Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

POMO

Kathryn si půjčila posádku vesmírné lodě z Jimovych Vetřelců a udělala z nich bezohledné upíry. V pohodě mix dramatu, romance a upírského hororu, zasazený do amerického pouštního venkova. Jen ten soundtrack, proboha, ten bolel. Kde na to tehdy ti skladatelé chodili?! ()

kleopatra

Choutky na něco hororového a pěkně ostrého nevyšly. Za prvé mě blonďaté afro "poručíka Vasquezové" pár minut po začátku upozornilo, že jsem už měla to potěšení, a pak taky - Near Dark není to, po čem bych zbrocená potem celou noc pozorovala, jestli se nehýbe záclona. Partička upírů, která si po Vetřelcích prodloužila mejdan, doslova vibruje (zvlášť "bišop" je k zahryznutí), příběh už tolik ne, čili a tudíž feferonka na noc to není, jen taková celkem šmakézní jednohubka na podvečer. ()

Matty

Potemnělá love story, při níž slyšíte tlukot vlastního srdce, se zvolna proměňuje v upírský horor (ačkoliv slovo upír jedinkrát nezazní), jenž pro změnu vykazuje znaky starého dobrého amerického westernu (ne nadarmo nese vůdce smečky jméno Jesse). Hlavní hrdina váhá, pochybuje, nechce ztratit svou „vysátou“ identitu. Výborně zrežírovaný film s mnohonáladovým soundtrackem a požehnaným množstvím mrazivě napínavých scén… Ve všech ohledech „smart and sexy“ překvapení. 85% Zajímavé komentáře: obitus, DaViD´82, Nick Tow, J.Connor ()

J*A*S*M

Spíš 3 a půl hvězdy. Kromě hudby nevidím na Near Dark cokoli vyjímečného a asi nebudu mít potřebu si jej někdy pustit znova. Zahrané a zrežírované to je kvalitně, triky vypadají taky velmi dobře, ale něco mi na tom filmu prostě chybělo.70% ()

T2

Rozpočet $5miliónovTržby USA $3,369,307Tržby Celosvetovo $3,460,000║ dosť rozpačité, Kathryn Bigelow fakt moc nevie pracovať s hercami /35%/ ()

Renton

Scénář: Kathryn Bigelow, Eric Red .. Každá, byť sebedelší cesta jednou skončí... Musím pochválit hlavního strůjce projektu, nadanou ženu Kathryn Bigelow, za její inteligentní přístup k látce. Jako pesimista k hororům vůbec by nebylo těžké zadupat to do země, jako hovadinu. Jenže tak špatné to nebylo, jak jiní zástupci žánru. Ano, samotné téma je smyšlené, ale herecké obsazení sedí jako ulité a provedení bylo táák chutné: Film o cestě k temné straně a zase zpátky. Rozjezd s nádechem sexuální tužby a budoucí velké lásky. Pátrání po ztraceném synovi. Skvělá atmosféra temna, násobena přesnou hudbou a nasvícením. Několik nutných krvavých masakrů a přestřelek. Zúčtování ala Terminátor a finále okořeněný spalujícím úsvitem. Pro fanoušky upírů/hororů nebo milovníky zvláštních filmů nutnost! „Jesse, pamatuješ si, jak jsme zapálili Chicago?“ 70%. ()

Adrian

Mimoriadne atmosférický príbeh o deťoch noci, využívajúci tie najlepšie trademarky Carpenterovho minimalizmu. Inšpirácia v tomto smere sa najviac odráža vo výbornom hudobnom podfarbení. ()

DaViD´82

Melancholická upírská road movie, která vůbec není pro náctileté hrající si na "děti noci". Celkové kvality filmu jsou tak výrazné, že je nepoloží ani poněkud (poněkud hodně) rozpačitý závěr. Pokud snad čekáte něco ve stylu "Od Soumraku do Úsvitu", tak na to rychle zapomeňte. Snad ještě rychleji než na Draculu. Akce je pomálu a když tak rozhodně bez hektolitrů krve či upírských abilit. Je to natočeno velice "reálně" a za celý film se vlastně nedočkáme ani těch upírských tesáků. Kathryn Bigelow si vytvořila vlastní pohled na upíry. Pro mě osobně více než-li sympatický. Ve své podstatě sympatičtější než takřka veškerá konkurence. ()

Superpero

Takové dost ponuré. Parta upírů jsou všichni psychopati a vůbec jsem jim ten jejich život nezáviděl. Furt všude samý spáleniny a pendlování po lacinejch motelích. Každopádně herecká crew jsou samý sympaťáci a chvílema je to i nečekaně dost drsný, takže mě se to fakt líbilo. ()

Shadwell

Ve snaze proměnit napsaný „námět“ ve filmový „pás“ se cosi zvrtlo. Zjevně celý filmařský team kolem Near Darku navštěvoval přednášky Filmové akademie Ondříčka v Písku. A mnohým z nich neporozuměl. Odpověď „vůbec nerozumím tomu, co říkáte“ ale v dnešních časech nemusí signalizovat diletanta, nýbrž naopak - vysoce inteligentního člověka dbalého duševní hygieny v časech informační revoluce. Zmínil bych proto jen dvě věci: nepochopitelné soustředění děje kolem dvou nejméně zajímavých postav a totálně anachronická voser-forma. ()

Rob Roy

Near Dark aneb pragmatický náhled na upírský životní styl v dnešní době. A že to rozhodně není není jen procházka růžovým sadem, ale občas pěkná fuška, při které jde o kejhák. Zajímavý námět, typově dobře vybraní herci, fungující chemie mezi postavami, lehký tragický nádech a šikovná režie Kathryn Bigelow, která myslí na různé drobnosti, které dělají tenhle příběh uvěřitelným, že i upíři působí "lidským" dojmem. To je u mě velké plus. ()

hirnlego

Jedeme z kopce. Jakože fakt. Dostanu chuť na pana Paxtona, vidím gif z Near Dark, kde stopuje tak noblesně, že bych si kvůli němu snad i udělala řidičák, takže si Apačův roky odkládaný klenot konečně nelegálně stáhnu a pustím. Hned zkraje krmí mé hormony pan Pasdar s lebkou Adonise a vlhkou atmosféru víc než vhodně dokresluje Tangerine Dream. Pak něco něco, dobrý, Paxton ♥, něco míň dobrý, něco nedobrý, špatný, moc špatný. Celou dobu to bylo takový mile neáčkový, že jsem odpouštěla i největší kraviny, ale vocaďpocaď. Jakože málokterej závěr umí celek srazit rovnou o 2*, ale tady se to povedlo s přehledem. Tak ještěže mi ty aktivované nízké pudy nedovolí sundat víc než 1*. ()

tron

„Čo s tým budeš robiť?“ – „Čo sa dá.“ – „To je málo.“ V roku 1986 natočil James Cameron v produkcii Kathryn Bigelow (svojej budúcej manželky) legendárnu kultovku Votrelci. O rok neskôr Bigelow nakrútila realistický upírsky hororový triler Near Dark, do ktorého „náhodou“ obsadila nielen Bishopa a Vasquezovú, ale rovno aj Hudsona. Výsledok má niečo do seba, na čom má zubí podiel najmä solídny scenár Erica Reda (Stopár, Modrá oceľ). Film atmosférou veľmi pripomína Redove spomenuté tituly (alebo Sám doma 2): je nesmierne temný a deväťdesiatkovo ponurý, miestami ako keby pripomínal až nejaký apokalyptický svet, v ktorom sú ľudia k problémom tých druhých absolútne ľahostajní a nepomohli by vám ani kebyže vás niekto zabíja uprostred námestia plného ľudí. Čo potom ešte v noci, keď okrem vás a vraha nie je nikto? V dobe svojho vzniku sa mohlo jednať o solídnu „realistickú“ šupu disponujúcu okrem relatívne skvelého kastingu (nechcel by som zabudnúť ani na sympatického ústredného hrdinu) a silnými momentami, ktorým dominuje scéna z baru. Zaujímavý je realistický prístup k béčkarskej hororovej téme. V tomto Near Dark dosť pripomína o 7 rokov mladšiu epizódu z Aktov X nazvanú Trojica. Spomínate si? Tá tiež ukazovala pomerne presvedčivo, ako by asi vyzeral „normálny“ život upírov v našom svete tak, aby si bežní smrteľníci nevšimli, že nejakí upíri vôbec existujú. Upíri kočujú naprieč obrovskou Amerikou a ak aj občas urobia niečo, čím na seba upozornia, o pár hodín sú už o stovky kilometrov ďalej a stopa vychladne. A etika? Tak tú vážne neriešia. Tomuto prístupu odpovedajú nielen kostýmy odpadlíkov, ale tiež pochmúrna, depresívna výprava pozostávajúca alebo z nepríjemne samotárskeho vidieka, kde nič nie je, alebo z nočných miest, kde je „všetko“, ale v prvom rade najmä zločinnosť a násilie a nikto vám nepomôže, ak začnete kričať o pomoc (čo je fakt desivé). Určite tým pádom musím oceniť aj naturalistickú, nepríjemnú kameru Adama Greenberga (Terminátor 1 - 2, Likvidátor, Duch, Traja muži a nemluvňa, Lebkáči). A malého upíra. Near Dark nesie mnohé znaky štvorhviezdového hororu a ak by som raz robil rebríček najvýznamnejších upírích hororov, skoro určte by sa doňho prehrýzol. Ale bohvieako ma nebavil. No atmosféra super. ()

