Den mrtvých

• Kanada

• Austrálie

Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 102 min

Průměrný zombie horůrek, který dá vzpomenout na staré časy. Je zde několik pěkně krvavých scén, ale bohužel ani jedna vás v dnešní době už moc nevyděsí. Film je tak určen jen skalním fanouškům mistra a těm, co chtějí nostalgicky vzpomenout na starou béčkovou školu. Pro mě osobně lehce zaměnitelný splatter horor a na rovinu, znám i stokrát lepší. Sorry Romero, třeba příště...(2.8.2007)

Moje první setkání s Romerem. Zombies získaly vládu nad světem. Zbytky lidstva přežívají v izolovaných opevněních. Film se soustředí na jednu takovou skupinu přeživších. Několik vojáků a vědeckých pracovníků se ukrývá před přesilou nemrtvých v podzemních laboratořích. Dr. Logan zde dělá pokusy na chycených zombících. Je posedlý myšlenkou zcivilnění nemrtvých a částečně se mu to daří u zombíka Buba. To se však nelíbí vojákům a situace na základně se začne čím dál více vyostřovat. Po většinu filmu sledujeme neradostný život obyvatel podzemí, kteří mají rozdílný pohled na výzkum a jak svou situaci řešit. Atmosféra houstne a je jen otázkou času, kdy lidský faktor selže, hladoví zombíci se dostanou dovnitř a začne ten pravý splatter mazec. Na ten nás Romero nechá čekat poměrně dlouho. Někoho to otráví, ale mě to moc nevadilo. Život v laboratořích je zajímavý, postavy a jejich konflikty uvěřitelné. Nejvíce zajímavý je však převychovaný zombák Bub. Jeho herecký part je parádní. Gore scény ke konci filmu jsou nechutné a detailní, přesně tak, jak mají u zombie horrrorů být. Ale ten konec, Boha jeho! To si Romero mohl odpustit. Day of the Dead je hodně slušný představitel žánru, který však trochu doplácí na roztahanost a menší dávku ingrediencí, které většina horrorových fandů od zombie filmu vyžaduje. 7/10(1.10.2005)

Klasika, která mě příliš nechytla ani v osmdesátých letech, kdy jsem byl ještě po zombících a podobných monstrech docela hladový. A lepší to nebylo ani teď. Pár děsivých momentů, pár lahůdkově krvavých, občas zafunguje atmosféra, směřující k předem jasně danému bodu, několik scén patří ke klasice žánru. To všechno je fajn, ale taky je to všechno. Herci mi nesedli, dialogů spousta, ale žádný, který by stál za pozornost, a kdo už viděl nějaké ty zombárny, toho už nejspíš závěrečné "maso" na zadek neposadí. Takže celkem vzato nuda, navíc ohlodaná zubem času. Rád jsem si to zopakoval, umístil na správné místo v polici s hororovou klasikou, ale víc se k tomu vracet nehodlám.(30.3.2013)

Sám nevím,čím přesně mě třetí díl Romerovy zombie trilogie tak nadchnul,ale stalo se.Možná to bylo tou absolutní odlišností nejen od předchozích dílů,ale vůbec od všech zombie filmů,které jsem zatím viděl.Geniální úvod vystřídá relativní klídek,ve kterém se hádají vědci s vojáky v rámci možností inteligentně a i když se prakticky jen mluví,tahle část filmu rozhodně NENUDÍ jak mnozí píšou.Dokonce se najde čas i na příjemné filozofování.A pak přijde brutální finále,kde už se zase trhají vnitřnosti,střeva létají vzduchem a Romero je ve svém živlu.Osobně jsem byl dost příjemně překvapený,bavil jsem se mnohonásobně víc než u původního Úsvitu mrtvých,takže těch slabších pět si,už kvůli zdejšímu nízkému hodnocení,rozhodně neodpustím.Tohle si zaslouží červený čísla! Jo,taky jste si všimli,že ve všech třech dílech trilogie je jednoznačně nejlepší postavou černoch? 90 %(15.6.2010)

100% skôr za to, ako dokonale a ukážkovo Romero tretí raz spracováva rovnakú tému zombíkov, ničiacich tento svet. Ako minulé dva razy (NOC a ÚSVIT MŔTVYCH), i v DNI MŔTVYCH (ktorý sa v 21. storočí dočkal voľného remake v réžii Stevea Minera. Je to taký voľný remake, že s Romerom okrem zombíkov nemá nič spoločné.) majster Romero navštevuje svet, ktorý je čoraz desivejšie ovládaný pribúdajúcou nemŕtvou masou. Torzo vedcov a vojakov, ťažko povedať, ktorá zo skupín je vynervovanejšia, sa ukryje po rozľahlého podzemného bunkru. Tu všetkým pravidelne praskajú nervy. Vojaci odchytávajú zombíkov pre vedecké účely a vedci, ktorí nie sú stále o nič múdrejší, ako včera, sa snažia v laboratóriách „vyriešiť zombícku otázku“. Ako vojakov, ani vedcov to však už príliš nebaví a je otázka času, kedy zlyhá ľudský faktor a dôjde na trhanie mäsa. Hoci sa na snímke podpísali nepríjemné zákulisné problémy (Romerovi obrezali rozpočet a tak bolo „komorné ladenie“ skôr nutnosťou, než umeleckým zámerom), na fantastickej atmosfére ticha pred búrkou sa to nepodpísalo a herci, tradične ako u Romera, síce neexcelujú, ale napriek tomu podávajú možno až prekvapivo dobré výkony. Ak raz za čas (prológ) nakukneme do „sveta tam vonku“, má to až nechutne desivú „bezvýchodiskovú“ atmosféru. Gore sú dávkované nečasto, ale o to sú ich účinky brutálnejšie. Viacna mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/149257/Den-mrtvych-1985-100.html(16.6.2007)

• - Režisér Romero původně plánoval, že všechny zombie zahynou při obrovské explozi chemikálií v laboratoři, přičemž jeden z lidí mezitím zahyne, ale už se nevrátí zpět jako zombie, což dá ostatním naději. (Mr.Hudson)

• - Při vytváření mrtvých a částí těl se designér Tom Savini inspiroval vlastními zkušenostmi z války ve Vietnamu, které se účastnil jako fotograf. (Landauer)

• - Zombie hodovali na krůtích stehnech, která byla grilovaná zvláštním způsobem, aby vypadala jako lidské tělo. (Mr.Critic)