Bod zlomu

• slovenský

Bod zlomu

Akční / Krimi / Thriller

USA / Japonsko, 1991, 120 min

Hodne pocitový akčný film. A to že adrenalín sa preniesol nie len z prepadnutí bánk ale hlavne z tých krásnych vĺn to sa len tak nevidí. Finálny zoskok bez padáku je WOW, v gatiach som mal nas.... a Keanu vôbec. Tak to je frajer. Ja by som to nerozdýchal. Kathryn Bigelow šup medzi obľúbených „režisérov“. Geniálna hudba: Mark Isham.(15.11.2004)

No sám sa divím ako je možne, že tento film som videl až v roku 2010.Ja viem som Luzer :-).Ale teraz už k filmu.Tak v prvom rade sa mi páčil dej, do ktorého som sa zažral od začiatku, ďalej herecké trio:Patrick Swayze, Keanu Reeves, Gary Busey , akcie a celková ta atmosféra filmu, ktorá ma dokázala zaujať.Je to jednoducho americká klasika 90 rokov, ktorá nikdy neomrzí.Ale mňa omrzela po 1h a 20 minúte.Nejako som sa už pri tom nudiť začínal a zdalo sa mi to nejaké zdĺhavé.Ale podstatne je, že je to stále dobrý akčný film na ktorý sa môžem vždy pozrieť. 85% - 4*(8.4.2010)

žien režisérok je veľmi málo a spomedzi toho malého množstva je nájsť ženu režisérku, ktorá sa odváži pustiť do takéhoto "chlapského" žánru ako akčný krimithriller skoro nemožné - a predsa sa jedna našla, ostrá baba Bigelow a navyše ukázala, že napätie, adrenalín, akciu a solídne vedený príbeh v drsnom žánri, ktorému doteraz dominovali muži, zvláda nielen obstojne, ale v mnohom prevyšuje svojich súdobých hollywoodskych kolegov či sa na nich nemenejcenne doťahuje (v tom istom roku mala konknurenciu v Scottovom Last Boy Scout, Terminátorovi 2 svojho ex-manžela, Harley Davidson a Marlboro Man, Howardov Oheň a iné . . .), Swayze asi v jednej zo svojich najlepších rolí (ak nerátame jeho menší výstup v Donnie Darkovi o veľa rokov neskôr, čo je asi najlepšia) a predmatrixovský Keanu tiež po boku partnera Gary Busyho (vo výnimočne kladnej úlohe) odvádza dobrú hereckú prácu, aj keď podľa mňa on sa veľmi v hraní nepretrhne, on má taký nejaký výraz, ktorý ak si udrží a trochu s ním popracuje, tak sa to odohrá samo;(26.2.2008)

Dovolím si tvrdiť, že u Katky Bigelow maskulinita výrazne prevažuje nad jej feminitou, ale kedže nie som jej chlap, ale vďačný divák, len ma to teší..:) Tá ženská vie natočiť film, ktorý ma gule!!! Bod Zlomu je akčná oldschool vec, ktorá z radu vybočuje predovšetkým perfektnou akciou a napätím, ktorá sa prirodzene spája s chilloutovou životnou filozofiou surferov a dobrodruhov...tým dodáva filmu punc jedinečnosti, originality a ľahšie tak vyryje brázdu v pamäťovej databáze...(25.8.2009)

Bod zlomu představuje další z mnoha příspěvků na téma kvadratury kruhu – slavné konstrukční úlohy, v níž je úkolem sestrojit čtverec, který má stejný obsah jako daný kruh. Nasvědčují tomu hlavně oba herci. Když se zahledíme do obličeje Reevese, vidíme hranatou tvář, a nejen to, i jeho herecký projev je notně prkenný, čehož si povšimli též jistí publicisté z časopisu Complex, kde jej nedávno vyhlásili za nejhoršího herce Hollywoodu. Reeves, to je ten čtverec. Oproti tomu kulatá tvářička Swayzeho koresponduje očividně s kruhem. Rovněž prostory, z nichž oba hrdinové pocházejí, sdílejí odlišné geometrické parametry, poněvadž Reeves sídlí kdesi v městským kanclu, ve světě přímek a rovných čar, kdežto kalifornské pláže Swayzeho jsou plné vln, křivek a nerovností. Je pak celkem logické, že infiltrace do cizího světa, ať Swayzeho loupení ve městě, nebo Reevesovo pronikání mezi surfaře, má zpravidla fatální následky a hrdinové se při tom ocitají v podobné situaci jako Nelson Mandela na večírku Ku-klux-klanu. Oba hrdinové i jejich světy jsou prostě odlišné natolik, že je nelze nějak provázat, podobně jako nelze rozlousknout problém kvadratury kruhu, jež nemá řešení, jak bylo někdy před sto padesáti lety nezvratně dokázáno. Po tomto důkazu bychom předpokládali, že skupina horlivců pachtících se po jeho řešení utichne. Omyl! I dnes tento problém mnohé nadále pokouší. Třeba Reevese a Swayzeho.(2.4.2012)

• - Tyler vysvětluje Johnnymu, že postava Patricka Swayzea se jmenuje Bódhi, Bódhisattva. Bódhisattva je buddhistický termín, který je různě interpretován a obecně lze říci, že znamená toho, kdo dosáhl stavu předcházejícího stavu buddhy a dále usiluje o probuzení. Bódhi znamená "osvícení". (c.tucker)

• - Bodhi (Patrick Swayze) nosí hodinky značky Breitling. (dyfur)

• - Patrick Swayze je výborný parašutista a dokonce sám účinkoval v oné velké parašutistické scéně. (Karlos80)