Noc oživlých mrtvol

Horor / Mysteriózní

USA, 1968, 96 min

• Houdini

NFR 1999(1.4.2004)

Dlouhá léta mě zajímalo, jestli prapůvodní černobílý zombie horror měl nějaké smysluplné příběhové zarámování. Teď už můžu říct, že má, a k mému údivu fungující líp než u řady soudobých žánrových souputníků, kteří už se kolikrát ani nesnaží cokoliv vysvětlit a jenom vrhají proti přeživším lidem sprintující nemrtvé, nejlépe po desítkách. Sice to platí jenom v kontextu doby, ale právě tenkrát to musela být neskutečná pecka, protože sci-fi se za oněch časů psalo v tomto duchu, a to, co nabubřele nazýváme dobýváním vesmíru, přinášelo tehdy aktuálně velkou spoustu překvapení. Takže jaký je problém s podivným druhem radiace z vesmírného bordelu sesbíraného jakousi sondou?:) Mělo to zkrátka něco do sebe, a mělo to nemalé společenské přesahy, ale v mém světě jsou živáčky na kusy trhající umrlci předurčeni výhradně k tvrďácké zábavě:) Chápu, že je to taková klasika, a vzdávám velký Respekt na úkor Zacka Snydera a spol., protože už mi nepřijdou tak originální v "řešení" snižování počtu přeživších, a vidím je už jen téměř výhradně jako klipaře a rekvizitáře bez nějakých myšlenek. Což ovšem neznamená, že mě jejich filmy nebudou bavit. 80% za nečekaně komplexní zážitek.(19.11.2011)

Romero nekompromisně odříznul hororový žánr od jeho goticko-nadpřirozených kořenů a pod vlivem Mathesonovy novely Já, legenda šokoval diváky zřejmě prvním příkladem tzv. sociologického hororu (za jehož otce bývá někdy neprávem označován Craven). Dokázal zachytit soudobý strach z represivního aparátu, znepokojení ze stoupající kvantity a brutality násilí v ulicích. Možná nejvýmluvnějším komentářem k době je závěr, kdy se jako největší zrůdy neprojeví zombies, ale (bílí) venkovští balíci, zastupující nedůvěryhodné autority. Laciná vizuální stránka byla zčásti nutností, zčásti snahou přiblížit se dobovému televiznímu zpravodajství (rovněž černobílému). Výsledkem je nejen přelomový horor, stojící na počátku vlny neučesaných „feel-bad“ filmů (Poslední dům nalevo, Texaský masakr motorovou pilou...), ale také kruté a pravdivé zachycení nálady pro (nejen) americkou společnost zlomových let. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, Radko, Kusko.t2, MIMIC(25.10.2011)

První film od tohohle, řekl bych, zakladatele zombies filmů, který za to vidění určitě stojí. Sice jsem se u něj nebál, za to jsem se ale výborně pobavil a ta atmosféra byla geniální. Celý film se totiž odehrává na jednom místě, a já filmy tohohle typu mám hrozně rád. Celý film se táhne děsně pomalu, ale zásadní je každá minuta, nikdo neví, co se může každou chvíli stát, a stát se může opravdu cokoliv. Herci také hráli na plno, i když mě tam neskutečně rozčilovala ta ženská, i když to byl asi účel. Noc oživlých mrtvol je film, který se musí vidět, dobře se na to kouká, svižně to utíká a má to unikátní atmosféru, která nenechá jen tak diváka usnout. Na druhou stranu ta pointa byla až moc prokoukatelná, kdybych neviděl parodii Soumrak mrtvých, možná bych byl v šoku, ale jelikož jsem ten film viděl asi stokrát, tak jsem si všim, jak moc se autoři Soumraku tímhle filmem inspirovali, každopádně oba filmy jsou na tom co se kvality týče hodně vysoko, ale nevím jestli bych se na to znovu podíval, na Soumrak určitě jo, protože u něj se aspoň zasměju, tady ta vážnost překračuje všecky meze, a kdo by se rád znovu podíval na atmosféru načichlou smradem mrtvol, chodící nazelenalé obludky a neskutečně vypsychované postavy, které svojí úlohu berou děsně vážně...?(22.3.2009)

Night of the Living Dead jsem paradoxně viděl z Romerova zombie seriálu jako poslední, a musím teda říci, že svůj debut se mu zatím překonat nepodařilo. Je pravda, že některé momenty už dnes působí trochu směšně, stejně tak jako chování postav, ale svou atmosféru film stále má (půlnoční projekce mu jistě pomohla). Moc se mi líbilo, že hrdinové získávali informace z televizního a rádiového vysílání - připadalo mi to dost reálné a vzpomněl jsem si při tom na povodně z roku 2002, kdy jsme čekali na nejnovější zprávy stejně nedočkavě jako oni. Vyzdvihnout se musí závěr, ten se totiž opravdu povedl (ačkoli má své logické mezery). Horror movie of the Year(30.11.2008)

Rozpočet $114,000Tržby USA $12,000,000Tržby Celosvetovo $30,000,000║ Režisér George A. Romero a začiatok jeho zombickej ságy ani lepšie nemohol začať. V podstate z jednoduchého príbehu vystaval ponurú drámu o vzťahoch ľudí zajatých v dome ohrozujúceho hladnými zombíkmi. Práve týmto filmom sa vytvorila základná stavba pre rozvoj tohto horrorového subžánru, kde ožívajú mŕtvy. Tento žáner prežíva až dodnes a stále má čo ponúknuť, aj keď prechádza občas nejakými menšími úpravami. Najlepšie na tom je že aj samotný Romero dnes už označovaní ako otec zombii žánru, stále prispieva a obohacuje to čo pred desiatkami rokov začal. Naposledy sa zaskvel skvelým doplneným ságy v podobe Denníka mŕtvych . K jeho zombii prvotine ešte dodám, že už vtedy sa dokázal pohrať dosť slušne z trikmi, maskami a strihom a tak nám prináša miestami brutálne scény plné násilia, napätia a krvi. /80%/(12.1.2008)

Gooorrre!!! To je moc pěkné masíčko, jen co je pravda. Přesně takhle má vypadat brutální horror, málo keců, rovnou pěkně na věc. Útulný hřbitůvek, bratříček a sestřička přijíždějí plakat na tatínkův hrobeček, když tu... they´re coming to get you, Judi! Pánové i dámy, co divně chodí a mají to už nějaký ten pátek za sebou, si chtějí odpočinout od hrobního pohodlíčka a vyrážejí na špacír mezi živé... "Noc oživlých mrtvol", to je především parádní atmosféra od první vteřiny, výborná kamera, atmosferická hudba a patřičně poamatérštělé herecké výkony, které tomu dávají šmrnc. Prostě kulťák se vším všudy. Přesně ten druh filmu, kterému se říká "žánrotvorný". S odstupem těch let přeci jen místy trochu vlažně plynoucí, ale v každé vteřině expresivní stylizací připomínající éru němého filmu. Čili nejen koukatelné, ale dokonce strhující. Lepší horror brutálního ražení aby člověk pohledal. Tak bacha, aby vás při příští návštěvě krchova nepoboskal nebožtík...(28.3.2004)

Pocit hrůzy a ohrožení, atmosféra strachu z toho, co je venku i napětí mezi těmi, co jsou vevnitř - vše je skvěle navozeno + navíc film působí docela autenticky - černobílý obraz, dokumentární kamera, neherci. Jeden z významných hororových milníků.(27.7.2003)

Geniální zombíkovina! Začátek je silně naivní a ze zombíka na hřbitově jsem měl dosti rozpačité pocity, chvílema to bylo až komické. Ale s přibývající stopáží začně neuvěřitelně přituhovat a konec je fakt psycho. Hlavní hrdina je cool muž činu, který si prostě ví rady, jeho představitel Duane Jones navíc podal asi nejlepší výkon ze všech zůčastněných. Černobílá barva tomu filmu prospívá, jelikož jen přilívá olej do celkové ponurosti. Minimalistická hudba je geniální, zvlášť ve scéně, kdy zombie poprvé žerou lidské maso. Pro fanoušky zombie žánru tento film určitě nebude zklamáním. Geroge A. Romero se rázem vyšvihl mezi mé oblíbené režiséry.(14.4.2006)

„Už si po teba idú, Barbara.“ Pravdepodobne jeden z najlepších hororov svetovej kinematografie, ktorým mladučký Romero ukázal, že ak začínajúci filmár rapce na malý rozpočet, je amatér a mal by radšej variť polievku pre sociálne slabšie vrstvy. Krásny čierno-biely obraz, jedinečná atmosféra, bravúrna práca so svetlom/tmou/šerom, v čase premiéry šokujúci scenár (Afroameričan ako titulný hrdina napríklad) a pôsobivá výprava sychravých jesenných lesov, s množstvom legendárnych scén (úvod na zvečerievajúcom sa cintoríne). Bravo. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/149186/Noc-zivych-mrtvych-1968-100.html Cinematik 2007(22.1.2005)

No ja vim, ze se jedna o jeden ze zakladnich filmu zanru, ale ze by to byla takova parada, to teda rict nemuzu. Spousta veci tu je docela spatne. Zombici se sice motaj a pajdaj pomalu, ale obcas jdou docela rychle a sem tam i pouzivaj naky predmety a to by podle me delat nemeli. Navic naliceni je fakt tragicky, ze ma misty clovek problem poznat, zda to je zombik nebo nekdo zivej. Co se tyce samotnejch hercu, tak nejak zvlast spatnej vykon nikdo nepredvadi, akorat skoda, ze je to opet takova ta klasicka sestava. Zmrd co jim to kurvi, odvaznej frajer, naky ty holky a drsnej cernoch. No a dalsi problem je, ze po skvelym a docela strasidelnym zacatku film vytuhne v baraku, kde postavy asi 45 minut jen kecaj, nez se zacne neco poradnyho dit. No a pak je opet slusnej zaver, navic s hodne vtipnym koncem. A posledni vytka je, ze krve tu je naproste minimum, zadna krvava zapamatovanihodna akce tu neni a "hostina" tu je jen jedna a to vcelku odbyta. Ale i kdyz mam k filmu tolik vytek, nemuzu rict, ze bych se nebavil.(19.9.2007)

"Je i horší úděl než smrt."? Tento kultovní americký film (často označovaný i jako "splash and slatter") s neopakovatelnou černobílou atmosférou, který de facto definoval žánr filmů o "zombie", zaznamenal komerční průlom. Má působivou, ponurou a syrovou atmosféru plnou hrůzy, strachu, násilí, bezmoci, bezvýchodnosti a všeobecného ohrožení, vynikající hudbu a především tu černobílou velice emotivní a působivou kameru a jako celek film působí tak trochu dojmem nějakého autentického dokumentu. Slabší místa, kde se relativně nic neděje, se zde dobře doplňují s těmi silnějšími a naopak. Jinak opravdu skvělé, a to především z dnešního pohledu, bez hepíku i jako "kult" i ti neherci byli dobří..(19.1.2008)

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků druhého ročníku základní školy. NOC OŽIVLÝCH MRTVOL na mě tehdy zanechala hlubokou jizvu a od té doby nejde jinak, nežli milovat horror ... A zombies!(20.6.2002)

Jedná se jednoznačně o přelomový film, který definoval subžánr "zombies" horrorů. "Chodící mrtvoly" poté chodili ve filmech tolikrát, že by to šlo jen s těží spočítat. Romero ovšem nenastavuje v této prvotině později zaběhlá a dosti respektovaná klišé. Je zajímavé že v tomto filmu například nepadne ani jednou pojem "zombie", ale mluví se "o nich" jako o "ghouls". Navíc zombie zde vykazují jisté známky rozumu, používají nástroje apod. Tohle dílo bylo jistě převratné, zobrazovalo navíc jevy, do té doby ve filmech téměř nevídané - několik brutálních vražd, lidské vnitřnosti, kanibalismus ... Ovšem spoustu z toho zobrazil již o několik let G. G. Lewiss v "Blood Feast" a ještě k tomu barevně, takže se Romerovi v tomto směru nedá přisuzovat žádné průkopnictví. Film je dobře natočený, vykazuje však ještě jako by známky expresionismu, což jako by "štěpí" film do dvou období a oblastí. Černobílé zpracování mi spíše vadí. Nehledě na to, že film je v oblasti horroru jeden z nejzásadnějších, osobně mi připadne, že věkem dosti zeslábl a dnes jsem se u něj již docela nudil. Samotný závěr filmu je však opravdu něco úžasného a šokoval mne více než celý film - klasický kritizující a filosofující Romero!!(11.4.2008)

Mně osobně nejsympatičtější zombie film vůbec. Za základní kámen žánru ho považovat nelze, ale nastartoval novou a zlatou éru ne-voodoo zombies. Tento snímek znamená předěl mezi klasickým a novodobým hororem.(4.8.2006)

Autenticita, syrovost, znepokojivost a razance. Tím disponuje matka všech zombie filmů.(5.9.2010)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(1.1.2010)

Šedesátá léta dvacátého století přinesla zásadní tematický posun pro filmové horory. Do té doby totiž žánrové snímky zobrazovaly ohrožení přicházející zvně našeho světa, zpravidla v podobě nadreálných monster typu upírů, vlkodlaků, mimozemšťanů či všemožných zvířecích bestií. V případě, že nositelem zkázy byl výplod člověka jako v případě doktora Frankensteina, bylo vždy jasně konstatované, že strůjcem zla je outsider stranící se společnosti. V roce 1960 přišel zásadní zlom s Psychem Alfreda Hitchcocka, kde vrahem byl na první pohled obyčejný mladý muž s psychickou poruchou. O čtyři roky později snímek The Last Man on Earth (Poslední muž na zemi, 1964) podle románu Richarda Mathesona Já, legenda (I Am Legend, 1954) rozvedl monstrositu obyčejných lidí do apokalyptických rozměrů. Potenciál tohoto směru dovedl do maxima George A. Romero ve svém debutu Noc oživlých mrtvol, který inicioval zlom v ikonografii filmových zombií. Nejen, že oživlé mrtvoly ani náznakem nespojuje s mystikou či okultismem, ale ani se nezatěžuje tradičně nesoudným vysvětlováním jejich původu. Zombie zde totiž slouží nikoli jako laciná atrakce, ale coby katalyzátor vyprávění. Nejzásadnější posun, s nímž Romero přišel, bylo přenesení pozornosti z vnější hrůzy fantaskních zrůd na vnitřní zlo, které se ukrývá v lidech samotných. Romerova nihilistická vize společnosti hroutící se tváří v tvář iracionálnímu ohrožení rezonovala s dobovými náladami v Americe konce šedesátých let. Vleklá válka ve Vietnamu a její dopad na veřejné mínění a polarizaci společnosti v USA se odráží jednak v obsažených mediálních obrazech apokalypsy, ale také v zastřešující nedůvěře vůči státním aparátům. V době uvedení filmu nicméně málo kritiků dokázalo ocenit komplexnost a myšlenkovou výbušnost snímku. Naopak spíše jeho autorům spílali za explicitní násilí a absenci jakýchkoli pozitivních hodnot. Již o pět let dříve ustanovil trashový klasik Herschell Gordon Lewis svým snímkem Krvavá hostina (Blood Feast, 1963) žánr gore filmu a záhy i další tvůrci zkoušeli explicitní krvavé výjevy povýšit na přímočarou atrakci. Nicméně fušerskost a okatá hloupost Lewisových snímků i děl jeho následovníků umožňovaly divákům získat vůči zobrazovaným hrůzám bezpečnou distanci. Tentokrát ale díky dramatickému vyprávění, s důrazem na konflikty mezi lidmi zbavenými racionálních jistot a bezpečí společenské struktury, veškeré zobrazované hrůzy přesně cílí na úzkosti a podvědomé obavy publika. (text byl původně psaný pro katalog LFŠ)(22.9.2013)

Je i horší úděl než smrt. Devastující závěr!(18.8.2012)

Úplná paráda! Horor sa rozbehne prakticky hneď, žiadne hluché minúty, žiadne nudné začiatočné žvásty a zoznamovanie sa s postavami. Všetko sa síce pekne vysvetľuje a na zoznamovanie pravdaže rad príde, ale už je to všetko vtedy, keď nastalo peklo. Keď už sú všade zombíci a človek si nikdy nemôže byť istý pokojom. Film síce pravdaže už v niektorých momentoch vypadá veľmi zastaralo (masky) až komicky, ale atmosféru má stále veľmi dobrú. Nekľudný pocit z útokov zombíkov je v každej jednej minúte filmu. Nekompromisné, surové, premyslené a doslova ukážkové dielo v chovaní postáv (ukážková psychika). Poteší aj záver filmu. Právom jeden z hororových (a celkovo aj filmových) kultov a milníkov.(1.11.2011)

Základ Zombie hororů, ale nemá cenu tady z toho kvůli tomu dělat něco extra, protože tomu tak neni. Romero to sice udělal hodně realisticky působící, teda převážně co se těch zombáků týče, což bylo zapříčiněný asi spíš rozpočtem, ale tak nějak zapoměl na nějaký hororový prvky a tak to tak nějak uběhne s tu a tam napínavou atmosférou, ale nějakej extra dojem to prostě nezanechá. 3,5(8.2.2008)

Na svou dobu velice pokrokový film, který tehdejším nepřipraveným divákům musel přivodit skutečnou hrůzu. A co teprve ten závěr. Dnes pochopitelně už část působivosti ztratil, přesto má místo v dějinách jisté.(28.7.2004)

Zatímco s Cravenovým "vizionářstvím" problém nemám, Romerovi jsem pořád na chuť tak úplně nepřišel. Což je nefér, vím. Jenže tenhle film nejde za svůj námět - vše krom něj je strašně nudné. A vzhledem k tomu, jak námět "zlidověl", už Noci oživlých mrtvol nedokážu věnovat pořádnou pozornost... Asi moje chyba...(10.4.2012)

Je znát, že se Romero na filmovém poli pouze rozkoukával, Noc oživlých mrtvol totiž místy vypadává z tempa, což je citelné hlavně v prostřední třetině, kdy jsem se začal malinko nudit i přes pokusy nastolit uvnitř skupinky přeživších pořádné dusno. Závěrečná dvacetiminutovka ale všechno vynahrazuje, to když si Romero konečně vychutná zombie žranici, z níž si slabší žaludky možná malinko ublinknou a fanoušci žánru zažijí nefalšovanou extázi. A ten závěr... nice.(22.9.2008)

(1001) Viděla jsem 30th Anniversary Edition a to bylo tedy zatraceně působivé. Dokonce mám dojem, že se ani nebudu pokoušet sehnat původní film, protože bych si ráda zapamatovala tohle. Nejsem schopná posoudit, co všechno bylo dotočeno a co je původní (z textů na netu jsem pochopila, že zejména ten kazatel), každopádně celek šlapal jako hodinky snad v každém směru. Rozhodně se mi líbilo to, že film byl natočený způsobem, jako kdyby šlo kupříkladu o soudní drama či jinak vysoce seriózní nebo aspoň na tento post útočící film. Herci byli mňamkózní, stejně tak scénář a kamera. Jde o nezávislý snímek a přesto je každý záměr komponovaný s velkým důrazem na estetiku, mňam mlask. Dost mě mrzí, že tohle je jeden z otců nového hororu a ti lidé, kterým on prošlapal cestu, pojem hrůzy a strachu tak bezuzdně przní béčkovými slátaninami pro týnejdžry na pátek večer. A třešinkou, kterou jsem si nechala na závěr, je pochvala hudby, kterou pro tu po-třicetiletou verzi napsal Scott Vladimir Licina. ♥ Ta se podílela na extázi, která se mě během filmu zmocňovala, alespoň z jedné třetiny, ne-li víc. Právě kvůli tomu bych tu pravou starou verzi vidět ani nechtěla, protože si Noc oživlých mrtvol nedovedu představit bez té mrazopudné strachomuziky.(3.9.2010)

Začátek poměrně nudný, pak se to rozjede a na konci je už napětí na maximum.(12.4.2005)

I vystoupil léta Páně 1968 praotec Romero na horu R.I.P. (ani náhodou, mrtvoly!) a k souputníkům pravil: „To je ta země zombie zaslíbená, lidského masa plná, krví oplývající…“ Znepokojivá hudba S.V.Licina (kdo by řekl, jak strašidelné může být pouhé jedoucí auto!) a závěrečný ryze americký hon na krocany (nejdřív střílej, potom se ptej) jsou jediné dva pro mě zajímavé vztyčné body režisérova slavného debutu a i když pominu spoustu do očí bijících lapsusů s kontinuitou scén (střídání venkovního dne a noci při úvodním schování se Barbary do domu je nejmarkantnější), nepřekousl jsem to pomalé tempo a ztrátu dechu v prostřední části tohoto jinak bezesporu základního kamene žánru, který, přiznávám se a proto mě berte s rezervou, pro svou šílenou stereotypnost stejně příliš nevyhledávám. „They're coming to get you, Barbara..“(29.11.2010)

Klasika.(9.7.2006)

Po nedávnom zhliadnutí remaku z roku '90 s prakticky totožným príbehom, som nečakal, že moje nadšenie z Romerovho originálu bude také obrovské. Perfektne plynúci thriller s tajomnou a mrazivou zombie atmosférou, ktorá dala základ tejto odnoži horrorového žánru, dodnes veľmi obľúbenej. Príbeh je neskutočne jednoduchý, ale stále je sa na čo pozerať, dej vlastne nemá slabého, naivného, či nelogického miesta, chladne tragicky ladený a dokonca je aj slušne zahraný. A záver ma trafil ako kladivo po klinci. Zremasterovaná verzia má navyše novú (neviem, či lepšiu, ale dostatočne mrazivú) hudbu a skvelý obraz. 90%.(28.12.2008)

To, že Night of the Living Dead je kultovním a přelomovým snímkem hororového žánru, myslím, všichni vědí. Jenže pro mě nebyl kultovní a strhující tak moc, jak jsem čekala. Úvodní sekvence s hubou je napínavá znatelně. Poté Barbra začne zoufale prchat před pochybnou osobou a doběhne do opuštěného baráku, v němž se ukryje. Ještě pár chvil poté je excelentně ztvárněných. Dramaticky děsivá hudba, žádné dialogy, takže jsem měla dojem, jako bych sledovala němý film. Největší slabost této "noci" nastává brzy po těchto okamžicích a trvá zhruba celou hodinku. Tou slabostí je právě tato hodinka. Vysoce nezáživné chvíle, v nichž se vůbec nic neděje, postavy nezávazně debatují a celou dobu sledujeme pouze prostory domu, jako by ti kymácející se zombie venku vůbec nebyli. Pokud se díváte v pozdních večerních hodinách, je vysoká možnost, že se Vám i začnou zavírat oči, které se však možná snažíte držet otevřené, abyste případně nepropásli nějaké dravé a útočné "oživení" děje. Také jde vidět, že ztvárnění zombie, jak jejich masky, tak herectví je amatérské. Ale říkám si, vždyť to byl přece rok 1968, co bych chtěla? Nynější publikum je "zvyklé" na agresivní, krvavé, rozpadající se a všelijak digitálně upravené zombie. Jenže toto je film, kdy zombie chodily ještě vcelku pomalu a nemotorně a žádné PC triky nebyly. Musím ale i tak říci, že remake, jež jsem zhlédla prvně, mi přišel více záživnější. "They're coming to get you Baaaarbra..."(1.11.2011)

Noc oživlých mrtvol se protě hned na poprvé stane kultem a jasnou hvězdou v žánru zombie. Romero si zaslouží velký dík.(27.2.2008)

Kolorovana verzia - Film ktory stanovil mnohe zaklady v zombie zanre tak ako ho teraz pozname, a ktore sa s mensimi zmenami objavuju prakticky v kazdom zombie-horore. V skratke. Nevedno odkial sa objavi virus, ktory ludi meni na zombie. Skupinka charakterovo odlisnych ludi (obsahujuca vsetky potrebne charaktery ako uz vodcu s chladnou hlavou, ci zbabeleho podrazaka) sa nahodne stretne a zabarikaduje sa v opustenom dome, snaziac sa prezit. Gore efektikov je poskromne, ale za to su slusne a aj teraz kadekoho dokazu znechutit. Je pravda ze to nema ten naboj a napatie ako napr. Snyderov Usvit mrtvych, ale treba povedat ze bez tohto filmu by nasi milovany zombici neboli tam kde su.....Suma sumarum, film ktory by kazdy milovnik zombies, ale aj vobec hororov nemal minut. (8/10)(4.5.2007)

Romero okopíroval leitmotiv z jisté slavné a kultovní knihy, zabalil jej do kabátu survival hororu s potácejícíma se mátohama, odrážející strach z pošahaného Jihu, celé to pojal jako dokument a sám tak zadělal na další legendární kult. BTW: hrůzostrašné televizní přenosy informující o situaci někde "tam venku" jsou zkrátka bezchybné!(3.3.2008)

• Sarkastic

„Zjistil jsem, že se bojí ohně.“ Ne že bych toho od filmu čekal zrovna moc, ale přesto se i tak dostavilo zklamání. Spolíhal jsem na to, že mi film nabídne pořádnou atmosféru, napětí a třeba i sem tam dobrou lekačku, což je myslím pro tenhle žánr to základní, ale vystřízlivění přišlo už u úvodního setkání se zombíkem, které mě skoro rozesmálo. Další výstupy však už tolik ne, došlo mi totiž konečně, že jsou myšleny zcela vážně a začaly vyznívat spíš trapně než strašidelně. Do toho otravná ženská hrdinka, takříkajíc totálně na ranu, jíž postupně nepřejete nic jiného, než aby co nejdřív skončila na talíři nějakému pěkně hladovému nemrtvému. Ze zombíků navíc nejde cítit pomale žádný strach, když je dokáže ubít jeden jediný člověk, a to ještě miniaturní „zbraní“, to už by bylo snad těžší zabít mouchu plácačkou (a vzhledem k tomuto faktu pak nechápu, jak to mohli živí později tak podělat). Pakli-že jsem to pochopil správně (což nemusel), že je Noc oživlých mrtvol opravdu horor a ne jeho parodie, tak nemůžu dát vyšší hodnocení než ušmudlané 2*. A konec? Zmar, trapas, či něco, co mě mělo zneklidnit? Snad je to ta třetí možnost.(5.8.2013)

Zo súcitu k statusu legendy zombie horrorov nebudem pridávať na hodnotení .... Úvodné pasáže v dome mi pripomínali, akoby to produkovala Československá televízia, štúdio Ostrava, alebo Košice ... Až som sa bol pozrieť do údajov, či to nie je TV film .... Akoby sa tento film nenatáčal v roku 1968, ale minimálne o 15 rokov skôr. Totálne nudný prostriedok filmu, kde sa akože mali prejavovať charaktery postáv, ma ubíjal. Nič nezmenila ani masová zombie scéna na záver, či posledné výstrely - tie sa hádam dali čakať cca 10 minút vopred. Kvality tomuto filmu neuberám, avšak, pre mňa to bolo sklamanie ...(11.7.2009)

USA päť cólov pod zemou. Americká zástava hrdo veje nad pustým cintorínom. Prázdnotu naruší pomätený, násilnícky chlap s vykazeným chrupom, napadajúci súrodenecký párik. Odkiaľsi vyliezajú mŕtvi, pretože unifikácia nie je ešte dokonaná. Začína zdanlivo bezdôvodné násilie na tých, čo sa ešte stále pohybujú na Zemi a nezaradili sa do poslušného radu. Krvavé kúsance a prijatie časti tela jeho zjedením zaraďuje všetkých živých do zástupu mechanických bábok (akási zvrátená forma svätého prijímania). Trhané, pomalé pohyby, vyprázdnené pohľady, mechanické naprogramovanie slúžiace jedinému cieľu. Všetky úkony mlčanlivých, zvláštne chrochtajúcich zombíkov mi pripomínali viac než čokoľvek iné práve robotov a zvuky ich hrkotajúcich mechanizmov. Brániaca sa menšina však vďaka zmäteným ženám a mužom neprekonajúcim svoje ego tiež nemá na ružiach ustlaté. No a záver ? Genocídu premeny tela uhryznutím strieda genocída automatických strelných zbraní. Na citlivé skúmanie odchýlok sa nehľadí. Romerova vizuálne podmanivá čiernobiela jazda od prvopočiatkov v sebe obsahovala filozofický podtext. Možno dobovo šmrcnutý vojnou Ameriky z Vietnamom, mne osobne utkvelo najmä vyššie uvedené. Je niečo horšie než smrť? Áno, niekedy je to život.(24.2.2008)

Nikto nevie čo sa deje, ale jedno je isté mŕtvy chodia a chcú živé mäso... Hlavná postava, či vedľajšia, Romerovi je to jedno. Aj tak všetci umrú! A ten koniec... Vzhľadom na rok výroby filmu, nejde ho hodnotiť inak.(15.8.2005)

Americký režisér George Andrew Romero, dnes všeobecne uznávaný kráľ zombie horroru, natočil v roku 1968 svoj filmový debut, ktorý odštarotival jeho úspešnú karieru zombie tvorcu. Toto dielo už mnoho krát prekonal svojimi ďalšími snímkami, v ktorých ďalej rozvíja tento horrorový subžáner. "Noc oživlých mŕtvol" však treba rešpektovať ako základný kameň; ako niečo, čo dalo impulz ku vzniku nového filmového fenoménu - zombie horror! ****(18.9.2008)

• troufalka

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire? Možná, ale já bych se obešla i bez něj. Horor není můj oblíbený žánr, tohle mi připadalo spíš jako fraška. Hudba, která by měla stupňovat napětí spíš ruší, je příliš hlučná a jednotvárná, chybí momenty ticha, které napětí mnohem víc vygraduje. Asi nejsem nejotrleší divák - nic mě nešokovalo ani nevyděsilo. Ale mi líto, podle mne zbytečně natočený film.(8.7.2014)

Jeden ze skvostů kinematografie. Skvělá klaustrofobická "Hitchcockovská" atmosféra, která nepotřebuje žádné propracované zombie masky, aby dokázala vystrašit. Mezi hrdiny navíc funguje pravá lidská chemie, hlavní černý;) hrdina je správný muž činu a tomu plešounovi, co je celou dobu zavřený ve sklepě, bych nejradši ještě teď nakopal do zadku. A takové pocity ve vás jen tak nějaký film nevyvolá. Jeden z nejlepších, jestli ne nejlepší, zombie film vůbec.(2.3.2006)

Jistě, Noci oživlých mrtvol patří otcovství zombie hororu tak, jak ho známe. Oceňuji pozoruhodnou práci s kamerou a hudbou. Jenže na mě už to vůbec nijak nepůsobí... atmosféru jsem chvílemi nepociťoval žádnou, jinde jen zašlý náznak. Pokud bych měl sestavit svůj osobní žebříček vyčpělých klasik, byla by Noc vysoko. Ani ten konec už to nespraví. Pokračování se mi líbila více.(4.2.2008)

Byl jsem mile překvapen, protože tento snímek očividně opravdu nestárne. Atmosféra strachu byla občas přímo hmatatelná, a stylová akční kamera musela být na tehdejší dobu také menší revolucí. Postavy nebyly zase tak ploché, jak by se na první pohled mohlo zdát: nejlepší byli bezpochyby snaživý černoch a šokovaná krásná blondýnka, prostě jsem jim to zbaštil. Romero natočil velmi dobrý horor, a to už taak dávno. Nutno podotknout, že všemu ještě nasadil korunu hutný konec.(29.3.2009)

Chápu, že je to hororová klasika, ale film mě absolutně ničím nepoděsil, možná jen špatnými hereckými výkony. Ale nemůžu ani říct, že bych se nudil. Viděl jsem mnohem horší novější horory.(7.12.2004)

Ale jo zestárlo to. Kurevsky to zestárlo. Nepůsobí to dnes už skoro ani jako ucelený film, ale spíš jako dokument o první zombie apokalypse ve filmových dějinách, ale stejně to má pořád atmosféru, kterou tomu může hromada dnešních braků závidět. Hvězdu navíc pak za ten naprosto nesmlouvavý konec.75%(14.8.2015)

Vzhľadom na rok vzniku ide o naozaj kvalitný horor, ktorý položil základy všetkému, čo sme doteraz o zombie videli. Kedže prevažná časť z nás už videla možno aj desiatky zombie hororov, tak táto stará klasika mnohých až tak nenadchne, ale vo svojej dobe muselo ísť o veľkú udalosť.Tá čiernobiela filmu vôbec neškodí, práve naopak. 80%.(4.12.2011)

Vynikající horor z doby, kdy ještě k vybudování atmosféry, hrůzy, strachu a děsu nebylo zapotřebí hektolitrů krve a desítek "lekaček". Od samého začátku má Noc oživlých mrtvol spád a ačkoliv mrtvoly vypadají na dnešní poměry až příliš normálně (až moc živě), tak děsivost tomuto počinu upřít nelze. Skvělé herecké výkony hlavních hrdinů, klaustrofobní prostředí a mysterióznost samotného námětu, to vše mě vede k plnému počtu hvězdiček.(5.4.2015)

V mnohých veciach neobyčajný film. Nielen tým, že bol vlastne prvým hororom, ktorý predstavil filmových zombies tak, ako ich dnes poznáme - teda pomalé, kráčajúce mŕtvoly s neoblomnou chuťou na ľudské mäso, ktoré sa boja ohňa a dajú sa zabiť len ranou do hlavy. Výborná, dôkladne budovaná komorná atmosféra aj za pomoci skvelej minimalistickej hudobnej zložky a rovnako minimalistická, špičková čiernobiela kamera (tak krásne čistý obraz sa u čiernobieleho filmu často nevidí) s početnými diagonálnymi zábermi sú veľmi pôsobivé; preto je škoda, že sa neskôr čiastočne vytráca. A pritom je od pohľadu jasné, že je Night of the Living Dead veľmi lacnou záležitosťou, občas až s nádychom amatérskeho filmu a s absolútnymi nehercami (toľko k "výkonom", i keď neboli úplne najhoršie). Viac prekvapí na 60. roky nezvyklo otvorený prístup k explicitnému zobrazovaniu brutality, surovosti a krvavého násilia všeobecne (je trochu škoda, že sa prvé vraždy kladivom odohrávajú mimo záber, ale aj to má svoj účinok), a zároveň napätých vzťahov medzi skupinou ľudí, ktorí musia nečakane držať pohromade. A práve ukážkovo ideálne sa to nevyvíja. SPOILER ALERT. A ak by to na príkladné šokovanie nepripraveného diváka nestačilo, Romero má v rukáve mierne politicky kontroverzný motív černocha, ktorý ako jediný prežil "epidémiu", aby ho nakoniec zabili "záchrancovia". Všetci dobre vieme, že aj v tej dobe ešte nebol postoj všetkých Američanov k obyvateľom tmavšej pleti práve príkladným. KONIEC SPOILERA. Možno je film v mnohých veciach naivný a neprofesionálna produkcia sa na ňom zjavne podpísala, i tak je aj po rokoch nečakane funkčný a zaujímavý. Hlavne ale nie je priemerný a prefláknutý. Čakal som však ešte o trochu viac, takže "len" 75%(26.5.2014)

Bez ohledu na legendu a milník, jakým NOM je, v současnosti působí především úsměvně.(13.6.2009)

• LiVentura

Konec filmu je skvělý..(1.11.2011)

Kdysy dávno jsem se díval na černobílou verzi a nyní jsem se podíval na upravenou barevnou verzi a tahle mě bavila o poznání více. Sice to na Noc z roku 1990 nemá ani náhodou, ale rozhodně jsem se nenudil ani u tohoto originálu.(23.1.2017)

Ak odhliadneme od pár vecí (hrdina černoch, záver, jedna nahotinka, žranie končatín), tak tento film nielen čiernobielou farbou, ale celkovým prevedením bol už v dobe vzniku riadne retro. Hlavne využitie čiernobieleho filmu je geniálne - jednotlivé scény sú úžasne nasvietené, uhly kamier sú šialené a tá čokoládová krv je brutálne atmosferická. Bohužiaľ herci sú dosť amatérski (najmä zombie štatisti) a stredná ukecaná časť by chcela prestrihať. Určite právom kult, ale až tak ma za srdce/mozog nechytil.(5.6.2015)

George A. Romero ovplyvnený prácou svojho otca vystupujúceho na obrazovke ako herec z reklamy, sa vydal vo svojich začiatkoch podobnou cestou, a to práve tvorbou krátkych scénok a reklamných spotov pre televíziu. U reklamy, vďaka ktorej získal nejaký ten režijný cit, ho nechať by bola škoda. Nastalo sa a tak Romero ako 28 ročný mladík vytvoril nie len jeden zo svojich najlepších filmov, ale aj jednu z najväčších zombie klasík vo filmovej histórií všeobecne - Night of the Living Dead, v ktorej sa objavil aj on sám v malej roličke reportéra. Čierno-biela (zámerne) klasika dokáže zaujať aj po tých dlhých rokoch, počas ktorých ostré zuby času vytrvalo hrýzli, ale nič neodhryzli, pretože autorov prístup bol evidentne hneď od začiatku plný rozvážnosti, citu pre film a rozmyslu. Rýchly úvod bez zbytočného vysvetľovania príčin, ale o to viac mrazivejší, poskytujúci priestor na vlastné zamyslenie, dokáže diváka stále zamestnať a chytiť až natoľko, že sa do neho hlboko ponorí. Osudy ľudí, ktorých Romero vrhol priamo do bezprostrednej línie boja o prežitie, som preto sledoval so značným záujmom, cítil som s nimi, bál sa s nimi a vychutnával tú nadčasovú prácu. Romero a film sa navzájom našli! Na reklamu však Romero nezanevrel a pripomenul si ju prácou na televíznom spote, ktorý propagoval hru Resident Evil 2 (Biohazard 2), a to z pozície režiséra. Komu sa Night of the Living Dead značne zapáčil, rozhodne by nemal opomenúť o štyri roky mladšiu klasiku s Vincentom Priceom - L' Ultimo uomo della Terra (1964), ktorá evidentne poslúžila Romerovi ako inšpirácia pri tvorbe jeho zombie prvotiny.(9.2.2007)

Zakladatel žánru zombie filmů. Kombinace černobílého obrazu s temnou atmosférou příběhu a naprosto zdrcující špatný závěr znamenají i ted jeden z nejlepších zombie filmů všech dob.(10.4.2006)

• sullafelix

slabota ...ubohosť ...odpad !!! fuuj(21.12.2005)

Presvedčivosť príbehu vyplýva z absencie humoru. Ak sa Peter Jackson diví, prečo sa toľko hororov berie vážne ("robiť tak Hellraisera, Pinheada by som otrepal o múr, až by sa mu tie ihly zapichli do hlavy celé"), odpoveď je prostá - najúčinnejšie je sebarešpektovanie. Čierny humor je síce fajn, no len čo vstúpi na scénu, podráža nohy tomu, čomu má slúžiť. A "Noc živých mŕtvol" je legendou práve preto, lebo sa rozumne vyhýba jacksonovským "zapichovačkám". Ja netúžim vidieť zombi, ktorá obeti najprv predloží menu vo francúzštine a zacituje z neho. Chcem vidieť to, čo Romero ponúka v prvých cca 13-tich minútach (mimochodom, geniálny tieň, ktorý sa objaví na skle predtým, než Barbara vystúpi z auta akoby dával na známosť, že tu nebudeme mať do činenia len s hrôzou, ale i ozajstnou filmárčinou). Film má kultové parametre i z iného dôvodu. Povedal by som, že medzi "Nosferatu" a "Night" nebol žiadny skutočný horor. Najprv Nosferatu, potom dlho nič, resp. roztomilé opusy štúdií Universal a Hammer a odrazu... Ak si po spomínanej úvodnej 13-minútovke neučešete vlasy, zostanú vám stáť na hlave až dovtedy, kým vás na to neupozorní kolega v práci alebo sluha menom Igor. Hudba, anticipujúca Carpenterove tóny Halloweenu a Hmly (videl som verziu na DVD od firmy Oracle z roku 2002) je príliš skľučujúca než aby sa dalo na film pozerať častejšie, ale to je v podstate kompliment, však. Niektoré zábery evokujúce fašistický alebo vietnamský (b je správne) holocaust by pre určitých ľudí mali byť znamením toho, že horor zrejme nebude tak obsahovo vyprázdnená záležitosť. Vďaka Romerovi tu teda máme tzv. absolútny horor, ktorý odnaučí slušnému zvyku chodiť na pohreby. Éra kvetinových detí tu končí a začína éra detí voňajúcich fialky odspodu. Ak po zhliadnutí tohto filmu nebudete mať nočnú moru, potom ste Jack Rozparovač, George A. Romero alebo zombi. PS: Predtým, než sa rozhodnete pozrieť si farebnú verziu, uvážte, že čiernobiely look sa na konečnom sugestívnom pôsobení diela podieľa cca 40 percentami. Film je totiž aj nezastieranou poctou nemému filmu.(1.4.2005)

Dobrý rozjezd, uprostřed docela nuda, otřesný výkon jedné barbieny v naprosto trapně napsané "rozlučkové" scéně, závěr má už ale opět celkem šťávu. Nevědět o filmu vůbec nic, myslel bych si, že jde o zdařilý amatérský horůrek a nebýt aut, datoval bych jeho dobu vzniku kamkoliv do posledních 40ti let.(24.3.2008)

[7/10] (Image Ten, Laurel, Market Square) (Čb. /// Produkce: Karl Hardman, Russell Streiner, Karen L. Wolf /// Scénář: George A. Romero, John A. Russo /// Kamera: George A. Romero /// Hudba: Scott Vladimir Licina) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](5.4.2009)

Ve své době to musela být naprostá pecka, s odstupem několika desítek let však Noc oživlých mrtvol trochu ztrácí na působivosti, na čemž má nepochybně zásluhu i hodně povedený a celkově ještě živelnější a brutálnější remake od Toma Savinino - mistra přes filmové masky. Verzi z roku 1968 je však nutné ctít jako klasiku – základní kámen žánru survival-horror, bez kterého bychom postrádali Boylovo 28 dní poté (vím, zde nejsou opravdové zombie), Snyderův parádní Úsvit mrtvých, Darabontův slibný seriál The Walking Dead, ale i skvělou komedii Soumrak mrtvých nebo herní sérii Resident Evil (tu filmovou bych klidně oželel…). Atmosféra tohoto nízkorozpočtového hororu je neopakovatelná, George A. Romero s celkovým pojetím oživlých mrtvol odkazuje na vlnu německého expresionismu, ať už jde o zaběrování, líčení nebo expresivní herectví těla. Celkové pojetí je minimalistické, tempo vyprávění plíživé jako ony zrůdy a herecké výkony spíše amatérské, avšak k celkovému konceptu to prostě sedí. Z hlediska brutality se mi Noc oživlých mrtvol zdá být poměrně odvážná vzhledem k době vzniku, dnešní mládeži odkojené na Saw a podobných masakrech se však některé momenty mohou jevit jako úsměvné, to však nemění nic na tom, že tomuhle filmu prostě nechybí koule._____________ Komentář ke kolorované verzi: Paleta užitých barev je poměrně strohá, technické provedení sice není nejhorší a barevné řešení přidává některým záběrům na detailech, celkově však tato verze ani z poloviny nedosahuje působivosti atmosféry černobílého originálu. Nutno brát spíše jako raritu, nikoliv jako plnohodnotný zážitek – originál je prostě originál.(29.10.2010)

Sú pomalé a dezorientované, no o to viac vytrvalé a krvilačnejšie! Prvý film - tak toto odštartovalo zombícku tému - jednu z mojich najobľúbenejších - skôr či neskôr vás dostanú . . . hahahahahaha Romero vniesol a svojim debztom zadefinoval pojem ZOMBIE v populárnej kultúre a podobne ako stoker oživil a "vymyslel" Draculu, Romer to isté urobil so zombiami - a za to mu ďakujem(23.7.2005)

Snimku nelze uprit atmosferu a obcas dobre gore sceny a masky. Je jasne, ze po 40 letech je znat zub casu, ale pred timto kouskem, jez je defacto zakladatelem zombie hororu nelze nez smeknout. Romero odvedl poctivou praci...(21.4.2008)

Výborný film. Romero dobře věděl, jak se dělá atmosféra. Černobílý filmový materiál celému filmu jenom pomohl. A ten konec je tak jednoduchý a tak geniální...(1.11.2011)

Ty mrtvoly vypadaly jako normální lidi, co se vracej v pět ráno z kalby. Nakalenej bych taky sežral všechno...(17.12.2011)

Celovečerní debut guru-zombie-režiséra, George Andrewa Romera. V tomto filmu vidím jeho nesporné kvality, které by se jistě daly rozebírat (a rozebírají) a vychvalovat (i vychvalují) na mnoha seminářích - ať už vysokoškolských či fanouškovských - k tomu určených. Čímž se dostávám ke svému pohledu na věc.. a to k pohledu současného diváka. Černobílá kamera, kvalitní neherecké výkony - to jistě celému snímku dodalo na autenticitě, ve snímku jde vidět entusiasmus režiséra.. přesto přicházely chvíle, kdy jsem se začínal nudit, a proto jsem rozhodnut dát 3* - v rámci historické důležitosti bych byl ochoten jednu přidat, ale tentokrát zůstanu při zemi.(14.1.2010)

Velká klasika na mě nezapůsobila nijak oslnivým dojmem, ale i tak musím uznat, že své specifické kouzlo to rozhodně má. Především stojí za zmínku stupňující se atmosféra a perfektně zvolené prostředí odlehlého statku, kde pohled na zvyšující se počet lopotných zabijáků nevěstí nic dobrého. Navíc Romero byl vyloženě zrozen pro zombie žánr a umí s ním skvěle pracovat, takže i pomalu se potácející a chabě namaskovaní herci dokáží vyvolat stejný pocit znepokojení, jako moderní sprintující příšery. Co mě ale hrozně dráždilo (kromě příšerného dabingu), bylo naprosto nemožné chování hlavních postav, kdy pouze jedna jediná byla schopná racionálního uvažování, zatímco ostatní jen naříkali nebo zkameněle koukali do stěny. Ale jak jsem se prvních dvacet minut jen nechápavě usmíval, nakonec se z toho opravdu vyklubal velice slušný a napínavý horůrek :) Hodnocení je přesně mezi 3 a 4*. Ke 4* se přikláním hlavně proto, že se jedná o nepopiratelný skok v daném žánru a koneckonců stále i o jeden z jeho nejlepších zástupců...(9.4.2013)

Tak mňa to zase až tak nezobralo. Chápem, že je to v rámci subžánru niečo nové a niečo, čo možno považovať za základný kameň a v tej dobe to bola určite pecka, ale mne to pripadalo hrozne naivné a ošumelé. Bolo tu síce napätie a solídna atmosféra, ale všetko kazila iracionalita a hlúpe chovanie postáv. Napríklad ten černoch. Najprv strelí pár nábojov do hrudníka zombíka a.... a nič sa nestane. Potom trafí do hlavy a zombík je zlikvidovaný. Ale druhý krát opäť strieľa len do tela zombíkov, vôbec ho na základe predošlej skúsenosti ani len nenapadne, že zlikvidovať sa dajú iba strelou do hlavy. Všetko sa samozrejme musí dozvedieť až z telky. A takých príkladov je viac. Čakal som niečo lepšie, v každom prípade je aspoň jeden veľký rest za mnou. 65/100(20.11.2014)

Sakra, chcelo by to zhliadnuť tak desať a viac rokov dozadu, keď človek ešte tak nesledoval a neprekukával zastaralú techniku, divné reakcie postáv, vtipné súboje.. Stará dobrá Romerovka to síce je, ale ja už si momentálne radšej pochutnávam na majstrových aktuálnych záležitostiach. Nostalgická hviezda navyše tentoraz nebude.(29.9.2008)

Černobílá jakoby dokumentární kamera dodává filmu neobyčejnou syrovost a opravdovost. Potácivé oživlé mrtvoly vzbuzují dojem, že je snadné jim uniknout - opak je pravdou. Mnohá tabu padají jako věž ze sirek - nahota, pojídání vnitřností, dcerka se vrhá na rodiče a nakonec je sama zabita. Úvodní scéna ze hřbitova působí zpočátku jako rodinné video, aby se vzápětí zvrhla v nepojmenovatelnou a nepochopitelnou hrůzu. Postavy neví, co se děje, a divák společně s nimi tápe. V uzavřeném domě se následně ukazuje, že možná daleko větší nebezpečí, než jsou zombie venku, představují lidé sami mezi sebou. A bezvýchodný konec ( který je změněn v remaeku) vše jen potvrzuje. Bojuj, bojuj, bojuj....nakonec budeš stejně zabit. Neviděl jsem naštěstí kolorovanou verzi a ani ji vidět nechci. Poloviční síla filmu je právě v černobílém snímání, ve hře světel a stínů, v protikladu černé a bílé, který zde působí silně symbolicky. Film skrývá řadu rovin - mezilidské vztahy, kritika společnosti, celková krize, zbytečnost vzpoury, úpadek, dekadence. Ale dá se na něj dívat i na jako mrazivý horror, který vás prostě vyděsí....(7.8.2010)

• kingik

Když to porovnám s dnešními horory, musím se smát. Hezká ženská zde není, efekty zde nejsou žádné, nebo vlastně jsou, ale směšné, zombies směšní, režisér směšný, herci směšní, scénář směšný. Všechno je zde k smíchu. Ovšem pozor! Tohle měl být horor. Aha, no měl, ale horor by měl vypadat jinak. Byl jsem vyděšen k smrti, ale až k smrti jsem se smál. Katastrofální film. 0%(13.3.2009)

Hororová klasika nejklasičtější... Legenda, která odstartovala mnou velmi oblíbený žánr zombie hororů... A dnes místy neskutečně zdlouhavý a nudný film. Ale jen místy! Romero věděl kudy se vydat a tak je film víc než slasherem psychologickým terorem. Namísto bezmyšlenkové krutosti zombies používá jako prvek strachu především lidi, kteří dokáží být v mezních situacích jen sobecky smýšlející zvěří, která se řídí hlavně pudem vlastní sebezáchovy. Živé mrtvé si můžeme nahradit jakoukoliv jinou hrozbou, v první řadě tu jde o skupinu rozdilných lidí zavřených na malém prostoru. Romero vytvořil hraniční situaci, která je dodnes nejpoužívanější hororová berlička a která se používá i mimo filmové médium samotné - VyVolení, Big brother... Děj je tedy velmi prostý, o to ale co se týká "vcítění se" účinnější. Každý někdy přemýšlel nad tím, co by dělal kdyby... a jistě to nebyly příjemné myšlenky. Romero dokáže zabrnkat na ty nejniternější nitky strachu a za to si film, i přes své zestárnutí, občasnou nudu a nijak vyjímečně napsané postavy zaslouží maximální hodnocení. - - - [Doporučuji shlédnout raději černobílou verzi, než kolorovanou] - - - They're coming to get you, Barbara!(26.6.2008)

Klasika určujúca pravidlá žánru. Drsný pramočiary štýl, ktorý si vypožičal o niekoľko rokov aj Carpenter do svojej kultovky PREPADNUTIE 13. OKRSKU. Bezohľadnosť a uveriteľnosť sa miešajú do nekompromisného guláša, s niekoľkými nezabudnuteľnými ingredienciami...(2.11.2008)

• bassator

41st KVIFF 2006 - MIDNIGHT SCREENINGS - Půlnoční filmy(28.6.2009)

Viděny 3 verze - černobílá, kolorizována a director´s cut (stál mě podělanejch 20 dolarů) a před chvílí parádní komentář Jamese Rolfa. Takže asi tak. Mám na tohle prostě slabost. ORGASMUS.(27.3.2011)

V tý době to musel být psycho horor protože někdo ještě neznal oživlé mrtvoli ty vymyslel mocný pán Romero! Mnou uctívaná klasika všech zombie filmu zrození nového hororového stylu.(5.2.2012)

S Night of the Living Dead jsem měl obrovský strach ze zklamání tak jsem jeho shlédnutí neustále odkládal. Což byla velká chyba. Romero na tehdejší dobu natočil revoluční zombie snímek a otevřel dveře ostatním tvůrcům tohoto stylu. Černobílý obraz, dokumentární kamera a pocit hrůzy dodávají Night of the Living Dead neuvěřitelnou atmosféru.(2.5.2009)

• nascendi

Je pre mňa absolútne nepochopiteľné, ako môže niekto tento paškvil považovať za míľnik hororového žánru a ospravedlňovať všetky neodpustiteľné zlyhania tvorcov vekom filmu. Veď bol nakrútený v roku 1968 a nie v roku 1928! Pritom ho kdejaký nemý film hravo schová do vrecka. Vôbec nemám chuť rozoberať nedostatky filmu, lebo by som musel použiť vulgarizmy. Takže končím iba vysvetlením, že tá jediná hviezdička je za postavu černocha. Inak by to bol jasný odpad!(16.12.2013)

Věřím, že ve své době to bylo dóóst děsivé, v současnosti to spíš rozesměje (dialogy, zombíci, kteří vypadají, jako by si přeleželi libovolnou končetinu...), stejně tak ale musím uznat, že ožírání ruky mi přijde brutální ještě dnes. Plus jako bonus skvělý závěr.(9.7.2006)

George A Romero natočil jednoduchý príbeh odohrávajúci sa v starom farmárskom dome, kde je uväznená malá skupina ešte žijúcich ľudí. Vonku na nich číha tlupa nenažraných zombie... Parádny čiernobiely horror vyznačujúci sa rýchlym tempom, dobrým strihom, šikmými uhlami a hudbou, ktorá žije filmom.(19.4.2007)

Někdy před patnácti, šestnácti lety naše první komerční televize vysílala na podzimní prázdniny (tedy v halloweenském a dušičkovém období) po čtyři večery za sebou čtyři klasické zombie filmy a jako první poslala do éteru hned ten historicky nejlepší. A tehdy jsem Night of the Living Dead viděl poprvé. Můj divácký zážitek byl o to větší, že jsem to viděl jakožto raný adolescent sám na chatě uprostřed sychravého a studeného podzimního lesa, když jsem čekal na rodiče, až odněkud přijdou. Nemusím asi dodávat, jak na mě tento mrazivý a bezútěšný kousek zapůsobil. Od té doby jsem ho viděl ještě mockrát, naposledy dnes večer, i když z pohodlí pražského bytu - a stále má svou děsivou a znepokojující podstatu a účinnost. Někdo to tu už napsal, já se přidávám - je to patrně můj nejoblíbenější feel-bad movie. Ale nic se nevyrovná pocitům, které jsem zažíval, když jsem to viděl poprvé.(10.6.2013)

U tohoto zombíkovského počinu by stačilo napsat Romero a bylo by vymalováno, co myslíte? Na začátku vás to prostě a jednoduše vtáhne (to si jdu takhle jednou na hřbitov a hele, koho nepotkám...) a na konci vyplivne poněkud zadýchaného a oslizlého (ony zombie moc na hygienu a trendy nedrží, víme?), ale spokojeného, že jste zase jednou viděli pěknou invazi mozkožroutů.(27.8.2014)

Tenkrát to v kinech musel bejt fakt nářez a být vlastníkem osamnělé farmy jistě bych se večer rozhodl přespat raději v hotelu ve městě než jet domů a bát se každýho stínu venku. Tohle je zkrátka začátek té dlouhé řady zombie hororů, které kupodivu dnes už tak nefungují, protože jsme stále otrkanější...Chrchlající mrtvák za dveřmi už dnes není nic tak neobvyklého čeho by se divák leknul, to už jich musí být aspoň celé město nebo celý stát aby se o tom dalo točit... Tehdejší černo-bílé zpracování tomu dalo ještě něco navíc. * * * *(22.1.2012)

Opravdu nemůžu dát více. Nebudu filmu dávat 4 nebo 5 hvězd jen proto, že se stal milníkem žánru a kultovní klasikou. Filmy hodnotim podle toho jak se u nich bavím. A u této klasiky jsem se opravdu nudil. Celý film se odehrává v jednom domě a po většinu času jen sledujeme několik lidí, kteří řeší co bude dál. Je tu minimum napínavých scén a ani ti zombíci nedostali moc prostoru.(1.3.2008)

Vynikající film, který i po čtyřiceti letech dokáže překvapit, vyděsit a navodit ponurou atmosféru, plnou napětí a beznaděje. Mám rád Romera a tohle je pro mě kultovní záležitost. VAROVÁNÍ: Vyhněte se nové remasterované kolorované verzi z roku 2009! (-30 %) | ► Trailer(18.3.2008)

ČB verze - 75%(16.11.2008)

• poz3n

Neskutečná nuda. Celé to levné vizuální zpracování, prkenné herecké výkony (a to nejen těch mrtvých, ale bohužel i živých) a nijak se nevyvíjející příběh, to všechno mě ubíjelo každou další vteřinou. Jednoznačně mi tak přijde, že Romero natočil film, který by měl mít krátkometrážní stopáž. V 96 minutách opravdu nemá co nabídnout. Zombie horrory obecně nejsou nic pro mě a jejich prapůvodní zakladatel mi to dal najevo více než jednoznačně. 2/10(14.7.2018)

• BoPo

Atmosféru to rozhodne má, ale videl som aj lepšie. Zub času na filme tohto žánru zanechal stopy, ktoré znižujú jeho cenu.(24.10.2009)

• korbitch22

Romero ani zombie filmy nejsou mým šálkem čaje,ale je jakou-si povinností znát kultovní hororová díla,když se považujete za hororového fanouška.Tak noční klub čt2 nabídl doplnit si vzdělání a jsem nesmírně šťastný,že jsem dítě předsametové revoluce.Protože kdybych se nedej bože narodil v 48 ( dejme tomu v usa ) zažil bych dobu kdy se do kina nechodilo koukat na film,ale v káře staršího bráchy vojíždět nadržené holčičky s copánky v růžových šatech a ten kdo neměl auto,musel jedinně chrápat na dece,nebo ho mrskat při načuhování do kolem stojících aut.Jak je známo nemám rád staré filmy a ještě k tomu černobílé.Nejsem zastáncem trapného udělování hvězd rádoby kultovním filmům od režisérů jako je Hitchcock,Allen,nebo právě Romero.Už totiž tenkrát byl luxusní neduch obsazovat do filmu herce,kteří ještě před týdnem umývali talíře v zapadlém motelu v Arizoně,scénáře jim zaručovali luxusně idiotské chování a 96 minut se dělo trapné hovno,aby to všechno nakonec mohlo skončit úplně blbě.Tak pak lidi nefňukejte,že tímhle trpí novodobý film,protože geniální základy toho všeho jim dali už tvůrci jako Romero,či o pár let později Crawen :-)(23.12.2011)

Vždy jsem tento film měl rád. Je totiž z doby, kdy zombie sice nebyli ve filmech ničím úplně novým, ale až tento film jim dal jinou, dodnes asi nejčastěji používanou tvář. Díky tomuto filmu se zombie odprostili od voodoo a jsou ukázány jako nemrtvý: mrtvoly, které vystupují z hrobu, lačnící po krvi a lidském mase. Nicméně jejich rychlost je tak závratná, že by jim ujel kdokoli jedoucí v golfovém vozítku. Beru to ale spíše s vysvětlením "že jsou přeci mrtví". Snímek samotný svou černobílou podobou jejich děsivost ještě umocnil a podle mě můžeme být rádi, že na barvu nebyli peníze. Duane Jones byl skvělá volba do hlavní role, i když moc nechápu jeho hru "přetlačovaná se zombíky", ale co. :) Dějově se pro mě jedná o zajímavý, emočně vypjatý počin, kdy stopáž pozvolna plyne, ale důležitá je každá minuta a jsem rád za, až na vyjímky, racionální uvažování ve fakt blbé situaci. Povedený snímek, jeden ze základních pilířů zombie hororu, kde jsem za jeho konec vcelku až rozmrzelý, jelikož jsem si přál v tomto případě pravý opak.(13.4.2013)

ČESKOSLOVENSKÁ VHS PREMIÉRA: H.C.E. = II./ 1992 - Po Carpenterovom HALLOWEENe je toto jeden z ďalších filmov, na ktorom sa "vyřádila" tunajšia distribúcia. Po prvýkrát sa objavila na VHS od HCE kolorovaná UNCUT verzia okolo roku 1992. Potom film v jeho UNCUT čiernobielej verzii uviedli NOVA a HALLMARK. Na DVD film uviedli LEVNÉ KNIHY v čiernobielej UNCUT verzii ALE (!!!) s novou hudbou a SPI zasa siahla po kolorovanej kópii s pôvodnou hudbou, ale tentokrát zvolili tzv. Romerovu autorizovanú verziu (92minút). Skrátka dôstojná lokalizovaná verzia filmu u nás doteraz NEEXISTUJE. Smutné. (16.10.2009)(16.10.2009)

• honajz

Hororová klasika George A. Romera z roku 1968 dnes mnoha divákům nejspíše nic neřekne - a v podstatě právem, protože muselo jít o hodně nudný film i v době vzniku. Tímto snímkem George A. Romero odstartoval sérii svých filmů o živých mrtvých, tedy nemrtvých, a inspiroval tak třeba italské filmaře, mnohé americké, a co si budeme povídat, i české amatérské filmaře nedávné doby. Film vznikl v roce 1968, a je barevný, ale obraz samotný barevně hodně nevyvážený, čistý, ale mírně rozostřený. Mnohé jiné snímky z té doby měly větší štěstí na vyvážení a vyčištění obrazu.  Příběh je na celovečerák hodně jednoduchý, dokonce i na jeden díl seriálu Krajní meze by byl zdlouhavý. Dva sourozenci přijedou na hrob matce, napadne je zombák, holka uteče, zavře se v baráku a tady jí pomáhá černoch. Postupně se ze sklepa a zvenku objeví ještě další přeživší lidé. Nemrtví jen stojí venku a čekají na soumrak podobně, jako divák na konec filmu. Aby pak přišel na tehdejší dobu nečekaný závěr, na dnešní takový čekaný. Disk taky nic moc, pokud nepočítáte protipirát a jednu reklamu, jinak zde žádné bonusy nejsou. Obraz má formát 4:3 (tak byl film natočen) a zvuk je ve sterero český i anglický.   Publikováno: 21.10.2008(28.12.2014)

noc ozivlych mrtvol se zpocatku tvari jako stupidni retro, ktere cas a jine filmy smetly ze stolu a sporadane vyklopily do popelnice. masky zombiku vypadaji, jako by je romerovi vyrabela decka z blizkeho jedlickova ustavu a z na dlouhou dobu jedine hlavni hrdinky filmu cisi amaterismus na sto honu. nicmene nenechte se mylit! romero pribeh rozehrava pomalu, citlive do nej zapojuje vsechny klasicke horrorove vlozky a kdyz je nejhur, tak nevaha a zabije jednoho z hlavnich hrdinu. je neuveritelne, ze romerovi nasledovnici se svymi slashery nesahaji tomuto originalu ani po kotniky.(12.8.2008)

Základný pilier hororového žánru o zombiech. K dokonalosti mu chýba uveriteľnosť chovania niektorých postáv, hlavne sestry prvej obete na plátne. Takže mierna naivita je menšie plus, lenže sú tu podobenstvá o ľudstve samotnom a reflexia vtedajšej spoločnosti, ďalej hutná atmosféra a niekolko šokujúcich záberov, napríklad pojedanie ludského mäsa. Tieto explicitné zábery sú nechutnejšie ako v dnešných (tých horších) hororoch, ktoré nevzdávajú tomuto dielu hold, ale iba na ňom parazitujú.(9.9.2009)

• Bubble74

Tento kultovní průkopník mě, až na ten krásně cynický konec, který neměl chybu, nebetyčně nudil. Hrůzu nažene někomu leda tak z nostalgie. Mě spíš děsí, že si takové kvantum diváků libuje v sledování někoho, kdo ožírá lidské končetiny jak kuřecí stehýnka. Chyběla jen pikantní marináda a basa piv, ale zombíci zřejmě nejsou požitkáři.(14.5.2012)

Mílnik hororového žánru, ktorý aj dnes dokáže vystrašiť mi zase až tak geniálny neprišiel. Réžia nie je dokonale zvládnutá, má svoje muchy, avšak nato, že sa jedná o režisérov debut je tiež nemožno označiť za obzvlášť zlú. Horšie však je s akou vervou sa pustil Romero do tejto snímky hneď v štvorúlohe ako režisér, scenárista, kameraman a strihač, pričom toto je veľké sústo aj na ostrieľaného režiséra. Zombíci (ak ich tak môžeme nazvať) nepôsobia naozaj nijak nedosivo, rovnako tak ani celý film, vyzerajú ako obyčajní i keď trocha pribrzdení ľudia. Rovnako tak za nijak šťastnú nemožno považovať ani myšlienku , že za ich oživenie môže rušivý signál šíriaci sa zo satelitu pri Venuši - omnoho lepší je už neznámy vírus, ktorý bol neskôr použitý v ďaľšom horore Úsvit mŕtvych. Prapodivne pôsobí tiež hudba, ktorá mi do niektorých scén veľmi nesedela, prípadne bola nedostatočne pôsobivo zahratá. Aby som však iba nevyčítal atmosféra filmu je inak dobrá, rovnako ako výkony vtedy i dnes neznámych hercov. Nemôžem povedať, že by som sa pri filme nudil, čakal som však niečo viac i keď nijak neholdujem zombie hororom, takže by som to videl skôr tak na 3.8*.(5.3.2008)

• Johny_fork

Nevím, zřejmě jsem se dostal k této klasice moc pozdě, každopádně sem se pronudil úvodní hodinou filmu k závěru, kde se konečně začalo něco dít, ale to bohužel ani zdaleka nestačí, dvakrát jsem u toho usnul a to mam zombie filmy v oblibě, přehodnocené zklamání!(8.4.2009)

Romero vytvoril neskutočne pôsobivý film, kde naplno využil fenoménu živých mrtvol. Film ktorý je priekopníkom vo svojom žánre. Dodnes si pamätám ako sa mi tá plíživá atmosféra dostávala pod kožu a ako som sa potom krásne vyspal. Romero ktorý vytvoril túto hororovú sociálnu kritiku nám načrtol pár postáv , ktoré sú skrátka hodení do situácie totálnej skazy a strachu, bez vysvetlenia a objasnenia. Jediné v čo dúfajú je že ich niekto zachráni ale tú jednu noc budú musieť skrátka prežiť odkázaný sami na seba. A Zombie vedia že sú tam. Romero režíruje svoje scény pomaličky a necháva vyniknúť atmosféru a vy do konca neviete aký to bude mať všetko koniec možno aj keď sa vám niečo črtá. Čiernobiela farba tomu dodáva správnu temnosť a atmosféru. Scéna s dievčatkom v pivnici alebo pokus o útek sú natočené zručne a sú fantasticky pôsobivé. O tomto filme môžem hovoriť len v superlatívoch pretože si na ňom Romero dal sakra záležať a je to vydieť s každého políčka. U tohoto filmu sa snažil vzbudiť strach bez výrazných nechutností a práve preto je podľa mňa najlepší. Koniec keď je zastrelený aj posledný hrdina ktorý prežil, armádou ktorá ho má za Zombie je jasným odkazom na zbytočnosť celého úsilia hlavných protagonistov prežiť a zachrániť. Všetko totiž bolo od začiatku stratené.(7.7.2007)

Divák zhýčkaný moderními speciálními efekty se občas nedokáže ubránit smíchu nad šourajícími se zombíky, ale časem si zvyknete a film na vás začne působit tak, jak asi působil kdysi... Pokud hrdinům odpustíte tu neskutečnou zabedněnost. Proč se snaží ubránit celý první patro, když by se v pohodě mohli zabarikádovat v jedný místnosti nahoře? Proč ty zombíky prostě nepolejou benzínem a nezapálí??? Na druhou stranu, kdyby to udělali, tak o čem by pak ten film byl:) Chtěla jsem dát 3*, ale závěr to vytáhl na čtvrtou.(2.3.2008)

Tento skvelý počin som videl po remaku z roku 1990 ale ajtak viac sa mi páčil tento prvý horor od Romera. S počiatku to začne ako vtom remaku žena s chlapom pôjdu na cintorín ale tam ich prepadne zombík a žena bude musieť utiecť a ukryje sa v opustenom dome. Postupom času sa sem skryjú ďalší ľudia a postupne zabárykadujú dvere aby zombíci nemohli ako ísť dnu. Koniec bol dobrý o niečo iný ako ten z remaku ale itak vynikajúci horor na tú dobu.(17.11.2008)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(14.2.2009)

Téma společnosti, která podlehne iracionálním silám, odráží obrovský společenský kvas v Americe na konci 60. let. Syrový účinek filmu pramení především ze způsobu, jakým Romero popírá konvence žánru a porušuje četná tabu, především v zobrazení krvavého násilí. Noc živých mrtvých započala celou novou éru filmového hororu a stala se jedním z nejpřelomovějších filmů všech dob.(1.5.2011)

Romerova zombie klasika která nahodila vzor podle kterého jede většina pozdějších zombí filmů. Revoluční, působivé za 5*.(28.10.2007)

S pár herci,za pár šupů a černobíle natočil George A. Romero první a dost možná taky nejlepší zombie horor.Viděl jsem jeho o pár let starší pokračování Úsvit mrtvých,ten byl taky dobrý,ale nedosahoval syrovosti a drásavosti této jeho prvotiny.Depresvní atmosféra a hlavně konec tohoto filmu ve mě dozníval ještě dlouho.90 %(11.11.2008)

Sakra, chtěl bych na tom být v kině v roce 1968. Dneska už jsme zvyklí koukat na ledacos, ale tehdá museli být lidi místy posraní až za ušima. Jak bych si vychutnával tu atmosféru. Naprosto skvěle zmáknutej horor s místy děsivou atmosférou a hodně přilepšujícím černobílým provedením. Tohle už se dneska povede asi jen málokomu. A já bych si nafackoval za svou puberťáckou reakci, kdy jsem to před lety zapnul v telce a když jsem zjistil, že to je černobílé a z 68´ tak to po pěti minutách vypnul s tím: "Co že to je za sračku". Mladická nerozvážnost a blbost no. Jsem rád, že to teď můžu napravit.(11.11.2008)

Čekala jsem krvák se spoustou nechutných mrtvol, které budou zběsile trhat a pojídat každého, kdo jim přijde pod ruku, prostě šílený boj o přežití. Dostala jsem však dokonale vystupňované psycho, což mě hodně potěšilo. Krve tam bylo minimum a atmosféra byla perfektně dusná. Celou dobu jsem seděla v křesle a ani se nehla. Hltala jsem každý pohyb a každé slovo (i když nejvíc tam toho namluvila asi televize s rádiem). Miluju tyhle staré horory, kde jde hlavně o prostředí a atmosféru. A chválím závěr, ten byl skvělý.(15.6.2013)

Solídna atmosféra a dokonca prekvapivo normálne dialógy na film tohto typu, no bolo tam pár momentov, ktoré kazili dobrý dojem a zo seriózneho hororu skĺzavali do paródie (pár v aute, matka vs. dcéra...). Našťastie ich bolo len zopár a fajnšmekerský záver to vylepšil. Takže s prihliadnutím na rok vzniku a podmienky, pri rozhodovaní medzi 3 a 4 hviezdami, prikláňam sa k vyššiemu hodnoteniu.(5.11.2017)

dnes už velká klasika, ale i přesto velmi děsivý film s výborným koncem(30.7.2010)

Zombíci jsou pravda z dnešního pohledu velmi komické figurky v této Romerově klasice a působí spíš jako parta ožralů, co přebrala v místní putyce a marně hledá cestu domů. Ale nad tím se dá dle mě velmi lehce mávnout rukou, protože i přes tento kaz času mě při prvním shlédnutí film dostal! Má to především velmi skvěle budovanou atmosféru (a tu mám na filmech nejradši), neboť ona černobílá v kombinaci s dějstvím v malém obytném domě obklopených "věcmi tam venku" a sugestivními scénami s televizním vysíláním komentující stav okolo ve světě, tvoří dohromady fantastickou syntézu!(13.9.2013)

"Velící středisko záchranných akcí v Pentagonu odhalilo, že monstrum je možné zabít střelnou ranou do hlavy nebo silnou ranou do lebky !! Je to tak proto, že mozek monster je aktivován zvýšeným množstvím radiace, proto je důležité zlikvidovat právě mozek, tak monstrum zabijete !!"(27.11.2013)

Stará dobrá americká klasika a já volám "kde jsou další taková dílka", protože tady se milí zlatí muselo umět hrát a ne se spoléhat na super efekty z počítače. Hlas Judyna bratra, jak říká "he's coming for you", si budu pamatovat asi do konce života. Film obsahuje skutečné postavy s reálným jednáním a žádnými siláckými řečmi. Všichni se jen snaží přežít a občas se obětovat pro druhé. Film je bezútěšný (hlavně konec) a geniální. Barvy by mu neslušely.(6.7.2005)

Příjemné překvapení. Tak reálné ztvárnění chování hlavních postav jsem vůbec nečekala. Ač na horory o zombících vůbec nejsem, na tohle se dalo dívat.(4.1.2009)

Proč ne komedie? 80%(22.2.2009)

Ze zacatku, kdy se po hrbitove potlouka kolemjdouci zombie sasek to vypada spis na parodii a docela dlouho jsem hledal kdeze se skryva ta kultovnost. Nastesti je to ale cim dal lepsi a druha pulka uz je seriozni a takticka opevnovaci zombarna, ktera ma spravne grady a tradicne bckove pateticke herecke vykony. Na svou dobu (kterou je obcas bohuzel nutne brat hodne v potaz) to muselo byt excelentni. Ted se ve vysledku jedna o solidni zakladni stavebni kamen zombie zanru. "We may not enjoy living together, but dying together isn't going to solve anything." 7/10(22.10.2010)

Noc oživlích mrtvol jsem viděl až jako třetí v pořadí po Romerově Úsvitu mrtvých a Dni mrtvých, což mi trochu narušilo zážitek. Tehdy jsem jí dal čtyři hvězdy. Ovšem dnes jsem se po čase podíval znovu na tuhle hororovou klasiku a musím říct, že je to prostě pecka, která si to plné hodnocení zaslouží. Samozřejměbych mohl jmenovat věci, které se snímku dají vytknout, ale je to přecijen milník hororové historie a to už skoro padesát let starý, a proto můžeme nějaké ty drobné nedostatky opomenout. Nezapomenutelné scény, skvělá hudba a klasické téma dělají z tohoto snímku perlu, které bychom si měli vážit. Proto dám bez váhání plné hodnocení, i když následující Úsvit mrtvých mám daleko radši.(29.12.2011)

Čisto hypoteticky je to klasická 4-ka, ale ohliadnuc od toho, že je to najväčší, najznámejší predstaviteľ Zombies, právom patrí k docela úzkej skupinke najlepších trhákov vo svojich meradlách. S výborne vypointovaným koncom.(20.12.2012)

Ther`s still something moving in there. BUM. It`s a nice shot. Nebo jak to přesně bylo na konci. Každopádně film vynikající. A k tomu v atmosféře půlnočních Varů poprvé.(4.11.2007)

Zajímalo mne, zda-li 40 let starý horor má ještě možnost něčím oslovit dnešního diváka, který vklidu dál pojídá popcorn, zatímco na plátně se v detailním záběru řežou ruce, trhají prstíky a kdoví co dalšího. Ovšem přes trochu pomalejší rozjezd mě film dnes již klasika hororového žánru George Romera přesvědčil, že černobílý a nekvalitní filmový materiál není vůbec na překážku. Naopak, perfektně dotváří atmosféru. A ze všeho nejvíc mě překvapilo, že záběry na nemrtvé nepůsobí vůbec směšně. To je věc, která se dnes již málokdy vidí. Kouzlo většiny hororů z posledních let zmizí, jakmile se ta obávaná zrůda objeví v záběru. Noc oživlých mrtvol navíc ještě disponuje nečekanou pointou. Odpověď na položenou otázku zní tedy: Ano, tento film je opravdový zážitek.(9.3.2008)

Ještě lepší než Romerův Úsvit mrtvých. Druhej den po tom, co jsem tenhle film viděl, jsem u nás na vesnici, každýho souseda považoval za zombíka :-))))(16.7.2009)

• Laxik

Vím, že bych se měl na filmy dívat z hlediska žánru a stáří, ale tady mi to nějak nešlo. A i kdyby, hororovej fanda nejsem - mám radši srandu než lekání, dávám přednost ději před nedějem. Takže i když to mělo všechny ty duhy (pravděpodobně opak neduhu) šedesátkových filmů, o kterých se nebudu zase zmiňovat, každý víme o co jde, já se pekelně nudil. Pokud máte práh propadnutí strachu na úrovni diváka z šedesátých let, přidejte jednu hvězdičku. Pokud jste fanoušci hororu ať už se bojíte nebo ne, přidejte jednu hvězdičku. No a pokud oceňujete přelomovost a kultovnost snímku (a ta je nezpochybnitelná), přidejte co? No přeci jednu hvězdičku.(9.11.2011)

• Spike17

Hororová klasika? Kult? Tohle je výsměch, bez atmosféry, bez napětí. Romera cením za novější příspěvky k subžánru, tohle zombie cosi ocenit bohužel nedovedu.(4.2.2017)

Zombie žánr nešlo nastartovat líp, než tímhle filmem. Hrozně se mi líbilo, že namísto brutálního goru se Romero soustředil spíš na atmosféru a syrovost, která postupně graduje za pomocí neméně skvělého hudebního podmazu. A funguje to parádně - a navíc ten konec... ten KONEC je úplná třešnička. Tomu říkám hezky zkurvená noc !(16.1.2011)

Nejlepší je černobílá verze originálu, druhá nejlepší verze je ta kolorovoná, třetí nejhorší je ta digitaly remastered s cheap synths...primal scream of GR.(12.3.2009)

Bezesporu přelomový film, jenž definoval subžánr zombie hororů. George A. Romero porušuje četná tabu a nebojí se ani zobrazování násilí. I když logicky s postupující dobou film ztrácí na své děsivosti, tak stále disponuje vynikající atmosférou. Jako prvek strachu zde není využito převážně zombies, ale právě lidí, kteří se v mezních situacích chovají jako zvěř hnaná pouze pudem sebezáchovy. Romero tak předvádí hraniční situaci vyvolávající myšlenky, co by člověk dělal kdyby… Kult v žánru zombie hororů a z Romerovské trilogie jasný vítěz.(15.2.2009)

Jsou filmové počiny, na kterých neúprosný čas nezanechal žádnou stopu. Tenhle film se k nim může směle a hrdě zařadit. Už dlouho jsem tak strašně fascinovaně neseděla u žádného hororu. Úplně jsem zapomněla na okolní svět a nechala se vtáhnout do příběhu. Atmosféra byla perfektní. Oživlé mrtvoly byly téměř bezchybné. V době vzniku musel být tenhle snímek hodně působivý.(24.11.2011)

Podle obalu na DVD tento film šokuje i ty nejotrlejší diváky. Tak to jsem asi hyperultraotrlý divák. Koukal jsem na něj o půlnoci, sám, při zhasnutém světle a nijak extrémně jsem se nebál. Oceňuju atmosféru, černobílou groteskní kameru (připomíná Spalovače mrtvol), herecké výkony, závěrečnou pointu, ale přesto nemůžu dát maximum, protože jsem se těch mátožných postav prostě nebál. Poprvé jsem u projekce dokonce usnul. Při druhé mi tep zvýšilo až posledních patnáct minut, zato pořádně. Zkrátka když se na scéně objeví zahnívající vrahouni, je všechno v nejlepším pořádku. Ale běda když z plátna slezou.(20.4.2008)

Zhlédnutí Noci oživlých mrtvol mi přineslo dvě překvapení. Jednak jsem čekal morbidní taškařici, zatímco se mi dostalo navýsost inteligentního příběhu v opravdu slušivém černobílém kabátku. Druhak mě zaskočilo, jak chladný na mě film udělal dojem. Nejen že jsem se nikterak nebál, ale snad podivná rozvláčnost a přehrávání herců (ano, četl jsem kdesi, že se má jednat částečně také o poctu němému filmu) způsobily, že jsem se vůbec necítil součástí děje. Uvidíme někdy napodruhé, které patrně nastane, protože výtvarná stránka mě naopak oslovila silně.                Technická poznámka: dabing na DVD, jež vlastním (viz plakát filmu), byl anglický a český, ovšem bez titulků. Český dabing se zpočátku zdál uspokojivý, jaké ale bylo mé překvapení při přepnutí zvuku zhruba uprostřed filmu — oproti originálu dabing postrádá takřka veškerou dramatičnost projevu postav, chybí zvuky pozadí a dokonce místy i hudba!(6.7.2011)

Hmmm, hmmm, hmmm...!!! Tak v rámci žánru je to až skoro bezkonkurenční film. Vše do sebe zapadá, skvěle natočený, nepřetažený, herci/neherci opravdu dobří... Všechno toto vnímám, vidím, uznávám a také proto dávám celkem vysoké hodnocení. Jinak ale můj šálek filmového čaje to zkrátka není a nikdy nebude. Asi nemám v hlavě ten správný kolík a nějaké napětí? Na mě to vůbec nepůsobí, zkrátka nic. Je to tak odtržené od reality, že zkrátka... nic. V tomto případě však musím říct, že jsem zhlédla film celý, aniž bych chtěla co nejrychleji od něho zdrhnout a že jsem se ani nesmála, což se mi tedy bohužel při mysteriózních filmech a hororech děje. Takže u mě dobrý.(1.11.2011)

Zakladni kamen hororu jako takoveho.(17.7.2005)

Začiatok veľmi úspešnej a kultovej Dead Sagy. Romerov prvý film a stal sa z toho jeden z najkontroverznejších filmov svojej doby. Film je na undergroundový žáner spravený výborne. Zaviedli sa tam mnohé žánrové pravidlá, ktoré vlastne fungujú dodnes v tej podobe akú sme mali možnosť vidieť tu, resp. len s veľmi malými zmenami(napr. zombie joggers). Každopádne tento film patrí do zlatého fondu svetového hororu.(22.8.2010)

Musím sa priznať, že má tento čiernobiely snímok do rozpačitej polovici veľmi neoslovil, keďže sa neustále iba medzi sebou protagonisti hašterili, no druhá už lepšia polovica, kde sa už napätie stupňovalo mi prvú horkú polovicu z hlavy vymazala. Mŕtvy a zároveň živý boli very slowly takže to vyzeralo o vlások desivejšie keby boli rýchlejší bolo by to asi neprirodzené?! Asi áno. Vždy sa zľaknete niečoho, čo sa k vám približuje s úmyslom vás zabiť a ešte k tomu slimačím krokom viac než toho čo by na vás zjapal a bežal ako zmyslu zbavený. Takto si aspoň môžete užiť dobu, za ktorú k vám zombie dofrčí a zožere vaše čerstvé mäso. Čo ma trochu hnevá tak to, že tu hlavný hrdina takpovediac nie je. No jedného by sa dalo považovať za princa na bielom koni, no i on dostane čo preto. Takže preto možno nižšie hodnotenie dávam a chcel by som ešte podotknúť, že to napínavé žiaľ začalo byť až ku koncu. Atmosféra bola miestami hustá a niekedy predvídateľná. Celé to občas vyzeralo umelohmotné ale treba brať na vedomie, že sa končia šesťdesiaté roky minulého storočia. Dialógy medzi ukrývajúcími sú plné nenávisti a túžbe niekoho sprovozniť na druhý svet. Niektorí sa správajú nezmyselne a rozmýšľajú bezhlavo. Postupujú ukvapene a tá všetka nezmyselnosť by v reále nemala žiadnu váhu. Kto by sa choval tak dedinský, keď vonku niekto prahne po mojom mäse? A nie jeden ale tlupa nenažrancov, ktorí by si z mojich čriev urobili švihadlo. Takže... Tieto nedostatky a moje osobné postrehy na tento film nedovoľujú dať filmu maximálne hodnotenie! Preto ostávam pri viac než slušných štyroch hviezdičkách! 80%(5.10.2014)

Mooc dobré...Romero moc dobře ví,že důležité nejsou ani tak zombie ale ten psychologický boj mezi hrstkou zcela rozdílných lidí kteří mají každý jiný charaktér a plán jak řešit smrtící probém..je to taková malá sonda do chování lidí v kryzových situacích...=pokud se dokážou dohodnout a budou držet při sobě ,přežijí - pokud né ,jsou odsouzeni k záhubě......hádejte jak to asi skončí?(22.5.2008)

Žádné zbytečnosti. Po veškerý čas jen to, co si přesně představuju pod pojmem Příkladný zombie horror. Daleko intenzivnější účinek než u podobných filmů současné a nedávné produkce.(6.8.2008)

• JASON_X

Předesílám, že kouzlo starých filmů na mě nepůsobí (až na drobné výjimky, jako třeba italskou novou vlnu či Bergmana). Hlavně proto, že herci se v nich chovají nepřirozeně (přehrávají), jejich scénáře bývají nudné a sebelepší náměty tím pádem špatně zpracované, tudíž nezajímavé. Ani tahle Romerova klasika není výjimkou. Nestydím se popravdě přiznat, že mě příšerně nudí. A k těm jejím plochým, neživotným, zastarale zahraným postavám nechovám absolutně žádnou náklonnost - je mi úplně buřt co se s nimi děje nebo stane. Jistě, ve své době to musela být pecka, ale dneska už je podobné dílko leda k smíchu. Lze ho zkouknout pro zajímavost, třeba jako studijní materiál, ale pro estetický, nebo existenciálně silný zážitek, nebo pro zábavu, to asi těžko (mluvím za sebe).(21.1.2014)

Zombie filmy existovali už dlho pred týmto filmom. Tento však definoval žáner. Gore, nekompromisnosť, absencia resp. minimum humoru, mŕtvy v značnej presile atď. Legenda, ktorá má v sebe aj po toľkých rokoch maximum rešpektu. Zásadný film nielen zombie subžánru. A koniec je jedným z tých naj...veď vy viete.(15.9.2010)

"Noc oživlých mrtvol" začíná hezky svižně bez nějakých "příprav" a zbytečných průtahů. Černobílá kamera je fajn, tempo už tak moc ne s ohledem na to, že se děj odehrává takřka na jednom místě. Dokážu si představit, že film mohl být na svou dobu přelomový, ale co si budeme říkat, zub času se na tomto hororu dost projevil. Navíc jsem při sledování měl neustále pocit jakoby se jdnalo o retro film starší o několik desítek let, což ovšem nevidím jako závadu. Pobavil mě dost zvláštní cynický konec v podobě tak trochu "nezaslouženého" skoncování s hlavním hrdinou.(1.11.2011)

Tak špatnou filmařinu bych v roce 1968 nečekal. Kvalitou je to tak někdy kolem roku 1930. Takže 3 hvězdy jsou za originalitu , prvotinu v zombie žánru a odvahu obsadit černocha do hlavní role . To klobouk dolů, ale jinak je to bída !! Ve stejným roce například Stanley Kubrick natočil Vesmírnou odyseu , Juraj Herz Spalovače mrtvol, Sergio Leone Tenkrát na Západě, Schaffner Planetu opic, nebo Polanski Rosemary má děťátko ……(19.8.2016)

Romero je otec všech zombíků a jejich klonů. Je s podivem, že až na výjímky se už čtyřicet let drží stejného tématu a pořád je ve formě. toto byl ale začátek, a tak mu vzdejme hold!(16.11.2008)

Nemám rád ve filmech nelogičnosti, a že jich zrovna tady bylo dost. Ať už to, že autu údajně došel benzín, ale pak s ním opět vyjeli, že chvíli byl venku jasný den a během dvou záběrů tma (navíc v televizi byla den pořád, ačkoliv tam, kde byly hlavní postavy, bylo půlka noci) nebo že v domě poté již nešla elektřina, ale sklep byl přesto velmi slušně osvětlen. Navíc mě neskutečně iritovala blondýnka ztvárněná Judithou O'Dea... Ale míň jak 3 hvězdy této legendě hororového žánru také dát nemůžu. Atmosféra filmu byla dostatečně temná, zombíci se neplazili, ale vcelku rychle se pohybovali a projevovali slušnou dávku inteligenci... A poslední scéna byla originální a absurdní zároveň. Za mě 60 %.(26.5.2012)

Romerova klasika, která vytvořila nový žánr, podle kterého se začaly formovat zombíci. V roce 1990 vznikl remake v režii mistra maskéra Toma Saviniho a který mám o chloupek raději.(30.6.2016)

Kultovní horor, který jsem viděl až teď poprvé. Těšil jsem se, ale bohužel jsem byl zklamaný. Nevadí mi ani to, že je film tak starý a dokážu ocenit, že vlastně začal zombie éru, ale co mi vadí, je chování některých postav, které mě někdy až příliš iritovaly. Pro mě tři hvězdičky s odřenýma ušima, a to i díky nečekanému závěru.(30.10.2017)

Kultovní Romerův zombie film. No a co, že Zombie nevypadají jako zombie. No a co, že herecké výkony nejsou zrovna nejlepší. No a co, že je to černobílé. Tento film je i přes své nedostatky klasikou ve svém žánru. Černobílá kamera výrazně napomohla Romerovi vykouzlit skvělou klaustrofobickou atmosféru a za to mu děkuji.(5.11.2006)

Presne tak, proc mluvit, kdyz se muze kricet. Dynamika tyhle klasiky je i po ctyriceti letech totalne odzbrojujici. A stejne tak i jeji atmosfera. Jen skoda, ze se tak nejak vytratilo, ze puvodne melo jit ani ne tak o horor, jako spis o osobitou formu socialniho protestu. Njn, clovek mini, panbuh meni.(1.10.2008)

dneska jsem si vzal na přetřes první pořádný novodobý černobílý (mimochodem existuje i obarvená verze) zombie horor, který jsem zkouknul i s jeho o 21let mladším a barevným bratříčkem. Rozhodně nepopírám, že ve své době to byl průlomový a kultovní film, který svou dobře vybudovanou atmosférou dokázal parádně postrašit milióny lidí. Ale po skoro 50letech působí poněkud omšele, a to nemyslím ani triky či masky - ty jsou dostatečně dobré. Spíš některé scénky a dialogy působí dnes víc úsměvně než bylo zamýšleno. Taky je utahanější a působí minimalisticky, ale příběhu to vůbec neškodí. Remake je dějově hodně podobný, i když v něm samozřejmě změny jsou a podle mě spíš k horšímu. Kvůli nim nebudí takový dojem autentičnosti a zapadá mezi běžný béčkový průměr. Tady si naopak dali práci s pořádnými maskami. Liší se taky závěrem - oba mají něco do sebe, ale přece jen originál nepřekoná a Romerova prvotina jasně vítězí. Nejsem na horory, tak i silnější 3 hvězdičky jsou vlastně výborné ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](21.1.2016)

Počátek horrorových zombie filmů...Na svou dobu velice podařený snímek se vším co má takový horor mít.(14.1.2008)

Jeden ze základních snímků Zombie žánru, který i navzdory roku vzniku působí stále svěže a dokáže diváka zaujmout. Děj je sice velice prostý, ale mistrovsky ztvárněný. Sledujeme zde sourozence, kteří vyráží na hřbitov uctít památku otce. První útok nemrtvých na sebe nenechá dlouho čekat a společná cesta sourozenců končí. Mladá dívka, nucená opustit bratra, prchne na nedalekou farmu, kde se setkává s dalšími vyděšenými lidmi. Společně se zabarikádují v domě a pomocí rádia a televize začnou přicházet na kloub celé záhadě masového vraždění. Ovšem zástupy nemrtvých v okolí domu se začínají množit a nikdo neví, kdy se dostanou do domu. Stísněná atmosféra uvnitř farmy a rozdílné charaktery osob se vyhrotí ve vzájemný souboj mezi jednotlivými postavami, který jejich šance na přežití znatelně snižuje. Po technické stránce nelze snímku nic vytknout, masky jsou na dobu vzniku parádní, gore scénky na velmi vysoké úrovni a herecké výkony přirozené a sympatické. Z filmu na vás dýchne samozřejmě i u Romera známá a častá kritika společnosti. Navíc tímto počinem Romero odstartoval svou kultovní sérii zombie hororů. U mě jasný plný počet hvězd.(4.9.2008)

• U_S_O

Míľnik hororového žánru? Prekvapivý? Šokujúci? Strašidelný? No popravde som tam nič z toho nenašiel. Našiel som tam iba trochu vtipu a podpriemerných hereckých výkonov (najmä u hlavnej ženskej postavy). Stále som čakal, kedy ma tento horor niečím ohromí či prekvapí ale čakal som márne. Aspoň ten koniec bol zaujímavý aj keď som ho trochu predpokladal. (40%)(6.11.2011)

1398. hodnocený film:(26.5.2013)

Staré horory mají většinou svoje kouzlo a atmosféru... A z Noci oživlých mrtvol jak kouzlo, tak atmosféra vyloženě odkapává(20.10.2007)

Len v málo zombie hororoch sa podarilo tak dokonale skĺbiť atmosféru so správaním sa zombíkov, ako práve v Night of the Living Dead. Dnes už pôsobí trochu strnulejšie, taktiež v dome sa niektoré scény viac naťahujú ako treba, no aj napriek tomu všetko pôsobí autenticky a zanechá dojem ešte na dlhú dobu.(30.10.2009)

• COF_666

Žádné hodnocení nedám, protože tenhle film nechci nějak zbytečně degradovat jen proto že mě po 41 letech od premiéry nedokázal (ani v nejmenšim) pobavit. Upřímně řečeno, ani jsem to nedokoukal. Uznávám ale že jde o klasiku a Romero má rozhodně můj respekt, už jen proto nechci dávat zbytečně odpad!.(1.12.2009)

• slunicko2

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků druhého ročníku základní školy, píše komentátor Movie. Ano, v tom věku určitě. 1) Melodramaticky podané amatérské výkony spolu s nervy drásající hudbou mi vadí, stejně tak jako zřejmá nízkorozpočtovost snímku, díky níž se to (pro mne) nejdůležitější, tj. společensko politický background, odehrává prostřednictvím rozhlasového a televizního vysílání. To, co mě zajímá nejvíc - jak celá katastrofa vznikla, jak ji úřady řeší, jaké problémy vznikají, je zde prezentováno jen okrajově, na pozadí, aby i tací rejpaloví, jako jsem já, nemohli příliš namítat, že jde čistě a jen o to, kolik lidí přežije a kolik jich kanibalští zombies stačí sežrat. Ale ono fakt jde jen a jen o to. Režisér například sám v rozhovoru připouští, že ani nemá odpověď na otázku, proč those things vstávají z mrtvých. 2) V umění kromě krásy (tady jasně mimo mísu) jde, podle mého názoru, vždy o společenský přesah, a ten zde zcela chybí. Postrádají ho téměř všechny zombické filmy. Asi proto je nemám rád, zvláště když uvážím, že se v hluboké noci sýčků a jiných puštíků prostě nebojím. Když škrtnu strašidelné strašení a fanouškovskou touhu uvidět klasiku žánru, pak nezbyde nic moc, na co by se dalo dívat. A přitom, považte: Don´t you know what´s goin´ on out there? This is no Sunday School picnic! 3) Kdybych nevěděl, že tato melodramatická hororová komedie je klasikou žánru, měl bych za to, že 28letý režisér (zde i kameraman, scénárista a střihač) George A. Romero se žánr snaží zparodovat. Neskutečně schematicky pojaté postavy a celková ideová vyprázdněnost snímku smažou i zajímavý konec, tím spíš, že z mně nejasných důvodů na mě působí, jakoby filmařům došly peníze a tak to rychle střihli. Kdo ví, možná to tak i bylo. Pro úplnost dodávám, že jsem viděl původní černobílou verzi snímku s originální hudbou. 4) Film si ale nezaslouží jen odsudky. Znamenal přelom v pojetí zombies (už ne oživlí mrtví, ale projev celospolečenské katastrofy vzniklé nedbalostí či přímo ignorancí úřadů). V této souvislosti se mi moc líbí, co napsal Matty. Amatérské herecké výkony s příšernou hudbou a zajímavou černobílou kamerou tvoří pozoruhodně kompaktní celek, který nesporně působí...přinejmenším na fanoušky žánru. A jistě si umím představit, že v říjnu 1968 opravdu film novátorsky a úspěšně děsil publikum. Ostatně, jak uvádí Chatterer v zajímavostech, jedním z reklamních taháků Walter Reade Organization na tento film byla pojistka na 50,000 dolarů pro případ, kdyby někdo umřel během promítání na infarkt. 5) Alespoň jsme si vymezili sféry vlivu. Now get the hell down in the cellar. You can be the boss down there, but I´m boss up here!(19.11.2011)

Jeden z prvních zombie hororů v režii legendy Romera a v té době ještě nevyjetých kolejí schématu, přeživší v domě a všude kolem nemrtvý. V dnešní době se dají těžko ocenit hororové kvality této klasiky, ale nostalgie a roztomilé efekty pobaví zaručeně. Navíc průběh a především konec filmu je solidně nepředvídatelný a tak se těch 90 minut dá přežít poměrně snadno.(16.6.2012)

• MrPierc

Dlouho jsem potichu našlapoval kolem této zombie klasiky, která je vynášená do nebes. Překvapila mě serióznost vyprávění. Příběh není nijak přehnaný a snaží se držet reality. Jeden dům a několik lidí snažící se v něm přežít. Musí spolupracovat a také zkrotit svoje ega. Táhnout za jeden provaz, rozložit síly a snažit se odrážet útoky zombíků. Technická stránka je velmi amatérská, triky masek minimální, ale i tak se podařilo navodit nepříjemnou atmosféru. Herecké výkony nepřesvědčivé a po čase film působí utahaně. Stáří je znát. Osobně mám raději remake, který obsahuje více napětí = Noc oživlých mrtvol (1990) s Tonym Toddem mě vždy dokáže adrenalinově potrápit a v dětství jsem z toho nemohl spát. V tomto případě je pro mě výjimečně originál z roku 1968 horší a dosti nudný.(16.2.2013)

Nepřekonatelný vrchol zombie žánru. O plném hodnocení mě utvrdil zejména netypický (neamerický!!) konec, konečně měl někdo tu odvahu!!(24.4.2013)

Na starinu to má fakt grády. Atmoška ujde, ale netreba čakať nejakých strašných zombíkov-sú to len napúdrovaní tupci... Bomba je, že hlavnú úlohu hrá černoch!(7.9.2004)

Stále se mě chce psát že to docela věrně kopíruje onu verzi z roku 1990 což je samozřejmě blbost ,je to obráceně. Jenže já mám tu novější verzi zažitou víc jelikož jsem jí viděl první. Od začátku mě strašně lezla na nervi ta blondýna ta byla na zabití hned od začátku. Zombi tu sice nejsou dokonalý ,ale byl to začátek éry těhle filmů.(2.11.2007)

Klasika zombie horrorů, jinak velmi zdařilý film kazí trošku pomalý spád a mnohdy divná kamera. Prostředí opuštěné farmy je úžasně depresivní, herecké výkony hodně přirozené, film je úžasně morbidní, scénář hodně promyšlený. A hlavně - tento film uvedl do filmu to, co mě na tomto žánru fascinuje nejvíc - téma člověka, který čelí neznámému nebezpečí (co na tom, že v literatuře totéž udělal dávno předtím H. P. Lovecraft). Bohu žel viděna kolorovaná verze (nesnáším kolorování černobílých filmů).(23.3.2009)

Ta atmosféra, to byla paráda. Když reportéři v televizi nebo v rádiu říkali informace přeživším, uvědomil jsem si že tohle je asi jediný zombie snímek, který dokázal vše potřebné vysvětlit. A ještě ke všemu tak jednoduše aby to nevypadalo hloupě ale pozvedlo to laťku ještě výš. Po začátek zombie filmů nemohl Romero vymyslet nic lepšího. Prostě nápad obřích rozměrů, ze kterého čerpá každý zombie horor a každý zombie seriál. Úkryt, jídlo, zbraně, zabíjení nemrtvých a následný útěk. V partě lidí najdeme hajzla, borce, krásku a další pomatené lidi. Tady to všechno začalo.(11.4.2013)

Naprostá klasika guru George A. Romera. Dějově úměrné ale ty masky-nemasky a pohledy nenápadně do kamery jsou neprofesionální. Oproti remaku je toto podle mého slabota. Film není nijak napínavý a strašidelný. Hudba nebyla o moc lepší ale ještě to ušlo. 50%(29.5.2008)

Night of the Living Dead z roku 1968 a v rezii George A. Romera je zakladny kamen dnes uz velmi popularneho zombie hororov. Vyborna, pomaly hustnuca atmosfera, najma vyborne funguje pocit ohrozenia z toho, co je vonku pre tych, co su uvazneni v dome. K tomu sa pridava par pekne drsnych a krvavych scen. Kult je to aj preto, lebo film je doslova zlatou banou, ktora stoji na centovych zakladoch : stal tusim len 110 000 dolarov a zarobil majland. 100 %(17.2.2013)

Tak tady se tedy definoval zombie žánr. Tohle beru. Přímočará avšak skvěle napsaná i natočený hororová instance plná hrůzy a až překvapivě autenticky vypadající, silné 4 hvězdy.(4.8.2013)

Proklatě nízký rozpočet, amatérské podmínky ani čtyřicetiletý zub času tomuto otci všech zombie hororů nedokázal ublížit. Naprostá legenda.(17.4.2008)

Nemrtvá klasika od klasika žánru? Dnes už film příliš nevyděsí (nemotorné ploužící se postavy vypadají vedle speed zombies z remaku Daw of the Dead jako nějaká nepovedená betaverze). Ale nutno podotknout, že s atmosférou se zde pracuje výtečně a člověk si film vážně užije. Btw. konec byl překvapivý a docela mě donutil koukat s otevřenou pusou :)))(11.1.2010)

priekopník medzi filmami svojho žánru a podžánru, základný kameň všetkých nasledujúcich zombie horrorov...aj napriek svojmu veku dokáže prekvapiť očariť či dokonca vydesiť...film pôsobí veľmi prirodzene, nenútene a nekončí smiešnym happyend-om...skratka Romero vo svojej prvotine vyťažil z minima maximum...80-85%(22.7.2012)

bez debat revolucni film.(5.12.2006)

Po zhlédnutí několika novodobých zombie remaků jsem k této hororové perle usedal s vědomím, že uvidím hodně starou, nejspíše i trapnou a úsměvnou záležitost. Romero mi však svým pojetím vyrazil dech a z mého pohledu nebyl do dneška natočen lepší film stejného žánru. Snímek je hned od počátku dosti syrový, atmosférou, výtvarným zpracováním a bezprostřední kamerou mi místy přípomínal začátek Lynchovy Babičky. Hodně mě překvapil i hbitý umrlec ihned v úvodní hřbitovní scéně, žádný pomalý jouda, který vás není schopen chytit. Chování hlavních aktérů je naprosto přirozené, děj se odvíjí v logických konsekvencích a pachuť trapnosti, kterou občas máte v ústech při sledování remaků, jsem zde nepocítil ani vzdáleně. Romero zde navíc živé mrtvé staví do světla naprosto neznámé a nepozemské entity, proto je titulek sci-fi v žánrovém zařazení (po boku jiných) naprosto na místě.(17.5.2008)

Samozrejme je to klasika ale oproti Day of the dead a remakeu Dawn of the dead to pre mna nemá až takú hodnotu. U predchadzajich dvoch počet vzhliadnutí na 20 a astúpa .. u tohto kúsku sa sekol kdesi na trojke. Samozrejme že sa jedná o prvý (možno jeden z prvých) filmov a preto by som možno mal hodnotenie nadsadit. No podľa mojho subjektívneho pohľadu je tento film pre mňa málo záživný, málo krvavý a áno hlavne málo dementný.(30.9.2010)

V novodobém pojetí hororového žánru se takřka jedná o "komediální" záležitost, který obzvlášť svým začátkem, rozesměje ne-jednoho zvědavce, lačnícího po označení "hororová kultovní záležitost". Zpackaný začátek důstojně zachraňují další dějové zvraty, zachycení zombíků při požírání svých obětí a obzvlášť závěr, který je opravdu na jedničku! Černobílé zpracování je pak posledním pozitivem, dávající Noci další procenta na zajímavosti a nadprůměrnosti. 70%(1.11.2011)

Bál jsem se, že první zombie horor bude spíš velká komedie. Romero však i s minimálními efekty a černobílou kamerou vytvořil docela atmosférický film, který napínavostí (ač se děje velmi málo) strčí do kapsy většinu dnešních rychlokvašek. Samozřejmě je to po padesáti letech poněkud mimo, ale nenudil jsem se ani chvíli, takže spokojenost. 80%(26.12.2016)

No, sice zub času jde na tomto snímku velmi znát, ale i tak jde o pořádnou porci strachu a napětí. Některé scény mi však přišli až moc naivní hlavně ty uřvané. Jinak ale majstštyk!(13.9.2006)

První zombie horor, který začal opravdu průměrně. Postupně nabívala atmosféra a mrazivá hudba, která to vypestřovala. Duane Jones byl naprosto výbornej a držel nad ostatními herci laťku hodně vysoko. Smutnej konec mě přímo nasral :((3.10.2009)

