Den mrtvých

• Austrálie

Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 102 min

• Subjektiv

Nesdílím většinový názor, že by z Romerovy zombie trilogie byl tento film nejslabší. Je v něm sice několik postav , které jednají méně věrohodně (Rhodes, Frankenstein), než jsem byl u něj zvyklý, na druhou stranu jsem pociťoval mnohem větší napětí, než u předchozích dvou filmů. Nebýt trapných a zbytečných gore scén v závěru, klidně bych udělil i ***. S nimi silné **.(29.1.2009)

Vše, co jste kdy chtěli vědět o zombies (ale nestihli jste se jich na to zeptat :-). Sice stará, poněkud ohmataná, ale zato bohatě ilustrovaná učebnice pro studenty lékařské fakulty, obor Postapo Frankenstein. Přiloženo i tematické leporelo „Stavba těla zombíka – samce“ (doktor Henry Logan je zřejmě patolog gentleman, samice totiž nepitvá), kde si můžete vyzkoušet odebírání údů a orgánů všeho druhu. Šmik! Zombíkův žaludek je fuč, střeva šplíchla na podlahu pitevny... a vida, žrací reflex mu stále funguje! Přednášky se konají v aule, praktická cvičení v podzemí vojenského komplexu, tvořeném betonovým bunkrem, starou šachtou, jeskyněmi a papundeklovými kulisami hotelu Ritz. Výuka probíhala populárně naučnou formou a byla docela zábavná, dokonce i pro zombie laika jako jsem já. Největší miláček byl samozřejmě zombík coby pokusný králík, později skvělá cvičená opice. Nemrtvý mazlík Bub se schluchátky walkmana na uších , užaslým výrazem a pokleslou žrací čelistí byl přímo k sežrání!(16.6.2014)

Natocilo se to dva roky po mem narozeni. kdyz jsem se na to dival, nevedel jsem o co jde. Kamera se mi zdala cista, ale postavy mi pripadali jak ze stareho filmu. Hodne mi to pripominalo volne pokracovani 28 dni pote, ci Zemi mrtvych. Pak jsem ale zjistil ze jde o film 22 let starej, zrenomovanej a tak mi to docvaklo. Takze popravde za dve, ale na to stari a bez pocitacovych efektu za tri. Vetsina deje se odehravala v podzemi, az jsem z toho malem dostal klaustrofobii.(3.8.2007)

První půlka snímku je poměrně nudná, ta druhá je zase nádherným zombie masakrem - tak jak to pan Romero umí nejlépe. Škoda, že celý snímek nevypadá tak, jako jeho druhá půlka. Neváhal bych a dal bych plné hodnocení, takhle nemůžu dát jinak než za tři, ale s tím, že se na film kdykoliv ještě moc rád podívám!(26.1.2003)

Komediální horor s tématem, kde se všichni lidé snaží dostat od zombíků, a kde je hlavní náplní jedna osoba, od které se dozvíme, že se jí to vše jen zdálo, to už tu bylo několikrát, avšak v žádném jiném hororu jsem neviděl tak perfektně odvedenou práci animátorů a maskérů, kam se dnešní horory se zombíky se současnými efekty hrabou na tenhle film, ale i přesto je toto jen bezmozková komedie plná krve a střev, která je vhodná opravdu jen na zabití času.(7.10.2009)

• - Facka, kterou dostal Miguel (Anthony Dileo Jr.) na zklidnění, byla skutečná, aby záběr vypadal realističtěji. (topesto)

• - Kapitán Rhodes (Joseph Pilato) vlastní dva revolvery Smith & Wesson 629 ráže .44 Magnum. (Zdroj: imfdb.org) (dc125)

• - Při vytváření mrtvých a částí těl se designér Tom Savini inspiroval vlastními zkušenostmi z války ve Vietnamu, které se účastnil jako fotograf. (Landauer)