Den mrtvých

• Kanada

• Austrálie

Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 102 min

Vše, co jste kdy chtěli vědět o zombies (ale nestihli jste se jich na to zeptat :-). Sice stará, poněkud ohmataná, ale zato bohatě ilustrovaná učebnice pro studenty lékařské fakulty, obor Postapo Frankenstein. Přiloženo i tematické leporelo „Stavba těla zombíka – samce“ (doktor Henry Logan je zřejmě patolog gentleman, samice totiž nepitvá), kde si můžete vyzkoušet odebírání údů a orgánů všeho druhu. Šmik! Zombíkův žaludek je fuč, střeva šplíchla na podlahu pitevny... a vida, žrací reflex mu stále funguje! Přednášky se konají v aule, praktická cvičení v podzemí vojenského komplexu, tvořeném betonovým bunkrem, starou šachtou, jeskyněmi a papundeklovými kulisami hotelu Ritz. Výuka probíhala populárně naučnou formou a byla docela zábavná, dokonce i pro zombie laika jako jsem já. Největší miláček byl samozřejmě zombík coby pokusný králík, později skvělá cvičená opice. Nemrtvý mazlík Bub se schluchátky walkmana na uších , užaslým výrazem a pokleslou žrací čelistí byl přímo k sežrání!(16.6.2014)

Tak ja teda nevim, ale myslel jsem, ze to ma bejt horor, ale krome nechutnejch zaberu to vubec jako horor nevypadalo. Uvodnich 10 minut a vylidneny ulice jsou fajn, jenze pak se dej na hodinku presune do krytu a nic moc se nedeje. Mame tu klasicky postavy, ty hodny spravny sympataky, samozrejme nesmi chybet cernoch (s extra teplym hlaskem) a pak ty parchanty, ktere tu zastupujou vojaci a ty jsou fakt silne nesympaticky. Samozrejme mi behem par minut bylo jasny, kdo prezije (zvlast, kdyz postavy jednaj misty jak dementi) a jak se bude pribeh odvijet. Ale i kdyz tu neni snad ani jedna lekacka, tak jsem se dobre bavil a nenudil. Pak je tu nastesti zaverecnej 20 minutovej masakr, kdy se trhaj hlavy, litaj streva, zombici poziraj vse co najdou, proste parada. Navic trikove slusne zvladnuty a zombici slusne namaskovany. Pak trochu zamrzi, ze takovej nebyl celej film, kdyby nedrepeli v bunkru, ale celou dobu v ulicich hledali prezivsi, moh to bejt daleko vetsi masakr. Ale i tak jsem se slusne bavil.(6.2.2008)

Režisér a milovník zombie filmu - George A. Romero natočil opäť ďalší film z tejto kategórie. Ako už z názvu vyplýva, tento krát sa bude jednať o apokalyptickú víziu sveta, kde už človek ako ho poznáme nebude dominantný druh, ale rytmus bude udávať oživlá smrť v podobe zombie. Výrazný nepomer zdravých ľudí a zombiekov (samozrejme v drvivý neprospech ľudí), len znásobuje beznádej, s ktorou je potrebné sa vyrovnať, zdvihnúť hlavy a ísť za svojim cieľom. Cesta do žalúdkov zombiekov je čím ďalej tým kratšia.(31.1.2007)

Za opravdu perfektní gore záběry přidávám jednu hvězdičku navíc, jinak by to byly jen dvě ... Romero už se nesnaží ani příliš filosofovat, nastavovat zrcadlo společnosti, či cokoliv jiného (střílející a salutující zombie mi přišla jako opravdu vyloženě špatný směr, kam by se asi neměl "zombie žánr" ubírat), nedrží ani napětí či strach v rámci horroru ... Každopádně finále, kde jsou všichni záporáci a pár klaďasů zombíky doslova rozebráni na kousíčky stojí docela za to ... Jednoznačně ale nejslabší Romerovka ...(18.2.2008)

Hrstka přeživších lidí schovaná v podzemním bunkru, v panické atmosféře strachu, který každý řeší po svém. Ti zbývající lidé se dělí na vojáky (tradičně sobecké, hloupé a kruté) a na "normální" lidi, mezi nimiž vyniká doktor se svými hrůznými pokusy. Příjemná změna pro mě byla trocha citu a inteligence v zombie a především ten nejchytřejší vyloženě pobavil. Slabší stránkou byly herecké výkony především vojenského velitele a jediné ženské představitelky.(27.11.2006)

• - Jedná se o první film George A. Romera, v němž se objeví zombie-klaun. Později z toho udělal svou tradici a nemrtvé v žertovných kostýmech můžeme vidět i ve snímcích Země mrtvých (2005) a Deník mrtvých (2007). (Mr.Hudson)

• - Facka, kterou dostal Miguel (Anthony Dileo Jr.) na zklidnění, byla skutečná, aby záběr vypadal realističtěji. (topesto)

• - Každý nemrtvý-komparzista dostal za své účinkování v tomto filmu čepici s nápisem „Hrál jsem zombie ve Dni mrtvých“, výtisk novin hlásajících „Mrtví chodí“ a zaplaceno 1 $ (v přepočtu asi 50 Kč). (Holina)