Noc oživlých mrtvol

• Austrálie

• Kanada

Horor

USA, 1968, 96 min

Základ Zombie hororů, ale nemá cenu tady z toho kvůli tomu dělat něco extra, protože tomu tak neni. Romero to sice udělal hodně realisticky působící, teda převážně co se těch zombáků týče, což bylo zapříčiněný asi spíš rozpočtem, ale tak nějak zapoměl na nějaký hororový prvky a tak to tak nějak uběhne s tu a tam napínavou atmosférou, ale nějakej extra dojem to prostě nezanechá. 3,5(8.2.2008)

Ty mrtvoly vypadaly jako normální lidi, co se vracej v pět ráno z kalby. Nakalenej bych taky sežral všechno...(17.12.2011)

Velká klasika na mě nezapůsobila nijak oslnivým dojmem, ale i tak musím uznat, že své specifické kouzlo to rozhodně má. Především stojí za zmínku stupňující se atmosféra a perfektně zvolené prostředí odlehlého statku, kde pohled na zvyšující se počet lopotných zabijáků nevěstí nic dobrého. Navíc Romero byl vyloženě zrozen pro zombie žánr a umí s ním skvěle pracovat, takže i pomalu se potácející a chabě namaskovaní herci dokáží vyvolat stejný pocit znepokojení, jako moderní sprintující příšery. Co mě ale hrozně dráždilo (kromě příšerného dabingu), bylo naprosto nemožné chování hlavních postav, kdy pouze jedna jediná byla schopná racionálního uvažování, zatímco ostatní jen naříkali nebo zkameněle koukali do stěny. Ale jak jsem se prvních dvacet minut jen nechápavě usmíval, nakonec se z toho opravdu vyklubal velice slušný a napínavý horůrek :) Hodnocení je přesně mezi 3 a 4*. Ke 4* se přikláním hlavně proto, že se jedná o nepopiratelný skok v daném žánru a koneckonců stále i o jeden z jeho nejlepších zástupců...(9.4.2013)

Celovečerní debut guru-zombie-režiséra, George Andrewa Romera. V tomto filmu vidím jeho nesporné kvality, které by se jistě daly rozebírat (a rozebírají) a vychvalovat (i vychvalují) na mnoha seminářích - ať už vysokoškolských či fanouškovských - k tomu určených. Čímž se dostávám ke svému pohledu na věc.. a to k pohledu současného diváka. Černobílá kamera, kvalitní neherecké výkony - to jistě celému snímku dodalo na autenticitě, ve snímku jde vidět entusiasmus režiséra.. přesto přicházely chvíle, kdy jsem se začínal nudit, a proto jsem rozhodnut dát 3* - v rámci historické důležitosti bych byl ochoten jednu přidat, ale tentokrát zůstanu při zemi.(14.1.2010)

Tak mňa to zase až tak nezobralo. Chápem, že je to v rámci subžánru niečo nové a niečo, čo možno považovať za základný kameň a v tej dobe to bola určite pecka, ale mne to pripadalo hrozne naivné a ošumelé. Bolo tu síce napätie a solídna atmosféra, ale všetko kazila iracionalita a hlúpe chovanie postáv. Napríklad ten černoch. Najprv strelí pár nábojov do hrudníka zombíka a.... a nič sa nestane. Potom trafí do hlavy a zombík je zlikvidovaný. Ale druhý krát opäť strieľa len do tela zombíkov, vôbec ho na základe predošlej skúsenosti ani len nenapadne, že zlikvidovať sa dajú iba strelou do hlavy. Všetko sa samozrejme musí dozvedieť až z telky. A takých príkladov je viac. Čakal som niečo lepšie, v každom prípade je aspoň jeden veľký rest za mnou. 65/100(20.11.2014)

• kingik

Když to porovnám s dnešními horory, musím se smát. Hezká ženská zde není, efekty zde nejsou žádné, nebo vlastně jsou, ale směšné, zombies směšní, režisér směšný, herci směšní, scénář směšný. Všechno je zde k smíchu. Ovšem pozor! Tohle měl být horor. Aha, no měl, ale horor by měl vypadat jinak. Byl jsem vyděšen k smrti, ale až k smrti jsem se smál. Katastrofální film. 0%(13.3.2009)

Černobílá jakoby dokumentární kamera dodává filmu neobyčejnou syrovost a opravdovost. Potácivé oživlé mrtvoly vzbuzují dojem, že je snadné jim uniknout - opak je pravdou. Mnohá tabu padají jako věž ze sirek - nahota, pojídání vnitřností, dcerka se vrhá na rodiče a nakonec je sama zabita. Úvodní scéna ze hřbitova působí zpočátku jako rodinné video, aby se vzápětí zvrhla v nepojmenovatelnou a nepochopitelnou hrůzu. Postavy neví, co se děje, a divák společně s nimi tápe. V uzavřeném domě se následně ukazuje, že možná daleko větší nebezpečí, než jsou zombie venku, představují lidé sami mezi sebou. A bezvýchodný konec ( který je změněn v remaeku) vše jen potvrzuje. Bojuj, bojuj, bojuj....nakonec budeš stejně zabit. Neviděl jsem naštěstí kolorovanou verzi a ani ji vidět nechci. Poloviční síla filmu je právě v černobílém snímání, ve hře světel a stínů, v protikladu černé a bílé, který zde působí silně symbolicky. Film skrývá řadu rovin - mezilidské vztahy, kritika společnosti, celková krize, zbytečnost vzpoury, úpadek, dekadence. Ale dá se na něj dívat i na jako mrazivý horror, který vás prostě vyděsí....(7.8.2010)

Sakra, chcelo by to zhliadnuť tak desať a viac rokov dozadu, keď človek ešte tak nesledoval a neprekukával zastaralú techniku, divné reakcie postáv, vtipné súboje.. Stará dobrá Romerovka to síce je, ale ja už si momentálne radšej pochutnávam na majstrových aktuálnych záležitostiach. Nostalgická hviezda navyše tentoraz nebude.(29.9.2008)

Hororová klasika nejklasičtější... Legenda, která odstartovala mnou velmi oblíbený žánr zombie hororů... A dnes místy neskutečně zdlouhavý a nudný film. Ale jen místy! Romero věděl kudy se vydat a tak je film víc než slasherem psychologickým terorem. Namísto bezmyšlenkové krutosti zombies používá jako prvek strachu především lidi, kteří dokáží být v mezních situacích jen sobecky smýšlející zvěří, která se řídí hlavně pudem vlastní sebezáchovy. Živé mrtvé si můžeme nahradit jakoukoliv jinou hrozbou, v první řadě tu jde o skupinu rozdilných lidí zavřených na malém prostoru. Romero vytvořil hraniční situaci, která je dodnes nejpoužívanější hororová berlička a která se používá i mimo filmové médium samotné - VyVolení, Big brother... Děj je tedy velmi prostý, o to ale co se týká "vcítění se" účinnější. Každý někdy přemýšlel nad tím, co by dělal kdyby... a jistě to nebyly příjemné myšlenky. Romero dokáže zabrnkat na ty nejniternější nitky strachu a za to si film, i přes své zestárnutí, občasnou nudu a nijak vyjímečně napsané postavy zaslouží maximální hodnocení. - - - [Doporučuji shlédnout raději černobílou verzi, než kolorovanou] - - - They're coming to get you, Barbara!(26.6.2008)

Viděny 3 verze - černobílá, kolorizována a director´s cut (stál mě podělanejch 20 dolarů) a před chvílí parádní komentář Jamese Rolfa. Takže asi tak. Mám na tohle prostě slabost. ORGASMUS.(27.3.2011)

S Night of the Living Dead jsem měl obrovský strach ze zklamání tak jsem jeho shlédnutí neustále odkládal. Což byla velká chyba. Romero na tehdejší dobu natočil revoluční zombie snímek a otevřel dveře ostatním tvůrcům tohoto stylu. Černobílý obraz, dokumentární kamera a pocit hrůzy dodávají Night of the Living Dead neuvěřitelnou atmosféru.(2.5.2009)

• bassator

41st KVIFF 2006 - MIDNIGHT SCREENINGS - Půlnoční filmy(28.6.2009)

• nascendi

Je pre mňa absolútne nepochopiteľné, ako môže niekto tento paškvil považovať za míľnik hororového žánru a ospravedlňovať všetky neodpustiteľné zlyhania tvorcov vekom filmu. Veď bol nakrútený v roku 1968 a nie v roku 1928! Pritom ho kdejaký nemý film hravo schová do vrecka. Vôbec nemám chuť rozoberať nedostatky filmu, lebo by som musel použiť vulgarizmy. Takže končím iba vysvetlením, že tá jediná hviezdička je za postavu černocha. Inak by to bol jasný odpad!(16.12.2013)

