Den mrtvých

• Kanada

• Austrálie

Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 102 min

Skupinka vedcov umiestnených v bezpečí podzemného laboratória testuje množstvo odchytených zombie. Svet nad nimi už nie je aký býval. Horda zombie ovládla svet a už niet komu pomôcť. Samotný objekt je strážený skupinkou vojakov, ktorí dohliadajú na bezpečie lekárov a odchyd beštií. Ich vzájomné vzťahy sú však viac narušené ako by bolo treba. Zachovať chladnú hlavu či byť trpezlivý sa odstupom času stáva väčší problém, ako horda zombie za bránami areálu. Celú dobu som si myslel že som tento film videl, len som ho zabudol ohodnotiť. Mýlil som sa. Na 85' rok skutočne excelentné gore. Masky síce neboli až tak dokonalé, ale režisér si na rozdiel od jeho kolegov z rovnakej doby zvolil náročnejšiu cestu. Kým ostatní točili všetko v tme, aby nebolo vidieť nedostatky, on sa stavia "konfliktu" tvárou v tvár. Skutočne som prekvapený. Kam sa hrabe Dellamorte so svojim cintorínom. Pre fanúšika zombie hororov, povinnosť vzhliadnuť - 70%.(24.9.2014)

Pokud čekáte na pořádné maso, na záběry plné zombíků a výživné splatter momenty, tak klidně přeskočte první hodinu. V té se naopak dočkáte dlouhých dialogů, ze kterých zjistíte, že ve skupině lidí, ukrytých v jakési podzemní základně, si navzájem lezou na nervy vojáci a vědci. Každá skupina má jiný náhled na to, jak postupovat proti zombiím a tak to řeší a řeší a minuty utíkají a utíkají. A když už to vypadá, že by se mohlo něco dít, tak si slova ujme jeden z vědců a vede se svojí kolegyní poněhud dlouhý pseudofilozofický dialog. Takhle to vypadá, že to je hrozná nuda, ale omyl. Díky dobrým hercům (to "dobrým" myslím vážně, ale po několika D´Amatových béčkách mi všichni ostatní herci přijdou dobrý :o))) ) se to dá vydržet. Dvacet minut před koncem to začne mít tu správnou šťávu, ke slovu přijdou velmi pěkné splatter scénky, zakončené vydatnou zombie hostinou. Tohle všechno plus sympatičtí herci mi dává dohromady takovou slabší čtyřku. Jo a ještě něco. Pokud si myslíte, že se zombie nemohou zamilovat do lidí a nebo třeba střílet z pistole, tak vás Romero vyvede z omylu :o))(28.9.2003)

Více než klasický horor spíše zombie thriller/drama. Ponorková nemoc vojáků a vědců je ukazována přímočaře, avšak do značné míry zdařile a přesvědčivě, čemuž přispívají obstojné herecké výkony a dialogy. Spokojen odejde i krvechtivý divák, gore scény jsou znatelně lepší než v předchozím Úsvitu a tvůrci jejich počet vkusně dávkují. Krom toho je tu Bub a jeho roztomilá dějová linka. :)(22.3.2008)

Tak ja teda nevim, ale myslel jsem, ze to ma bejt horor, ale krome nechutnejch zaberu to vubec jako horor nevypadalo. Uvodnich 10 minut a vylidneny ulice jsou fajn, jenze pak se dej na hodinku presune do krytu a nic moc se nedeje. Mame tu klasicky postavy, ty hodny spravny sympataky, samozrejme nesmi chybet cernoch (s extra teplym hlaskem) a pak ty parchanty, ktere tu zastupujou vojaci a ty jsou fakt silne nesympaticky. Samozrejme mi behem par minut bylo jasny, kdo prezije (zvlast, kdyz postavy jednaj misty jak dementi) a jak se bude pribeh odvijet. Ale i kdyz tu neni snad ani jedna lekacka, tak jsem se dobre bavil a nenudil. Pak je tu nastesti zaverecnej 20 minutovej masakr, kdy se trhaj hlavy, litaj streva, zombici poziraj vse co najdou, proste parada. Navic trikove slusne zvladnuty a zombici slusne namaskovany. Pak trochu zamrzi, ze takovej nebyl celej film, kdyby nedrepeli v bunkru, ale celou dobu v ulicich hledali prezivsi, moh to bejt daleko vetsi masakr. Ale i tak jsem se slusne bavil.(6.2.2008)

Opravdu je to z roku 1985? Sakra!!! Na svou dobu asi dost kontroverzní dílo. V dnešní době už jen klasika při jejímž sledování si může člověk zavzpomínat na staré dobré časy, kdy filmy stáli za to. Takovýto film o zombie se v dnešní době už jen tak nenatočí. George A. Romero si tímto zaslouží velký potlesk, protože natočil něco, co je mezníkem v kinematografii daného žánru. Krvavé scény jsou naprosto skvělé. Trhaní lidí na kusy je dokonalé, avšak některým jedincům by se mohl i zvednout žaludek. Já mám takovéhle krvavé filmy rád, ale požírání střev a jiných orgánu těla je i na mně už moc! A ještě ke všemu to vypada velmi reálně. Musím pochválit masky, které jsou výborné. Samozřejmně první půlka filmu je docela nudná, různé filozofování, spusta dialogu, ale to nevadí, protože všechno vynahradí konec, který by se dal přirovnat k masakru. Snímek se může pochlubit docela slušnou dávkou atmosféry, která by se dala v některých momentech i krájet. Herecké výkony jsou parádní. Militantní fanatik kapitán Rhodes (Joeseph Pilato) byl opravdu excelentní a hlavně přesvědčivý. Doktor (vědec) " Frankenstein " byl docela cool a měl svůj styl. Tento film by měl každý, kdo se zajímá alespoň trošku o film, určitě vidět, jelikož jde možná o takovou menší povinnost!(27.6.2008)

• - Režisér Romero původně plánoval, že všechny zombie zahynou při obrovské explozi chemikálií v laboratoři, přičemž jeden z lidí mezitím zahyne, ale už se nevrátí zpět jako zombie, což dá ostatním naději. (Mr.Hudson)

• - Spoiler: Počet zabitých v tomto filmu je 40. (Zdroj: moviebodycounts.com)

• - Ve scéně v čase 1:24:09 si lze všimnout, že Rickles (Ralph Marrero) nemá ve zbrani zásobník, přesto s ní střílí. (dc125)