Temná polovina

The Dark Half

Temná polovica

Horor / Mysteriózní

USA, 1993, 122 min

V tomto případě jsem rád, že jsem před filmem četl knižní předlohu od S.Kinga, která mi přišla jako celkově lepší než samotný film, Film nemá žádné velké odlety od předlohy, což si cením, Teda B., Goerge Starka i šerifa Alana P. jsem si představoval úplně jinak pří čtení knížky, ale s obsazení mi asi jako jediný trochu vadil právě šerif. George A.Romero je dobrý režisér, ale mohl film trochu oživit, za tu dobu co trvá, má pár hluchých míst. Filmová adaptace mé oblíbené knížky dopadla průměrně, ale i tak sem rád, že jsem tento snímek viděl. 6/10*(17.3.2008)

Niekde v temných zákutiach, leží adaptácia filmu Stephena Kinga The Dark Half, zrežírovaná George A. Romerom, dlhým, celoročným priateľom Kinga osobne. Títo najlepší kamaráti už produkovali poviedkové B-čko Creepshow, a daľšie úspešné projekty. Tento na moje počudovanie nie je až tak zle zfilmovaný a môže sa z časti zaradiť medzi tie úspešné majstrové adaptácie.(28.5.2010)

• matestlust

Pro mě vcelku dost zklamání. Spojení oblíbené knihy od S.Kinga a guru filmového hororu G.A. Romera je více než lákavé, avšak veškerý potenciál se utápí ve dvou hodinách solidní nudy. Atmosféra je téměř nulová, lekačky nepovedené...Jediné co film tak nějak drží nad vodou je solidní gore a celkem solidní herecké obsazení ( M.Rooker asi vede ).(10.1.2011)

• gudaulin

Knihu jsem nečetl, ale film je i na poměry adaptací Stephena Kinga dosti nezáživný, chybí mu atmosféra, tempo a napětí. Pro mě spíš slabší dvě hvězdičky, hodnocení tohohle kousku nejspíš zvedá přítomnost známého specialisty na horory - Romera - na režijním postu. Je to béčko jako vyšité, kvalita triků je nízká. Celkový dojem: 35 %.(17.4.2009)

• choze

Knižní předloha podle mě měla nakročeno k tomu stát se skutečnou hororovou klasikou, protože schizofrenický námět tématizující samotný proces tvůrčího psaní a obecně umělecké tvorby, je velmi silný, kniha je plná dobrých nápadů (pohlcené dvojče, vydírání spisovatele, falešný pohřeb alter ega, nejasné telepatické propojení Tada a Starka, úryvky z knížek Starka i Tada) a "high toned son of a bitch" alias "hajzl par excelance" Stark mě fascinoval. Bohužel něco knize k onomu statutu klasiky chybí a sám nevím přesně co. Filmová adaptace je předloze sice mimořádně věrná, ale je trestuhodně odfláknutá, unylá a působí televizním dojmem, což je dost smutné s ohledem na to, že pod ní není podčmrknutý nějaký televizní nýmand, ale Romero (podle mě stejně jeden z nejpřeceňovanějších hororových režisérů). Hutton je jako Tad fajn, ale Stark je v jeho podání jen karikatura a Rooker si jako šerif Pangborn vystačí s koženými xichty. Super plakát se Starkem držícím si před tváří břitvu.(25.6.2013)

• - Film byl natočen už v roce 1991, ale do kin uvolněn až 1993. (Chatterer)

• - Podle George A. Romera bylo docela obtížné pracovat s Timothy Huttonem, který dokonce na pár dní odešel z natáčení. (facojurka)

• - V Německu film vyšel pod názvem "Stark". (Chatterer)