obitus

Moderni upirsky pribeh od jedne z mala zajimavych zen-reziserek. Pro mne osobne je to jeden z vrcholu zanru, na tom filmu je dokonale prakticky vse. Vyborna rezie spolu se skvelou kamerou a netradicnim pouzivanim nasviceni vytvari dokonalou atmosferu. Tu podbarvuje zajimava a hodne silna hudba, nektere sceny na ni primo stoji. Efekty jsou dokonale (aby taky ne, kdyz v 87 se jeste pocitace moc nepouzivaly). Co je vsak nejuzasnejsi jsou herci, jsou naprosto presni a delaji z Near Dark neco nezapomenutelneho. Bill Paxton jako Severen je nadherne zlej, Jenny Wright je etericky krehka a Lance Henriksen? Lance Henriksen je buh. I kdyz nema ve filmu jako Jesse zas az tak moc prostoru, je proste neuveritelnej...."Let's just say I fought for the South.....we lost." ()

Slasher

Nepopírám, že tady ta atmosferická alt-upířina měla něco do sebe, právě té jinakosti vděčí za svůj cult-classic úspěch, masakr v baru (doporučení Tarantino) a přestřelka s policií (čau Devil’s Rejects) jsou fajn scény, ALE jinak prostě hrozně utahaný, nesedlo mi zobrazení dračulů jako bandy vandráků č*ráků a ještě k tomu bez masek - škoda jako. ()

movie

Temná upírská romance vymykající se snad téměř všem klasickým upírským klišé, včetně ostrých špičáků (pravda, slunce a stříbro pořád vadí). James Cameron a jeho sračkostroj musel své bývalé manželce Kathry Bigelow závidět už tehdy její znamenitý cit pro atmosféru a schopnost nadělat hodně muziky za málo peněz. Navíc i vhodné angažmá Tangerine Dream na soundtracku. Super. ()

Mr.Apache

Netradiční upírský příběh, který kdyby šel u nás sehnat, byl by jistě pro mnoho lidí velice příjemným překvapením. Výborná atmosféra, mnoho nezapomenutelných scén - prostě skvělé (letní) noční kino. Jediná výtka směřuje k samotnému závěru, kdy jde laťka mírně dolů... Ale celkový dojem z tohoto pozoruhodného mixu klasické upířiny, moderního westernu a staré dobré love story je i tak velmi dobrý. [Mimochodem, Kathryn Bigelow se nedávno dostala v jisté publikaci mezi 50 nejlepších režisérů všech dob, což vyvolalo u některých kritiků negativní odezvu. Ale co, minimálně za Near Dark jí to budiž přáno.] ()

Shit

Hodně netypická upířina, kterou bych se nebál přirovnat k Od soumraku do úsvitu, ale bez vtipných vsuvek. Krom toho herecký zastoupení parádní - božský šílený upíří duo Lance Henriksen a Bill Paxton dodávaj filmu fakt koule a Adrian Pasdar v hlavní roli taky skvělej. Neni to sice úplně 100%, ale úpířina to je jedna z nejlepších, co sem viděl ()

choze

"Noc má svou cenu." Upírské drama. A rozhodně jedna z nejzajímavějších i nejpohodovějších upířin. Inteligentní, civilní a od úvodní romantické scény se zvláštní atmosférou dodanou soundtrackem od Tangerine Dreams. A s polovinou castingu z Vetřelců, tj. s kvalitním obsazením. Sympatická záležitost a příjemný zážitek, ale nepříliš hororový a tak nějak nevím, jak to vlastně uchopit. ()

Gilmour93

From Dusk Till Love. Pár měsíců poté, co přišel Schumacher se sexy and young Ztracenými chlapci, vytasila se na stejné téma budoucí chvilková Cameronova manželka v neo-westernovém rámci. Má to osobitý styl manipulující s filmovými konvencemi, prašnou atmosféru amerického středozápadu a v neposlední řadě Henriksena jakožto vůdce nomádské bandy, jejíž zaměření nebylo třeba popisovat slovy. Jednu věc je však třeba zdůraznit. Bez kouzelného ambientu mandarinkového snu by to nebylo tak působivé. „I´m afraid.“ - „Don´t be. It´s just the sun.“ ()