Noc oživlých mrtvol

• Kanada

• Austrálie

Horor / Mysteriózní

USA, 1968, 96 min

Základ Zombie hororů, ale nemá cenu tady z toho kvůli tomu dělat něco extra, protože tomu tak neni. Romero to sice udělal hodně realisticky působící, teda převážně co se těch zombáků týče, což bylo zapříčiněný asi spíš rozpočtem, ale tak nějak zapoměl na nějaký hororový prvky a tak to tak nějak uběhne s tu a tam napínavou atmosférou, ale nějakej extra dojem to prostě nezanechá. 3,5(8.2.2008)

Na tomto "praotci zombie snímků" je velmi vidět, že se natáčel před dávnými časy, a to nejen po trikové stránce. Přes velmi solidní začátek, kde se krásně buduje atmosféra, jsem nadále čekal, co se stane zajímavého a převratného, s výjimkou scény zombies požírající lidské orgány, mé čekání skončilo bohužel až při závěrečné scéně filmu, takový závěr (zvlášť k přihlédnutí k roku natočení) jsem opravdu nečekal. Zajímavý, ale z velké části průměrný film...(29.5.2008)

Tak z tohohle stařičkého hororu vycházejí zombie filmy dodnes, a to s naprosto minimální obnovou. Tady byly stanoveny všechny základní ingredience, které se stále nadšeně dodržují: Jeden hrdina, jeden zbabělec, jeden mladý pár, jedno nemocné dítě, zabarikádovaný domek, snaha o odjezd do záchranné stanice, ...(11.10.2009)

Pamatuju si, jak jsme jako malí během pátečních nocí vysedávali u TV Nova a čekali na další ze série zombie filmů. Tenhle byl ale první a rozhodně za to stojí.(30.10.2009)

Rovnako ako bol tento film Romerov debut, tak bol aj pre mňa jeho prvým, ktorý som videla. Počas celého jeho sledovania som ho chtiac nechtiac porovnávala so Psychom z podobnej doby. A myslím, že zatiaľ čo Psycho je v pravom zmysle slova dodnes desivý film (nielen kvôli preslávenej scéne v sprche), v tejto Noci je to s desivosťou o čosi slabšie, miestami pôsobí skôr smiešne než strašidelne. Atmosféra funguje tak ako má už od prvej scény na cintoríne, ale mala som trochu problém so ženou čo príde o brata a potom svojim správaním lezie neuveriteľne na nervy. Tiež mi vadil záver, kedy najsympatickejšia postava dopadne, tak ako dopadne. Zombie sú pomerne realistické, od ich pomalých pohybov až po vycivené výrazy a je vidieť, že práve ich výzorom sa inšpirovali aj tvorcovia súčasného Súmraku mŕtvych (2004).(1.11.2011)

Tuto klasiku jsem si dlouho nechtěl pustit z obavy, že mě tento film nemůže prostě ničím zaujmout a bohužel jsem měl pravdu. Samo kdybych to viděl před 40ti lety, tak budu mít mnohem větší zážitek. Edit: Po shlédnutí v kině zvedám o jednu hvězdu na konečných 4*...(18.10.2013)

• Argondia

Jeden z nejtrapnějších pseudohororů, co jsem za poslední dobu viděla. Ze zombíků vůbec nejde strach a vypadají spíše jako drogově závislí, nebo pacienti, co prodělali lobotomii. Herci byli nepříjemní a prkenní, hudba mi naprosto drásala uši. Mysteriózní horor si rozhodně představuju jinak. Jsem ráda, že se mi zase uvolní místo pro nějaký hezký film a tenhle příšerný shit letí do koše.(24.8.2014)

Já vím, je to klasika, na kterou se nesahá, a asi si za to pro mě přijdou, ale přestože je na černobílých zombiích něco neskutečně poutavého, přestože to má chytrý scénář a slušnou dávku akce a napětí, mě to moc nebavilo. Výrazná část je totiž jenom videoklip, který má možná atmosféru, ale rozhodně ne tempo. Kdykoliv je na scéně Duane Jones, letí to kvalitativně nahoru, ale do toho je tam nacpaná otravná Barbra a děj se pořádně rozeběhne až v poslední třetině. Mám k tomu filmu respekt, ale příliš utahaný je i na rok svého vzniku.(25.3.2017)

Tento film je strašidelný zejména kvůli skvělé černobílé kameře.Zombiové vypadají hodně jako lidi, né jako guláš s lidí, což je ještě odpornější a děsuplné.A nakonec atmosféra osamělého domu v kopcích.Čirá hrůza.Asi nejlepší zombie horor co kdy vznikl.(9.11.2004)

Rozhodně působivý horor který místo litrů krve sází na atmosférovost a celkovou ponurost prostředí. Tomu je přispůsobena i herecká skupina, z níž je většina neherců. Kamera dosahuje skoro až dokumentární formy vyprávění a díky černobílému provedení a brilantní hře světla a stínu (po vzoru německých expresionistů němé éry) dosahuje perfektních výkonů. Hudba je taky dost silnou stránkou filmu. Temná, přesně se hodící k situacím dějícím se na plátně....Opravdu-už kvůli atmosféře a kameře by tento film měl vidět každý, i třeba nefanoušek hororového žánru.(28.12.2006)

• Marat

Slabý béčkový horror, který nemá ani scény nahánějící husí kůži, ani lekačky, vlastně ani pořádný děj. A stři filmu mi příjde velmi špatný. Bohužel jsem se nudil(21.3.2007)

Bezpochyby povedený horor, který - opět díky tomu, že jsem dřív viděl remake - mě ale nedostal tak, jak jsem si představoval.(1.6.2007)

Klasika klasík - pár ľudí zavretých v dome a vonku číha smrť - v tomto prípade chodiaca :)(20.9.2007)

• Elegnor

Hvězdička za střelu na konci, kterou jsem sice čekal, ale která beztak (jako jediná věc!) udělala film pro mne zajímavým. Chápu že film byl v určitém období jistě děsivý a napínavý, dnes to ale všechno vyznělo tak nějak do prázdna.(9.4.2009)

Dnes to už nikoho nevystraší, ale ve své době to mohlo celkem fungovat. Film se mi asi do půlky moc nelíbí, zombíci jsou nepřesvědčíví (kór ten první) a fakt vypadají - jak je ostatně ve filmu i několikrát zmiňováno - spíš jako lidi v transu. Má to ale dobrou kameru a slušnou hudbu. Víc jsem si ovšem užil barevný remake z roku 1990.(30.11.2010)

Romero nám ukázal tvář filmů o zombie. Žánr který uchvátil miliony lidí a dalším milionům nedal spát. Geniální propojení strachu, působivé hudby, lidských vztahů a jejich vlastností.(2.1.2011)

Špička svojho žánru, ktorá má ešte aj dnes čo ukázať. Romero sa nesnaží vyliať na diváka hektolitre krvi z obrazovky, ale hrá sa s jeho psychikou ako profesionálny šachista. Napínavé a stiesňujúce až do výborného vyvrcholenia. Podľa mňa sa už aj vtedy mohli maskéri trochu viac pohrať s mŕtvolami, aby naháňali ešte väčšiu hrôzu, čo bola v tomto smere dosť veľká škoda, ale mimo toho absolútna spokojnosť.(1.11.2011)

Překvapivě dobrý film. Takřka minimalismus, a to jak v prostředí, tak v hereckém projevu a účinku je přitom dosaženo maximálně. Napětí stoupá pomalu, ale nezadržitelně až k výmluvnému závěru, a celé je to mrazivě chladné jako ruka mrtvého. O něčem takovém si dnešní (nejen) zombie filmy s množstvím efektů, ale bez ducha, mohou nechat zdát. Právoplatný praotec a král zombie filmů. 90% za černobílé chladné depresivno.(9.11.2011)

V dnešní době počítačových efektů a trochu jiného způsobu herectví je trochu zvláštní, že se tento snímek drží tak nahoře s hodnocením. A všechny řeči o tom, že by to mohlo být z jakési nostalgie, kdy pro horový svět tento snímek znamenal trochu víc, než další snímek z řady, ať ztichnou. Podle mě je tento snímek pořád aktuální kvůli své tísnivé atmosféře, kterou dokáže vyvolat a díky níž se máte chuť dívat až do konce. Neříkám, že ho musím vidět i podruhé, ale rozhodně si myslím, že neztratíte čas, když mu věnujete jeden večer. A pokud jste znalí dobových reálií, nebo trochu pohledáte na internetu, můžete si v něm i trochu "zašťourat".(1.1.2012)

odprásknutí negra na konci. to je ta romerovská sociální angažovanost. opičák je přeci opičák, i když neni zombie...(16.1.2012)

Poslední čtvrthodinka slušná, závěr výtečný, ale ty rozhovory a konflikty v baráku mě moc nebavily.(31.10.2012)