Bod zlomu

• slovenský

Bod zlomu

Akční / Krimi / Thriller

USA / Japonsko, 1991, 120 min

Solidní hit našich kin začátku 90.let. S trochou nadsázky řečeno, duchaplnější ´Pobřežní hlídka´se tu setkává s buddy kriminálkou typu ´Smrtonosná zbraň´- nádherný vlny, surfování, pocit nespoutanosti a svobody a kriminální zápletka v čele se dvěma hezouny s nezanedbatelným hereckým nadáním. To vše pod režijní taktovkou dámy, která dokazovala, že spolupráce s jejím manželem, slavným Jamesem Cameronem, tentokrát v roli výkonného producenta, jí náramně svědčila. Tady prostě nelze nepodlehnout tomu povrchnímu pocitu - spousta nádherných záběrů s divokým vlnobitím a odvážnými surfery si přímo říká o típnutí do kalendáře a spolu s parašutistickou scénou dokáže vyvolat i příjemné mrazení v zádech. Musím přiznat, že Swayzemu Bodhimu, hledajícímu volnost a spirituální stránku moře, jsem trochu i záviděl a na chvilku bych s ním i měnil. Potěší pak netradiční konec a obsazení známého představitele hajzlů všeho druhu Gary Buseyho do snad jediné bezvýhradně kladné role jeho kariéry a vůbec to nevypadá špatně! Suma sumárum spokojené 3*, na tu čtvrtou to pak definitivně zvedla zábavná minirolička grázlíka v podání Anthony Kiedise, frontmana ´Red Hot Chilli Peppers´ a jeho cool hláška "That would be a waste of time...".(17.9.2007)

Vzpomínky jsou někdy lepší než skutečnost. Když jsem to viděl v kině, mohlo mi být maximálně 10. Tehdy to byl strhující zážitek, už jen proto, že to na plátně rychle blikalo, já nestíhal číst titulky, střílelo se, do toho slečny v plavkách, drsní surfaři… Trochu moc vjemů na malého chlapce! A špatný film to vůbec není, jen už ho z dnešního pohledu trochu poznamenal zub času. Těch surfařů ve zpomalených záběrech tam je přeci jen moc na úkor lepšího vykreslení vztahu Johnnyho Utaha a Bodhiho. Na druhou stranu jsou to právě mladičký Keanu Reeves a Patrick Swayze, díky nimž tenhle film stojí hlavně za vidění.(24.10.2007)

Nepříliš přesvědčivý pan Anderson provádí infiltraci bandy bankovních lupičů, co ráda adrenalin, vlny a parašutismus, při kterém si můžete vykládat a padat nezvykle dlouho.. Paní Bigelow během své kariéry několikrát prokázala, že hry na vojáky, či policajty a zloděje ji nebyly v dětství cizí a hravě předčí některé své mužské kolegy, co asi tenkrát raději oblékali Barbíny, nicméně Point Break, jedna z nesmrtelných VHS klasik, je už v dnešní době i díky své naivitě hodně podemletá vlnami filmového času. Apropo, nemohu se dočkat připravovaného remaku. Gumové masky (ex)prezidentů Clintona, Obamy a Bushovic republikánského pokolení, K.Reeves hrající sám sebe, protože i po 20 letech vypadá pořád stejně a A.Kiedis ve větší, méně smažkovité roli. Jen s tím Swayzem bude z jistých důvodů problém, ale naštěstí je zde Grande Paolo. Ne nadarmo se traduje, že v Turíně každý týden u kadeřníka přilepil na zrcadlo žvýkačkou fotku surfaře Bodhieho a řekl: „Takhle!“(17.5.2011)

Bod zlomu je neskutečně cool a nakažlivý film. Vždycky když ho vidím, tak dostanu chuť překecat tři kamarády, kterým můžu věřit. Koupit masky exprezidentů. Třeba Masaryka, Havla, Gottwalda a Beneše. Udělat Národní banku a s kufrem plným peněz odjet do Austrálie, kde bychom se naučili surfovat. Když by nás kličkování mezi žraloky omrzelo, tak bychom si šli skočit z letadla. Prostě skvělej život. Ale čím to, že je snímek takhle nakažlivý? Je to hlavně tím, že se režisérce Kathryn Bigelow povedlo (kromě rozvodu s Cameronem) namíchat napínavou adrenalinovou jízdu s hutnou atmosférou, pěknýma holkama, nádhernými záběry surfařů a dobře natočenou akcí. K tomu Reeves a Swayze hrají překvapivě slušně a výsledekem je velice zdařilý akční film, který si zaslouží jít do červených čísel (v době psaní komentáře-70%)Tak co? Dominiku, Honzo a Davide, kdo bude Masaryk?:-)(24.6.2007)

Jsem na pochybách, zda udělit 3 nebo 4 hvězdy. Je to přesně ten typ filmu, který je nadprůměrný,má svoji kvalitu od hereckých výkonů až po působivé kamerové záběry, ale nějak tomu něco chybí nebo naopak přebývá, jen přesně nevím co. Je pravda, že zrovna tématika surfování mi není nějak blízká, ale vlastně ani příběh všech těch lidí se mě nedotknul. Takže uznávám, že to má svoji kvalitu, jen pochybuju, že bych se na to chtěl nadšeně podívat někdy znovu. 65%(18.1.2016)

• - Pláž, na které se hraje fotbal, je tatáž pláž z Karate Kida. (Huntelaar)

• - Několik záběru obřích vln ze závěru snímku bylo z tahitského Teahupoo. (Sten-li)

• - Tyler vysvětluje Johnnymu, že postava Patricka Swayzea se jmenuje Bódhi, Bódhisattva. Bódhisattva je buddhistický termín, který je různě interpretován a obecně lze říci, že znamená toho, kdo dosáhl stavu předcházejícího stavu buddhy a dále usiluje o probuzení. Bódhi znamená "osvícení". (c.tucker)