Jeď rychle a dobře se drž, Johnny! Začínající agent FBI Johnny Utah se učí zvládat vlny. Dostal totiž rozkaz infiltrovat se do skupiny extrémních surfařů, údajných bankovních lupičů "exprezidentů", kteří při přepadení nosí masky bývalých obyvatel Bílého domu. Johnnyho hraje Keanu Reeves, charismatického milovníka napětí Bodhiho ztělesnil Patrick Swayze a režisérka Kathryn Bigelow natočila Bod zlomu jako adrenalinovou vlnu riskantních jízd na vodě i ve vzduchu. V roce 2009 se nebezpečí a hazardu věnovala znovu a díky bravurnímu zpracování filmu Smrt čeká všude se stala první ženou, která získala Oscara za nejlepší režii. (Magic Box)

kleopatra

Kdyby mi tenhle film někdo vyprávěl, řeknu: "Co má bejt, tuctovej akčňák". Jenže to by nesměl mít atmosféru, která se vyprávěním nedá přenést, nesměl by mít dvojici Reeves-Swayze, nesměl by mít nádherné záběry vln a surfování na nich, nesměl by mít pěkné chlapy, perfektní hudbu .... Jo, pak by to teprv byl "tuctovej akčňák". ()

POMO

Štartovač Reevesovej hviezdnej kariéry. Policajný thriller atraktívny prostredím surferov. Poriadne tempo naberie až v poslednej tretine, všetko pred ňou je o poznávaní postáv. Ich vzťahy su pekne rozohrané, hoci dnes už pôsobia klišovito. Posledná tretina ale prekvapí nepredvídateľnými zvratmi a jej padákové scény dotváraju k tým surferskym príjemnú poetiku slobodného životného štýlu (ktorý definuje postavy filmu). Záver dodáva kúsok hĺbky, ale je z neho cítiť, že bol vymyslený a dotáčaný dodatočne, pol roka po pôvodnom dokončení filmu. Čo sa v tomto opuse dnes ťažko rozdýchava je príšerná "akčná" Ishamova hudba (perkustický bezmotívový bordel). Človek si tu uvedomí, ako kompletne zmenil tvár hollywoodskej akčnej filmovej hudby Zimmer s jeho učencami. ()

Matty

Mno, bohužel to není taková pecka, jakou z něj dělá Edgar Wright v Hot Fuzz, těch dvou hodin přesto nelituji. Záliba Kathryn Bigelow ve snímání opálených blonďáků s vypracovanou muskulaturou mi přišla úsměvná, ale když tihle borci chytli tu správnou vlnu, všechny ironické poznámky šly stranou. Vlastně neznám film, v němž by surfování nebylo cool. Když přeženu, ono stačí zpomalit obraz a vybrat správnou muziku, což Kathryn zvládá. Ale zvládá taky slušně vykreslit povahy jednotlivých postav a dát dohromady rebelskou podívanou, která počítá s následky. Způsob, jakým v závěru říká „buďte svobodní, ale s mírou“, rozhodně nelze označit za moralizování. Velmi slušně jsou krom surfování zrežírovány také ostatní akční či relaxační scény. Mezi ty první bych zařadil poměrně dlouhou, tempo neztrácející honičku úzkými uličkami, mezi ty druhé efektní skákání s padákem, scénu rozkošně zbytečnou a přitom nehodnou úplného zavržení. Pomyslným vrcholem filmu, momentem, kdy jsem na okamžik zauvažoval o čtyřech hvězdičkách, je náhlý pohnutek mysli Keanu Reevese ve výšce 4000 stop nad zemí, jenž ho přiměje k činu natolik troufalému, že mi na okamžik nebylo jasné, smát-li se, či žasnout nad režisérčinou odvahou k něčemu podobnému ve vážně míněné akci svolit. Čtyři hvězdičky z toho nakonec pro nijaké herectví a nepříliš nápadité dějové zákruty nebudou, ale jestli si je něco zaslouží, pak zcela jistě režie. 70% Zajímavé komentáře: Lima, Winnfield, Vitason, Jordan, ]V[()Rt ()

Lima

Solidní hit našich kin začátku 90.let. S trochou nadsázky řečeno, duchaplnější ´Pobřežní hlídka´se tu setkává s buddy kriminálkou typu ´Smrtonosná zbraň´- nádherný vlny, surfování, pocit nespoutanosti a svobody a kriminální zápletka v čele se dvěma hezouny s nezanedbatelným hereckým nadáním. To vše pod režijní taktovkou dámy, která dokazovala, že spolupráce s jejím manželem, slavným Jamesem Cameronem, tentokrát v roli výkonného producenta, jí náramně svědčila. Tady prostě nelze nepodlehnout tomu povrchnímu pocitu - spousta nádherných záběrů s divokým vlnobitím a odvážnými surfery si přímo říká o típnutí do kalendáře a spolu s parašutistickou scénou dokáže vyvolat i příjemné mrazení v zádech. Musím přiznat, že Swayzemu Bodhimu, hledajícímu volnost a spirituální stránku moře, jsem trochu i záviděl a na chvilku bych s ním i měnil. Potěší pak netradiční konec a obsazení známého představitele hajzlů všeho druhu Gary Buseyho do snad jediné bezvýhradně kladné role jeho kariéry a vůbec to nevypadá špatně! Suma sumárum spokojené 3*, na tu čtvrtou to pak definitivně zvedla zábavná minirolička grázlíka v podání Anthony Kiedise, frontmana ´Red Hot Chilli Peppers´ a jeho cool hláška "That would be a waste of time...". ()

Gemini

Právě jsem pochopil, proč mi nesedl Hot Fuzz. Označovat tuhle Bigelowovsky "tradiční" podivnost jako kult je totiž tak ujeté jako její opakované pokusy o artové uchopení "mužského světa". Faktem je, že první hodina Bodu Zlomu je vcelku slušná undercover akcička, které se daří udržovat fluidum místních nekonformních hrdinů, a v podstatě velmi zdařile přesvědčovat, že surfing je magie sama. Tomu dost pomáhá hudba Marka Ishama - v podstatě jakákoliv scéna s detaily surfařů v moři je snová jak co do obsahu, tak do hodnocení. Jenže pak se to najednou zlomí, a zčistajasna se dozvíte, že Bodhi je new age zhulenec, který právě v přímém přenosu "propálil kotel", díky čemuž se začne chovat jako naprostý idiot, a stráví tím každou svou zbylou vteřinu na plátně. Konec už je pak naprosto k smíchu... Jako celek je to prostě taková trefná zkazka o přelomu osmdesátých a devadesátých let:) 60% ()

• Herec Patrick Swayze odmítal dubléra. Při jedné akční scéně si zlomil čtyři žebra. [Zdroj: Denik.cz] (Klat)
  • Skupina Public Image Ltd napsala píseň "Criminal" speciálně pro film. (Fenk)
  • Dva mesiace pred začiatkom nakrúcania sa Lori Petty (Tyler), Keanu Reeves (Johnny) a Patrick Swayze (Bodhi) na jednom z Havajských ostrovov zverili do rúk prvotriedneho profesionálneho surfera Dennisa Jarvisa. Reevesa dokonca surfovanie nadchlo natoľko, že sa stalo jeho koníčkom. (classic)