Bod zlomu

• slovenský

Bod zlomu

Akční / Krimi / Thriller

USA / Japonsko, 1991, 120 min

Nejsem extra přítel akčních filmů, ale tenhle "kousek" mě dostal natolik, že cítím potřebu se tady k němu vyjádřit. U drtivé většiny akčních filmů se jedná jen a jen o pouhou aktraktivní podívanou pro "nenáročného" diváka. Tento akční kousek toho v sobě ale má podstatně víc. Režisérka dokázala ze scénáře vyždímat do poslední kapky akci, napětí i cit, a to velmi neobvyklým způsobem. Tohle není jeden z těch dějově plytkých akční filmů, kterých se povalují po šuplících teenagerů haldy. Tohle je výborný akční film bez zbytečných hloupých akcí, které slouží k přilákání pokleslého diváka.(2.7.2007)

"Není tragédie zemřít, když děláš to, co miluješ!" Bod zlomu je v dosti ohledech absolutní nářez - vynikající spojení nadupaných a kulervoucích akčních scén a velmi atraktivního příběhu s hodně netradičními (ale o to lepšími) záporáky. Role Patricka Swayzeho je naprosto geniální a on si ji náležitě vychutnal (podle mého v žádném jiném filmu není lepší a je dost škoda, že podobných příležitostí neměl víc), no a snad ještě lepší je postupný přerod postavy Keanu Reevese z namachrovaného policejního bažanta ve skutečného a nekompromisního drsňáka, kterému v záchvatu vzteku nedělá problémy dokonce ani vyskočit z letadla bez padáku (a to ne proto, že by chtěl spáchat sebevraždu). Jediné co nechápu je, že tenhle film, který já považuji za jeden z nejchlapáčtějších z těch, které jsem kdy viděl (jeho skoro-remake Rychle a zběsile vedle něj vypadá jako totálně přiteplená záležitost), natočila žena...! Čest Kathryn Bigelow za tuhle stoprocentní a hlavně nepovrchní dávku testosteronu. 80 %(29.12.2007)

Nepříliš přesvědčivý pan Anderson provádí infiltraci bandy bankovních lupičů, co ráda adrenalin, vlny a parašutismus, při kterém si můžete vykládat a padat nezvykle dlouho.. Paní Bigelow během své kariéry několikrát prokázala, že hry na vojáky, či policajty a zloděje ji nebyly v dětství cizí a hravě předčí některé své mužské kolegy, co asi tenkrát raději oblékali Barbíny, nicméně Point Break, jedna z nesmrtelných VHS klasik, je už v dnešní době i díky své naivitě hodně podemletá vlnami filmového času. Apropo, nemohu se dočkat připravovaného remaku. Gumové masky (ex)prezidentů Clintona, Obamy a Bushovic republikánského pokolení, K.Reeves hrající sám sebe, protože i po 20 letech vypadá pořád stejně a A.Kiedis ve větší, méně smažkovité roli. Jen s tím Swayzem bude z jistých důvodů problém, ale naštěstí je zde Grande Paolo. Ne nadarmo se traduje, že v Turíně každý týden u kadeřníka přilepil na zrcadlo žvýkačkou fotku surfaře Bodhieho a řekl: „Takhle!“(17.5.2011)

Ještě předtím než se z Keanu Reevese stal big fucking Matrix hero a John Dick, tak za svých mladých časů spunktoval spolu z hříšným tanečníkem tenhle pohodovej snímek. Vztah mezi ústřední dvojící pak ukazuje jak má vypadat opravdu sehraná filmová spolupráce. Do toho jim celkem zdatně sekunduje i Gary Busey který se na roli vysloužilého agenta mentora skvěle hodí. Vadí mi snad jenom to, že příběh začíná dobře, ale postupně upadá do rutiny plus délka je trochu zbytečně přehnaná, ale jinak celkem v klídku film.65%(5.7.2015)

V nostalgickej chvíľke som opäť vzhliadol Bod zlomu a musím konštatovať, že podobné snímky mi dnes chýbajú... V dnešnom svete troch prdelí kriminálok človeka nič neprekvapí... noo mladý charizmatický Johny Utah v detskom veku Keanu Reevesa, surfista Bodhim dokážu rozprúdiť hladinu adrenalínu, následne na to kortizolu... dôsledok - zuženie ciev, urýchlenie srdečnej činnosti, rozšírenie zorníc... 8/10(28.1.2011)