Bod zlomu

• slovenský

Bod zlomu

Akční / Krimi / Thriller

USA / Japonsko, 1991, 120 min

Právě jsem pochopil, proč mi nesedl Hot Fuzz. Označovat tuhle Bigelowovsky "tradiční" podivnost jako kult je totiž tak ujeté jako její opakované pokusy o artové uchopení "mužského světa". Faktem je, že první hodina Bodu Zlomu je vcelku slušná undercover akcička, které se daří udržovat fluidum místních nekonformních hrdinů, a v podstatě velmi zdařile přesvědčovat, že surfing je magie sama. Tomu dost pomáhá hudba Marka Ishama - v podstatě jakákoliv scéna s detaily surfařů v moři je snová jak co do obsahu, tak do hodnocení. Jenže pak se to najednou zlomí, a zčistajasna se dozvíte, že Bodhi je new age zhulenec, který právě v přímém přenosu "propálil kotel", díky čemuž se začne chovat jako naprostý idiot, a stráví tím každou svou zbylou vteřinu na plátně. Konec už je pak naprosto k smíchu... Jako celek je to prostě taková trefná zkazka o přelomu osmdesátých a devadesátých let:) 60%(14.5.2016)

Bod zlomu je tak trochu hračkou své doby a duch počátku devadesátých let na nás sálá z každého druhého záběru, bohužel je dobová atmosféra podpořena i spoustou klíše a do logických děr v jednání FBI by se dali chytat mamuti. Režisérka Kathryn Bigelow se nepouští do nijak velkolepých akční scén (přestože akci zvládá velmi slušně), zato se víc (a úspěšně) zaměřuje na emocionální působení snímku a vztahy mezi jednotlivými aktéry. Dnes už Bod zlomu část svého dřívějšího lesku ztratil, ale i tak se jedná o rozhodně podařenější počin než jiné, modernější variace na totéž téma, jako je kupříkladu Rychle a zběsile, jejichž lesk je zcela umělý a nebude mít dlouhého trvání.(30.12.2007)

• MM_Ramone

Patrick Swayze ma nikdy nedokázal presvedčiť o svojich hereckých kvalitách a do teraz sa to nepodarlo ani Keanu Reevesovi. Oboch ich považujem za zbytočne, pre mňa dosť nepochopiteľbne, preceňovaných, nadhodnotených hercov. Aj keď viac krát učinkovali vo filmoch s bohatým rozpočtom, tak ani v nich nedokázali ukázať svoju charizmu. Keď sa v roku 1991 objavili v spoločnom akčnom titule "Bod zlomu", mal to byť zrejme poriadný trhák. U mňa to však moc nezabodovalo. Ich predvedené výkony ostali opäť výrazne pod priemerom. Celé sa mi to zdalo také akési fešácky teplošské. **(7.9.2011)

Solidní hit našich kin začátku 90.let. S trochou nadsázky řečeno, duchaplnější ´Pobřežní hlídka´se tu setkává s buddy kriminálkou typu ´Smrtonosná zbraň´- nádherný vlny, surfování, pocit nespoutanosti a svobody a kriminální zápletka v čele se dvěma hezouny s nezanedbatelným hereckým nadáním. To vše pod režijní taktovkou dámy, která dokazovala, že spolupráce s jejím manželem, slavným Jamesem Cameronem, tentokrát v roli výkonného producenta, jí náramně svědčila. Tady prostě nelze nepodlehnout tomu povrchnímu pocitu - spousta nádherných záběrů s divokým vlnobitím a odvážnými surfery si přímo říká o típnutí do kalendáře a spolu s parašutistickou scénou dokáže vyvolat i příjemné mrazení v zádech. Musím přiznat, že Swayzemu Bodhimu, hledajícímu volnost a spirituální stránku moře, jsem trochu i záviděl a na chvilku bych s ním i měnil. Potěší pak netradiční konec a obsazení známého představitele hajzlů všeho druhu Gary Buseyho do snad jediné bezvýhradně kladné role jeho kariéry a vůbec to nevypadá špatně! Suma sumárum spokojené 3*, na tu čtvrtou to pak definitivně zvedla zábavná minirolička grázlíka v podání Anthony Kiedise, frontmana ´Red Hot Chilli Peppers´ a jeho cool hláška "That would be a waste of time...".(17.9.2007)

Hodne pocitový akčný film. A to že adrenalín sa preniesol nie len z prepadnutí bánk ale hlavne z tých krásnych vĺn to sa len tak nevidí. Finálny zoskok bez padáku je WOW, v gatiach som mal nas.... a Keanu vôbec. Tak to je frajer. Ja by som to nerozdýchal. Kathryn Bigelow šup medzi obľúbených „režisérov“. Geniálna hudba: Mark Isham.(15.11.2004)

• - Když se Johny (Keanu Reeves) při seskoku padákem přibližuje k ostatním, aby dokončil akrobatický prvek, jsou ostatní v jednom prostřihu rozpojeni, přitom v ostatních záběrech se drží. (vlachino)

• - Patrick Swayze je výborný parašutista a dokonce sám účinkoval v oné velké parašutistické scéně. (Karlos80)

• - Po filmu Youngblood (1986) jde o druhý a a poslední film, kde si Keanu Reeves zahrál po boku s Patrickem Swayzem. (woPICAg)