky štek a herečka, ktorá tu hrala prím nie je ani uvedená. V rámci svojich skúseností však bola táto blondínka príjemné spestrenie :). Horšie to bolo so samotným snímkom. Prišlo mi to tu ako na hojdačke. Skvelé, ponuré miesta s príjemnou, gotikou zaváňajúcou atmosférou sa tu striedali s totálnou nudou a amaterizmom niektorých hercov. Niektoré masky boli fajn, tak akurát slizké a nechutné, čakal som však väčší masaker, niektoré scény po gore priam volali. S tým súvisí aj samotný koniec, prišiel mi dosť úbohý a halabala odbitý, párkrát sa vystrelí z pušky, trocha krvi a hotovo. To sa mi zdalo málo, aj preto tento film radím k ukážkovým príkladom premárneného potenciálu. 60/100 ()

pornogrind

Tak z tohoto filmu mám rozporuplné pocity.Ze začátku mě vtáhl a držel si mě svojí hustou atmosférou,ale musím uznat,že čím víc se to blížilo ke konci,tak tím víc napětí opádávalo.Což je obrovská škoda.Po herecké stránce to nebyla taky žádná sláva.Naopak musím ocenit dobrej nápad.Nejedná se o žádná shnilé mrtvoly(zombie),ale o nakážené(nevím jak jinak to nazvat,pěkně to definoval kápo Flipnic) dosud živé bytosti,Výběr lokace musím taky pochválit a vydařené byly i gore efekty.Vytknout ale zase naopak musím nelogičnost a taky stupidní chování postav.Což je sice v mnoha hororech a většinou se nad to dokážu povznést,ale tady mi to prostě nešlo.Mám to tak mezi 3-4 hvězdama.Ale jelikož musím uznat,že na téma zombie,nakažení,infikovaní.... je to jeden z těch lepších filmů.A navíc to nikdy nesklouzlo tak nízko abych se u toho nudil.Takže se příkláním ke 4 hvězdám.A myslím si,že tento film můžu s klidnou vůli doporučit ()

hladass

Naprosto parádní příklad eurohorroru z konce 70-tých let, který mi dost připomínal, stejně jako Flipnicovi, o trochu starší klasiku, Let Sleeping Corpses Lie (1974)... Kašlat na slabší příběh, dost pitomé chování postav, v tomhle kousku jde o skvělou atmosféru, tvořenou francouským venkovem a nemožností hlavní hrdinky komukoliv věřit... Už docela dlouho jsem nezažil takovou tísěň, napětí a vlastně i strach... ()

dr.horrible

Prechválený, avšak skrz naskrz priemerný a ničím výnimočný nákazový horor. Má to rýchly rozbeh a začiatok je vážne cool, len keby si zvyšok filmu držal aj nejakú súvislú príbehovú kostru a nespočíval len v neustálom pobiehaní a opakovanom stretávaní nenakazených, ktorí sa po chvíľke nakazenými byť predsa ukážu. Nuda. 50% ()

Goldbeater

Ví se, že Francouzi jsou národem vinařů. Co se ale stane, když se toto zemědělské odvětví vlivem používání pesticidů zvrhne v líheň podivné nákazy? Jean Rollin natočil poměrně vizuálně působivou ukázku apokalyptického hororu, v němž se obyvatelé jižní Francie mění v šílená monstra (zřejmě se nechal výrazně inspirovat snímkem The Crazies George A. Romera), po jehož zhlédnutí možná párkrát zaváháte, zda místo lahve vína nesáhnout raději po půllitru piva. Záběry vylidněného francouzského jihu a četných rozvalin opuštěných domů mají ten správný punc hororové atmosféry, nicméně ve velmi rozmělněném ději a zcela nelogickém chování všech postav je kámen úrazu. Nad jednáním jednotlivých aktérů není vůbec radno přemýšlet, jinak vám to nenávratně pošramotí zážitek. Je to škoda, bylo tu přitom nakročeno na dost zajímavou hororovou podívanou, která by s kvalitnějším, svižnějším scénářem a lepším vedením herců byla solidní noční můrou. ()