Klasika určujúca pravidlá žánru. Drsný pramočiary štýl, ktorý si vypožičal o niekoľko rokov aj Carpenter do svojej kultovky PREPADNUTIE 13. OKRSKU. Bezohľadnosť a uveriteľnosť sa miešajú do nekompromisného guláša, s niekoľkými nezabudnuteľnými ingredienciami...(2.11.2008)

V tý době to musel být psycho horor protože někdo ještě neznal oživlé mrtvoli ty vymyslel mocný pán Romero! Mnou uctívaná klasika všech zombie filmu zrození nového hororového stylu.(5.2.2012)

Věřím, že ve své době to bylo dóóst děsivé, v současnosti to spíš rozesměje (dialogy, zombíci, kteří vypadají, jako by si přeleželi libovolnou končetinu...), stejně tak ale musím uznat, že ožírání ruky mi přijde brutální ještě dnes. Plus jako bonus skvělý závěr.(9.7.2006)

Tenkrát to v kinech musel bejt fakt nářez a být vlastníkem osamnělé farmy jistě bych se večer rozhodl přespat raději v hotelu ve městě než jet domů a bát se každýho stínu venku. Tohle je zkrátka začátek té dlouhé řady zombie hororů, které kupodivu dnes už tak nefungují, protože jsme stále otrkanější...Chrchlající mrtvák za dveřmi už dnes není nic tak neobvyklého čeho by se divák leknul, to už jich musí být aspoň celé město nebo celý stát aby se o tom dalo točit... Tehdejší černo-bílé zpracování tomu dalo ještě něco navíc. * * * *(22.1.2012)

George A Romero natočil jednoduchý príbeh odohrávajúci sa v starom farmárskom dome, kde je uväznená malá skupina ešte žijúcich ľudí. Vonku na nich číha tlupa nenažraných zombie... Parádny čiernobiely horror vyznačujúci sa rýchlym tempom, dobrým strihom, šikmými uhlami a hudbou, ktorá žije filmom.(19.4.2007)

Někdy před patnácti, šestnácti lety naše první komerční televize vysílala na podzimní prázdniny (tedy v halloweenském a dušičkovém období) po čtyři večery za sebou čtyři klasické zombie filmy a jako první poslala do éteru hned ten historicky nejlepší. A tehdy jsem Night of the Living Dead viděl poprvé. Můj divácký zážitek byl o to větší, že jsem to viděl jakožto raný adolescent sám na chatě uprostřed sychravého a studeného podzimního lesa, když jsem čekal na rodiče, až odněkud přijdou. Nemusím asi dodávat, jak na mě tento mrazivý a bezútěšný kousek zapůsobil. Od té doby jsem ho viděl ještě mockrát, naposledy dnes večer, i když z pohodlí pražského bytu - a stále má svou děsivou a znepokojující podstatu a účinnost. Někdo to tu už napsal, já se přidávám - je to patrně můj nejoblíbenější feel-bad movie. Ale nic se nevyrovná pocitům, které jsem zažíval, když jsem to viděl poprvé.(10.6.2013)

U tohoto zombíkovského počinu by stačilo napsat Romero a bylo by vymalováno, co myslíte? Na začátku vás to prostě a jednoduše vtáhne (to si jdu takhle jednou na hřbitov a hele, koho nepotkám...) a na konci vyplivne poněkud zadýchaného a oslizlého (ony zombie moc na hygienu a trendy nedrží, víme?), ale spokojeného, že jste zase jednou viděli pěknou invazi mozkožroutů.(27.8.2014)

Opravdu nemůžu dát více. Nebudu filmu dávat 4 nebo 5 hvězd jen proto, že se stal milníkem žánru a kultovní klasikou. Filmy hodnotim podle toho jak se u nich bavím. A u této klasiky jsem se opravdu nudil. Celý film se odehrává v jednom domě a po většinu času jen sledujeme několik lidí, kteří řeší co bude dál. Je tu minimum napínavých scén a ani ti zombíci nedostali moc prostoru.(1.3.2008)