poster

Noc oživlých mrtvol

 • Česko

  Noc žijících mrtvých

 • USA

  Night of the Living Dead

 • anglický

  George A. Romero's Night of the Living Dead

 • USA

  Night of Anubis

  (pracovní název)
 • USA

  Night of the Flesh Eaters

  (pracovní název)
 • USA

  Monster Flick

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Noc živých mŕtvych

 • Irsko

  Night of the Living Dead

 • Nový Zéland

  Night of the Living Dead

 • Velká Británie

  Night of the Living Dead

 • Kanada

  Night of the Living Dead

 • Austrálie

  Night of the Living Dead

Horor / Mysteriózní

USA, 1968, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (396)

 • Shit
  ****

  Základ Zombie hororů, ale nemá cenu tady z toho kvůli tomu dělat něco extra, protože tomu tak neni. Romero to sice udělal hodně realisticky působící, teda převážně co se těch zombáků týče, což bylo zapříčiněný asi spíš rozpočtem, ale tak nějak zapoměl na nějaký hororový prvky a tak to tak nějak uběhne s tu a tam napínavou atmosférou, ale nějakej extra dojem to prostě nezanechá. 3,5(8.2.2008)

 • Han22
  *****

  Možná poslední černobílý horor a paradoxně zároveň asi první moderní horor, který se v klidu může měřit s dnešními díly. Kromě toho že Romero v podstatě vynalezl dodnes oblíbený zombie subžánr se všemi pravidly (mrtví se pohybují pomalu, jedí lidské maso a zabije je kulka do hlavy) přišel i s dalšími prvenstvími - skupina lidí obklíčená v domě hrozbou, spousta gore, násilí a krve a beznadějně špatný konec. Závěrečný útok zombies na barák je neskutečnej masakr a protože mám v hlavě spíše výborný Saviniho remake, překvapilo mě hodně chování i osud většiny postav. Co dodat více - prostě horor roku 1968.(6.1.2014)

 • Hamaradža
  ****

  Skvelý, i keď dnes už jemne zastaralý začiatok subžánru. A k záveru len: 'murica(4.4.2015)

 • Ještěřák
  ***

  Legrační, nevěrohodné, pokusy o dokumentaristickou vložku znevažující samo sebe, ale má to jistý styl a to i v digitally remastered verzi. Když mi těsně předtím cosi zlověstně zavrzalo v notebooku, připosral jsem se víc než u celého tohohle filmu, což je v případě žánru "horor" celkem chyba. Ale možná je to způsobeno tím, že ve druhém patře bakelitové bytovky na mě zombíci oknem nemůžou. :-) :D(30.3.2009)

 • kchaja
  *****

  Oproti novějším oživlým mrtvolám mě tenhle nejstarší kousek přišel asi nejcivilnější a možná proto se mi taky tolik líbil. A některé scény jako matkovražda zednářskou špachtlí jsou nezapomenutelné :)(25.7.2010)

 • jurasino
  ****

  Romerova zombijarna ktera pry redefinovala tento žánr se podle mého zas tak nepovedla, bylo tam spoustu chyb které kdyby byly odstraněny mohlo se jednat i o dost dobrý horor, ovšem když film soustředuje primárně na hlavní postavy které se neustále hádají jestli je lepší jít do sklepa nebo ne, tak pak je něco špatně. A něco bylo špatně. Závěr mě ale nakonec donutil dát téhle klasice 4* ale když bych si to všechno odmyslel, tak bych šel s hodnocením níž.(2.12.2012)

 • Autogram
  ***

  Prelomový film, ale v niektorých smeroch zaostáva. Chvíľami je to riadne „mäso“, aj hustá atmosféra sa dá krájať, beznádejný záver k filmu výborne pasuje. Chvíľami ale dialógy viaznu, mŕtvoly občas vyzerajú nemŕtvo a niektoré dôležité zvraty sú podané príliš narýchlo, že sa som sa ani nestihol spamätať a už bolo po akcii aj po atmosfére. Aby celý film fungoval, tak nechýba idiotské chovanie väčšiny postáv (živých) ľudí, čo zaraďujem ku klasike hororového žánru.(20.12.2013)

 • Circo macabre
  ***

  Ať je to sebekultovější a sebeprůlomovější mě to prostě nebavilo a to jsem zastánce spíše těch starých filmů. Přijde mi to stejný jako novodobý zombie horory z těch horších řad - celou dobu se prakticky nic neděje, je to jenom konverzačka (ačkoliv dobře zahraná, hlavně co se Barbry týče, tak nudná) a až posledních 20 minut za něco stojí. No v tomhle případě spíš posledních 10. Je to hrozně přehodnocený, zasloužilo by si to ne víc než 60 %, ale co nadělám. Ačkoliv jedno se tomu musí nechat - ten závěr se vážně povedl.(24.12.2013)

 • Milodar
  ****

  Je to velmi podařené, zajímavá je už samotná úvodní scéna na hřbitově, kde je poukázáno na cynismus a bezbožnost. Celkově však minimalistický příběh na farmě, s několika vedlejšími zápletkami jako "sklepní zbabělec" nebo "pumpa", nedávají příběhu takový rozměr, jaký se podařil v Úsvitu mrtvých z r. 1978. Zombie však zůstávají odporně nejvydařenější ve srovnání s pozdějšími pokusy.(22.2.2014)