• tomtomtoma

Připomíná mi to strašidelnou pohádku pro děti, aby se po večerech netoulali venku, i za cenu přetrvávajících psychických následků. Nebudu se rozplývat nad tím, že jde o přelomový film s úchvatně mrazivou a děsuplnou atmosférou, která zastavuje dech. I když je to do míry větší než menší pravda. Prostě mám osobní problémy s tímto druhem filmů. A přestože snad i dokáži pojmout jakýsi zvrhlý druh půvabu tohoto hororového kusu a dokonce ocenit i to herectví, tak mě to přijde uhozené. Není nad řízené zničení vesmírné sondy u planety Venuše, které potom vysílá životu nebezpečné záření! Není nad to, když se utíká před hrozbou a několikrát se upadne na zem! Není nad to, když postavy ztratí jakýkoliv zbytek rozumného uvažování, a stříkají benzinem z pumpařské pistole zběsile kolem sebe, nehledě na to, že jejich účinnou ochranou je oheň! Není nad to, nechat se bez jakékoliv známky odporu ubodat lopatičkou. Nakonec je vždy lepší střílet všechny mezi oči, než se ptát, jestli je tam někdo živě živý, byť se neživí živí přemisťují vpřed snad až flegmaticky pomalu. A tak jediným světlým místem zůstávají rozpory mezi vyděšenými lidmi v jejich dočasném útočišti, kdy se naplno rozvíjí jejich ustrašenost, sobectví, teatrální hrdinství, škodolibost a touha ublížit a pomstít svoji uraženou ješitnost. Hlavní postavou je Ben (zajímavý Duane Jones), evidentně zloděj aut, který projevuje nejaktivnější známky odporu před nebezpečnými monstry a vehementně až násilně se dožaduje zapojení do obrany i od ostatních osob. Ovšem do všeho se může vloudit rozhodující faktor chyby a až chorobně nadutá ješitnost o správnosti vlastní cesty. Jeho zarytým názorovým oponentem je Harry Cooper (zajímavý Karl Hardman), který touží především po bezpečí své rodiny a ukrytím do hlubokého ochranného valu sklepa. Další skrývající se osoby: ledově zkamenělá Barbra (Judith O'Dea), zbrklý mladík Tom (Keith Wayne), jeho bojácná přítelkyně Judy (Judith Ridley), Helen Cooper, znechucená jednáním svého manžela, (Marilyn Eastman) a její zprvu polehávající dcerka Karen s překvapením (Kyra Schon). Z dalších rolí: Barbřin lehce zlomyslný bratr Johnny (Russell Streiner), šerif - drsňák McClelland (George Kosana), či první z monster neživých (S. William Hinzman). Snad i dokáži něco z tohoto filmu ocenit, ale i tak nerozumím tomuto druhu zábavy.(22.5.2016)

Proč psát něco,co už stejně všichni ví. Je to klasika. Je to dokonalé. Je to tady. P.s.důrazné varovaní!!! Vyhněte se dodatečně kolorované verzi gigantickým obloukem!!! Tento klenot funguje jedině v čb formě!(22.5.2018)

they're coming to get you barbara!(14.8.2006)

Vzdy som chcel vidiet tento film az sa ku mne na koniec dostal na dvd . No musim sa priznat ze mna tento skvost nejako velmi nechytil . Urcite to nieje zly film a nieje to v tom ze si neviem najst cestu k starym filmom - napr : zboznujem dokonale napinave Psycho 1960 , ale jednoducho Night of the living dead nieje pre mna nejako vynimocny(20.4.2010)

Plne souhlasim s molotovem..., je to klasika. Navic standardni stopaz z toho dela koukatelnejsi vec nez je napr. Dawn of the Dead, natocene o deset let pozdeji...(4.12.2006)

Ma to naozaj zopar zaujimavych ma aj trochu momentov a posledna polhodinka je dokonca aj trochu napinava. Kazdopadne vsetko predtym je zialbohu nemastne neslane a vsetky pozitiva tohto filmu su vlastne jeho nedostatkami. Tym myslim amaterskych hercov, nelogicke chovanie a technicke zalezitosti (ako filter objektivu kamery, ktory v niektorych zaberoch vidiet)), ktore su zapricinene asi nedostatkom penazi (stavim sa ze najdrahsi zaber bol ten s helikopterou). Ani tych zopar pozitiv nenvyvazi celkovu nudu. Zub casu tento film ohlodal do kosti.(16.2.2008)

Po pravde povedať.....sklamanie. Romerov 40 rokov starý a jeden z prvých zombie hororov ma potešilo snáď iba svojou autenticitou .Atmosféra, a i ,,zombíci,, ,ktorý chodia ako postrelený psi s rukami napred ,,námesíčneho,, charakteru mi na chrbát žiadne zimomriavky nepridal. Jednotkou medzi zombie filmami u mňa naďalej zostáva reamake Úsvitu mŕtvych.Režiséri staršej generácie asi museli i do filmov s nevyjasniteľnými prvkami pchať vysvetlenie zrodenia mŕtvych.Keby to , ale nebolo rádioaktívne žiarenie ,ktoré má tak akurát na vine mutáciu častí tela ale nie oživenie ,,zombies,, ,tak by som to bral.(15.11.2008)

VÍKEND S GEORGE A. ROMEREM (sobota 2.7. - neděle 3.7. 2011) /// PROLOG: Přespříliš mnoho věcí se v této zradou a falší poznamenané době změnilo, a tak, když mám teď času více, nežli tomu bývalo v dobách minulých, jsem se rozhodl učinit, co jsem už několik týdnů kvůli různým akcím a alkoholovým večírkům odkládal, a to zhlédnout všechny dosud natočené snímky George A. Romera, jež tvoří tu slavnou sérii odehrávající se v zombíky zamořené planetě. A protože mi počasí přálo, neboť celý víkend, jenž jsem si k tomuto činu vyhradil, chcalo a chcalo, změnil jsem ona slova v činy, usadil se před televizi, respektive monitor, udělal si pohodlí a pustil si v chronologickém pořadí zombie apokalypsu, která začíná filmem Night of the Living Dead... /// Filmový klenot nebo milník hororu, to jsou označení, jež mnozí při popisu tohoto díla používají, a já se k této skupině lidí hrdě hlásím. George A. Romero vybudoval úžasnou atmosféru, která diváka pohltí, a to pomocí hrůzynahánějící hudby, kamery a střihu. Herecké výkony jsou dvěma slovy „thumb up“, poněvadž postavy, které herci vykreslili a zahráli, jsou zobrazeny lidsky, takže se během příběhu psychologicky vyvijí, chybují, reagují na určité podněty (ne)adekvátním způsobem a vůbec dělají vše to, co by lidé v takové situaci s největší pravděpodobností dělali. Ačkoli se téměř celý film odehrává na malém prostoru (chatrč), nic mu to na kvalitě neubírá, spíše naopak! Boj o život vypadá jako boj o život a postavy si musí setsakra dobře rozmyslet, zda je další čin nebude stát krk. Ke všem těmto pozitivům si přidejte ještě povedené masky a NEČEKANÝ KONEC a jeden z nejlepších hororů, který kdy spatřil světlo, je zde. Klenot!(24.7.2011)

I když jsem k tomuto klasickému kousku přistupoval ze začátku skepticky, nekonec mě dostal. Romerovi se opravdu podařilo přistoupit k hororovému žánru z jiného úhlu a právem je považován za otce zombie-filmů, které od té doby nepřišly v podstatě s ničím novým. Vizuál je skvělý zejména díky mistrovské práci se světlem. Celkově snímek působí místy až artově a příjemně Hitchcockovsky. Dnešního diváka asi nijak nepřekvapí a možná ho dokonce pobaví pár hereckých výkonů zúčastněných, stejně jako mě. Byl jsem rozhodnutý, dát filmu 3*, ale ta atmosféra měla takovou sílu, že Noc oživlých mrtvol nemůžu dostat z hlavy už pátý den. Nepamatuji, že by se něco podobného povedlo nějakému modernějšímu hororu..(2.11.2011)

Konečně jsem mohl kouknout na to, jak ta slavná éra zombies vlastně začla. Ti ,,zombies'' byli opravdu tragičtí až vtipní. Ale ta dokonalá hudba, která i přes to, že nebylo se čeho bát, navázala vytříbené napětí.(3.11.2011)

Jeden z najdôležitejších pilierov hororového žánru, ktorý ani za takmer polstoročie od svojho vzniku nezvetral natoľko, aby si nezachoval tiesnivú atmosféru. Čas sa na ňom samozrejme podpísal, báť sa už skutočne nie je čoho a množstvo prasklín na murive, ktoré zviditeľnil, bolo prítomných hneď od počiatku výroby, ale aj napriek všetkým týmto nedostatkom má Romerov debut zaslúžene prívlastok "revolučný." Neskoršie oživenie farbami mu skôr uškodilo ako pomohlo.(10.3.2012)

Nech si vraví kto chce, čo chce, ja proste nemôžem dať viac. Film som videl až teraz, neuveriteľných 44 rokov od jeho premiéry a to samozrejme značnú časť na jeho čare ubralo. Možno keby bol Night of the Living Dead prvý zombie film, ktorý by som v živote videl, bolo by hodnotenie iné. Takto mi však táto "klasika" v podstate nemala čo ponúknuť, teda aspoň nie niečo, čo by som už nevidel inde. Vyzdvihol by som možno len peknú mrazivú atmosféru v niektorých momentoch (hlavne úvod na cintoríne bol fantastický) a výborné herecké výkony (aj keď samozrejme nie všetky). Videná okolorovaná verzia. Silné 3*. 60 %! (EDIT 4.11.2015) S odstupom času a vycibrení môjho hororového kumštu musím predsa len zdvihnúť na 4* a 75 %!! Tento hororový kult je silný aj po päťdesiatich rokoch a za to si zaslúži byť patrične ohodnotený...(19.3.2012)

Nečekaná příbuznost s Hitchcockovými Ptáky, ve výstavbě děje, v použitých prostředcích (kamera, hudba!) i ve výsledném poselství. V hudební i ruchové stopě místa, která už jsem znal – z takřka doslovných citací u Davida Lynche, kdo by to byl řekl. Že to je původně černobílé, to se mi taky mohlo říct dřív, než jsem sjel DVD v kolorované verzi, ale aspoň jsem měl důvod si to dát druhý den ještě jednou a ještě víc ocenit důmyslnou výstavbu, postupné dávkování informací, mrazivě nepřehlédnutelné zmatené nechápající lidství v očích „těch věcí“, nekompromisní závěr atd. atp. Být mezi zombie horory víc takových zamyšlených staromilských scifíček, jako je tenhle otec zakladatel, nejspíš by to byl můj docela oblíbený žánr.(22.7.2015)

Víc než samotný film, mě šokovalo, že ho před lety uváděla myslím TV Galaxie v odpolením čase. Na horor docela brzo:-) Ale každopádně dávám 5 * protože zážitek je to nezapomenutelný. Velmi sugestivní a mrazivý.(5.8.2003)

Naprostá klasika. Základní kámen a zároveň král zombie hororu .(18.2.2007)

Tak tohle musela být ve své době bomba. Protože ona to je bomba i dneska. Čekal jsem další tříhvězdičkovou nudu typickou pro čtyřicet let staré filmy, ale kdepak. V tomhle filmu je úplně všechno. Všechno, co se vyskytuje v jeho zombie následovnících bylo už tady.(9.5.2007)

Levné Knihy znovu potěšily - za necelých 40,- tu máme lahůdku a základ všech zombie horrorů. Atmosféra je správně hutná a když si člověk uvědomí že film je starý 40 !!! let - ano 1968 (LK ho vydaly v remasterované podobě). Když se zdá, že situace v domě je stabilizovaná přichází zlom a nastává mazec. Konec je perfektní. Musím se přiznat, že jsem to nečekal.Výborná je též práce se světlem a stínem a hudba dodává ten sprááááávný pocit strachu. Konečná titulková sekvence Vám dokáže, že tento film opravdu stojí za to znát a vidět.(26.2.2008)

Vážení přátelé...velmi zajímavá hudba. A to jak u čb. verze tak i barevné. Každá je jiná a těžko říct, která je lepší... Za skouknutí i poslech stojí obě verze...(2.4.2008)

Na svou dobu naprosto genialni, prelomove a nenapodobitelne dilo.(8.5.2008)

Něco naprosto fantastického! Není to sice zas až takový horor v pravým slova smyslu. Já bych to označil spíše za nervydrásající thriller. A musím říct, že ukrutně povedený! Od první minuty jsem od filmu neodtrhl oči a vydechl jsem až z příchodem titulek. A i při nich jsem ještě chvilku zíral do prázna. Opravdový skvost!!! Jedině doporučuju 99%(28.5.2008)

Tenhle horor mě vyloženě štval. Nesympatické postavy (zvláště ta uječená ženská), banda zombies a jeden opuštěný dům. Nápad dobrý, atmosféra taky, ale já se napůl bál, napůl zlobil na tvůrce. Bylo to takové moc syrové a naturalistické, jako prvotní boj o přežití.(1.11.2011)

• Dromed

Daleko víc se mi líbil remake z roku 1990.(1.11.2011)

Docela nářez. Noc oživlých mrtvol hravě strčí do kapsy všechny pozdější zombie filmy. Hlavně atmosférou, na které je jasně patrný vliv Alfreda Hitchcocka. Méně dnešní spektakulárnosti, ale o to větší účinek.(29.10.2012)

Je to sice s mizernými triky a maskami, ale Romero vytvořil naprosto skvělou atmosféru. Viděl jsem barevnou verzi a hra s barvami a světlem byla fakt na jedničku.(4.11.2013)

Skvelý, i keď dnes už jemne zastaralý začiatok subžánru. A k záveru len: 'murica(4.4.2015)

Pěkně zfilmovaný sraz příznivců paleodiety. Nicméně jejich vzhled nedělal tomuto způsobu stravování zrovna moc velkou reklamu.(6.2.2016)

Jeden z nejsušších filmů, co jsem kdy viděl. Film se rozjíždí vcelku rychle a s nějakými zbytečnými prodlužkami a protahovačkami se nesere. Nicméně stále tu je trnem v oku, že se ve filmu nic neděje. Mohla by se zde budovat dokonalá atmosféra ve stylu uzavřeného prostoru, který u filmů miluju. Zajímalo by mne jak by film vypadal třeba v rukách pana Schumachera a nebo Davida Finchera. Hodně by to asi ztratilo na hororovém žánru, ale zase by to byl film, který by neměl v jistém ohledu chybu. Tady se postavy zavřou do baráku, hádají se o jedné a té samé věci asi patnáct minut, pak se k něčemu rozhodnou a skončí to fiaskem a dalším dohadováním. Ve své době chápu, že to byl průlomový kousek, ale já mám dojem jako kdybych ten film nikdy neviděl a nebo mi přišlo, že mne nijak neobohatil.(28.10.2016)

Asi nejslavnější zombie horor, který se ke mě dostal až včera večer. Už od úvodu má film perfektní atmosféru a přiznám se, že jsem se i několikkrát docela leknul. Hodně se mi líbílo zpracování zombíků, kteří chodí šouravým krokem a nejsou to ty super rychlá monstra, jak tomu je v novějších filmech. Navíc má tento film i hodně dobrý konec. 85%(21.7.2008)

Příjemné překvapení. Film sice hodně utrpěl časem, ale i tak v mnoha momontech dokáže diváka dostat. Romero velice umně šetří s gore efekty (film musel být asi velice laciný), ale když už je použije, tak to stojí za to:-) Příběh je jednoduchý, sazí spíše na strah a ponorkovou nemoc hrstky živých v domě obklíčených pomalu lezoucích zombie. Největším problémem je občasná nuda a zbytečné vysvětlování co se děje-tím narážím na ono rozhlasové a tv vysílání( hlavně ten rozhlas mě lezl na nervy). Herci jsou dobří a mnozí nejsou jen figurkami (jako ten uhořelí pár). Škoda že mám dvd s barevnou verzí, čb musí být mnohem atmosféričtější. Celkově se jední o kvalitní základní kámen zombie hororů. Klasika jejíchž vyvrcholení mě dostalo, to jsem fakt nečekal.(29.10.2009)

Základ zombie hororů,který je chvílemi i pořádně děsivý.Konec jenom napomáhá celkové depresi,kterou jsem z filmu měl.(3.7.2010)

George A. Romero je bezesporu otcem žánru zombie hororů a osobně musím přiznat, že jsem mu bez okolků propadl. Možná je i zbytečné psát komentář ke každému „dílu“ této série zvlášť. Všechny totiž mají společné hlavně tři věci: 1) spousta zombie, 2) tíživou postapokalyptickou atmosféru a 3) obsahují obvykle snad největší filmařské zlozvyky doby svého vzniku. K prvním dvěma bodům není příliš co dodat a pokud ano, už to zde udělalo mnoho lidí za mě. Ale k třetímu: Zatímco v Day of the Dead (1985) jakoby vojáci neunesli radost z toho, že vlastní automatickou pušku (a to si, prosím, půlku filmu jen stěžují na nedostatek munice – není divu), v Diary of Dead (2007) zas přichází... ano, hit posledních let handy-cam (přiznejme si, že tenhle způsob má svoje limity, a hlavně ne každý je dokáže dobře využít – čest výjimkám jako například španělský REC). A tak by se dalo pokračovat. Nicméně právě Night of the Living Dead podobné zlozvyky, které jakoby měly Romerovy filmy protlačit do hledáčku mainstreamového diváka, postrádá. A to je dobře. Osobně mám pocit, za který mě možná leckdo bude chtít ukamenovat, že z tohohle filmu jakoby stále promlouvala Hitchcockovská škola… A to je snad ještě lépe!(17.1.2011)

Pro mě patrně jeden ze tří nejlepších survive zombie hororů, který byl kdy natočen. A nepotřebujete na to ani počítačové triky, protože o tom to není. Navíc zápletka úplně primitivní. Ale líbí se mi ten nástin toho, jak každý by v takové situaci reagoval po svém. Samo o sobě nic povzbudivého, ale pravdivého. Jeden chce utéct, další bojovat, další se schovat apod.(7.12.2012)

LFŠ 2013: Aj po toľkých rokoch dokáže vyvolať napätie a strach. Súčasní tvorcovia môžu len ticho závidieť...(27.7.2013)

Prelomový film, ale v niektorých smeroch zaostáva. Chvíľami je to riadne „mäso“, aj hustá atmosféra sa dá krájať, beznádejný záver k filmu výborne pasuje. Chvíľami ale dialógy viaznu, mŕtvoly občas vyzerajú nemŕtvo a niektoré dôležité zvraty sú podané príliš narýchlo, že sa som sa ani nestihol spamätať a už bolo po akcii aj po atmosfére. Aby celý film fungoval, tak nechýba idiotské chovanie väčšiny postáv (živých) ľudí, čo zaraďujem ku klasike hororového žánru.(20.12.2013)

Možná poslední černobílý horor a paradoxně zároveň asi první moderní horor, který se v klidu může měřit s dnešními díly. Kromě toho že Romero v podstatě vynalezl dodnes oblíbený zombie subžánr se všemi pravidly (mrtví se pohybují pomalu, jedí lidské maso a zabije je kulka do hlavy) přišel i s dalšími prvenstvími - skupina lidí obklíčená v domě hrozbou, spousta gore, násilí a krve a beznadějně špatný konec. Závěrečný útok zombies na barák je neskutečnej masakr a protože mám v hlavě spíše výborný Saviniho remake, překvapilo mě hodně chování i osud většiny postav. Co dodat více - prostě horor roku 1968.(6.1.2014)

Legrační, nevěrohodné, pokusy o dokumentaristickou vložku znevažující samo sebe, ale má to jistý styl a to i v digitally remastered verzi. Když mi těsně předtím cosi zlověstně zavrzalo v notebooku, připosral jsem se víc než u celého tohohle filmu, což je v případě žánru "horor" celkem chyba. Ale možná je to způsobeno tím, že ve druhém patře bakelitové bytovky na mě zombíci oknem nemůžou. :-) :D(30.3.2009)

Oproti novějším oživlým mrtvolám mě tenhle nejstarší kousek přišel asi nejcivilnější a možná proto se mi taky tolik líbil. A některé scény jako matkovražda zednářskou špachtlí jsou nezapomenutelné :)(25.7.2010)

Noc oživlých mrtvol je podle mě mnohem víc psychologický film než horor. Možná v 60. letech to působilo hrůzostrašně, ale dnes to již takovou působnost (aspoň tedy na mě) nemá. Každopádně velmi dobře navozená hustá atmosféra bezvýchodné situace dělá z filmu docela zajímavý zážitek a musím říct, že jsem byl po většinu času vtažen do děje. Lepší 3 hvězdičky.(13.12.2011)

Romerova zombijarna ktera pry redefinovala tento žánr se podle mého zas tak nepovedla, bylo tam spoustu chyb které kdyby byly odstraněny mohlo se jednat i o dost dobrý horor, ovšem když film soustředuje primárně na hlavní postavy které se neustále hádají jestli je lepší jít do sklepa nebo ne, tak pak je něco špatně. A něco bylo špatně. Závěr mě ale nakonec donutil dát téhle klasice 4* ale když bych si to všechno odmyslel, tak bych šel s hodnocením níž.(2.12.2012)

Ať je to sebekultovější a sebeprůlomovější mě to prostě nebavilo a to jsem zastánce spíše těch starých filmů. Přijde mi to stejný jako novodobý zombie horory z těch horších řad - celou dobu se prakticky nic neděje, je to jenom konverzačka (ačkoliv dobře zahraná, hlavně co se Barbry týče, tak nudná) a až posledních 20 minut za něco stojí. No v tomhle případě spíš posledních 10. Je to hrozně přehodnocený, zasloužilo by si to ne víc než 60 %, ale co nadělám. Ačkoliv jedno se tomu musí nechat - ten závěr se vážně povedl.(24.12.2013)

Je to velmi podařené, zajímavá je už samotná úvodní scéna na hřbitově, kde je poukázáno na cynismus a bezbožnost. Celkově však minimalistický příběh na farmě, s několika vedlejšími zápletkami jako "sklepní zbabělec" nebo "pumpa", nedávají příběhu takový rozměr, jaký se podařil v Úsvitu mrtvých z r. 1978. Zombie však zůstávají odporně nejvydařenější ve srovnání s pozdějšími pokusy.(22.2.2014)

Béčkovost tomu upřít nelze. Některé slovní výměny a projevy byly jak z parodie na filmy Eda Wooda. Nicméně jako bible zombie horroru je film očividně nesmrtelný, nebo spíše nemrtvý. Závěr je pak vyloženě výborný a patří do ranku konců á la Sedm. Povinnost pro všechny milovníky horroru a chodících ohlodanců zvlášť. Já osobně budu nyní vyzdvihovat tvurce, kteří posunuli zombie žánr dále. A že jich není zas tak moc...(26.12.2015)

Na počátku celého "nemrtvého" fenoménu stála jedna odlehlá usedlost a v ní několik zabarikádovaných, panikařících a hádavých individuí (rozhodně žádní svatouškové ani extra sympaťáci), obležených hordami příšer ("ghúlů" v anglickém originálu). Dodnes zůstává tento černobílý minimalistický horor velice funkčním, působivým, a přes slabší herecké výkony talentovaně natočeným. [Ale na 5* jako kdysi po prvním zhlédnutí to nevidím.](23.8.2018)

Zombie hrají zombie, blondýna hraje blondýnu, černoch hraje černocha. Že může být černoch i právníkem, fotbalistou nebo instalatérem ? To se ještě nevědělo nebo možná vědělo, ale nikoho to nezajímalo. Typy a stereotypy v tomhle praotci béčkového hororu defilují jako na orloji, všemocný rozhlas a televize komentují děj jako sbor v antické tragédii a nechybí ani záhadné kosmické záření. Kanonická kravina.(7.1.2009)

Hned na začátku jsem se potutelně usmíval a říkal si, co že je to za srandovního pána, který vláčí svoje tělo po hřbitově. Jak ale začala Barbara utíkat a mít větší strach, měl jsem ho i já. Černobílý film ještě posílí dusivou atmosféru a ikdyž zombíci nejsou zrovna nejděsivější, všechno to do sebe hezky zapadá a vy máte chuť zabednit okna a dveře. Romero zkrátka položil základ, na kterém stavějí všechny další filmy tohohle žánru.(21.3.2009)

Tak, asi si dovolím říct, že je to jeden z nejlepších hororů 60. let a jeden z nejlepších černobílých hororů. Dávám 4, ale vlastně nevím, proč nedávám pět, je to fakt nářez, tohle se nepotkává každý den. Ty zombie mě fakt dostaly a vyděsily, byly fakt chytrý(to už dneska nikoho nenapadne, aby zombie rozbila okno kamenem). Ty 4 si to fakt zaslouží. Jenom škoda, že Barbara nepřežila, přál bych jí to. 85%.(8.12.2011)

Mistovské hororové dílo, natočené ve stylu 30. let, které se stalo inspirací a milníkem, který udal směr svému žánru pro léta budoucí. Georgi A. Romerovi se povedla temná, ponurá a mrazivá atmosféra, kterou ještě znásobuje perfektní černobílá kamera, forma vyprávění stylem poloreportáže, a to vše je podtrženo perfektními maskami i hereckým podáním neznámých herců v rolích jak obětí, tak hladových zombies. Film na mě opravdu velmi zapůsobil a je právem považován za klasiku a průkopníka hororu.(22.1.2012)

Film pro pamětníky :-D takový je původní Night of the dead! Jednoznačně nadčasový snímek, který v té době lidi šokoval a George A. Romero se tak stal nesmrtelným režisérem tohoto žánru - 95%(12.1.2014)

Romero je prostě guru zombie filmů, který natočil naprosto určující film tohoto subžánru, který nastavuje nespočet pravidel, které budou další podobné filmy jen kopírovat. Film nepostrádá skvělou tísnivou atmosféru s výborně vyobrazenými postavami (a jejich psychikou), a (pro Romera klasický) komentář společnosti. Na svou dobu výjimečné hororové dílko.(30.11.2014)

Snímek, který je velmi důležitým mezníkem na poli hororového žánru, a bez něj by jsme neznaly zombie a možná by neexistovali tak, jak je v současné době známe a máme rádi. Podle mého věcného názoru se nejedná a určitě to není nejlepší snímek se zombie tématikou, ale palec nahoru Georgovi Romerovi, že se odvážil na svoji dobu natočit něco tak nevídaného, a jak jsem říkal, pro zombie kulturu tak velmi důležitého.(23.9.2017)

