Noc oživlých mrtvol

• Kanada

• Austrálie

Horor / Mysteriózní

USA, 1968, 96 min

Základ Zombie hororů, ale nemá cenu tady z toho kvůli tomu dělat něco extra, protože tomu tak neni. Romero to sice udělal hodně realisticky působící, teda převážně co se těch zombáků týče, což bylo zapříčiněný asi spíš rozpočtem, ale tak nějak zapoměl na nějaký hororový prvky a tak to tak nějak uběhne s tu a tam napínavou atmosférou, ale nějakej extra dojem to prostě nezanechá. 3,5(8.2.2008)

George A. Romero je bezesporu otcem žánru zombie hororů a osobně musím přiznat, že jsem mu bez okolků propadl. Možná je i zbytečné psát komentář ke každému „dílu“ této série zvlášť. Všechny totiž mají společné hlavně tři věci: 1) spousta zombie, 2) tíživou postapokalyptickou atmosféru a 3) obsahují obvykle snad největší filmařské zlozvyky doby svého vzniku. K prvním dvěma bodům není příliš co dodat a pokud ano, už to zde udělalo mnoho lidí za mě. Ale k třetímu: Zatímco v Day of the Dead (1985) jakoby vojáci neunesli radost z toho, že vlastní automatickou pušku (a to si, prosím, půlku filmu jen stěžují na nedostatek munice – není divu), v Diary of Dead (2007) zas přichází... ano, hit posledních let handy-cam (přiznejme si, že tenhle způsob má svoje limity, a hlavně ne každý je dokáže dobře využít – čest výjimkám jako například španělský REC). A tak by se dalo pokračovat. Nicméně právě Night of the Living Dead podobné zlozvyky, které jakoby měly Romerovy filmy protlačit do hledáčku mainstreamového diváka, postrádá. A to je dobře. Osobně mám pocit, za který mě možná leckdo bude chtít ukamenovat, že z tohohle filmu jakoby stále promlouvala Hitchcockovská škola… A to je snad ještě lépe!(17.1.2011)

Docela nářez. Noc oživlých mrtvol hravě strčí do kapsy všechny pozdější zombie filmy. Hlavně atmosférou, na které je jasně patrný vliv Alfreda Hitchcocka. Méně dnešní spektakulárnosti, ale o to větší účinek.(29.10.2012)

Romerova zombijarna ktera pry redefinovala tento žánr se podle mého zas tak nepovedla, bylo tam spoustu chyb které kdyby byly odstraněny mohlo se jednat i o dost dobrý horor, ovšem když film soustředuje primárně na hlavní postavy které se neustále hádají jestli je lepší jít do sklepa nebo ne, tak pak je něco špatně. A něco bylo špatně. Závěr mě ale nakonec donutil dát téhle klasice 4* ale když bych si to všechno odmyslel, tak bych šel s hodnocením níž.(2.12.2012)

Béčkovost tomu upřít nelze. Některé slovní výměny a projevy byly jak z parodie na filmy Eda Wooda. Nicméně jako bible zombie horroru je film očividně nesmrtelný, nebo spíše nemrtvý. Závěr je pak vyloženě výborný a patří do ranku konců á la Sedm. Povinnost pro všechny milovníky horroru a chodících ohlodanců zvlášť. Já osobně budu nyní vyzdvihovat tvurce, kteří posunuli zombie žánr dále. A že jich není zas tak moc...(26.12.2015)

Zombie hrají zombie, blondýna hraje blondýnu, černoch hraje černocha. Že může být černoch i právníkem, fotbalistou nebo instalatérem ? To se ještě nevědělo nebo možná vědělo, ale nikoho to nezajímalo. Typy a stereotypy v tomhle praotci béčkového hororu defilují jako na orloji, všemocný rozhlas a televize komentují děj jako sbor v antické tragédii a nechybí ani záhadné kosmické záření. Kanonická kravina.(7.1.2009)

Hned na začátku jsem se potutelně usmíval a říkal si, co že je to za srandovního pána, který vláčí svoje tělo po hřbitově. Jak ale začala Barbara utíkat a mít větší strach, měl jsem ho i já. Černobílý film ještě posílí dusivou atmosféru a ikdyž zombíci nejsou zrovna nejděsivější, všechno to do sebe hezky zapadá a vy máte chuť zabednit okna a dveře. Romero zkrátka položil základ, na kterém stavějí všechny další filmy tohohle žánru.(21.3.2009)

Tak, asi si dovolím říct, že je to jeden z nejlepších hororů 60. let a jeden z nejlepších černobílých hororů. Dávám 4, ale vlastně nevím, proč nedávám pět, je to fakt nářez, tohle se nepotkává každý den. Ty zombie mě fakt dostaly a vyděsily, byly fakt chytrý(to už dneska nikoho nenapadne, aby zombie rozbila okno kamenem). Ty 4 si to fakt zaslouží. Jenom škoda, že Barbara nepřežila, přál bych jí to. 85%.(8.12.2011)

Noc oživlých mrtvol je podle mě mnohem víc psychologický film než horor. Možná v 60. letech to působilo hrůzostrašně, ale dnes to již takovou působnost (aspoň tedy na mě) nemá. Každopádně velmi dobře navozená hustá atmosféra bezvýchodné situace dělá z filmu docela zajímavý zážitek a musím říct, že jsem byl po většinu času vtažen do děje. Lepší 3 hvězdičky.(13.12.2011)

