Hrozny smrti (festivalový název)

• Francie

Grapes of Death

Horor

Francie, 1978, 85 min

Jean Rollin

Tenhle kousek doslova "zraje jako víno," a jeho účinky rozhodně nejsou smrtící. Atmosféra filmu se během těch let hezky rozležela a jeho chuť tak dostala novou přidanou hodnotu. Grapes of Death je poctivým euro-hororem se vším, co k němu neodmyslitelně patří. Jednoduchý příběh, syrovost, lehká naivita, ale i ženská nahota, nádherné lokace a špičkové gore, jehož sice není moc, ale taková dekapitace nebohé dívky musí zapůsobit i na ty zkušenější. Snímek šlape už od začátku, a lehce zbrzdí až v poslední třetině, ta však útočí na jiné divákovy smysly. 90 minut uteklo jako voda, a já už sháním dalšího Rollina. Ve vedlejších rolí se tu mihnou sám režisér a blonďatá pornohvězda Brigitte Lahaie.(11.4.2012)

Prechválený, avšak skrz naskrz priemerný a ničím výnimočný nákazový horor. Má to rýchly rozbeh a začiatok je vážne cool, len keby si zvyšok filmu držal aj nejakú súvislú príbehovú kostru a nespočíval len v neustálom pobiehaní a opakovanom stretávaní nenakazených, ktorí sa po chvíľke nakazenými byť predsa ukážu. Nuda. 50%(9.9.2013)

(obsahuje spoiler) Zatraceně nevyvážený film. První polovina vynikající pětihvězdná podívaná – napětí, atmosféra, hnus (a pro místního horor-chytráka – bez logických lapsů, viz slepá dívka a cesta). Později ale už opravdu přibývá nepochopitelného jednání postav, divných střihů, špatně situované hudby, ale většinou v takové míře, že se to dá u podobného kousku odpustit. Závěr však „překonal“ očekávání. A tím mám na mysli jednání hlavní „hrdinky“, která by spíš měla děkovat za svou záchranu, než se zachovat – no jako ženská. Nebo přece jen byla nakažená, jen bez vnějších příznaků? Těžko říct. No co si z toho vzít? To je docela jasné, bez morálního ponaučení to nejde (najděte si jej sami) a příroda je mocná! A na závěr, možná se pletu, ale vidím v tom pěknou francouzskou reakci na Romerovy úspěchy (a to především Crazies (1973), jen možná ještě o kapku lepší).(13.11.2012)

"Co se těm franouzským vidlákům stalo?" - "Přehnali to s chlastem." To není citát z filmu, to jsem sám vymyslel :-D, ale klidně by být mohl. Les Raisins de la mort je naprosto klasická ukázka eurohororu sedmdesátých let. Skvělá atmosféra, kvalitní gore, jihoevropský venkov, malé vesničky, poměrně tragičtí herci a nulová logika příběhu a konání postav - příklad (bohužel ne doslova): Slepá: "Popiš mi, jak to tu vypadá!" - Hrdinka: "Jsou tu nějaký skály..." - Slepá: "Aha, vím kde jsme" - a odvede hrdinku neomylně přímo do daleké vesničky. Za tu atmosféru a poměrně hnusné nakažené tomu ale čtyři hvězdy dám. Horror movie of the year(28.5.2010)

Jean Rollin byl opravdu prazvláštní režisér, jehož tvorbu pochopí asi málokdo (já se mezi onu hrstku nepočítám). Pro "masové" diváky bude The Grapes of death asi jeho nejstravitelnější kousek už jen proto, že má aspoň děj, který má hlavu a patu a nejde jen o snový slepenec jednotlivých scén. O příběhu se nijak obšírněji rozepisovat nebudu, to již udělali ostatní a rozebral bych raději jednotlivé složky filmu. Jak jsem již avizoval na režisérovi poměry má příběh hlavu a patu a dokonce má film i nějakou atmosféru. Ta je vytvářena především vhodně zvolenými exteriéry, které se opravdu povedly. Dále poměrně slušnými gore-efekty (vražda sedlákovi manželky velice působivá) a samozřejmě pěknými a slečenými dívkami (tentokrát v menší míře), jak už uvedli jiní i já postrádal více Brigitte Lahaie. Abych to nějak sesumíroval, i po tomto kousku pro mě Rollin zůstává na vedlejší koleji tvůrců eurohorrorů, ale pokud někoho tento snímek zaujal, tak bych doporučil asi nejlepší Rollinův snímek Fascination.(2.1.2011)

• - Podle režiséra Jeana Rollina byly při natáčení nahé scény s Brigette Lahaie tak nízké teploty, že Lahaie nebyla schopna odříkat svůj text. (hladass)