Karbala (festivalový název)

Karbala

(festivalový název)

Válečný

Polsko / Bulharsko, 2015, 115 min

Na polské poměry poměrně slušné a ve srovnání s českou kinematografií klobouk dolů( Naší filmaři se leda zmůžou na komedie a pšonci valí válku v Iráku) Zajebišče! Samozřejmě když to srovnám s 13. hodinami, tak by Barkala propadla v každém ohledu, akce není příliš vzrušivá, je podivně ozvučená a krve je zde poskrovnu, ale technická stránka je alespoň pěkný standart a psychologie mezi postavami jakžtakž také funguje byť žádný vztah jsem si k vojákům nevytvořil. Na jedno zhlédnutí to jde. 60%(27.3.2016)

Poláci jsou prostě jinde...Nebojí se do takových projektů investovat anebo mají tu důvěru investorů, že natočí koukatelný film...Ano, trochu to připomíná Black Hawk Down, ale je tam vidět jejich vlastní přístup a větší vnitřní boj postav...Není to úplně dokonalé (některé zkratkové berličky či smýšleně dotvořené postavy) a není to tak přeslazené jako Miasto 44, avšak zůstala tam ta základní lidská potřeba přežití a ušetření života...Vojáci na bojišti to určitě nemají lehké, díky filmu se jim můžeme alespoň přiblížit a být částečně na chvíli v jejich kůži...(24.3.2016)

Oi kurwa ! Czarny śmigłowiec spadł część druga. No, co k tomu napsat, abych si moc neošoupal klávesničku? Asi toliko, člověka překvapí naprostá absence těžkých zbraní na straně Bolka a Lolka. Nelogičnost některých rozhodnutí taky zlehka mlátí do ksichtu, ale řemeslně je to docela pocitvě odvedenej flick a jelikož jsem na tyhle fájty s šátkařeme docela ujetej, nezbývá mi než nadělit tomu slabší čtvereček. 65% P.s.: škoda jen, že se Kryštůfek tak moc nechal ovlivnit Černým jestřábem, je to poznat v každé druhé scéně(8.4.2016)

Je vždy zajímavé vidět film z vojenského prostředí, který natočila jakákoliv jiná země než-li Amerika, či Anglie. Ale i tak mi přišlo, že se filmům z těchto zemí poláci chtěli značně přiblížit. Proto mi to nepřišlo vzhledově tak úplně jejich. Jinak film má spád, pohrává si trochu i s psychologií vojáků a prostředí vypadá stylově. Některé věci se mi sice nepozdávaly, zvláště v jednání povstalců, ale budiž. Nemám chuť po tom pátrat co a jak tam bylo a jak tam je běžné. U přímých přestřelek sem se nejednou pozastavil nad tím, že to vypadá nějak podivně a zní podivně (zvukově). Ovšem to nic nemění na tom, že film jsem si v kině užil a ty necelé dvě hodiny uběhly jako nic. Trochu mi vadilo, že bulharské vojáky v podstatě neustále zatsupoval jen jejich velitel, že taky neměli prostor. V tomto směru akce na osvobození rukojmích vypadala naprosto hloupě po všech stránkách. I to jak mezi domy najely vozy a pak tam všichni nekryti jen postávají a trefují jednoho povstalce za druhým, ale do nich, nebo možná do blízkosti dvacet metrů k nim se snad žádný povstalec netrefil. Stejně tak nakládka pod dohledem ostřelovačů v okolí a nic? Tohle byla asi ta nejhorší část z filmu, co do zpracování, nejzajímavější co příběhu. Nebo ten uťatý úvod s napadenou kolonou. Poukázali selhání v boji a pak šmik. Přitom mě by opravdu hodně zajímalo jak se odtamtud dostali. To byl hodně špatný začátek filmu. No lepší se v tom nehrabat, jinak bych šel s hodnocením moc dolů a film se mi i přes spousty výhrad prostě líbil. Je to taková vojenská filmová snaha z Polska a to je fajn.(24.3.2016)

Vůbec nejsem žádný odborník a znalec takových konfliktů, který se odehrál v Karbale. Dokonce by se dalo říct, že se s nimi podrobněji seznamuji právě pouze díky takovým filmům jako je tenhle. O námětu se tady nedá asi moc psát, protože přece jen museli čerpat ze skutečností a to není pro tvůrce asi vůbec jednoduché, takže se občas stávalo, že jsem v tom měla mírný hokej. Nicméně těch akcí a různých situací, týkajících se počínání některých jednotlivců tam bylo dostatečné množství na to, abych si uvědomila, že si sama sebe nedovedu v některých vyhrocených situacích ani představit, co bych na jejich místě dělala já. Naštěstí jsem v tomhle případě žena, kde se to dá pochopit. Když jsem o tom pak ještě chvíli přemýšlela, tak musím ocenit polskou kinematografii, protože si absolutně nedovedu představit, že by něco podobného natočili naši. A nebo natočili, ale já o tom nevím. Víc se do toho raději pouštět nebudu, přece jen jsou na válečné filmy daleko fundovanější lidé a já jen pouhý laik, který to vidí možná úplně jinýma očima a hlavně srdcem.(16.4.2016)

• - Väčšina natáčania prebiehala v Jordánsku, no filmári navštívili aj Kurdistan na severe Iraku a natáčali aj doma v Poľsku. (MikaelSVK)