Po stopách studené války

všechny plakáty
Česko, 2019, 12x21 min

Dvanáct let po srpnu 1968 opět stojí na Československých hranicích tanky. Tentokrát jsou to ale tanky Československé a vojáci jsou připraveni podniknout invazi do Polska. V roce 1980 tak chyběl jen jeden jediný rozkaz k tomu, aby se opakoval příběh srpna 1968. Co k vedlo k tomu, že se naši vojáci málem stali argesory a proč nakonec rozkaz k invazi nepadl? To vám ukážeme v prvním dílu nového dokumentárního seriálu Po stopách studené války. (CS Film)

ostravak30

Trochu zvláštní seriálový dokument. Když to vezmu pěkně od začátku, začnu od moderátora. Ten provází pořadem trochu zajímavě. Velmi často neví co s rukama. Vlastně spíš s rukou. Jeho styl mi připadá, jako by uváděl mimozemskou invazi na zemi a čekal, že z každé další informace, kterou přidá, budou diváci neskutečně šokováni. A to je další věc. Střih. I když průvodce nebo lidé v jednotlivých dílech domluví, záběr několik vteřin pokračuje. Úvodní znělka je dost ponurá, ale to vlastně celý seriál. Tvůrci se tak snaží navnadit diváky na fakt, že vysílají o ponuré době. Hudební znělka špatná není, ale ta dramatická hudba určitě není vhodná po celý díl. Zvláštní jsou také témata. Seriál je zaměřen převážně na militární témata. Plány socialistů - nikdy nezrealizované, jsou tak spíše nudnými plány na zřízení různých základen a příprav na třetí světovou. I tak ale název nedává moc smysl. Studená válka byla válka především mezi východem a západem. Jenže seriál spíše pojednává o domácích idiotských nápadech tehdejšího vedení. Jistě si každý najde svůj oblíbený díl a bude jej nějaký zajímat a bavit, není to nezajímavý dokumentární seriál o čtyřiceti letech totality, ale také si nemohu pomoct s pocitem, že celý seriál byl obsahově trochu chudý. ()