Temná polovina

• Česko Temná půle (více)
Trailer

VOD (1)

Odhalení druhého já rozpoutá opravdové peklo. Horor USA podle úspěšné novely Stephena Kinga. Jako chlapec trpěl Thad Beaumont nesnesitelnými bolestmi hlavy. Jednou po cestě ze školy dokonce ztratil vědomí. Při operaci objevili lékaři v jeho mozku pulsující strukturu, kterou pokládali za nádor. Bylo to ale Thadovo "dvojče", které nemělo možnost se dostatečně vyvinout v děloze. Tkáň byla z mozku odstraněna. O 23 let později je z Thada učitel a spisovatel a neznámý vyděrač mu vyhrožuje, že prozradí Thadův pseudonym, pod kterým vydává knihy plné násilí. Thad se proto rozhodne veřejně se k podvodu přiznat a společně se svou ženou Liz uspořádá obřad, při němž svůj pseudonym pohřbí. Pár dní poté se rozpoutá peklo: několik lidí, kteří věděli o Thadově spisovatelské druhé tváři, jsou brutálně zavražděni ... (HBO Europe)

Trailer

Martin741

Mam dost dobre precitaneho Stefana Krala, ktory je v odbornych kruhoch znalmy ako Stephen King. Tentokrat doslo na sfilmovanie jeho knizky The Dark Half, a rezie sa chopil schopny reziser George A. Romero. Chvalim kvalitne strasidelnu atmosferu, dialogy a mne neznamych hercov, ktori sa aspon snazia. Takze za mna 69 % ()

Pumiiix

V tomto případě jsem rád, že jsem před filmem četl knižní předlohu od S.Kinga, která mi přišla jako celkově lepší než samotný film, Film nemá žádné velké odlety od předlohy, což si cením, Teda B., Goerge Starka i šerifa Alana P. jsem si představoval úplně jinak pří čtení knížky, ale s obsazení mi asi jako jediný trochu vadil právě šerif. George A.Romero je dobrý režisér, ale mohl film trochu oživit, za tu dobu co trvá, má pár hluchých míst. Filmová adaptace mé oblíbené knížky dopadla průměrně, ale i tak sem rád, že jsem tento snímek viděl. 6/10* ()

eraserhead666

„Co se děje?“ „Vražda. Chceš něco?“ Stejnojmennou knihu Stephena Kinga mám hodně rád, určitě bych jí zařadil mezi mých deset nejoblíbenějších kingovek a tak jsem byl zvědavý, jak se s převedením Kinga do filmu tentokrát popere George A. Romero. Ten už s Kingem ne moc povedeně spolupracoval jako režisér (Creepshow) a mnohem lépe jako scénárista (Creepshow 2), tady si střihnul obojí dohromady a výsledek je dost potěšující. A to i navzdory klasickým neduhům podobných filmů dle Kinga – delší stopáži (ono ale nejde Kinga povedeně a uceleně převést do filmu kratšího než cca dvě hodiny) a nudnější střední části (kterou ale zpravidla dávám za vinu scénáristům a režisérům, že si nedokáží poradit s klasickými kingovskými vychytávkami, které spojeny v celek vytváří právě tu krásu kingových románů a nejdou jen tak oblbnout několika střihy a krátkými scénami). Tady nějak výrazně nevadí ani ta delší stopáž a střední část není nějak extra nudná, příběh se odvíjí, děj odhaluje, napětí možná neeskaluje, ale postupná proměna George Starka (který mi vzhledově strašně připomíná Václava Postráneckého) je povedená a jeho hlášky klasicky kingovské. A tak stejně jako knihu, i film bych zařadil mezi mých deset nejoblíbenějších (nejpovedenějších) filmových adaptací Kingových knih a povídek. No a jen tak pro pořádek - ten oficiální text distributora v obsahu filmu je teda dost mimo. ()

Phobia

"Temná polovina" nepatří zrovna k tomu nejlepšímu, co Stephen King napsal, ale stejně z béčkového námětu dokázal vytvořit mírně nadprůměrný román. Zkrátka to umí se slovy, dokáže nechat čtenáře nahlédnout až na samé dno duše vystupujících postav. Zprostředkovat podobnou psychologickou hloubku ve filmu je obtížné, pokud ne přímo nemožné. Filmová "Temná polovina" tedy působí jen jako tuctový, nepříliš strašidelný horor se slabou zápletkou, průměrným hereckým obaszením, průměrným úplně vším. Tohle na mě jednoduše nezapůsobilo. 45% ()

oli.G

Timothy Hutton svoju dvojrolu fakt zvláda, ale nie až natoľko, aby ma prinútil prikloniť sa k vyššiemu hodnoteniu, Romerova adaptácia Kingovho románu nie je totiž ničím viac, než priemerom. Náznaky atmosféry miestami sú (milujem jesenné popoludnia), no v porovnaní s knižkou mi príde, že všetko sa deje akosi prirýchlo (ja viem, večný problém adaptácií) a neviem si predstaviť, ako si v tom môže udržať 100% prehľad divák, ktorý ju nečítal. Zmien v porovnaní s predlohou je tu celkom dosť, od maličkostí nevyhnutných pre skrátenie stopáže o zbytočné súvislosti (fotograf Homer Gamache) až po zásadnejšie a viditeľnejšie zmeny, ktoré sa začínajú hromadiť predovšetkým v závere. Vraždy boli v knižke šťavnatejšie, vrabcov bolo viac a George Stark mal oveľa viac priestoru na hlášky ostré ako jeho britva a prezentáciu svojho zvráteného osobnostného kúzla, ktoré fascinovalo Thada, a vďaka ktorému si ho obľúbia aj niektorí čitatelia, napriek tomu, že ide o čistokrvného záporáka. "Remember, when you fuck with me, you're fucking with the best." ()

• Jméno padoucha ve filmu, George Stark, je poctou neslavnému sériovému vrahovi Charlesu Starkweatherovi. (Chatterer)