Reklama

Reklama

Temná polovina

  • Česko Temná půle (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Odhalení druhého já rozpoutá opravdové peklo. Horor USA podle úspěšné novely Stephena Kinga. Jako chlapec trpěl Thad Beaumont nesnesitelnými bolestmi hlavy. Jednou po cestě ze školy dokonce ztratil vědomí. Při operaci objevili lékaři v jeho mozku pulsující strukturu, kterou pokládali za nádor. Bylo to ale Thadovo "dvojče", které nemělo možnost se dostatečně vyvinout v děloze. Tkáň byla z mozku odstraněna. O 23 let později je z Thada učitel a spisovatel a neznámý vyděrač mu vyhrožuje, že prozradí Thadův pseudonym, pod kterým vydává knihy plné násilí. Thad se proto rozhodne veřejně se k podvodu přiznat a společně se svou ženou Liz uspořádá obřad, při němž svůj pseudonym pohřbí. Pár dní poté se rozpoutá peklo: několik lidí, kteří věděli o Thadově spisovatelské druhé tváři, jsou brutálně zavražděni ... (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (69)

Pumiiix 

všechny recenze uživatele

V tomto případě jsem rád, že jsem před filmem četl knižní předlohu od S.Kinga, která mi přišla jako celkově lepší než samotný film, Film nemá žádné velké odlety od předlohy, což si cením, Teda B., Goerge Starka i šerifa Alana P. jsem si představoval úplně jinak pří čtení knížky, ale s obsazení mi asi jako jediný trochu vadil právě šerif. George A.Romero je dobrý režisér, ale mohl film trochu oživit, za tu dobu co trvá, má pár hluchých míst. Filmová adaptace mé oblíbené knížky dopadla průměrně, ale i tak sem rád, že jsem tento snímek viděl. 6/10* ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Filmy jako Temná polovina nejlépe demaskují, v čem je Stephen King výjimečný. I z celkem banálního horrorového příběhu dokáže udělat řemeslně slušné počtení, které má dar čtenáře vtáhnout do děje. Ale když se téhož příběhu ujme průměrný režisér a vypráví ho průměrným způsobem... zbyde překvapivě pouze průměrný příběh bez kouzla, nic víc. Stephen King potřebuje, aby jeho příběhy vyprávěl výjimečný filmař (viz Kubrick, Darabont), jinak z nich zůstane pouze stín. ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

Knižní předloha podle mě měla nakročeno k tomu stát se skutečnou hororovou klasikou, protože schizofrenický námět tématizující samotný proces tvůrčího psaní a obecně umělecké tvorby, je velmi silný, kniha je plná dobrých nápadů (pohlcené dvojče, vydírání spisovatele, falešný pohřeb alter ega, nejasné telepatické propojení Tada a Starka, úryvky z knížek Starka i Tada) a "high toned son of a bitch" alias "hajzl par excelance" Stark mě fascinoval. Bohužel něco knize k onomu statutu klasiky chybí a sám nevím přesně co. Filmová adaptace je předloze sice mimořádně věrná, ale je trestuhodně odfláknutá, unylá a působí televizním dojmem, což je dost smutné s ohledem na to, že pod ní není podčmrknutý nějaký televizní nýmand, ale Romero (podle mě stejně jeden z nejpřeceňovanějších hororových režisérů). Hutton je jako Tad fajn, ale Stark je v jeho podání jen karikatura a Rooker si jako šerif Pangborn vystačí s koženými xichty. Super plakát se Starkem držícím si před tváří břitvu. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Knihu jsem nečetl, ale film je i na poměry adaptací Stephena Kinga dosti nezáživný, chybí mu atmosféra, tempo a napětí. Pro mě spíš slabší dvě hvězdičky, hodnocení tohohle kousku nejspíš zvedá přítomnost známého specialisty na horory - Romera - na režijním postu. Je to béčko jako vyšité, kvalita triků je nízká. Celkový dojem: 35 %. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Na mňa bacha, Ted, lebo ak ma naštveš...“ TEMNÁ POLOVICA (alias TRETIE OKO) patrí k vrcholným dielam spisovateľa Stephena Kinga, pretože v plnokrvnom a husto napínavom psychologickom trileri dokázal jediný raz v kariére kvalitne skĺbiť svoj štýl so štýlom nie príliš sympatického chlapíka, akým bol jeho pseudonym Richard Bachman, ktorého knihy "Bežiaci muž" alebo "Dlhý pochod" sú ostré jazdy, ktorým však chýba práve typická kingovská literárna sympatickosť. Dopísania TEMNEJ POLOVICE sa Bachman už nedožil, ale kniha je mu venovaná a kto číta Bachmana aj Kinga, cíti vzácne skĺbenie obidvoch týchto štýlov. Námetu o spisovateľovi, ktorý pochová svoj pseudonym, ten však vstane z hrobu a začne vraždiť, čím sa chce prepracovať k svojej novej knihe, sa chopil v tom čase už kultový George A. Romero (NOC ŽIVÝCH MŔTVYCH, ÚSVIT MŔTVYCH, DEŇ MŔTVYCH), ktorý s Kingom v minulosti už spolupracoval (CREEPSHOW/1982) a jeho filmová verzie je... adekvátna. Solídne nakrútená, vraždiace scény nie sú len o krvi, dialógy prekvapivo fungujú a milým prekvapením sú herecké výkony inak skôr nehereckými výkonmi vyhlásených hercov (Timothy Hutton v dvoj úlohe spisovateľa a jeho nebezpečného alter ega s britvou, plus Michael Rooker ako kingovský šerif Pangborn). ()

Galerie (34)

Zajímavosti (11)

  • Film byl natočen už v roce 1991, ale do kin uvolněn až 1993. (Chatterer)
  • Jméno padoucha ve filmu, George Stark, je poctou neslavnému sériovému vrahovi Charlesu Starkweatherovi. (Chatterer)

Reklama

Reklama