Zombie ovládly Zemi. Na celém světě už zbývá jen pár míst, kde se dá ukrýt. Hrstka vědců a vojáků zvolila podzemní bunkr na Floridě a snaží se pomocí nejrůznějších experimentů na polapených zombie přijít na to, jak zvrátit osudnou chorobu, která způsobuje přeměnu nakaženého člověka v zombie. K některým experimentům jsou však zneužiti i vojáci a to způsobí rozkol uvnitř komunity. Ale ještě než se stačí věci vyřešit, vniknou do bunkru zombie, kteří konečně našli skulinku v obranném systému. Teď už hraje každý sám za sebe a jediným cílem je přežít. (oficiální text distributora)

Trailer

Matty

Zombie horor, jenž sází hlavně na uřvané herce a pochybné vědecké teorie. Pro několikavteřinovou úvodní sekvenci se těžko hledá jiný výraz než „geniální“, zbytek již podobnými momenty neoslňuje, naopak znepokojuje jejich absencí. Dobrých sedmdesát minut sledujeme skupinku posledních neinfikovaných jedinců v jakémsi podzemním komplexu, chráněném od doléhajících zombies a jejich vzájemné konfrontace. Ani přes maximální vypětí hlasivek nemá věc pevně pod kontrolou maniakální kapitán se svými podobně zeleně uvažujícími muži. Jak dlouho dokáže čekat na výsledky experimentů pošahaného vědátora? A co pacifistický pilot vrtulníku, který si chce jenom užít poslední (tý)dny života? Mnoho lidí, mnoho názorů – hrubá síla stejně vítězí. Vítězí v reálném životě a vítězí i co se přístupu k tomuto námětu týče. Zajímavě rozehraná (a slušně zahraná!) psychologická hra, místy skoro vědecký pohled na zombie tématiku i lehké filozofické lešení kolem něj nakonec stejně vyvrátí silný poryv akčně hororového větru. Tím se Romero dostává zpět na stabilní půdu, aniž by (přes dvacet let od vzniku) budil nechtěný smích. Day of the Dead má námět hodný nějakého televizního seriálu – pár lidí, pár interiérů, sem tam nějaký zombík a vyhřeznutá střeva. Námět hodný pečlivějšího propracování a přesnějšího žánrového zařazení. Apendix: Taky vás při pohledu na zombies rvoucí se o kusy lidského těla napadá paralela ke kapitalismu (každý si pro sebe chce něco urvat), nebo jsem nějaký divný? 70% Zajímavé komentáře: POMO, Lima, Ony, MIMIC ()

Lima

Pokud čekáte na pořádné maso, na záběry plné zombíků a výživné splatter momenty, tak klidně přeskočte první hodinu. V té se naopak dočkáte dlouhých dialogů, ze kterých zjistíte, že ve skupině lidí, ukrytých v jakési podzemní základně, si navzájem lezou na nervy vojáci a vědci. Každá skupina má jiný náhled na to, jak postupovat proti zombiím a tak to řeší a řeší a minuty utíkají a utíkají. A když už to vypadá, že by se mohlo něco dít, tak si slova ujme jeden z vědců a vede se svojí kolegyní poněhud dlouhý pseudofilozofický dialog. Takhle to vypadá, že to je hrozná nuda, ale omyl. Díky dobrým hercům (to "dobrým" myslím vážně, ale po několika D´Amatových béčkách mi všichni ostatní herci přijdou dobrý :o))) ) se to dá vydržet. Dvacet minut před koncem to začne mít tu správnou šťávu, ke slovu přijdou velmi pěkné splatter scénky, zakončené vydatnou zombie hostinou. Tohle všechno plus sympatičtí herci mi dává dohromady takovou slabší čtyřku. Jo a ještě něco. Pokud si myslíte, že se zombie nemohou zamilovat do lidí a nebo třeba střílet z pistole, tak vás Romero vyvede z omylu :o)) ()

