Den mrtvých

• Kanada

• Nový Zéland

Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 102 min

Pre fanúšikov zombie filmov povinnosť, pre ostatných len dobrý film. Romero už vytiahol z rukáva mnoho kariet, no Deň mŕtvych by som asi esom nenazval. Miestami je to prekliata nuda, no šťavnaté gore a vydarený dizajn zombíkov (len neporovnávať s novým Úsvitom alebo Zemou) to z časti vynahrádzajú. Herecké výkony sú pomerne rozporuplné (od "radšej nehodnotiť" až po solídny nadpriemer). Hlavným plusom je však veľmi vydarená atmosféra. Deň mŕtvych by som si v budúcnosti ešte určite chcel pozrieť...(13.8.2007)

Tenhle zombie snímek měl vše co zombie filmy mají mít. Pořadné kuchání svých obětí, pojídáni vnitřností, končetin, brutalitu, zábavu, naivnost ... Na svou dobu má film luxusní trikové efekty. Škoda jen první poloviny filmů, která byla docela nudná. Závěr mi vše dokonale nahradil takže já jsem naprosto spokojený. Kéžby Romero točil i v dnešní době něco takového.(14.10.2010)

Zombie horor, jenž sází hlavně na uřvané herce a pochybné vědecké teorie. Pro několikavteřinovou úvodní sekvenci se těžko hledá jiný výraz než „geniální“, zbytek již podobnými momenty neoslňuje, naopak znepokojuje jejich absencí. Dobrých sedmdesát minut sledujeme skupinku posledních neinfikovaných jedinců v jakémsi podzemním komplexu, chráněném od doléhajících zombies a jejich vzájemné konfrontace. Ani přes maximální vypětí hlasivek nemá věc pevně pod kontrolou maniakální kapitán se svými podobně zeleně uvažujícími muži. Jak dlouho dokáže čekat na výsledky experimentů pošahaného vědátora? A co pacifistický pilot vrtulníku, který si chce jenom užít poslední (tý)dny života? Mnoho lidí, mnoho názorů – hrubá síla stejně vítězí. Vítězí v reálném životě a vítězí i co se přístupu k tomuto námětu týče. Zajímavě rozehraná (a slušně zahraná!) psychologická hra, místy skoro vědecký pohled na zombie tématiku i lehké filozofické lešení kolem něj nakonec stejně vyvrátí silný poryv akčně hororového větru. Tím se Romero dostává zpět na stabilní půdu, aniž by (přes dvacet let od vzniku) budil nechtěný smích. Day of the Dead má námět hodný nějakého televizního seriálu – pár lidí, pár interiérů, sem tam nějaký zombík a vyhřeznutá střeva. Námět hodný pečlivějšího propracování a přesnějšího žánrového zařazení. Apendix: Taky vás při pohledu na zombies rvoucí se o kusy lidského těla napadá paralela ke kapitalismu (každý si pro sebe chce něco urvat), nebo jsem nějaký divný? 70% Zajímavé komentáře: POMO, Lima, Ony, MIMIC(26.8.2008)

Natocilo se to dva roky po mem narozeni. kdyz jsem se na to dival, nevedel jsem o co jde. Kamera se mi zdala cista, ale postavy mi pripadali jak ze stareho filmu. Hodne mi to pripominalo volne pokracovani 28 dni pote, ci Zemi mrtvych. Pak jsem ale zjistil ze jde o film 22 let starej, zrenomovanej a tak mi to docvaklo. Takze popravde za dve, ale na to stari a bez pocitacovych efektu za tri. Vetsina deje se odehravala v podzemi, az jsem z toho malem dostal klaustrofobii.(3.8.2007)

Romerové pokračovanie o tom ako zombii zaplienili celú Zem a skupinka vedcov sa s vojakmi ukryje v podzemnom kryte aby objavili spôsob ako zombíkov prinavrátiť do stavu ľudského... bol dobrým námetom ale miestamy to kazí fádny dej až nezáživný dej a hlavne dialógy. Ale aj tak tam Romero zanechá určitý odkaz na vtedajšiu dobu ale aj na tupé vojenské myslenie. ║Rozpočet $3,5miliónovTržby USA $5,804,262Tržby Celosvetovo $34,000,000(12.1.2008)

• - Dr. Logan (Richard Liberty) oznamuje, že poměr nemrtvých k živým je asi 400 000:1. To znamená, že v tehdejších Spojených státech amerických připadalo na skoro 238 miliónů zombie jen 595 lidí. (Zdroj: demographia.com) (Geriel)

• - Novinové titulky – v pátek 9. 7. 1984 – hlásají: Mrtví chodí, Místo pobytu prezidenta neznámé, Viceprezident vyhlašuje stav nouze, CIA nemá vysvětlení, Národní garda přemožena, Guvernér vybízí prezidenta, aby doma zachoval klid, Zásobování potravinami se zmenšuje, Člověk kouše člověka, Rozhodnutí v případu křivé výpovědi, Rezervy povolány do akce, 3 zranění na místě nehody. (topesto)

• - Ve scéně v čase 1:24:09 si lze všimnout, že Rickles (Ralph Marrero) nemá ve zbrani zásobník, přesto s ní střílí. (dc125)