giallo

Jean Rollin byl opravdu prazvláštní režisér, jehož tvorbu pochopí asi málokdo (já se mezi onu hrstku nepočítám). Pro "masové" diváky bude The Grapes of death asi jeho nejstravitelnější kousek už jen proto, že má aspoň děj, který má hlavu a patu a nejde jen o snový slepenec jednotlivých scén. O příběhu se nijak obšírněji rozepisovat nebudu, to již udělali ostatní a rozebral bych raději jednotlivé složky filmu. Jak jsem již avizoval na režisérovi poměry má příběh hlavu a patu a dokonce má film i nějakou atmosféru. Ta je vytvářena především vhodně zvolenými exteriéry, které se opravdu povedly. Dále poměrně slušnými gore-efekty (vražda sedlákovi manželky velice působivá) a samozřejmě pěknými a slečenými dívkami (tentokrát v menší míře), jak už uvedli jiní i já postrádal více Brigitte Lahaie. Abych to nějak sesumíroval, i po tomto kousku pro mě Rollin zůstává na vedlejší koleji tvůrců eurohorrorů, ale pokud někoho tento snímek zaujal, tak bych doporučil asi nejlepší Rollinův snímek Fascination. ()

PetrPan

Levná kaše z Evropy, avšak sypaná chutnou dávkou nechutností. Tupost a bezradnost scénáře na Vás hlasitě křičí z každého záběru, ale když už se chystáte zmáčknout tlačítko Stop, tak na Vás z obrazovky vesele pukne nějaký pohledný vřed nebo se zaposloucháte do rozverného zurčení vytékající krve. Zklamán jsem byl tedy až vlastně v samotném závěru, místo kapek již důvěrně známé krve mohla kanout třeba střeva... ()

Xeelee

[FOD 2016] Zábavně neumětelská podivnost a pivařská propaganda. To asi chtělo odvahu natočit něco takovýho ve Francii :-). Představte si nějakej minimalistickej film s extra dlouhými brilantně komponovanými scénami, kde se prohodí pár vět, za kameru posaďte někoho kdo je rád že umí zapnout kameru, přidejte prkenný herce z céčkovejch filmů, stupidní až WTF konverzace a voilà, posilovna pro vaši bránici je na světě. ()

Morholt

Společenská kritika se dá najít i v Dášeňce a erotické hrátky mi nějak unikly, ačkoliv když se ta blondýna svlíkla, proměnila se v bohyni. Každopádně já v tom viděl jen mladou holku, co jí nahánějí vesničtí hnisáci. Nic víc, nic míň. Najde se tu celkem solidní gore, sem tam solidní atmosféra i pár nechtěně vtipných momentů. Celkově se na to kouká příjemně, což možná nebyl tak úplně režisérův záměr, ale to je mi celkem fuk. 60% ()

erl

Velmi zneklidňující podívaná! Na geniální Rollinovku La Morte vivante tento vínový incident nemá ale mistr dokázal díky zajímavému prostředí a pomalému tempu přiblížit hrdinčino zoufalství v bezvýchodné situaci na maximum. Nakažení ve mně vzbuzovaly hrůzu a odpor zároveň což potěší. Rollinova tvorba je prostě osobitá. ()

corpsy

Niet nad bioprodukty. Ak to preženiete s pesticídmi, máte problém. Jean Rollin nám svojím obvyklým spôsobom ( pomalé rozprávanie, gore, Brigitte Lahaie ) ukazuje názornú ukážku kapitalistického rýchleho zbohatnutia. POSYPAŤ, NECH TO RASTIE!!! Milovníkom piva odkazujem, že majú vyhraté. ()

rykardo

Tak na tenhle kousek jsem byl zvědavej opravdu jenom díky avizované herecké účasti francouzské brunetoblondky (jak kdy, jak kde .-)) Brigitte Lahaie..., no pravda, ona se skutečně objeví..., ale jak rychle se ukáže, tak rychle zase zmizí, což byla fakt škoda... Měl jsem za to, že to ( nebo lépe řečeno "sebe" ) trochu rozbalí a začne to bejt hnedle o něco koukatelnější... Nakonec to ( rozuměj tim "sebe" ) teda rozbalí, bohužel ne na tak dlouho a takovym způsobem, aby z toho byl jeden zrovna odvařenej, takže ani co se obnažené Brigitte týče, nic moc... Nicméně i přes to všechno a celkově hodně pomalý tempo jsem se u některejch rádoby krvavejch sekvencí docela bavil, takže celkově HROZNY SMRTI tentokrát za tři ***. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech