Jaroslav Kučera Deník

• angličtina Jaroslav Kučera - A Journal (festivalový název)
Česko, 2019, 67 min

Režie:

Jakub Felcman

Hudba:

Aid Kid

Jaroslav Kučera (a.z.), Věra Chytilová (a.z.)

Jaroslav Kučera byl manželem režisérky Věry Chytilové a jedním z nejoriginálnějších kameramanů československé nové vlny. Záběry, které pořizoval ve volném čase a pro soukromé účely, posloužily o pár desetiletí později jako podklad pro vznik křehkého, intimního portrétu, který se obejde beze slov. Mistr obrazu v nich rozvolněnou rukou načrtává nejvlastnější prostor své rodiny. Díky citlivému režisérskému výběru pozorujeme scény spontánního pózování před objektivem i momenty konejšivého spočinutí, podmanivě scelované soundtrackem z produkce Aid Kida. (MFDF Ji.hlava)

xxmartinxx

Nevím, jestli se za tou montáží pro mě rodily nějaké významy nad rámec základní životní pouti, ale na druhou stranu: Proč se u kameramanova deníku prostě "jen" nedívat? Mikulova hudba to posílá někam k zenu, a právě tam to tomu filmu i sluší. ()

winstonsmith

Nejnadhodnocenější snímek na čsfd. Záměr dobrý, materiál dobrý, provedení chvílemi hraničící s útokem na psychické zdraví diváka (několikaminutové úseky, při nichž se během vteřiny vystřídá několik stroboskopických záběrů). ()