Mistovské hororové dílo, natočené ve stylu 30. let, které se stalo inspirací a milníkem, který udal směr svému žánru pro léta budoucí. Georgi A. Romerovi se povedla temná, ponurá a mrazivá atmosféra, kterou ještě znásobuje perfektní černobílá kamera, forma vyprávění stylem poloreportáže, a to vše je podtrženo perfektními maskami i hereckým podáním neznámých herců v rolích jak obětí, tak hladových zombies. Film na mě opravdu velmi zapůsobil a je právem považován za klasiku a průkopníka hororu.(22.1.2012)

Prelomový film, ale v niektorých smeroch zaostáva. Chvíľami je to riadne „mäso“, aj hustá atmosféra sa dá krájať, beznádejný záver k filmu výborne pasuje. Chvíľami ale dialógy viaznu, mŕtvoly občas vyzerajú nemŕtvo a niektoré dôležité zvraty sú podané príliš narýchlo, že sa som sa ani nestihol spamätať a už bolo po akcii aj po atmosfére. Aby celý film fungoval, tak nechýba idiotské chovanie väčšiny postáv (živých) ľudí, čo zaraďujem ku klasike hororového žánru.(20.12.2013)

Film pro pamětníky :-D takový je původní Night of the dead! Jednoznačně nadčasový snímek, který v té době lidi šokoval a George A. Romero se tak stal nesmrtelným režisérem tohoto žánru - 95%(12.1.2014)

Je to velmi podařené, zajímavá je už samotná úvodní scéna na hřbitově, kde je poukázáno na cynismus a bezbožnost. Celkově však minimalistický příběh na farmě, s několika vedlejšími zápletkami jako "sklepní zbabělec" nebo "pumpa", nedávají příběhu takový rozměr, jaký se podařil v Úsvitu mrtvých z r. 1978. Zombie však zůstávají odporně nejvydařenější ve srovnání s pozdějšími pokusy.(22.2.2014)

Proč psát něco,co už stejně všichni ví. Je to klasika. Je to dokonalé. Je to tady. P.s.důrazné varovaní!!! Vyhněte se dodatečně kolorované verzi gigantickým obloukem!!! Tento klenot funguje jedině v čb formě!(22.5.2018)

Noc oživlých mrtvol jsem poprvé viděl v dětství na chatě a mělo to za příčinu dvě probdělé noci. První zombie film může být jen jeden a když je navíc takhle povedený, není co řešit - pět.(1.6.2004)

Nečekal jsem, že mě něco tak uchovalého dokáže takhle rozmontovat.Perfektně nadhazuje hororovou a ,,naivní” atmosféru netrpící ani starším datem výroby.Pane jo, tomuhle říkám skvělí start zombie hororů.(20.9.2006)

• Klay

Pouhý rozjezd do Romerovi zombie série. Určuje pravidla podle kterých se řídí horory následujících generací, dějově ale z dnešního hlediska nenabízí vůbec nic zajímavýho. Pokud máte rádi zombie filmy, zkoukněte to jen jako povinnou četbu, nebo to úplně přeskočte a rychle se vrhněte na mnohem povedenější Dawn of the Dead, na kterém se zub času podepsal jen minimálně.(10.2.2007)

Po všetkých tých zombie hororoch a komédiách som sa pozrel na tento film a bol som veľmi sklamaný. Zub času sa znateľne podpísal a ja som sa viac nudil ako filmovo bavil. Ale uznávam, je to klasika a bez nej by dnes neexistoval žáner, ktorý mám tak veľmi rád.(4.11.2007)

Najlepší Romerov snímok. To hovorí za všetko.(16.7.2008)

Noc oživlých mrtvol je asi opravdu milníkem hororového žánru a spousta dalších tvůrců se jim nechala inspirovat. Na mne však příliš tento snímek nezapůsobil. Jistě člověk se po všech těch Blair Witch, Saw, Pachu krve, Horami které mají oči apod. stane poněkud otrlým a jen tak nějaký ten kolébající se maník na hřbitově ho nevyděsí, ovšem zcela objektivně musím přiznat, že film má něco do sebe a má svou zvláštní atmosféru na které si pošmáknou milovníci tohoto žánru, což já nejsem.. Zub času však na tomto snímku pochroupal dostatečně, takže k jeho zhlédnutí mne donutila pouze úcta k samotným tvůrcům a takto přistupuji i k hodnocení.(21.3.2009)

S Nocí oživlých mrtvol je to jako s ohňostrojem který má moc dlouhou zápalnou šňůru. Zapálíte a máte z toho radost, protože to vypadá slibně. Ale časem trochu omrzí nadšení a místy začne i nudit, jenže pak konečně knot dohoří a a vy jste naprosto šťastní z toho, co vidíte a vůbec vás nenapadne onoho čekání litovat. Ovšem zatímco ohňostroj vám udělá radost, tak Noc oživlých mrtvol vás ve svém konci naprosto rozjebe. Jde vidět, že to je jen začátek později velmi populárního žánru, takže masky ještě moc nevynikají, ale Romero se ani tak nesoustředí na akci jako na vztahy mezi přeživšími uvnitř domu. Jasně, že se tady dají hledat metafory na konzumní společnost, tím že se požíráme navzájem, snažíme se zničit všechny co se staví na odpor a další kecy kecy kecy kecy kecy kecy kecy kecy kecy. Tohle bych dal bokem a jen bych doporučil nést se na atmosféře tísně a strachu a rozhodně po hodině nevypínat, protože se to zlepší. A nakonec: ještě nikdy jsem nedal zombie filmu za pět, ale tenhle k nim měl zatím nejbíže.(2.6.2010)