POMO

80 minút sledujeme, ako sá skupinka vedcov a skupinka vojakov v podzemnom úkryte hádajú, kto im velí a či má vedecký výskum zombíkov, obývajúcich zemský povrch, zmysel. Posledných 20 minút sú tí menej sympatickí z nich zombíkmi roztrhaní. Béčkoví herci, béčkové dialógy. Vlastne nie dialógy, ale krik - neustály krik. Georgi! Preboha, čo si to splodil?! Miera brutality poteší, ale samotní zombíci nesiahajú tým Fulciho ani po kotníky. A po tých 80 minútach konverzačného utrpenia prichádza veľmi chabá odmena. Jediná vec na tomto filme je pozitívna - herecký výkon človeka, skrývajúceho sa pod maskou väzneného zombíka. Keby si každý na pľaci odviedol svoju prácu s toľkou vášňou ako on, mohlo to celé dopadnúť oveľa lepšie. ()

J*A*S*M

Nejpřeceňovanější z uznávaných hororových režisérů dvacátého století mě o své vyjímečnosti nepřesvědčil ani tímto snímkem. Romero prostě musí do každého svého filmu mimo zombíků narvat ještě nějaké to poselství nebo kritiku společnosti, avšak způsob, jakým to činí, nemůžu zkousnout. Prostě je to většinu stopáže nuda. Nesympatické postavy (průměrně zahrané) vedou jeden nudný dialog za druhým, zombie jsou de facto odsunuty na druhou kolej, a já přitom usínám. Na druhou stranu musím přiznat, že když se to v posledních 25 minutách konečně rozjede, dá se na to dost dobře koukat - ale škoda těch 75 minut předtím. Na víc než průměrné hodnocení to u mne není, ačkoli se mi celkově Day líbil mnohem víc než předchozí Dawn. ()

Gemini

Atmosférické, i když poněkud dlouhé pokračování Romerovy zombácké série. Hodně se tu řeční a poměrně překvapivě to většinou má i nějaký obsah prospívající dojmu, že takhle by to asi mohlo vypadat, kdyby došlo na lámání končetin a trhání vnitřností nemrtvými sousedy. Teď tím zrovna nemyslím vizuální stránku toho, co každý divák obdobného subžánrového horroru či lépe řečeno splatteru očekává (tedy spoustu červené barvy v různých odstínech a věci s tím nevyhnutelně fyzicky spojené), i když i v tomhle ohledu si přijde na své. Romero tentokrát přidal věci "antropologický" rozměr a stvořil postavu, která si nevyhnutelně získá sympatie širokého publika a je tím, co tenhle film táhne a "prodává". Ano, řeč je o "polidštěném" zombákovi Bubovi - jeho představitel Sherman Howard si svoji vpravdě jedinečnou příležitost docela užívá a ostatní postavy holt mají pešíka, protože upadnou v zapomnění daleko dříve než zmíněný šedozelený sympaťák:) Víc už asi není co dodat. Jsem rád, že jsem si odškrtl další položku na předlouhém seznamu "když o to náhodou zakopneš, podívej se na to", ale pochybuju, že někdy proběhne repríza. 60% ()

• Každý nemrtvý-komparzista dostal za své účinkování v tomto filmu čepici s nápisem „Hrál jsem zombie ve Dni mrtvých“, výtisk novin hlásajících „Mrtví chodí“ a zaplaceno 1 $ (v přepočtu asi 50 Kč). (Holina)
  • V jedné scéně se postava Williama (Jarlath Conroy) zmíní, že „všechna nákupní centra jsou zavřená“, což je odkaz na režisérův předchozí zombie film Úsvit mrtvých (1978), který se odehrává v nákupním centru. (HellFire)
  • George A. Romero se ve filmu objeví při závěrečné zombie hostině, kde hraje nemrtvého, tlačícího vozík. (Mr.Hudson)