Den mrtvých

• Kanada

• Austrálie

Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 102 min

Více než klasický horor spíše zombie thriller/drama. Ponorková nemoc vojáků a vědců je ukazována přímočaře, avšak do značné míry zdařile a přesvědčivě, čemuž přispívají obstojné herecké výkony a dialogy. Spokojen odejde i krvechtivý divák, gore scény jsou znatelně lepší než v předchozím Úsvitu a tvůrci jejich počet vkusně dávkují. Krom toho je tu Bub a jeho roztomilá dějová linka. :)(22.3.2008)

• Superpero

I mistr Romero se někdy utne, co utne ten chlap asi uplně ztratil rozum!!!!!!!! Natočit zombie film bez zombií je opravdu blbost. Celou dobu se tam jen hašteřej vojáci (těm jsem fandil) s doktorama a jediná zombie je připoutaná ke zdi a poslouchá operu ve walkmanu či střílí z pistole (za to salutování jsem měl chuť Romera uškrtit). Ta zombie navíc podává nejlepší hereckej výkon ze všech, protože ostatní jsou všichni tak nesympatický (a hrajou děsně), až mi jich bylo líto. Finální zombie masakr (posledních 20 minut z filmu co trvá 102 minut) je sice dobrej a díky němu má tenhle film aspoň hvězdičku.(17.4.2006)

O tomto sa vbec nemam chut rozpisovat. Superatmosfericky zombie bijak toho najvacsieho kalibru, preplneny vnutornostami, rozstrelenymi hlavami a rozkladajucimi sa zombie. Plus jeden polosialeny vedec ktoreho keby som stretol, tak donho bez vahania vyprazdnim zasobnik mojho MG-34. Zombie horor tak, ako ho v buducnosti uz nikdy neuvidime. Ani sa mi nechce verit, ze ten isty reziser natocil taku limonadu akou je Land of the dead. (10/10)(14.12.2007)

Stará dobrá Romerovka. Kedysi mohla byť ponímaná ako ultra temný počin, dnes sa už však berie s rezervou. Atmosféra funguje výborne a hlavne po celý čas, no príbehu chýba viac akcie a stretov s nemŕtvymi. Najlepšou postavou tak ostáva doktor Frankenstein a jeho bloody experimenty. Čo sa nedá prehliadnuť je skvelý vizuál. Mŕtvy vyzerajú maximálne desivo a našťastie sa nešetrilo ani pri detailoch, ktoré sú dostatočne uveriteľné. Preto sledovať zombíka bez žalúdka alebo hlavy je sakramentsky "príjemný" zážitok. 70%(31.1.2008)

100% skôr za to, ako dokonale a ukážkovo Romero tretí raz spracováva rovnakú tému zombíkov, ničiacich tento svet. Ako minulé dva razy (NOC a ÚSVIT MŔTVYCH), i v DNI MŔTVYCH (ktorý sa v 21. storočí dočkal voľného remake v réžii Stevea Minera. Je to taký voľný remake, že s Romerom okrem zombíkov nemá nič spoločné.) majster Romero navštevuje svet, ktorý je čoraz desivejšie ovládaný pribúdajúcou nemŕtvou masou. Torzo vedcov a vojakov, ťažko povedať, ktorá zo skupín je vynervovanejšia, sa ukryje po rozľahlého podzemného bunkru. Tu všetkým pravidelne praskajú nervy. Vojaci odchytávajú zombíkov pre vedecké účely a vedci, ktorí nie sú stále o nič múdrejší, ako včera, sa snažia v laboratóriách „vyriešiť zombícku otázku“. Ako vojakov, ani vedcov to však už príliš nebaví a je otázka času, kedy zlyhá ľudský faktor a dôjde na trhanie mäsa. Hoci sa na snímke podpísali nepríjemné zákulisné problémy (Romerovi obrezali rozpočet a tak bolo „komorné ladenie“ skôr nutnosťou, než umeleckým zámerom), na fantastickej atmosfére ticha pred búrkou sa to nepodpísalo a herci, tradične ako u Romera, síce neexcelujú, ale napriek tomu podávajú možno až prekvapivo dobré výkony. Ak raz za čas (prológ) nakukneme do „sveta tam vonku“, má to až nechutne desivú „bezvýchodiskovú“ atmosféru. Gore sú dávkované nečasto, ale o to sú ich účinky brutálnejšie. Viacna mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/149257/Den-mrtvych-1985-100.html(16.6.2007)

• - Spoiler: Počet zabitých v tomto filmu je 40. (Zdroj: moviebodycounts.com)

• - Jedná se o první film George A. Romera, v němž se objeví zombie-klaun. Později z toho udělal svou tradici a nemrtvé v žertovných kostýmech můžeme vidět i ve snímcích Země mrtvých (2005) a Deník mrtvých (2007). (Mr.Hudson)

• - George A. Romero se ve filmu objeví při závěrečné zombie hostině, kde hraje nemrtvého, tlačícího vozík. (Mr.Hudson)