Noc oživlých mrtvol jsem poprvé viděl v dětství na chatě a mělo to za příčinu dvě probdělé noci. První zombie film může být jen jeden a když je navíc takhle povedený, není co řešit - pět.(1.6.2004)

Nečekal jsem, že mě něco tak uchovalého dokáže takhle rozmontovat.Perfektně nadhazuje hororovou a ,,naivní” atmosféru netrpící ani starším datem výroby.Pane jo, tomuhle říkám skvělí start zombie hororů.(20.9.2006)

• Klay

Pouhý rozjezd do Romerovi zombie série. Určuje pravidla podle kterých se řídí horory následujících generací, dějově ale z dnešního hlediska nenabízí vůbec nic zajímavýho. Pokud máte rádi zombie filmy, zkoukněte to jen jako povinnou četbu, nebo to úplně přeskočte a rychle se vrhněte na mnohem povedenější Dawn of the Dead, na kterém se zub času podepsal jen minimálně.(10.2.2007)

Po všetkých tých zombie hororoch a komédiách som sa pozrel na tento film a bol som veľmi sklamaný. Zub času sa znateľne podpísal a ja som sa viac nudil ako filmovo bavil. Ale uznávam, je to klasika a bez nej by dnes neexistoval žáner, ktorý mám tak veľmi rád.(4.11.2007)

Najlepší Romerov snímok. To hovorí za všetko.(16.7.2008)

Noc oživlých mrtvol je asi opravdu milníkem hororového žánru a spousta dalších tvůrců se jim nechala inspirovat. Na mne však příliš tento snímek nezapůsobil. Jistě člověk se po všech těch Blair Witch, Saw, Pachu krve, Horami které mají oči apod. stane poněkud otrlým a jen tak nějaký ten kolébající se maník na hřbitově ho nevyděsí, ovšem zcela objektivně musím přiznat, že film má něco do sebe a má svou zvláštní atmosféru na které si pošmáknou milovníci tohoto žánru, což já nejsem.. Zub času však na tomto snímku pochroupal dostatečně, takže k jeho zhlédnutí mne donutila pouze úcta k samotným tvůrcům a takto přistupuji i k hodnocení.(21.3.2009)

S Nocí oživlých mrtvol je to jako s ohňostrojem který má moc dlouhou zápalnou šňůru. Zapálíte a máte z toho radost, protože to vypadá slibně. Ale časem trochu omrzí nadšení a místy začne i nudit, jenže pak konečně knot dohoří a a vy jste naprosto šťastní z toho, co vidíte a vůbec vás nenapadne onoho čekání litovat. Ovšem zatímco ohňostroj vám udělá radost, tak Noc oživlých mrtvol vás ve svém konci naprosto rozjebe. Jde vidět, že to je jen začátek později velmi populárního žánru, takže masky ještě moc nevynikají, ale Romero se ani tak nesoustředí na akci jako na vztahy mezi přeživšími uvnitř domu. Jasně, že se tady dají hledat metafory na konzumní společnost, tím že se požíráme navzájem, snažíme se zničit všechny co se staví na odpor a další kecy kecy kecy kecy kecy kecy kecy kecy kecy. Tohle bych dal bokem a jen bych doporučil nést se na atmosféře tísně a strachu a rozhodně po hodině nevypínat, protože se to zlepší. A nakonec: ještě nikdy jsem nedal zombie filmu za pět, ale tenhle k nim měl zatím nejbíže.(2.6.2010)

Ve své době určitě neskutečně působivý snímek a jeden z milníku hororové kinematografie, v dnešní době již spíše pro pobavení :)(31.10.2011)

Zombie žánr příliš nemusím, ale tato černobílá klasika ze šedesátých let nemá chybu. Dnešní zombie horory tomuto legendárnímu snímku nesahají ani po kotníky. K děsivé atmosféře nejsou potřeba prolévající se hektolitry krve, ale postačí pomalu a odevšad se pohybující potácivé mrtvoly, které se sápou skrz zatlučená okna a dveře a černobílá kamera, která umocňuje stísněnost. Jako malá jsem si venku s kamarády na Noc oživlých mrtvol dokonce hrála. Tento horor je nezapomenutelný a i po tolika letech neztratil svoje kouzlo. "They're coming to get you Barbara..."(21.8.2012)

Škoda toho hodně nudnýho a pomalýho začátku, kterej navíc působil šíleně béčkově. Zbytek filmu zas až takový terno neni, začíná se objevovat více postav a mezi nima vznikají zajímavý konflikty. S klidem můžu přinejmenšim říct, že mě psychologie některejch z nich nenechala chladnym a moc jsem si přál, aby některý zemřely. A když už se filmu podaří vzbudit v divákovi aspoň nějaký emoce, je to vždycky dobře. Všichni tu pak chválej samotnej závěr. Ten ale nepřišel tak úplně z ničeho nic a režisérův záměr šel prokouknout už o několik chvil dopředu. Každopádně se s tim nesral a zakončil jinak průměrnej horor docela důstojně. Ben: "Now get the hell down in the cellar. You can be the boss down there, but I'm boss up here!"(5.11.2012)

Tenhle film byl v podstatě zakladatelem mého nejoblíbenějšího horror žánru. Fakt, že samotný film tolik strašidelný nebo morbidní, co bych od něj čekal, není, mě nijak neodradil a skutečnost, že snímek v podstatě vytvořil fenomen zombie, mě natolik fascinuje, že si tu desítku prostě nedokážu odepřít. 10/10(16.1.2013)

Je fakt super být u toho, když se mění dějiny nejen hororů, ale také filmografie. George A. Romero úplně od základu změnil hororový svět, vlastně patří mezi vůbec první režiséry hororu, ale mě tohle vůbec nic nepřineslo. Mě může být jedno, jestli to je kult a historicky první zombie horor, mě jde v hororech a i ve filmech pouze o jedno a to o to, abych se skvěle bavil, za to však jsem se u Night of the Living Dead jen nudil a nic extra za celou dobu bohužel nepřišlo. Kdybych žil v osmdesátých letech, tak bych se toho možná i bál, bohužel jsem se u tohoto hororu už jen smál. Je to škoda, ale já s tím nic nenadělal, jediná scéna, která se mi vážně líbila byla ta začáteční, zbytek už byl jen nuda, ale zase to beru tak, že byla jiná doba a že se lidé dříve více báli. Já už jsem bohužel zvyklí na ty novější a tak jsem možná na ten už přes čtyřicet let starý horor nebyl připraven a nečekal jsem takovou nudu, když to všichni tak chválí.(12.3.2013)

Za me teda docela zklamani, rozjezd je strasne pomalej, vlastne celej film je takovej "pomalej".. Barbra nez se vymackla nez neco rekla, z toho jsem penila! Cekala jsem nejakej zvrat, ale zadnej bohuzel neprisel. Nevim, zda jsem uz rozmazlena tim mnozstvim hororu, co jsem videla a uz me nic neprekvapi, ale od tyhle klasiky jsem fakt tak nejak cekala vic. Daleko vetsi zazitek ve mne zanechalo treba Psycho (1960), ktery je daleko min desivejsi pribehem, ale je to proste celkove udelany tak nejak lip a ve finale to pak i desivnejsi vlastne je...(11.7.2013)

Volně ke stažení/zhlédnutí: https://archive.org/details/night_of_the_living_dead(17.12.2014)

Bezpochyby milník pre hororový žáner a to aj napriek tomu, že sa zombies objavili na plátne už 36 rokov pred uvedením. Lenže vtedy mátohy slúžili iba ako pracovný nástroj pre pastora Belu Lugosiho a až tu sa im dostávajú kontúry, pod ktorými ich poznáme dodnes. A síce zub času odkrojil nemalý kus za uplynulých 50 rokov od prvého polnočného premietania, stále zostávam v úžase nad hypnotickou, stiesňujúcou atmosférou akú sa podarilo Romerovi vytvoriť. Čiernobiely háv šikovne maskuje to čo malo dozrieť v dokonalosť až za 17 rokov a zároveň dodáva filmu patričnú dávku umeleckého prejavu. Miera kontroverzie posúva svoje hranice každým smerom či už vezmeme v obtiaž naturalisticky zobrazené násilie na ženách, použitú nahotu, dieťa čoby vraždiaci nástroj, kanibalizmus alebo nihilistický záver. A ako už T2 predo-mnou napísal, pre Romera nemohol mať štart jeho celoživotného diela lepší úvod. Plné hodnotenie si predsalen ešte odložím.(31.5.2015)

Kultovní horrorová klasika. Po prvním shlédnutí jsem měl velice nepříjemné pocity, také to dávali někdy v jednu v noci. Romero pak potvrdil svoji pozici dalšími pokračováními.(1.3.2007)

Viacej studium spravania ludi ked su zahnani do kuta ako horor.Ale ta trocha nasilia musela byt vtedy pre ludi poriadne terno.(22.6.2009)

Nato, že tam vystupovali herci-neprofesionáli, vypadal ten ansámbl veľmi dobre. Čiernobiela kamera má evidentne svoje výhody. Množstvo výhod. - Pozoruhodné je, že hoci sa tu režisér/scenárista v naturalistických a surových scénach nevyžíval, osud Toma a Judy (a ich tiel) bol naozaj aj v dnešnej dobe nepríjemne pôsobivý. Okrem toho, že sa tu netlačí na pílu, pokiaľ ide o gore, je tu aj druhá línia inteligentnejších hororov, sociálna (charaktery, vzťahy a konflikty postáv), využitá len tak nejako napoly - ale predsa dostatočne! - Vytkol by som tomu iba pár nelogických či podľa mňa nie úplne sediacich dejových drobností a podotkol, že zvláštnu obavu o postavy či dokonca nejaký strach som pri sledovaní nepociťoval, ale inak som spokojný. Prečo potom dávam iba ****? Tematika zombíkov nepatrí medzi moje obľúbené a aj tých nemnoho k nej sa viažúcich filmov, ktoré som videl, stačilo k tomu, aby som sa živých mŕtvych prejedol. :-) Až sa donútim vidieť podobných titulov ešte viac, možno sa k Romerovej prvotine vrátim a hviezdičku doplním, pretože zistím, že v porovnaní s nasledujúcim úsvitmi, dňami atď. bola jedna Noc r. 1968 nielen dobrá, ale priam úžasná.(1.11.2011)

Zombiky mám rád a může za to tenhle film (praotec-zombie-film). Myšlenka i provedení výborné. Člověk se bojí ne toho co uvidí (a jestli se mu z toho udělá nevolno), ale toho co se stane... úžasný film s úžasnou atmosférou.(16.7.2012)

Pořád si myslím, že je to nejlepší horor s tématem zombies, byť je to film z konce 60. let. Všechno ostatní jsou jen odvary a napodobeniny(20.12.2012)

Absolutorium dát nemůžu, ale rozhodně jde o kultovní a revoluční zombie horor. Černobílé aranžmá neubírá zombíkům nic na působivosti, naopak je činí reálnějšími. Docela bych se rád vrátil v čase nepoznamenán všemi zombírnami, které jsem doposud zkoukl, a vychutnal si při vší původní hrůze Night of the Living Dead. V tu chvíli by to musela být taková bomba, že bych už v životě za tmy ven nevylezl. Atmosféra je neústupná, slabší herci to nekazí, a když už tak to dostanou se vší parádou. Brilantní zakončení bez jakéhokoliv okecávání pak jen připomíná, v čem Hollywood současnosti prožívá klinickou smrt. 80% R.I.P. George E. Romero(6.12.2017)

Ačkoli to začne rychle a nemá to dvacetiminutový úvod, kde by se jen nudně kecalo, i tak je ten začátek nudný. Naštěstí to netrvá dlouho, postav přibývá a začne to být zajímavé. Hlášení z rádia, televize, všechno to má něco do sebe a funguje to, i postavy se tam zajímavě rozvíjejí, ačkoli jsem čekal, že ta žena ze začátku tam nemá důležitější roli, když jsou všechny postavy, je tam jenom do počtu (a čekal jsem, že to schytá první). Bohužel, když umřou první postavy (a jsou to ty nejsympatičtější - to je záhada), začnou se všichni ostatní chovat jak blbci - jeden se teda jako blb chová už od začátku, ale co. No a pak na to začnou doplácet, je to nuda, přijde konec a ten je na prd. Škoda. Navíc tam jsou nelogičnosti, proč třeba v té televizi je při přímém přenosu den, když má být noc? A to není vše. Ale jako horor se to dá, něco to do sebe má, akorát by to chtělo zlepšit v postavách, nějaké napětí by se taky hodilo. 3*(5.8.2018)

Tohle se Romerovi povedlo. Nebýt tohoto filmu, tak nejen, že zombíci by se objevili maximálně v okrajových italských nechuťárnách, ale i pole "seriozních" hororů by bylo o mnohé okradeno. Zde ještě není Romero tak utržen z řetězu a nepřehání to s gore efekty za každou cenu. Atmosféra je řádně tísnivá a, herecké výkony - ač jsou v konverzačních scénách lehce toporné, tak když už dojde na boj o přežití jsou uvěřitelní. Jediné co mě trochu iritovalo byly podivné postsynchrony a v některých scénách (podle titulků) nově po remasteringu přidaná hudba. Jinak si tento film, už jenom díky nekompromisnímu konci, zaslouží sympatie.(6.1.2006)

Asi nejděsivější horor, který se zabývá tématem zombie. Je tak syrový, tak realistický a uvěřitelný, že vám husí kůže ještě dlouho po jeho shlédnutí bude zdobit celé tělo.(9.12.2007)

Klasika, která neztrácí nic ze své krásy ani po čtyřiceti letech od svého vzniku. Černobílá zombíkům sluší rozhodně víc než barva a hláška they come to get you Barbarra již zkultovněla. Je jen škoda, že Romero tenhle film nikdy nepřekonal a , dle mého mínění, ani nepřekoná(6.1.2008)

syrový až naturalistický snímek, první a asi i nejzdařilejší zpracování.(27.3.2008)

Na téhle hororové klasice si zub času pořádně zahlodal. Je tady několik opravdu působivých momentů, taky závěr je nečekaně mrazivý, ale zbytek sestává z odfláknutých dialogů, nepřirozeného jednání postav a celkově naivní zápletky. Celé je to amatérské, béčkové, což má jistě svůj půvab ale i krátkou životnost. Neupírám filmu úhelné postavení v dějinách žánru, ale jedině s tím vědomím se na něj dá dnes koukat. Takže spíš pro historiky nebo zombie-specialisty. Na druhou stranu je to někdy docela legrace.(21.7.2009)

Ač zombie filmy moc nemusím, tenhle můžu kdykoli a kdekoli. Tísnivá atmosféra černobílého snímku se člověku příjemně zažírá pod kůži a toho pocitu se nezbaví až do konce. A že i po závěrečných titulcích se to mrazení nechce pustit. Jednoznačná klasika žánru.(15.4.2010)

Základný kameň žánru zombie horor. Uznávam tento film ako naprostú klasiku a tak vôbec, ale nejak extra sa z neho nepomočievam. Najlepší je bleskový začiatok s celkom chytrým zombie dedom, potom sa to už začne ťahať, hrdinovia sa špacírujú po dome a zombáci čmuchajú okolo. Dôjde aj na nejaké to žranie čriev, čo vtedy muselo byť šokujúce, ale ako som počul tak to bol aj fakt že hlavným hrdinom je černoch. Každopádne film oplýva depresívnou atmosférou a dávkou klaustrofóbie plus pre Romera neodmysliteľná kritika spoločnosti. Je to fajn, ale nebudem dávať vyššie hodnotenie len preto že je to klasika a že sa to očakáva, predsa len je to trochu nuda.(30.7.2010)

Na hororovou klasiku a prvotinu slavného hororového zombie rejži jsem se docela těšila – a jak tak na to koukám, já to viděla (kdybych já si tak někdy něco pamatovala :-))! Romero se s tím moc nemaže a začíná svižně už od začátku. Na hřbitově. Musím říct, že kdybych tohle viděla v roce 1968, tak mě na hřbitov už nikdo nedostane (za žádným účelem ;-)), protože na tento rok to muselo být asi docela šokující (a možná tomu i někteří jedinci uvěřili :-)). Je to tady celkem osvětleno, proč by mrtví mohli ožívat – napřed se to dozvídáme z rádia a pak i z tv, ze které vyděšené hlavní hrdiny (a některé diváky) reportér informuje o masovém vraždění a požírání lidského masa. Docela mě ale celou dobu mrzelo, že tam nejsou žádný „drsnější“ záběry, ale i labužníci se nakonec dočkají. Ke konci to začne být docela jízda a závěr je pomyslnou třešničkou na dortu. Nemůžu sice říct, že jsem fandou zrovna zombie hororů, ale tady se to povedlo. A vlastně to působí docela autenticky. A jestliže se Romero nechal inspirovat Karnevalem duší, tak buďme rádi, že tento film vznikl. Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. "Romero natočil Noc oživlých mrtvol jako svůj debut, a to s extrémně nízkým rozpočtem, začátečnickým štábem a neherci. Snímek dodnes patří ke špičkovým filmům na téma zombies, ba co víc: redefinovat žánr hororu. Svoji slávu ovšem získal postupně: kina jej zprvu uváděla jen pozdě v noci, následovalo vstřícné přijetí ze strany evropské kritické obce a po čase dokonce promítání v newyorském Muzeu moderního umění. Z původně béčkového hororu se stal film, který otevřel nové obzory. Záhy se po celém světě vyrojily stovky laciných napodobenin, což Romera přimělo, aby další tematická pokračování realizoval sám." Také Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete." Noc oživlých mrtvol George A. Romera s věcným a téměř dokumentárním stylovým přístupem se dotýká témat, jimiž se Amerika konce šedesátých let zabývala: občanské nepokoje, rasisimus, rozpad tradiční rodiny, strach z davu...Nic nelze brát jako jistotu. Dobro vždy nevítězí. A poprvé hororový film odráží pocit tísně, který prostupuje současnou společnost, bez nabídky útěch či falešné jistoty.Hlouběji vzato film tematizuje temnou stránku lidského bytí: strachem z jinakosti, vlastního podvědomí a smrti počínaje a sociálním tabu jako kanibalismus, matkovražda nebo incest konče." To sou mi teda věci :-) Každopádně musím trochu poopravit svoje tvrzení, že nejsem zrovna fandou zombie hororů...po téměř tři a půl letech od sesmolení tohoto komentu, se mnohé změnilo...a já mám zombíky moc ráda! :-) (upravuji 15.1.2014, tak sem zvědavá, co přijde zase za nějakej ten pátek :-))(25.8.2010)

Zleté staré horory,některé scény mě rozesmáli(31.10.2011)

Úsvit mrtvých od stejného autora se mi moc líbil tak jsem se rozhodl si pustit i toto kultovní dílko. Bohužel mě docela zklamalo. Úplný začátek je vtahující, ale pak nastává úděsná nuda, která naštěstí ke konci ustupuje docela dobře vystavěnému napětí. Ve své době to byla asi bomba, ale ze svého pohledu nevidím moc důvodů proč se na to dívat dnes. Film mě ničím příjemně nepřekvapil a mizerné herecké výkony, nic moc dialogy a nudné pasáže kdy se nic neděje ho v mých očích dost srážejí.(25.2.2012)

Skvělý Americký horrorový snímek s velmi realistickými zombiemi a napětí jediné co mě překvapilo je konec, ale to uvidíte sami, stojí to za to je to nečekanné a je to velký zvrat v ději.(2.12.2012)

Zakládající film zombie žánru. Na rozdíl od většiny jsem viděl kolorovanou verzi, takže nemám právo si stěžovat na černobílé zpracování originálu a jednoduše proto, že sem ho zatím neviděl. Ve filmu nebylo ani jednou použito slovo "zombie" a přestože se jedná o z velké části "konverzační horor" dost mě to bavilo. Působilo to mnohem více opravdověji, než mnohé novodobé zombie horory. Líbilo se mi jak hrdinové poslouchaly rádio, sledovali televizi, opevňovali dům a řídili se podle instrukcí vlády. Tedy žádné fraškovité Spielbergovské záchrany světa jedním člověkem. Nic takovýho. Prostě reálné zpracování zombie-reality. K dobru bych ještě připsal herecké výkony a hlavně neskutečnej konec! Od takhle starého filmu jsem tohle vůbec nečekal. V skrytu jsem doufal, že by to tak dopadnou mohlo ale nepočítal sem s tím. Mám moc rád takovéhle konce u hororů. Film žánr nedefinoval tak úplně, všimnul jsem si, že zombies používali nástroje, což je zcela nemyslitelné. A co bych ještě povznesl je "vysvětlení", proč se kreatury na Zemi objevili a to takové, že to dává smysl. I když by se to samozřejmě nestalo. http://www.youtube.com/watch?v=uINsUVsG3QI(2.7.2013)

Noc oživlých mrtvol je milník hororového žánru. George A. Romero nastartoval éru zombie hororů a v letech 1990 a 2006 byly na Romerovu verzi natočeny remaky. Právě remake z roku 1990 byl prvním hororem o zombiích, který jsem viděl. I přes tento originál, zůstává remake tím nejlepším filmem o mrtvolách a Romerův snímek jen tím průměrným. Narozdíl od remaku z roku 1990 má jisté chyby. V ději je hodně prostřihů, mrtvoly nebudí takovou hrůzu, Barbara není tou pravou hlavní hrdinkou, naopak je pořád v ústranní. Není to takový výborný horor, jaký jsem čekal. [5281. hodnocení, 362. komentář, 80%](9.11.2015)

Místy dost nudné pasáže, hlavně začátek filmu, kde se postupně seznamujeme s dvěma hlavními hrdiny. Na druhou stranu, čirá hrůza, opuštěný dům a reálně vypadající zombies jsou faktory, které vyzdvihují tento film k výšinám a dávají inspiraci pozdějším tvůrcům tohoto subžánru. Za působivý konec a skvělou černo-bílou kameru dávám tři hvězdičky. Mé hodnocení tak tak činí 60%.(29.5.2016)

• Ryuuhei

Chápu, že ve své době to muselo být něco nevídaného. Zároveň je to stavební kámen zombie štítku. Ale po boku filmů dnešní doby tento zaostává. Do poloviny je to zkrátka hovadina - ženská utíká před jedním nemrtvým, který evidentně neběhá, ale stejně ji dokáže svým šouráním se dohnat. Od půlky, co se na obrazovce objevilo víc lidí, to už bylo zajímavější a došlo i na akci. Ale zase - hromada řečí, minimum činů. A člověk by nevěřil, jak můžou být ty ženské postavy úplně vypatlané a k ničemu. Že by tohle byl klasický ženský archetyp v šedesátých letech? Tak, či tak. Film má své kouzlo, ale rozhodně není ničím tak úchvatným a výjimečným, čím ho zdejší komunita shledává. 50%(21.10.2018)

Když jsem tento film poprvé viděl jako relativně malý chlapec, tak ve mně vyvolával silně depresivní pocity. Černobílá barva, poměrně autentické zpracování televizního zpravodajství a mraky, mraky oživlých mrtvol... Za zmínku stojí i zdařilý remake.(3.5.2006)

Parádní horor, který jistě osloví každého milovníka žánru. Film má na dnešní poměry dosti netradiční scénář a děj filmu se rozjiždí prakticky v první minutě. Viděl jsem už dříve novější zpracování a můžu říct, že to co se mě na filmu líbilo nejvíce, jsem našel pravě tady v původní verzi. Jak už jsem řekl, pro fanoušky hororů téměř povinnost :)(15.7.2008)

Škoda, že jsem viděl barevnou verzi, ale i ta je na ten rok výroby prostě hrozivá!(16.3.2009)

Jediný film se zombíkama co mám rád, protože má vysokou uroveň.(10.4.2010)

První a zároveň poslední nejlepší ZombieHoror od tohoto režiséra. Patří mezi to nejlepší v rámci tématu, co jsem kdy viděl.(2.7.2010)

V roku v ktorom film uzrel svetlo sveta to muselo byť naozaj šokujúce predstavenie hlavne pre slabšie publikum. Po viac ako 40 tich rokoch je jasné že celá kinematografia a filmárske postupy prešli nejednou veľkou zmenou a preto tak odvážny počin ako horror natočený takmer pol storočia dozadu dnes nemôže navodiť pocity aké pri jeho sledovaní mali ľudia vtedy. Napriek tomu som bol naozaj až prekvapený aký doslova nadčasový film dokázal Romero v tej dobe vytvoriť. Niektoré scény sú tu dneska už naozaj jedine na zasmiatie ale všetko ostatné je viac než dobré. Dva veľké plusy koré pre mňa znamenali intenzívnejší zážitok boli jednoznačne to že film som si zapol okolo poljedenástej večer, čo je jediný možný čas na absolútne správne vychutnanie si hororu a takisto to čiernobiele prevedenie ktoré neuveriteľne tomuto filmu sadlo. Atmosféra v niektorých momentoch grandiózna a takisto tá pompézna hudba sprevádzajúca niektoré scény bola na mieste. Herci sa takisto snažili viac menej celý film. Celkovo to teda na mňa, aj cez tú nechcenú komickosť v niektorých momentoch, pôsobilo veľmi reálne. Posledné minúty, finálna gradácia a aj samotné zakončenie boli perfektné. Klobúk dole pred Romerom. Toto je jeden z filmov pri ktorom sa nebojím povedať že právom nesie označenie KULT. 85 percent.(23.2.2011)

Dnes už kultovní žánrová lahůdka. Popisovat jak tenhle film boduje na všech frontách je zbytečné. Ale je tu jedna věc, která mě na něm štve, i když za to chudák nemůže. Když ho vidím, uvědomím si, jak dnešní zombie filmy jdou do kytek... tady si člověk nervy a strachem kouše nehty v průběhu celého filmu. Dnes se člověk poleká maximálně tím, že při tzv. lekačce zvýší zvuk řevu o pár decibelů... Tenhle film se také více zaměřuje na lidi a na vztah mezi nimi. Dnes se jen člověk dívá na to jak se všichni scénáristé pokouší vyhrát soutěž v tom, kdo natočí co nejvíc cool zabití a aby to celé bylo hodně nechutné, když už ne strašidelné...(29.7.2011)

• Torgal

Dnes sa človek pri pohľade na tento snímok môže len chytať za hlavu. Je vidieť, že rozpočet bol aj na svoju dobu minimálny a tieto zombie by vás dnes nevydesili ani keby išli proti vám na ulici (úprimne povedané sa v súčasnosti po uliciach pohybujú podstatne desivejšie zjavy). Jediná silná stránka spočíva v polodokumentárnom štýle celého filmu, vďaka ktorému to nie je úplne na smiech. Plusové body za záver filmu, inak ale fakt nie je o čo stáť. 4+/10(21.11.2011)