 • SHit4U
  ****

  Béčkovost tomu upřít nelze. Některé slovní výměny a projevy byly jak z parodie na filmy Eda Wooda. Nicméně jako bible zombie horroru je film očividně nesmrtelný, nebo spíše nemrtvý. Závěr je pak vyloženě výborný a patří do ranku konců á la Sedm. Povinnost pro všechny milovníky horroru a chodících ohlodanců zvlášť. Já osobně budu nyní vyzdvihovat tvurce, kteří posunuli zombie žánr dále. A že jich není zas tak moc...(26.12.2015)

 • VanTom
  ****

  Na počátku celého "nemrtvého" fenoménu stála jedna odlehlá usedlost a v ní několik zabarikádovaných, panikařících a hádavých individuí (rozhodně žádní svatouškové ani extra sympaťáci), obležených hordami příšer ("ghúlů" v anglickém originálu). Dodnes zůstává tento černobílý minimalistický horor velice funkčním, působivým, a přes slabší herecké výkony talentovaně natočeným. [Ale na 5* jako kdysi po prvním zhlédnutí to nevidím.](23.8.2018)

 • Pafl
  ***

  Zombie hrají zombie, blondýna hraje blondýnu, černoch hraje černocha. Že může být černoch i právníkem, fotbalistou nebo instalatérem ? To se ještě nevědělo nebo možná vědělo, ale nikoho to nezajímalo. Typy a stereotypy v tomhle praotci béčkového hororu defilují jako na orloji, všemocný rozhlas a televize komentují děj jako sbor v antické tragédii a nechybí ani záhadné kosmické záření. Kanonická kravina.(7.1.2009)

 • Mekgrůdr
  *****

  Hned na začátku jsem se potutelně usmíval a říkal si, co že je to za srandovního pána, který vláčí svoje tělo po hřbitově. Jak ale začala Barbara utíkat a mít větší strach, měl jsem ho i já. Černobílý film ještě posílí dusivou atmosféru a ikdyž zombíci nejsou zrovna nejděsivější, všechno to do sebe hezky zapadá a vy máte chuť zabednit okna a dveře. Romero zkrátka položil základ, na kterém stavějí všechny další filmy tohohle žánru.(21.3.2009)

 • t.mon
  ****

  Tak, asi si dovolím říct, že je to jeden z nejlepších hororů 60. let a jeden z nejlepších černobílých hororů. Dávám 4, ale vlastně nevím, proč nedávám pět, je to fakt nářez, tohle se nepotkává každý den. Ty zombie mě fakt dostaly a vyděsily, byly fakt chytrý(to už dneska nikoho nenapadne, aby zombie rozbila okno kamenem). Ty 4 si to fakt zaslouží. Jenom škoda, že Barbara nepřežila, přál bych jí to. 85%.(8.12.2011)

 • Sdoom
  ***

  Noc oživlých mrtvol je podle mě mnohem víc psychologický film než horor. Možná v 60. letech to působilo hrůzostrašně, ale dnes to již takovou působnost (aspoň tedy na mě) nemá. Každopádně velmi dobře navozená hustá atmosféra bezvýchodné situace dělá z filmu docela zajímavý zážitek a musím říct, že jsem byl po většinu času vtažen do děje. Lepší 3 hvězdičky.(13.12.2011)

 • peetriss
  ****

  Mistovské hororové dílo, natočené ve stylu 30. let, které se stalo inspirací a milníkem, který udal směr svému žánru pro léta budoucí. Georgi A. Romerovi se povedla temná, ponurá a mrazivá atmosféra, kterou ještě znásobuje perfektní černobílá kamera, forma vyprávění stylem poloreportáže, a to vše je podtrženo perfektními maskami i hereckým podáním neznámých herců v rolích jak obětí, tak hladových zombies. Film na mě opravdu velmi zapůsobil a je právem považován za klasiku a průkopníka hororu.(22.1.2012)

 • mosnak
  *****

  Film pro pamětníky :-D takový je původní Night of the dead! Jednoznačně nadčasový snímek, který v té době lidi šokoval a George A. Romero se tak stal nesmrtelným režisérem tohoto žánru - 95%(12.1.2014)

 • Oxymoron
  *****

  Noc oživlých mrtvol jsem poprvé viděl v dětství na chatě a mělo to za příčinu dvě probdělé noci. První zombie film může být jen jeden a když je navíc takhle povedený, není co řešit - pět.(1.6.2004)

 • Uškudasket
  ****

  Nečekal jsem, že mě něco tak uchovalého dokáže takhle rozmontovat.Perfektně nadhazuje hororovou a ,,naivní” atmosféru netrpící ani starším datem výroby.Pane jo, tomuhle říkám skvělí start zombie hororů.(20.9.2006)

 • Klay
  **

  Pouhý rozjezd do Romerovi zombie série. Určuje pravidla podle kterých se řídí horory následujících generací, dějově ale z dnešního hlediska nenabízí vůbec nic zajímavýho. Pokud máte rádi zombie filmy, zkoukněte to jen jako povinnou četbu, nebo to úplně přeskočte a rychle se vrhněte na mnohem povedenější Dawn of the Dead, na kterém se zub času podepsal jen minimálně.(10.2.2007)

 • klokyn
  ***

  Po všetkých tých zombie hororoch a komédiách som sa pozrel na tento film a bol som veľmi sklamaný. Zub času sa znateľne podpísal a ja som sa viac nudil ako filmovo bavil. Ale uznávam, je to klasika a bez nej by dnes neexistoval žáner, ktorý mám tak veľmi rád.(4.11.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace