Ztracený břeh

• angličtina Lost Coast
Trailer
Dokumentární
Česko, 2019, 78 min

Film sleduje život skupiny rybářů a rekreantů, kteří v rámci komunitního snažení a přátelské spolupráce zvelebili břehy jinak opuštěných nádrží jihomoravského vodního díla Nové Mlýny, ať už pro účely rodinné dovolené, či poklidného lovení ryb. Kvůli byrokratickým machinacím jsou však nuceni své letní domovy zlikvidovat a navždy opustit místo plné nostalgie a vzpomínek. Nenápadná observační kamera otevírá obyčejné útrapy, nesnáze i radosti obyčejných lidí a s humorným nadhledem střídaným s melancholickou rozjímavostí líčí příběh o rozporu žité lidské zkušenosti a chladného státního aparátu. (MFDF Ji.hlava)

Trailer

Adam Bernau

Citelně mi chybí pohled a postoj místních obyvatel a obecních zastupitelů ke krajině určené vodním dílem vůbec a ke karavanářským koloniím obzvlášť. Na druhé straně film získává na své specifické dokumentační hodnotě, jestliže implementujeme zdejší komentář někoho, kdo zná každou krajinu jen z projíždění na kole (ostatně být cyklistou, baddassi, nakládal bych se slovem "mor" velmi opatrně). "Manipulativnost" ve prospěch sympatií ke karavanářům je zapeklitá otázka: Mne naopak fascinovalo, jak se zúčastněný vzorek ve svých živobytích vemlouvá mým antipatiím, a jak ho v tom tvůrci volbou záběrů podporují. Na druhé straně je tu ten předem hodnotící úvodní titulek, nechutně rozvitý v trapném popisku MFDF Ji.hlava (viz zde "Obsah"), s nímž-li se autoři ztotožňují, pak musím konstatovat, že je jejich film vysoce přesahuje. Ztracený břeh je výstižným komentářem k současné civilizaci. Podniká průběžné výmluvné mikrosondy do bytování letních kolonistů (z nichž hned ta vstupní mě málem od sledování odpudila), které lze posléze pojímat šířeji v souvislosti s pohledy mimo (zejména v akvaparku, kde nastává jistý vrchol filmu ve větě "chladničky a chladiace boxy niesú povolené v areáli") a vzhledem k událostem staví vedle sebe dvě nucená - arci svým významem nesrovnatelná - vysídlení téhož prostoru: vodní dílo zničilo jedinečnou krajinu, vzácný ekosystém i místní osídlení, aby dalo vzniknout svého druhu parazitickému ekosystému, jehož participienti jsou posléze rovněž postiženi vypuzením ze "svého" prostředí. Příznačná je takřka tajuplnost, okrajovost a nesouvislost dvou vstupů nám blíže nepředstaveného pracovníka "vědecké stanice", což filmu značně dodává nejen na půvabu vzhledem k místu, ale i na výpovědi vzhledem ke glóbu. ()

baddass01 odpad!

Jedna věc je natočit dokument zajímavým a zábavným způsobem, no a druhá věc je, co nám tím chce autor sdělit. Tady už nám to hraničí s manipulací. Ty černé stavby okolo přehrady pod Pálavou jsou fakt mor. Mám to celé několikrát projeté na kole, asi jako dnes už každý druhý český cyklista :) a musím říct, že je to opravdu katastrofa. Ať už jde o oblast blízko Šakvic, Nových Mlýnů či Dolních Věstonic, všude je to to samé. Asi nejhorší je to nyní směrem ke hrázi u Nových Mlýnů. Kdo to tam osobně všechno neviděl, nepochopí. Místní jsou z toho mnohdy zoufalí. Cituji : Rybářské osady postavené načerno hraničí s obecným ohrožením. Tak se vyjádřil starosta Přítluk na Břeclavsku František Kadlec po nedávném požáru v oblasti novomlýnských nádrží. Plameny zničily jednu chatku a z poloviny i sousední maringotku. Hasiči museli ochlazovat i tři propanbutanové bomby, které hrozily výbuchem. „Vše se navíc stalo v blízkosti dvou jediných oficiálně postavených domů,“ doplnil Kadlec. odkaz : https://www.idnes.cz/brno/zpravy/cerne-stavby-maji-z-novych-mlynu-zmizet.A090519_1192408_brno_krc odkaz : https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1015142-novomlynske-nadrze-jsou-v-oblezeni-cernych-staveb odkaz : https://www.idnes.cz/brno/zpravy/maringotky-a-chatky-u-novomlynske-nadrze-museji-zmizet.A100505_1379920_brno-zpravy_dmk odkaz : https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1338335-cerne-stavby-ze-brehu-novomlynske-nadrze-nezmizi-ani-letos ()