Bod zlomu

• slovenský

Bod zlomu

Akční / Krimi / Thriller

USA / Japonsko, 1991, 120 min

Čtyři chlápci, s gumovými maskami bývalých ředitelů zeměkoule nataženými přes vlastní tváře, již léta úspěšně přemísťují finance ze zbytečně zazobaného bankovního sektoru do svých kapes. Oproti policii, která jako celek v případu tápe, má detektiv Pappas jasno – pachatelé jsou surfaři. Pappas však, vzhledem ke své mírně zanedbané fyzické kondici, nemůže skočit na surf a vše objasnit. Proto mu přijde vhod nový kolega Johnny Utah, který je sportovně založený, čímž má jistou šanci zkrotit ve vlnách neposedné prkno a přitom najít mezi adrenalinovými šílenci ty, kteří si svůj koníček rádi financují s pistolí v ruce.(26.10.2009)

Štartovač Reevesovej hviezdnej kariéry. Policajný thriller atraktívny prostredím surferov. Poriadne tempo naberie až v poslednej tretine, všetko pred ňou je o poznávaní postáv. Ich vzťahy su pekne rozohrané, hoci dnes už pôsobia klišovito. Posledná tretina ale prekvapí nepredvídateľnými zvratmi a jej padákové scény dotváraju k tým surferskym príjemnú poetiku slobodného životného štýlu (ktorý definuje postavy filmu). Záver dodáva kúsok hĺbky, ale je z neho cítiť, že bol vymyslený a dotáčaný dodatočne, pol roka po pôvodnom dokončení filmu. Čo sa v tomto opuse dnes ťažko rozdýchava je príšerná "akčná" Ishamova hudba (perkustický bezmotívový bordel). Človek si tu uvedomí, ako kompletne zmenil tvár hollywoodskej akčnej filmovej hudby Zimmer s jeho učencami.(27.8.2014)

Bod zlomu představuje další z mnoha příspěvků na téma kvadratury kruhu – slavné konstrukční úlohy, v níž je úkolem sestrojit čtverec, který má stejný obsah jako daný kruh. Nasvědčují tomu hlavně oba herci. Když se zahledíme do obličeje Reevese, vidíme hranatou tvář, a nejen to, i jeho herecký projev je notně prkenný, čehož si povšimli též jistí publicisté z časopisu Complex, kde jej nedávno vyhlásili za nejhoršího herce Hollywoodu. Reeves, to je ten čtverec. Oproti tomu kulatá tvářička Swayzeho koresponduje očividně s kruhem. Rovněž prostory, z nichž oba hrdinové pocházejí, sdílejí odlišné geometrické parametry, poněvadž Reeves sídlí kdesi v městským kanclu, ve světě přímek a rovných čar, kdežto kalifornské pláže Swayzeho jsou plné vln, křivek a nerovností. Je pak celkem logické, že infiltrace do cizího světa, ať Swayzeho loupení ve městě, nebo Reevesovo pronikání mezi surfaře, má zpravidla fatální následky a hrdinové se při tom ocitají v podobné situaci jako Nelson Mandela na večírku Ku-klux-klanu. Oba hrdinové i jejich světy jsou prostě odlišné natolik, že je nelze nějak provázat, podobně jako nelze rozlousknout problém kvadratury kruhu, jež nemá řešení, jak bylo někdy před sto padesáti lety nezvratně dokázáno. Po tomto důkazu bychom předpokládali, že skupina horlivců pachtících se po jeho řešení utichne. Omyl! I dnes tento problém mnohé nadále pokouší. Třeba Reevese a Swayzeho.(2.4.2012)

Pro mě tak trochu kultovní záležitost. Sic to byl první skutečný předěl v Reevesově herecké kariéře, kupříkladu starší filmové časopisy o něm nepsaly. Pak Bod zlomu, alespoň u nás, začala často reprízovat televize a tenhle kriminální kousek z prostředí divokých vln a ještě divočejších (a tempo neztrácejících) honiček si začal získávat zástupy fanoušků. Strhující atmosférická lahůdka a vedle (herecky tehdy ne úplně spolehlivého) Reevese jeden z vrcholů kariéry bohužel zesnulého Patricka Swayzeho!! Syrová testosteronová akce se musí líbit, surfování je v podání těchhle hošanů neskonale cool, tvůrci si pohlídali vztahy mezi jednotlivými postavami, které nejsou triviální. Reevesův vládní agent a ambiciózní zelenáč Johnny Utah se infiltruje do losangeleské surfařské komunity, aby se důkladně mrkl na to, kdo stojí za bankovními loupežemi, které parta vtipálků provádí v maskách amerických prezidentů. I kvůli charismatickému králi mořských vln Bodhimu ve svém poslání znejistí a podléhá až anarchistické svobodě. A Kathryn Bigelow pod producentským dohledem Jamese Camerona jednoznačně dokazuje, že na chlapská témata rozhodně má!!(7.12.2005)

Tak jsem konecne tuhle akcni klasiku videl vcelku a s originalnim zvukem. Mam dojem, ze uz sem nekdy nejaky utrzky videl, ale asi nikdy ne celej film, az ted. No co k tomu rict, Bigelow ma proste koule, i kdyz to je zenska. Sice ma film znacne kolisavy tempo, takze jsou tu hodne adrenalinovy sceny, sceny se surfovani a sceny, kde se vlastne nic moc nedeje a kdyby mel film o pul hodiny min, asi by se nic nestalo, ale rozhodne to neznamena, ze by film nekdy nudil nebo se nejak moc tahnul. Pribeh sice neni nejoriginalnejsi, sceny, ktery tu jsou, uz od doby natoceni filmu natocil nekdo lip, ale i tak ma film svoje kouzlo. Navic perfektni herci, skvele hrajici zaporak Swayze, sympatak Reeves a hlavne super drzky Busey a McGinley. Celkove tak fajnova akcni pecka za 4*.(15.9.2011)