To to je klasika ze šedesátých let prostě milník hororového žánru jako je třeba Psycho a přesně, jako se to píše ve spoustu recenzích a taky v obsahu tady na csfd u mě jako milovníka hororového žánru rozhodně 5 hvězd.(12.1.2012)

• Heroine

Myslela jsem, že si jako dám jeden starý horor. Dokonce jsem čekala, že to bude dobrý, ne li lepší než nové horory. Ale bylo to těžké zklamání, tohle se nedá sledovat.(2.3.2013)

I po letech je pořád se na co dívat. Má svoji logiku a atmosféru, které prospívá černobílý formát. Některé motivy natolik předvídatelné, že jen čekáte, když už tedy konečně se stane to, co je dlouhou dobu jasné. Zombíky máme na sto způsobů, tenhle film má ovšem přesah. Po brutálním začátku, nejsou zdrojem napětí jen ti vyhladovělí oživlí nebožtíci venku, ale také další vývoj vztahů mezi členy skupiny.(31.7.2016)

• Likan7

Noc oživlých mrtvol určitě doporučuji každému, kdo se o horory a speciálně zombie zajímá víc, je to přece jen první svého druhu, něco jako Dracula :-) Bohužel pro mě mne film minul. Beru pomalé tempo, efekty, kameru a všechno tohle, je to film z roku 68, ale jednoduše jsem viděl i starší a pro mne zajímavější a stravitelnější filmy.(6.2.2017)

Tak jako v smrtelné agónii, prožíváš život uplynulý, poslední západ slunce promítá krvavé stíny, obrazy z druhého břehu na stěně pohyblivé, úzkost podřizují hněvu elementálové! Otče, proč jsi nás opustil? Protože víra tvá je silnější než já! Já vím, už tě nepotřebuji, géniové bez pohřbu vcházejí. Do říše strašlivých tajemství, kam mají přístup jen zemřelí, vedeni zákonem vítězství, nečekat co osud nadělí. Na nás už neplatí teror anděla sebeklamu, Leviathan otvírá svoji tlamu! (MH)(8.9.2006)

S nostalgií vzpomínám na tenhle horor. Dnes už klasika.(5.11.2007)

Použitím dokumentárnej kamery dokázal Romero zázrak a asi po jediný krát prekročil svoj tieň ... pretože v jeho ďalšej tvorbe sa mu to už nikdy nepodarilo ... nie s takou autenticitou, nie s takýmito dobrými hereckými výkonmi, nie s takýmto dokonalým spracovaním. Undergroundový film, ktorý sa stal milníkom nie iba žánru ale celej kinematografie ... niečo ako Carpenterov Halloween. Bez nejaký efektov na ploche jednoho malého domu roztáča kolotoč napätia, na ktorý filmový fajnšmeker nezabúda. Názov evokuje nejakú béčkovú blbosť zo zaprášeného spodného zadného pultu videopožičovien, ale mne sa dostalo kvalitného napínavého filmového "masterpiece". Zatiaľ sa prikloním k hodnoteniu najvyššiemu ... predsalen...niektoré zábery ba dokonca cele sekvencie sú výrazne nadčasové...(19.3.2008)

Černobílý atmosférický zombie horor se vším všudy. Strach, hrůza a napětí jsou cítit v celém snímku, který bez rozpaků mužeme nazvat KULTOVNÍ klasika v žánru zombie hororu. Bravo Romero!!!(19.5.2008)

Základní kámen všech zombíkovin, vyniká dobrou hudbou a atmosférou. V době vzniku, to pro mnoho lidí byla asi slušná noční můra. Dnes jsou některé pasáže dost nudné a bez šťávy, nemluvě o klasické hororové nemoci - lidé dělají věci, které je neomylně vedou do nejrychlejší záhuby, nebo naopak neudělají nic, které vede ke stejnému výsledku. 70% vzhledem k vysokému hodnocení zde 3*.(19.8.2008)

• lenzi

K zhliadnutiu na: http://www.youtube.com/watch?v=XhgVHTVi_h4 .(20.3.2009)

Vám tohle vážně přišlo jako přelomový zombie horor?? Mě tedy vůbec ne, ba naopak. Zhruba hodinu mi přišel film až enormně nudný a místy mě vyloženě štvalo dementní chování všech zúčastněných (kromě černocha), naprosto chyběla atmosféra i jakýkoliv moment překvapení, tedy to, na čem takovéhle filmy mají stát. Vždyť jenom seděli uvnitř baráku, poslouchali rádio, čučeli na telku a hádali se mezi sebou. Díky bohu se v poslední půlhodině začlo něco dít a konečně dotyční vylezli z baráku. Napětí se dostalo alespoň na snesitelnou mez ale i tak mi to celé přišlo spíše úsměvné než mrazivě napínavé. Nebýt kůlky do hlavy a pár drobností, které u mě film vytáhli takřka ze dna, nemohl bych dát ani to průměrné hodnocení. I takhle si jím totiž nejsem úplně jist.(3.2.2011)

Tak todle je podle mě skvost mezi zombie filmama. Nic proti italským tvůrcům zombie filmů, ale tohle je prostě jiná liga, jde vidět, že Romero je v tomhle pašák. Dalo by se říci, že tenhle film u mě začal zombíkama a jde těžko ho překonat.(14.6.2011)

Viděla jsem kolorovanou verzi a v tom je možná největší problém. Vlastně jsem se dost nudila. Děs nikde, asi jednou jsem se mírně lekla a konce jsem očekávala.(22.8.2011)

• markotter

Nebýt Romera, tak by horory a zombie filmy nebyly tam, kde jsou. Na to, jaké měl prostředky, tak z toho dokázal vytřískat maximum a dokonce se v těch dávných letech nebál zobrazit, jak si zombíci pochutnávají na svých obětech a to dost explicitně. A taky se nebál ukázat, že spíš než zombíků se máme obávat sami sebe. Bohužel přes to všechno nemůžu dát vyšší hodnocení, protože horor už je opravdu někde jinde a koukat celou dobu na neherce, jak si nevědí rady, co hrát (s výjimkou hlavního hrdiny), to byl opravdu boj, který jsem vyhrál jen se sebezapřením. Chápu, že je to klasika, ale dívám se na to dnešníma očima a znám hodně filmů z té doby, které byly podstatně lepší.(2.11.2011)

Rozhodne originál. Nemám k tomu čo dodať. Akurát že v tej dobe to bol možno trhák, v dnešnej dobe skôr komédia, ale stále si to zachovalo nejaký ten svoj hororový štandard, ktorý miestami dokáže vydesiť. Jednoducho sa mi to páčilo "se všem všudy" ale zas na 100% to určite nie je.(7.1.2012)

Jako nerad to říkam,ale ani se nedivim,že se někdo rozhodl po 22 letech natočit remake,protože tahle verze je prostě komedie :)Nebál jsem se a jen se smál!! Když to začínalo(hlavně ta hudba)tak jsem si říkal,že to bude podívaná,ale pak když došlo k první bitce se zombíkem,tak už jsem si pomalu začínal říkat,,Hm,tak tohle bude průser´´Když jsem pak viděl,jak ten zombík doslova sprintuje,jak Usain Bolt za tim autem,tak už jsem si tim byl víc než jist :( Tohle je prostě bída!! Absolutní neherci,hodinový plky v televizi nebo v rádiu a co je nejhorší,tak minimum akcí se zombie!Místo toho,aby se tam furt něco dělo,tak jsem se jen nudil a čekal na posledních 10 minut až dojde k nějakému tomu dramatu a rozuzlení. Každopádně čemu bych dal ale největší mínus za film se zombíkama, jsou v této verzi zombíci samotní!Už na začátku ten sprint,nepřirozené pohyby(na tý choreografii jejich pohybů mohli teda zapracovat) a hlavně odfláknuté masky!!Nemůžu si pomoct,ale verze z roku 1990 ve mě teda vzbouzí mnohem hororovější pocity než tohle!Dam tři hvězdy za černocha ten aspoň uměl trošku hrát,za hudbu a za námět,který se o 22 let později konečně přeměnil v pořádnej horor!! 50%(15.3.2012)

3,5*(21.8.2015)

Já vím, je to klasika, na kterou se nesahá, a asi si za to pro mě přijdou, ale přestože je na černobílých zombiích něco neskutečně poutavého, přestože to má chytrý scénář a slušnou dávku akce a napětí, mě to moc nebavilo. Výrazná část je totiž jenom videoklip, který má možná atmosféru, ale rozhodně ne tempo. Kdykoliv je na scéně Duane Jones, letí to kvalitativně nahoru, ale do toho je tam nacpaná otravná Barbra a děj se pořádně rozeběhne až v poslední třetině. Mám k tomu filmu respekt, ale příliš utahaný je i na rok svého vzniku.(25.3.2017)

a jak já těm zombies fandil... charaktery jednotlivých postav jsou napsány tak, že i já sám bych je nejraději "sežral" protože si ani nic jiného nezasoužili... jen mě trochu překvapil rádoby šťastný konec, kdy lidstvo vítězí, čekal jsem zkázu civlizace a ono nic... ale i tak, zombíci úplně skvělí. 80%(6.4.2006)

Půlnoční projekce se stávají skoro mainstream a vidět to jinak ne v takovéto atmosféře asi nemá valný význam. Nicméně jde o klasiku a je třeba uznat, že závěr je naprosto geniální. Zvláštní kombinace učebnice žánrových prvků a atmosféry v KV dodaly jistě své, a tak v průběhu tohodle psaní si uvědomuji, že je nutné přidat čtvrtou hvězdičku.(10.7.2006)

• Ivo

Dobré horory mám celkem rád, ale toto bylo odporné až úchylné...Hudba kromě toho zněla jako by ji napsali chovanci nějaké psychiatrické léčebny ... Fuj ....(3.9.2006)

They're coming to get you Barbara... Tak začíná jeden z nejklasičtějších filmů, filmů, který stvořil žánr "zombie horor". Zombíci ještě nejsou takoví, jak je známe z dalších dílů Romerovy tetralogie, ale alespoň nesprintují jak o život. Film staví na atmosféře strachu a i když místy působí komediálně, jde o důležitý kus, který by měl každý mít :)(1.10.2006)

Rozumím tomu, že tenhle film v době svého vzniku musel být bomba a k tomu také přihlížím v hodnocení. Některé filmy se prostě musí brát v kontextu doby, vždyť tenhle film je průkopník mého oblíbeného žánru. Já jsem ale dříve viděl remake z roku 1990 Noc oživlých mrtvol a ten se mi líbil daleko více. Doporučuji proto spíše remake, protože na originálu je zub času už trošku znát. Takže pokud mám ohodnotit, jak dobře jsem se bavil, tak bych dal tak 60%.(3.3.2008)

Na tomto "praotci zombie snímků" je velmi vidět, že se natáčel před dávnými časy, a to nejen po trikové stránce. Přes velmi solidní začátek, kde se krásně buduje atmosféra, jsem nadále čekal, co se stane zajímavého a převratného, s výjimkou scény zombies požírající lidské orgány, mé čekání skončilo bohužel až při závěrečné scéně filmu, takový závěr (zvlášť k přihlédnutí k roku natočení) jsem opravdu nečekal. Zajímavý, ale z velké části průměrný film...(29.5.2008)

Tak z tohohle stařičkého hororu vycházejí zombie filmy dodnes, a to s naprosto minimální obnovou. Tady byly stanoveny všechny základní ingredience, které se stále nadšeně dodržují: Jeden hrdina, jeden zbabělec, jeden mladý pár, jedno nemocné dítě, zabarikádovaný domek, snaha o odjezd do záchranné stanice, ...(11.10.2009)

Pamatuju si, jak jsme jako malí během pátečních nocí vysedávali u TV Nova a čekali na další ze série zombie filmů. Tenhle byl ale první a rozhodně za to stojí.(30.10.2009)

Rovnako ako bol tento film Romerov debut, tak bol aj pre mňa jeho prvým, ktorý som videla. Počas celého jeho sledovania som ho chtiac nechtiac porovnávala so Psychom z podobnej doby. A myslím, že zatiaľ čo Psycho je v pravom zmysle slova dodnes desivý film (nielen kvôli preslávenej scéne v sprche), v tejto Noci je to s desivosťou o čosi slabšie, miestami pôsobí skôr smiešne než strašidelne. Atmosféra funguje tak ako má už od prvej scény na cintoríne, ale mala som trochu problém so ženou čo príde o brata a potom svojim správaním lezie neuveriteľne na nervy. Tiež mi vadil záver, kedy najsympatickejšia postava dopadne, tak ako dopadne. Zombie sú pomerne realistické, od ich pomalých pohybov až po vycivené výrazy a je vidieť, že práve ich výzorom sa inšpirovali aj tvorcovia súčasného Súmraku mŕtvych (2004).(1.11.2011)

Poslední čtvrthodinka slušná, závěr výtečný, ale ty rozhovory a konflikty v baráku mě moc nebavily.(31.10.2012)

Tuto klasiku jsem si dlouho nechtěl pustit z obavy, že mě tento film nemůže prostě ničím zaujmout a bohužel jsem měl pravdu. Samo kdybych to viděl před 40ti lety, tak budu mít mnohem větší zážitek. Edit: Po shlédnutí v kině zvedám o jednu hvězdu na konečných 4*...(18.10.2013)

• Argondia

Jeden z nejtrapnějších pseudohororů, co jsem za poslední dobu viděla. Ze zombíků vůbec nejde strach a vypadají spíše jako drogově závislí, nebo pacienti, co prodělali lobotomii. Herci byli nepříjemní a prkenní, hudba mi naprosto drásala uši. Mysteriózní horor si rozhodně představuju jinak. Jsem ráda, že se mi zase uvolní místo pro nějaký hezký film a tenhle příšerný shit letí do koše.(24.8.2014)

I přesto, že jsem doufal, že počátek zombiemánie bude znamenat dobrý a kvalitní film, se nemohu ubránit pocitu, že tento žánr je mi hrubě nesympatický a nepochopitelný. Romero umí pracovat s atmosférou a prostředím. Umí zachytit kamerou některé pěkné momenty, které překvapí, ale ten zbytek je otřesný. Postavy jsou k smíchu, nelogické a trapné. Rozhovory psalo snad malé dítě, které nezná gramatiku. Kdyby byl film němý a hudebně více podkreslen, dopadlo by to určitě lépe. Uvědomuji si, že se jedná o první počin a místy se opravdu dočkáme myšlenkového přesahu, ale nemohu se zbavit dojmu, že jsem se místy dost nudil a místy dost smál. Nejzajímavější mi přišli zprávy z TV a rádia, kdy jsem měl opravdu nahnáno z neznáma toho, co je tam venku, za zatlučenými okny. Hodnocení spíše doráží odvahu, originalitu příběhu, dobu vzniku a celkovou atmosféru. 50%(31.3.2015)

Tento film je strašidelný zejména kvůli skvělé černobílé kameře.Zombiové vypadají hodně jako lidi, né jako guláš s lidí, což je ještě odpornější a děsuplné.A nakonec atmosféra osamělého domu v kopcích.Čirá hrůza.Asi nejlepší zombie horor co kdy vznikl.(9.11.2004)

Rozhodně působivý horor který místo litrů krve sází na atmosférovost a celkovou ponurost prostředí. Tomu je přispůsobena i herecká skupina, z níž je většina neherců. Kamera dosahuje skoro až dokumentární formy vyprávění a díky černobílému provedení a brilantní hře světla a stínu (po vzoru německých expresionistů němé éry) dosahuje perfektních výkonů. Hudba je taky dost silnou stránkou filmu. Temná, přesně se hodící k situacím dějícím se na plátně....Opravdu-už kvůli atmosféře a kameře by tento film měl vidět každý, i třeba nefanoušek hororového žánru.(28.12.2006)

• Marat

Slabý béčkový horror, který nemá ani scény nahánějící husí kůži, ani lekačky, vlastně ani pořádný děj. A stři filmu mi příjde velmi špatný. Bohužel jsem se nudil(21.3.2007)

Bezpochyby povedený horor, který - opět díky tomu, že jsem dřív viděl remake - mě ale nedostal tak, jak jsem si představoval.(1.6.2007)

• Elegnor

Hvězdička za střelu na konci, kterou jsem sice čekal, ale která beztak (jako jediná věc!) udělala film pro mne zajímavým. Chápu že film byl v určitém období jistě děsivý a napínavý, dnes to ale všechno vyznělo tak nějak do prázdna.(9.4.2009)

Dnes to už nikoho nevystraší, ale ve své době to mohlo celkem fungovat. Film se mi asi do půlky moc nelíbí, zombíci jsou nepřesvědčíví (kór ten první) a fakt vypadají - jak je ostatně ve filmu i několikrát zmiňováno - spíš jako lidi v transu. Má to ale dobrou kameru a slušnou hudbu. Víc jsem si ovšem užil barevný remake z roku 1990.(30.11.2010)

Romero nám ukázal tvář filmů o zombie. Žánr který uchvátil miliony lidí a dalším milionům nedal spát. Geniální propojení strachu, působivé hudby, lidských vztahů a jejich vlastností.(2.1.2011)

Špička svojho žánru, ktorá má ešte aj dnes čo ukázať. Romero sa nesnaží vyliať na diváka hektolitre krvi z obrazovky, ale hrá sa s jeho psychikou ako profesionálny šachista. Napínavé a stiesňujúce až do výborného vyvrcholenia. Podľa mňa sa už aj vtedy mohli maskéri trochu viac pohrať s mŕtvolami, aby naháňali ešte väčšiu hrôzu, čo bola v tomto smere dosť veľká škoda, ale mimo toho absolútna spokojnosť.(1.11.2011)

Překvapivě dobrý film. Takřka minimalismus, a to jak v prostředí, tak v hereckém projevu a účinku je přitom dosaženo maximálně. Napětí stoupá pomalu, ale nezadržitelně až k výmluvnému závěru, a celé je to mrazivě chladné jako ruka mrtvého. O něčem takovém si dnešní (nejen) zombie filmy s množstvím efektů, ale bez ducha, mohou nechat zdát. Právoplatný praotec a král zombie filmů. 90% za černobílé chladné depresivno.(9.11.2011)

V dnešní době počítačových efektů a trochu jiného způsobu herectví je trochu zvláštní, že se tento snímek drží tak nahoře s hodnocením. A všechny řeči o tom, že by to mohlo být z jakési nostalgie, kdy pro horový svět tento snímek znamenal trochu víc, než další snímek z řady, ať ztichnou. Podle mě je tento snímek pořád aktuální kvůli své tísnivé atmosféře, kterou dokáže vyvolat a díky níž se máte chuť dívat až do konce. Neříkám, že ho musím vidět i podruhé, ale rozhodně si myslím, že neztratíte čas, když mu věnujete jeden večer. A pokud jste znalí dobových reálií, nebo trochu pohledáte na internetu, můžete si v něm i trochu "zašťourat".(1.1.2012)

odprásknutí negra na konci. to je ta romerovská sociální angažovanost. opičák je přeci opičák, i když neni zombie...(16.1.2012)

Tak k tomuto dílku se nedá říct opravdu nic! Jen smeknout;-).(17.1.2013)

tendle praděda všech zombí filmů má rozhodně i po 45 letech od svého vzniku co nabídnout. skvost!(5.4.2013)

Maximální hodnocení za to, kolik bezesných nocí mi tenhle film způsobil… a možná taky ze strachu, že se mi o něm začne znovu zdát. Absolutní filmová klasika a neoddiskutovatelný počátek mé fobie.(8.7.2013)

• skranicka

s českým dabingem maximálně 1/5... doporučuju skutečným masochistům. (jsem snad úplný retard, že musí postavy každou větu opakovat tak 10x?!)(6.10.2014)

Priznávam že som vačší fanúšik verzie z roku 1990. Romerová klasika je stále dobrá ale podpísal sa na nej zub času. Dej filmu je naozaj dobrý ale film už nemá v dnešnej dobe ten správny šmrnc.(23.5.2017)

Vidět "taťku" zombie filmů poprvé až po 40 letech od natočení, kdy byl následován nespočtem "potomků", je vskutku zajímavý zážitek. Na filmu je samozřejmě jeho stáří znát, ale Romerovi se stále daří diváka vtáhnout do děje působivým budováním atmosféry strachu, nejistoty, hrůzy a děsu. A i když to dnes není jasných 5 hvezdiček (tak 4 a půl), zrodila se legenda, na kterou se dá a bude navazovat.(6.2.2003)

Klasika klasík - pár ľudí zavretých v dome a vonku číha smrť - v tomto prípade chodiaca :)(20.9.2007)

Sice už by se u toho asi dneska nikdo nevyděsil, a navíc Romero ani neumí udržet kameru na správné straně, ale tehdy to muselo být něco tak šokujícího, jako máloco. Hlavní hrdina je parádní, všichni ostatní hrají parádně. Rozhodně jeden z milníku hororu. V té době z tohohle filmu museli mít pořádný bobany.(18.4.2008)

• Bigfuckman

Pominu dobu kdy tenhle čajíčkový horůrek byl natočený a přesto mi nezbylo nic jiného než oči pro smích, respektivě pláč. Atmosféra nulová, imbecilní jednání všech zůčastněných, kromě černouška. Jak říkám film neomlouvá ani jeho stáří, vzpomeňme na upíra z Nosferatu, kde se dala hustá, temná atmosféra krájet jako štangle uheráku či neméně kvalitního původního King konga. Zde všude se dají přehlédnou z dnešního pohledu úsměvné efekty nicméně tyto filmy mají to co Noci oživlých mrtvol totálně chybí.(13.4.2009)

Stará dobrá zombie klasika 90%(5.6.2009)

Kam se na tyhle stáré horory hrabou ty nové.(18.6.2009)

Dobrý horor, z něhož ve mně zůstane především dojem z kamery, neb ta rozklepanost, záběry z roztodivných úhlů byly opravdy působivé. Kamera, černobílost, dusno mezi aktéry vytváří (ne)uvěřitelnou atmosféru, která speeduje s prvními sousty lidského masa k čemukoliv, jen ne k happy endu. Alespoň ne pro ty z farmy. Od filmu, který mnou má otřást, očekávám přesah, jakési zneklidnění, které vydrží déle, než do konce titulků (John Doe finišuje i s kulkou v hlavě, Damien se usmívá do kamery, Dr. Lecter si jde pro "oběd"). Tento film ten předpoklad má. Nedávám plný počet, ale hodnotím vysoko.(23.6.2009)

• milanko8

Toto ne!(3.11.2010)

Videl som to dnes a vo farbe. Možno tá farba robí s tohto filmu priemer. Ale aj tak tie herecké výkony no...nič moc. Čakal som lepší príbeh a trošku viac strelby. Atmosféra je v pohode, ale tých cvrčkov počúvať celý film to bolo na mňa trošku moc. Celkovo je to príjemná zábava na jeden ucvrlikaný večer. VIDENÉ 2x(30.6.2011)

Řeknu to krátce: Na tu dobu skvělí film.(19.8.2011)

Naprosto úchvatné a kouzelné.Tehdy se tomu ještě vůbec neříkali "zombie filmy" :).Jo jo není nad horory pod osmdesátý ročník.Viděl jsem černobílou verzi s eng dabingem a tak jsem nemohl nadávat ani na česky mluvený překlad.Judith O'Dea byla naprosto skvělá.Ten její strach z tváře a zoufalství.Jak to, že si jí nikdo nevšiml moc?Vždyť působí skvěle!Taková klasika mezi horory zombie žánru se neztratí.Kdo se touto tématikou zajímá nebude ani trochu zklamán.Možná se sem tam postavy chovají divně a dělají dnes už tolikrát opakované klišé, ale dříve to prostě neznali.Velký respekt před mistrem Romerem.Rozhodně lepší než jeho Úsvit mrtvých.Doporučuji originální verzi s titulky.Nekažte si mistrovský zážitek!A pro budoucí packaly zombie žánru (omlouvám se mistru Snyderovi a jeho remaku úsvitu mrtvých). "A pohybují se pomalu?" "No samozřejmě vždyť jsou mrtvý!"(21.9.2011)

Párkrát jsem si řikala: tak popojedem, ne? ale i přesto, že se to chvílemi dost vleklo, nejde tomu upřít neuvěřitelný kouzlo. U nějakých záběrů člověka hned trkne, že už to někde viděl - okopírovaný žejo - a pak mi došlo, že jestli někdo něco kopíroval, pak tedy právě z tohohle černobílýho klenotu :) tohle by měl asi vidět každý, aby pochopil, jak moc to přineslo do světa zombie filmu...(1.11.2011)

Viděno poprvé.Pro mě veliké překvapení.Slušná atmosféra i se zajímavým koncem.(1.11.2011)

K tejto klasike zombie hororu snad ani niet co dodavat. Snad len, ze G. A. Romero je genius svojho remesla. Nebyt jeho, neviem ci by sme tu mali celu plejadu zombikov pomaly sa pliziacich z filmovych platien. Pre mna jeden z najvacsich filmovych zazitkov v ramci zanru... Jednoznacne. 100%.(27.7.2012)

Úžasný film. Napínavý od začátku do konce.Teprve teď jsem dohnal jednou svou mezeru ve svém klasickém filmovém vzdělání a udělal jsem chybu, že jsem to doposud odkládal. I přes v současnosti chatrné zpracování strčí film hladce do kapsy většinu novější zombie produkce. V nedávné době jsem sledoval i Walking Dead a znuděně jsem je opustil po první řadě. Nesrovnávám se zombie filmy vedenými v komickém duchu, ale z těch, které jsem viděl a mají být pouze hororové, tento jasně vítězí. 90%(31.10.2012)

Za tu dobrou atmosféru a vesměs příjemnou celo příběhovou konverzačku dávám 4*. Pokud se, ale divák dívá zpětně na kostru příběhu, je mu hned jasné, že trivialita nezná mezí. Přesto má tato hororová klasika své nezastupitelné místo i v dnešní době. 80%(6.11.2012)

Obrovská klasika a praotec všetkých zombie hororov. Dnes už treba brať film s veľkou rezervou, najmä kvôli nezmyselnému konaniu postáv (naozaj ide taký strach z ledva plížiacich sa mátoh?), inak ale Romero odviedol skvelý kus práce.(23.6.2013)

Bylo to děsivé,i když tam nebyly vůbec žádné efekty,ale ta atmosféra stála za to!(23.10.2013)

