Den mrtvých

• Kanada

• Austrálie

Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 102 min

Pokud čekáte na pořádné maso, na záběry plné zombíků a výživné splatter momenty, tak klidně přeskočte první hodinu. V té se naopak dočkáte dlouhých dialogů, ze kterých zjistíte, že ve skupině lidí, ukrytých v jakési podzemní základně, si navzájem lezou na nervy vojáci a vědci. Každá skupina má jiný náhled na to, jak postupovat proti zombiím a tak to řeší a řeší a minuty utíkají a utíkají. A když už to vypadá, že by se mohlo něco dít, tak si slova ujme jeden z vědců a vede se svojí kolegyní poněhud dlouhý pseudofilozofický dialog. Takhle to vypadá, že to je hrozná nuda, ale omyl. Díky dobrým hercům (to "dobrým" myslím vážně, ale po několika D´Amatových béčkách mi všichni ostatní herci přijdou dobrý :o))) ) se to dá vydržet. Dvacet minut před koncem to začne mít tu správnou šťávu, ke slovu přijdou velmi pěkné splatter scénky, zakončené vydatnou zombie hostinou. Tohle všechno plus sympatičtí herci mi dává dohromady takovou slabší čtyřku. Jo a ještě něco. Pokud si myslíte, že se zombie nemohou zamilovat do lidí a nebo třeba střílet z pistole, tak vás Romero vyvede z omylu :o))(28.9.2003)

Moje první setkání s Romerem. Zombies získaly vládu nad světem. Zbytky lidstva přežívají v izolovaných opevněních. Film se soustředí na jednu takovou skupinu přeživších. Několik vojáků a vědeckých pracovníků se ukrývá před přesilou nemrtvých v podzemních laboratořích. Dr. Logan zde dělá pokusy na chycených zombících. Je posedlý myšlenkou zcivilnění nemrtvých a částečně se mu to daří u zombíka Buba. To se však nelíbí vojákům a situace na základně se začne čím dál více vyostřovat. Po většinu filmu sledujeme neradostný život obyvatel podzemí, kteří mají rozdílný pohled na výzkum a jak svou situaci řešit. Atmosféra houstne a je jen otázkou času, kdy lidský faktor selže, hladoví zombíci se dostanou dovnitř a začne ten pravý splatter mazec. Na ten nás Romero nechá čekat poměrně dlouho. Někoho to otráví, ale mě to moc nevadilo. Život v laboratořích je zajímavý, postavy a jejich konflikty uvěřitelné. Nejvíce zajímavý je však převychovaný zombák Bub. Jeho herecký part je parádní. Gore scény ke konci filmu jsou nechutné a detailní, přesně tak, jak mají u zombie horrrorů být. Ale ten konec, Boha jeho! To si Romero mohl odpustit. Day of the Dead je hodně slušný představitel žánru, který však trochu doplácí na roztahanost a menší dávku ingrediencí, které většina horrorových fandů od zombie filmu vyžaduje. 7/10(1.10.2005)

Romerové pokračovanie o tom ako zombii zaplienili celú Zem a skupinka vedcov sa s vojakmi ukryje v podzemnom kryte aby objavili spôsob ako zombíkov prinavrátiť do stavu ľudského... bol dobrým námetom ale miestamy to kazí fádny dej až nezáživný dej a hlavne dialógy. Ale aj tak tam Romero zanechá určitý odkaz na vtedajšiu dobu ale aj na tupé vojenské myslenie. ║Rozpočet $3,5miliónovTržby USA $5,804,262Tržby Celosvetovo $34,000,000(12.1.2008)

Roztomile ohnilá a páchnoucí parafráze na naši společnost aneb lůza vítězí. Zombíci radostně se dělící o vnitřosti mrtvých vojáků (chudáčci, byli díky tomu, že lovili muže v zeleném, ochuzeni o lahůdku největší - mozek) jsou zářným příkladem pro každého levicově orientovaného mládežníka aneb i po smrti soudruhy. Naprosto nejluxusnější byl zombík Chlapák, který splnil sen všech pedagogů a byl schopen se učit i poté, co naposledy vydechnul.(8.1.2007)

Spolu s legendární Noc oživlých mrtvol můj nejoblíbenější Romero, zombíků tu po celý film moc nenajdete, což ale já beru jako velkej klad, protože když už se objeví, je to prostě parádní gore masakr (Savini je génius) a má to takovou tu trefnou hloubku. Prostředí krytu, kde nervíky tečou a tečou, je další devízou tohoto zombie majstrštyku. A ještě soundtrack stojí za zmínku.(13.5.2014)

• - Uvodní scéna v opuštěném městě se točila v Fort Myers na Floridě. (topesto)

• - Zombie hodovali na krůtích stehnech, která byla grilovaná zvláštním způsobem, aby vypadala jako lidské tělo. (Mr.Critic)

• - Facka, kterou dostal Miguel (Anthony Dileo Jr.) na zklidnění, byla skutečná, aby záběr vypadal realističtěji. (topesto)