Den mrtvých

• Kanada

Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 102 min

• POMO

80 minút sledujeme, ako sá skupinka vedcov a skupinka vojakov v podzemnom úkryte hádajú, kto im velí a či má vedecký výskum zombíkov, obývajúcich zemský povrch, zmysel. Posledných 20 minút sú tí menej sympatickí z nich zombíkmi roztrhaní. Béčkoví herci, béčkové dialógy. Vlastne nie dialógy, ale krik - neustály krik. Georgi! Preboha, čo si to splodil?! Miera brutality poteší, ale samotní zombíci nesiahajú tým Fulciho ani po kotníky. A po tých 80 minútach konverzačného utrpenia prichádza veľmi chabá odmena. Jediná vec na tomto filme je pozitívna - herecký výkon človeka, skrývajúceho sa pod maskou väzneného zombíka. Keby si každý na pľaci odviedol svoju prácu s toľkou vášňou ako on, mohlo to celé dopadnúť oveľa lepšie.(18.4.2003)

Spolu s legendární Noc oživlých mrtvol můj nejoblíbenější Romero, zombíků tu po celý film moc nenajdete, což ale já beru jako velkej klad, protože když už se objeví, je to prostě parádní gore masakr (Savini je génius) a má to takovou tu trefnou hloubku. Prostředí krytu, kde nervíky tečou a tečou, je další devízou tohoto zombie majstrštyku. A ještě soundtrack stojí za zmínku.(13.5.2014)

Moje první setkání s Romerem. Zombies získaly vládu nad světem. Zbytky lidstva přežívají v izolovaných opevněních. Film se soustředí na jednu takovou skupinu přeživších. Několik vojáků a vědeckých pracovníků se ukrývá před přesilou nemrtvých v podzemních laboratořích. Dr. Logan zde dělá pokusy na chycených zombících. Je posedlý myšlenkou zcivilnění nemrtvých a částečně se mu to daří u zombíka Buba. To se však nelíbí vojákům a situace na základně se začne čím dál více vyostřovat. Po většinu filmu sledujeme neradostný život obyvatel podzemí, kteří mají rozdílný pohled na výzkum a jak svou situaci řešit. Atmosféra houstne a je jen otázkou času, kdy lidský faktor selže, hladoví zombíci se dostanou dovnitř a začne ten pravý splatter mazec. Na ten nás Romero nechá čekat poměrně dlouho. Někoho to otráví, ale mě to moc nevadilo. Život v laboratořích je zajímavý, postavy a jejich konflikty uvěřitelné. Nejvíce zajímavý je však převychovaný zombák Bub. Jeho herecký part je parádní. Gore scény ke konci filmu jsou nechutné a detailní, přesně tak, jak mají u zombie horrrorů být. Ale ten konec, Boha jeho! To si Romero mohl odpustit. Day of the Dead je hodně slušný představitel žánru, který však trochu doplácí na roztahanost a menší dávku ingrediencí, které většina horrorových fandů od zombie filmu vyžaduje. 7/10(1.10.2005)

Pro mě osobně nejlepší zombie film. Úvod je (jak už zde bylo řečeno) geniální. Následují velmi dobré herecké výkony a inteligentní dialogy. Nejsilnější scény se tentokrát neodehrávají mezi lidmi a zombies, ale hlavně mezi lidmi a lidmi. Přesto nelze ignorovat, že v některých scénách jsou zombies skutečně mimořádně strašidelní. Skvělá atmosféra neustálého napětí, kterou ještě umocňuje dramatická hudba. Velké finále v podzemí. Jen úplný závěr mi původně trochu kazil celkový dojem, dnes už ale tuším co znamená. Resumé: Kdo chce vidět inteligentní postkatastrofický snímek, má možnost.(15.7.2005)

Od Romera jsem čekal úplně něco jiného, ale zklamaný nejsem. Líbí se mi jak se nespokojil s pravidly žánru, která stvořil, a dále je rozvíjí v návaznosti na předchozí filmy. Noc oživlých mrtvol je syrový počátek, kde se o zombících dozvíme jen ty nejzákladnější informace, nutné k vyprávění příběhu (většina tvůrců si s nimi vystačí dodnes), ale už v Úsvitu mrtvých je konfrontuje s předměty každodenní potřeby, které se instinktivně snaží používat a v Dni mrtvých mohl tuto myšlenku dotáhl téměř k dokonalosti, kdyby nenechal doktora Frankensteina předčasně odejít na věčnost. Ale proč ne. Místo útoku zombíků sledujeme, jak se nemrtvým snaží lidi ulehčit práci a atmosféra nám pěkně houstne. Zase tu máme tu starou dobrou neutěšenou atmosféru plnou bezmoci, kterou Romero tak dobře umí. Poněkud mě ale zarazil divnej konec. Hlavní hrdinka říkala, že chce něco dělat a tohle není řešení, tak tím možná chtěl Romero zobrazit rezignaci přeživších. Jako většina děje se i závěr nese úplně v jiném duchu než předešlé dva díly. Až si film někdy pustím znovu tak možná budu o něco chytřejší.(23.12.2008)

• - Zombie hodovali na krůtích stehnech, která byla grilovaná zvláštním způsobem, aby vypadala jako lidské tělo. (Mr.Critic)

• - Jedná se o první film George A. Romera, v němž se objeví zombie-klaun. Později z toho udělal svou tradici a nemrtvé v žertovných kostýmech můžeme vidět i ve snímcích Země mrtvých (2005) a Deník mrtvých (2007). (Mr.Hudson)

• - Krev a střeva, která jsou ve filmu použita, pochází z prasat. Filmaři je získávali z blízkých jatek. (Mr.Hudson)