• chelsea63

Tuhle poloamatérskou záležitost ohlodal zub času až na kost. Víc než zombie. Možná to je milník žánru, ale jako film je to zoufalství. Všechny hlavní aktéry by hravě přehrál i méně cvičený pudl z druhořadého cirkusu. Pro milovníky zombie tématiky asi nezbytnost, jinak ztráta času.(9.1.2014)

Neusnul jsem! Což se mi ve spojení s černobílýma filmama stává skoro pokaždé. Prostě se mi zdá že dřív herci hodně přehrávali ,já jim nefandím a tolik mě to nebaví. Tady byl sice taky jenom jeden sympaťák, ale byl jsem vyspanej od odpoledne, tak jsem vydržel do konce. Což jsem dobře udělal, protože poslední třetina má šťávu a konec je super. Splnil jsem tak konečně povinnost každýho hororovýho fanouška - viděl jsem první zombie film.(17.5.2014)

V dnešní době už je to spíš komedie než horor. K Walking Dead se to dle mého názoru nepřibližuje ani omylem, ale ten rozdíl 50 let prostě musí být znát, to je jasné. Příběhově mě to také nijak zvlášť nezaujalo, spíš takový průměr. Na to jaký je to kult jsem byl zklamán, ale zázraky jsem nečekal, nejsem fanda zombie hororů. 50%(27.9.2014)

Kdybych měl možnost tento film vidět v roce jeho vzniku, hodnotil bych určitě jinak. . .(22.3.2017)

Tak tohle byl zombií nářez.............. :-ú(20.3.2003)

Dle mého názoru nejlepší nejstarší horor(15.12.2004)

Když někdo řekne, že je americký Kruh ten nejlepší horor jaký zná, vždy ho rád odkáži na tuto zombie prvotinu, která je atmosferičtější než dobový vietnamský konflikt:-)(29.3.2005)

Dvě obrovská pozitiva: Je to základ, milník, základní stavební kámen žánru, byť zubem času trochu nahlodaný. Navíc z hlavních postav nepřežije nikdo. Žádný finální hrdina, co se vyseká ze všeho, žádná debilní blondýna, co se vyseká ze všeho, ani neví jak. Když mrtví, tak všichni. Černobílá verze byla krásná, kolorované jsem se děsil, nicméně to filmu neublížilo tak moc jak jsem čekal, potažmo jak by mu tato procedura ublížit mohla. I když některé barvy působí trochu bizarně, zažil jsem filmy podstatně podělanější právě díky této proceduře.(29.5.2008)

• ku8ba

Na staré filmy moc nejsem, ale jelikož jsem si oblíbil zombie žánr, využil jsem možnosti zakoupit toto DVD v trafice. Přeci jen jde o klasiku tohoto žánru. Po shlédnutí filmu musím konstatovat, že tohle se mi nelíbilo. Trapné postavy (především ta vygumovaná blondýnka), ještě trapnější zombíci a nelogická řešení některých situací. V 60. letech tohle mohlo fungovat, ale já jsem žádný strach a napětí nepociťoval, naopak film na mě působil trapně. Ač jde o zakladatele žánru, tohle už vícekrát NE.(28.3.2009)

Skvělá hororová zábava. U filmu jsem se tedy nebál, ale jedná se o takového průkopníka žánru. Na svou dobu pěkně zpracovaný film. Je to skvělá oddechovka, klasika hororů, tohle mě baví - 80 %(29.12.2010)

Musím upraviť svoje hodnotenie a svoj názor na tento film, pretože prvý krát keď som ho videl, tak som zrejme nedocenil jeho kvality. Prvý film vôbec zaoberajúci sa tematikou zombies, ale fakt perfektný proste. Ale toto je film fakt len pre fanúšika zombie žánru, inému divákovi asi nemá veľmi čo povedať. A ešte sa mi viac páčil teraz v čiernobielej verzii ako predtým keď som ho videl farebný. Proste pri niektorých filmoch viac vinikne to, že sú čiernobiele...Dielo je toto proste, ktoré sa dá pozerať aj viac krát. Škoda, že už Romeo nie je tým filmárom, čím býval...(7.5.2011)

Jako průkopník moderního zombie žánru naprosto excelentní a i přes to, že trochu zestárl stále skvělý film. Skvělý nástup. Proč něco vysvětlovat a zdržovat, stačí vědět fakt, že mrtví pro tuto noc ožívají. Závěr je hodně působivý. 80%(2.8.2011)

Ja som vedel že mi niečo v živote chýbalo. A až dnes som prišiel na to čo. Vždy som chcel vidieť horor ako tento. Prvý zombie film ktorý má hlavu a pätu, postavený na aktívnej klaustrofóbii, tak realisticky podaný ako to bolo možné snáď iba v časoch dávno pred digitálnymi efektami. Dokonalosť sama. Romero je macher.(25.11.2011)

• Misoponia

Hodně mě to zklamalo. Respekt ke klasice, ale horory asi fakt nejsou pro mě... Opět se opakovalo to, co se mi stává většinou u sledování tohoto žánru: ve scénách, kdy se mám bát, se buď směju, chytám za hlavu nebo se nudím...(14.12.2011)

Tento horo se mi moc nelíbil . Mrtvoly , které zabíjí jenom rukama zabili ozbrojené lidi . Rozhodně jsem čekal víc , ale stálo to za to se na to podívat.(15.8.2012)

• elanista1

Prva polhodina je nudna vata ;zombici nikde, strach nikde, v druhej sa uz zoznamujeme s postavami spolu s ich nazormi na vec; zombici nikde, naznaky strachu, az tretia polhodina sa zacina javit ako poriadny horor, ale je to len zdanlive, totiz absolutne nedesivi zombici nam prinasaju vytriezvenie, ze nie je sa coho bat. Pomerne velke mnozstvo casu je venovane teoretickym uvaham a poznatkom, ktore sa ludia v dome dozvedaju z medii, co je podla mna totalne destruktivne k tej minimalnej atmosfere co tam je. Tak ako je s postavami bezcitne zaobchadzane /co dokumentuje aj posledy vystrel/, tak bezcitne sa ku nam Romero sprava, tym ze do rezie vsuva nespocetne mnozstvo naivnych okamihov, najme co sa tyka niekedy nepochopitelneho spravania postav /len moj nazor/. Na stupnici do 10 by som dal aj 5, ale v nasich pravidlach viac ako dva dat nesmiem a nechcem.(5.10.2012)

Romero svým debutem udělal opravdovou díru do světa a do všech srdcí fanoušků zombie filmu. Tímto filmem stanovil hranici pro budoucí filmaře a ukázal jakým směrem by se měli vydat,aby dosáhli aspon stejného úspěchu.(8.11.2012)

Som veľký fanúšik zombie filmov, a toto je skutočne perfektné! Ešte že máme Romera, ktorý položil základný kameň zombie filmov práve v tejto snímke. Film aj keď už na svoju dobu nemusel byť čiernobieli, vďaka tomu má však perfektnú atmosféru. Film sa rozbehne okamžite, aj keď v začiatku som si nebol úplne istý či to bude skutočne tak dobré, ale toto beriem ako typické črty Romera, rovnako ako chytanie a narábanie s predmetmi u zombíkov. Postava ženy ktorá prišla o brata bola miestami blbá, ale to bol tiež jednoznačne zámer. Ja som sa pri tomto filme skvelo bavil, a myslím že určite nie naposledy. Jednoznačne musí vidieť každý fanúšik žánru, super! A veľké ďakujem George A. Romerovi...(26.1.2013)

Nemůžu jinak, ale na rok 1968, vytáhl George A.Romero pěknou zbraň do kin, přinesl žánr Zombie, který se stal celosvětově populární. Pro označení hororů mám tady dva fakty, první jsou zombie a druhý, který ve mě vzbuzoval větší strach, je klaustrofobie, která je zde skvěle ukázána . Romero to zvládl skvěle a na začátek, skvěle natočené. 100%(25.5.2016)

Sranda, ze hlavnu ulohu stvarnuju zombies, a zaroven stvarnuju socialnu situaciu v amerike v tej dobe.(26.7.2017)

George A. Romero dokázal za minimálne náklady urobiť ozajstnú kultovú vec. Obsadenie je úžasné a každý jeden tu má svoje miesto. Príbeh je neopozeraný a po tomto filme už snáď sto krát okopírovaný. Napätie by sa dalo krájať a atmosféra je veľmi hustá. Nechýba ani pár nečakaných okamžikov. U mňa je toto vrchol zombie žánru.(31.1.2018)

70%(6.5.2018)

Chtěla bych vidět černobílou verzi, ty barvy v té kolorované mě dost rušily. Jinak, nejlepší je začátek, když se nečekaně objeví mrtvolák a honí Barbaru. To jsem se fakt bála! Pak už je to trochu slabší.(3.10.2009)

Naprostá žánrová klasika a chuťovka, která svou syrovostí a netradiční atmosférou zastíní mnohé dnešní zombie filmy. Nemusí nutně stříkat krev, není třeba žádné svižné akce a zmítající se kamery, či barevného obrazu - již od začátku filmu Romero nastaví vysokou dávku napětí a očekávání, které vydrží až do finále. Závěr filmu se opravdu povedl a zároveň působí jako velké "fuck off" všem těm rádoby šokujícím koncům dnešní hororové produkce. Pokud však čekáte více "žracích scén", přejděte hned po tomto debutu na další Romerovo klasické dílo "Úsvit mrtvých". Zde čekejte pořádné psychologické drama s prvky klasického hororu. Určitě se budete bavit stejně jako já. Pro zombie-úchyláky určitě povinnost.(24.1.2010)

Jo, kdo si chce užít pohody (pokud se to tak dá u hororu říct) s klasikou žánru, určitě nesáhne vedle. A vůbec nevadí, že potoky krve zas až tak netečou, zombies pojídající střeva nápadně připomínají gurmány nad bílou klobásou a člověk se zase vlastně až tak nebojí. Nejsilnější momenty: televizní vysílání postupně objasňující, co se vlastně děje a válka buranského šerifa a jeho pomocníků s oživlými mrtvolami včetně brilantního závěru filmu.(1.11.2011)

Uf...jdou živí mrtví, chvěje se zem...propůjčím si text jedné české kapely a k němu dodávám "a jsou pěkně neodbytní". Předně...nejsem fanda zombie žánru...opravuji...po dnešku asi budu. Tohle jsou oni proti nám, kde jde vlastně o jedno...vydržet a přežít jednu jedinou noc a ubránit se nejen nebezpečí zvenčí, posléze i zevnitř, ale i neshodám uvnitř skupiny. Posledních patnáct minut už je pořádný psycho a závěr NotLD vyšperkuje na nejvyšší hodnocení. Co na tom, že je to takhle moc starej film s nízkým rozpočtem (který se pravda projevil na vizuální stránce "those things" a na tom, že hostina vypadala spíše zábavně, ale to se dá s klidem odpustit vzhledem k stáří filmu. Nedám jinak než nejvyšší hodnocení. Pane Romero, pěkná práce za 114 000 doláčů.(1.11.2011)

Nemůžu si pomoct, ale já se u tohohle filmu děsně nudil. Asi jsem příliš ovlivněn novodobými speciálními efekty, tudíž nedokážu docenit případné (mě skryté) kvality tohohle filmu. A závěr mi přišel dost ironický. 65%(18.11.2011)

Asi že jsem viděl neprve předělávku z r.1990 a pak teprve tento originál, tak to na mě nedýchalo pocitem neznáma. Ale plus za vysvětlení proč k údálostem došlo.(5.2.2012)

• Jack_F.

Horor pro pamětníky. Upřímně je to sračka sračkoucí. Zombie nikdy nebude horor(pro mě), protože by mě to nevyděsilo ani v pěti letech.(26.5.2012)

Tak já nevím... Asi jo - dalo se to. Ovšem doporučuji jedině a předvším v originálním znění. Dabing toto dílo dokonale hyzdí...(19.7.2012)

• JayMasakiTee

to je směšný(29.10.2012)

Na tento film jsem zprvu pohlížela dost skepticky.... Přeci jenom jsem už zhýčkaná efektivními maskami, ale děj sám o sobě a rychlé řešení tohoto problému (nikdy jsem u ostatních stejně zaměřených filmů nechápala, s ohledem na pomalou a potácivou chůzi mrtváků, že si s tím nedokázali poradit). Takže je to nejpřirozenější, jde-li to tak nazvat, snímek o mrtvácích, jaký jsem kdy viděla.... a konec? Paráda! :)(29.12.2012)

• Pavlo

Túto klasiku som videl len prednedávnom. Po všetkých podobných aj nepodobných filmov pôsobí Night of the Living Dead tuctovo, smiešne až dokonca trápne. Miliarda nelogickostí má za následok krútením hlavy sem a tam. Zombie masky ušli, herci sa zdajú ako masky sami o sebe a vykreslenie „napätej“ atmosféry medzi postavami je totálne nepresvedčivé. Škoda, že som to nevidel ako malé dieťa, asi by som potom pochopil väčšinu tu písané kladné komentáre.(10.1.2013)

Film od mistra zombie hororů a první svého druhu. Celou dobu jsem se náramně bavil a nemohl jsem se přestat dívat. Film sice neni tak děsivý jako jiné horory, ale diváka vtáhne svou úžasnou atmosférou a překvapí svým neobvyklým koncem. Naprostá spokojenost!!! :)(8.5.2013)

• Pythonator

Film je naprosto trapný a to beze srandy. 4 nebo 5 hvězdiček by tomu dal snad jen zombie a že je vás tady hodně. Ve své době jistě přelomový film zobrazující syrové násilí a krev a vůbec zakladatel žánru zombie píčovin, ale dnes působí tento snímek jako směšná sebeparodující nudná naprosto nezáživná blbost. Už od první scény na hřbitově, kde se přibelhal první zombík mě ta blondýna neskutečně srala. Celou dobu jsem pak čekal až ji konečně sežerou. Většina postav se zde chová jako kreténi a tak jsem prostě držel palce zombíkům. Bohužel ti byli trapně pomalí, nešel z nich strach, působili spíše vtipně a utekl by jim i kulhavý dvounohý pes. To jak vždycky chytli nějakou ženskou a ta ječela jak kráva místo aby se jim vyprostila mě fakt rozesmálo. Potkat takové zombíky, tak je srovnám do latě obyčejnou palicí a místo abych se před nimi schovával v domě, utekl bych jim tempem vycházkové chůze. To by asi udělal každý racionálně uvažující člověk, ale jak už jsem zmínil, postavy ve filmu jsou strašní kreténi a navíc hlupáci, takže v podstatě jen žrádlo pro zombíky. Autor chtěl zjevně vytvořit něco jako psychologický horor a ukázat, že zlo nemusí nutně pocházet ze zrůd, ale je ukryto v každém z nás, protože jinak si hustý výskyt dementních postav neumím vysvětlit. Téhle černobílé komedii dám jednu hvězdičku z úcty ke klasice, ale dát dvě se mi fakt příčí. Film je jedna velká logická černá díra a horor to byl možná v době vzniku, ale ne v době kdy si můžeme pustit stovky strašidelnějších filmů.(8.3.2014)

• Elanornegra

Nasiel som si zaner, pod ktory sa dokaze najviac podpisat zub casu.... videne poslednych 20min... a tolko iracionalnych rozhodnuti sa dnes vida len u velmi podpriemernych filmov... ble, hoc sa to vizualne este dalo zniest... 20%(18.5.2014)

• JimMorrison

tak nevím... bát se nebylo čeho, smát se taky moc čemu nebylo, čekal jsem od toho poněkud víc... jedna hvězda navíc za šerifa (?), který v tom kloboučku a obleku vypadal jak bavorský vesničan z německého porna ;-)(14.7.2014)

Pozerať tento horor v podkroví, v noci. V staršom dome, kde sa toho veľa odohralo, ale široko-ďaleko žije menej ľudí ako prstov na ruke. Kde poctivá drevená podlaha vŕzga pri každom pohybe stoličky a kvapky dažďu svojim dopadom na strechu len dotvárajú nezabudnuteľnú atmosféru pri sledovaní na starom 15'' CRT monitore. Toto je horor, ktorý si námahu na vytvorenie tejto atmosféry jednoducho vyžaduje.(1.2.2015)

Revoluční film a začátek žánrů, který přinesl stovky geniálních knih, her, filmů a seriálů.Velká úcta a vděk...(29.3.2015)

Dosť vydarená hororová klasika s príchuťou desivej hudby a desivej atmosféry. Zombíkovia sú tu trochu divní, ale ujdú. Romero dostal fakt dobrý nápad na natočenie Noci živých mrtvol. Je tu aj dosť napätia a to dodáva tomuto filmu velké +. Ale stále mi tam niečo chýbalo, a preto musím dať 4*. Hviezdičky dávam za dobrý nápad a dej, strašidelnú hudbu, desivú atmosféru a napätie. Tento film mi strašne pripomína hru No more room in Hell. U mňa 80%.(4.6.2015)

No na to, že je jedná vlastně o úplně první zombie film (i když tam slovo "zombie" nebylo ani jednou zmíněno), musím říct, že se opravdu povedl. Sice jsme polovinu času buď poslouchali rádio anebo koukali na televizi, ale asoň byly vysvětlené otázky jako: Co se vlastně děje? Odkud "příšery" jsou? Je tam venku někdo? atd... Nějaké "bitky" působily dost nahraně a jsou to asi jediní zombie, ketří umí používat "nástroje". Sestava "přeživších" byla zvláštní. Vlastně jsem celou tu dobu čekala, kdy bloncce v šatech hrábne a pozabíjí všechny ostatní.(6.9.2015)

Jak by svět byl smutný a bez cíle, kdyby tenhle film nevznikl. Jen představte si to, žádná hnijící mrtvola by neobědvala čerstvou klížku z lidského bio masa. Fulci by začal točit romantické komedie, a města by naopak ničili zástupy hladových metrosexuálů. Nevím jak vy, ale věřím, že v takovém světě by se nedalo žít :).(29.11.2015)

George A. Romero přichází s hrůzyplnou vizí, která nejednomu divákovi pocuchala nervy a přivodila noční můry. Noc oživlých mrtvol nikdy nezastará.(4.1.2016)

Protože nemám rád horory, kouknul jsem se na film kvůli jeho vychvalované přelomovosti v tomhle žánru. Co chválím, je skvělý hraní pohybů zombie, hlavně té první. Popravdě všichni kromě černocha se ve filmu chovaj pošahaně a to i s přihlédnutím k šílený situaci, ve který jsou, takže jsem nezískal sympatie k žádné z postav a tím pádem mi jejich osudy byly lhostejný, horor po stránce psychologie postav působí béčkově. Na horor tomu chybělo napětí. Co tvůrci nevychytali, je střídání světla a tmy v rámci jedné noci.(19.6.2016)

Klasika, kterou budu mit navzdy ve svem srdci. Pravoplatnych 80%(20.7.2016)

Svojho času prelomový horor, čo sa týka hereckého obsadenia (dominantnou postavou je černoch) zobrazenia násilia v oveľa väčšej miere ako bolo dovtedy zvykom a záverom, tiež neštandartným na svoju dobu a v podstate výnimočne sa vyskytujúcom aj teraz. Ak chcete vedieť, čím je koniec zvláštny tak si ho pozrite alebo nájdite iný komentár. Aj po rokoch to má skvelú atmosféru(rastúce napätie a gradujúca atmosféra rozhovormi postáv mi pripomenula 12 rozhnevaných mužov) , ktorej pridajú "živé vstupy" televíznych staníc a ak vezmeme do úvahy, že to bol nielen režisérsky debut ale pre väčšinu postáv aj herecký tak treba povedať, že sa jedná o debut unikátny.85%(17.11.2017)

There are coming to get you, Barbara.  Věta,  která mi naháněla hrůzu po celý film a přitom zazněla pouze jednou a to na začátku filmu. Věta, která je pro mě nazapomenutelná a Já ji miluju.  George Romero započal svou kariéru právě v roce 1968 při svem vůbec prvním a nejlepším filmu. Na svém kontě má hrstku zombie filmů,  ale Noc oživlých mrtvol je bezpochyby to nejlepší,  co kdy vzniklo. Hudba je naprosto dokonalá a zazní hned, jak film začne. Je děsivě úžasná. Mám z ní skvělý pocit. Vlastně celkově z Noci oživlých mrtvol mám skvělý pocit.(12.2.2018)

Další hororová klasika od taťky Romera, která svou brutalitou dokáže šokovat i dnes. Pravá černobílá jízda s některými kultovními scénami obdařené tou největší dávkou děsu a rozčarování. [10/10](22.3.2007)

• jirkalala

Možná mě omlouvá to, že jsem film viděl upravený a obarvený,ale jednoznačně: NELÍBÍ se mi to. Divný dílo.(23.3.2009)

Ve stánku jsem si koupil remasterovanou verzi dvd - barevnou, nemůžu posoudit, která verze byla lepší, jestli barevná nebo černobíla, každopádně barevná na mě zapůsobila, dávám *****(29.3.2009)

Dnes už kultovní horor, který nepostrádá napětí ani emoce. K tomu dokonalá kamera. Nestárnoucí film, skvělý Romero.(14.8.2009)

jak už jsem tu někde četl, začátek je značně rozpačitý a spíš je to k smíchu. ale čím film jde dál a dál už jsem se tak nesmál, atmosféra je čim dál hustší a na konci je vyloženě dusná (i přes zoufale nestrašidelný zombies). jde o to ten začátek překousnout a na konci člověk rozhodně nelituje ikdyž některý postavy jsou na pěst(20.6.2011)

Nejvíc film(31.10.2011)

tak tomuhle se rika tisniva atmosfera... je dobre, ze tady hrajou neherci, snimku to dodava jiny rozmer...nektere sceny dnes uz vypadaji trosku komicky a nektere zase dost brutalne... na to, ze to bylo natoceno v roce 68, tak smekam...rozhodne plny pocet(1.11.2011)

Původně jsem si myslel, že vidět tento film znamená nutné zlo, že se jedná o přelomový snímek, který je potřeba vidět a že v dnešní době už by rozhodně neuspěl. Film mě ale velice mile překvapil. Je skutečně napínavý, postavy jsou dobře napsané a ponurou atmosféru podtrhuje i drsný konec. Nezařadí se mezi filmy pro mě legendární, ale pokud na něj opět narazím, tak se rád podívám znovu.(2.11.2011)

Po filmech jako Úsvit Mrtvých nebo 28 dní poté už musím ubrat hvězdičku, ale na rok 1968 fakt bomba.. velmi milé překvapení.. :)(8.5.2012)

• vena199204

Vím, jedná se o přelomový film, ale to nikomu nevadí minimum napětí? Sice byl rok 1968, ale zombie, kterým by utekl i beznohý slepec? Protože proč vůbec zůstavat v domě, když si mohli na zahradě udělat piknik a stejně by stačili utéct...(17.7.2012)

Snad u žádného jiného filmu mi takhle nelezl mráz po zádech. Příběh působil skutečně, dokonce nám bylo i víceméně vysvětleno, jak zombíci vznikají, čehož jsem se zatím u jiného zombie hororu nedočkala.(7.7.2013)

Film skvěle odsýpá, drsné scény, drsný humor a spousta akce. Romero k tomu ještě přidává pořádnou dávku nihilismu a snaží se sledovat iracionílní chování lidí v zcela iracionální situaci, Horror tak dostává přesah, aniž by to poškodilo jeho samotnou podstatu a Romero tak dokazuje, že i "pop" se může dělat velmi kvalitně.(12.8.2013)

Tak konečně i já jsem měl tu čest vidět pratátu zombie hororů. Dostala se ke mně barevně upravená verze a věru jsem se nenudil. I když zřejmě původní černobílý originál byl díky autentičnosti ještě na vyšší úrovni. Některé zabarvení (např. když zombie okusují kosti z dvou nešťastníků ve vybuchlém autě ) vyznívají hodně nepřirozeně. To co film ale vůbec nepoznamenalo byl syrový příběh, ve kterém si na dlouhé dialogy nikdo moc nepotrpí. Prostřední část, kde se profilují jednotlivý dočasní obyvatele farmy, možná mohla působit trochu nudněji, mně to však vzhledem k hodně přímému vedení postav vůbec nevadilo. Efekty vzhledem datu vzniku jsou na velmi slušné úrovni a v neposlední řadě kvituji i antihappy závěr. Night of the Living Dead tak suverénně některých soudobým hororům natrhává řiť.(5.12.2013)

Jeden z těch filmů, u kterých člověk nechápe co na tom tehdy viděl.(27.2.2015)

Kultovní hororová záležitost - podívaná !(5.6.2016)

• Lukas.Luky

Tak toto ma byt ten kult zombie filmov?? Nehnevajte sa na mna ale vacsinu kravinu som nevidel..uplne nezaujimavy dej, postavy otrasne, nudne a nicim surove..je omnoho lepsich zombie hororov ako je tento(11.7.2016)

Nesmrtelna zombie klasika od otca zombie hororov pana Romera dokaze zaujat aj v dnesnej Super tricks dobe vdaka super atmosfere(2.9.2016)

Skutečné přelomové dílo. A posledních 30 minut je fantastických. To je snad první film v dějinách kinematografie, kde bylo ukázáno jak zombie žerou vnitřnosti, nebo jak děcko ubodá svou matku. Je sice pravda, že tady zub času trochu zapracoval, ale já dávám starším filmům zelenou. Občas mi vadila ta šílená blondýna a též mě trochu nudily ty informace z televize. Ale nádherné 4 hvězdy vychází. Opravdový kult a milník s dusnou atmosférou. Já už měl tu čest vidět barevnou verzi.(4.6.2017)

Romerova výborná klasika. Co víc na to říct. Mám ráda Romera a všechny jeho filmy. Tohle je černobílá pecka, a její remake jí nesahá ani po kotníky. Děsivý,ale zároveň úžasný. Tenhle film jsem prvně viděla když mi bylo 15 let a já blbec jsem se dívala na film, když jsem byla sama doma a o půlnoci. Ale prostě to nešlo vypnout, úplně mně film dostal a já byla uchvácená od začátku až do konce. Pak jsem až do rána nespala, svítila v celým baráku a usnula až ráno. Ale stálo to za to.(7.6.2018)

Pilier zombie žánru a zároveň jeden z najdôležitejších filmov kinematografie. Čo sa ale samotnej snímky týka, preferujem viac Saviniho remake, ten je podla mňa neprekonateĺný. Na čom má samozrejme zásluhu tento originál..(2.10.2018)