poster

Exitus

 • Velká Británie

  Ivansxtc

Drama

Velká Británie / USA, 2000, 92 min

 • freddy
  ***

  Očekávání byla velká, výsledek je však spíše zklamáním. Není to tím, že by byl film Exitus filmem špatným, to opravdu ne, přesto však nijak výsostně nezazářil a v mých očích to není nic víc nežli snímek průměrný, možná jen velmi mírně nadprůměrný. A já se ptám, kde se stala chyba? Možná je chyba v dokumentárním stylu filmu, který se sem opravdu nehodil, roztřesená kamera už přece jen není tak originální nápad, jak by mohlo některým tvůrcům připadat. Možná je chyba i v tom, že film začíná tím, co se děje po smrti hlavního hrdiny, a to je bez znalosti souvislostí prostě velice nudná pasáž, kdy jsem se neorientoval v postavách a u filmu jsem se nudil. Samotný příběh hlavního hrdiny už je o něco zajímavější, ale i tak tam jsou některé velmi nudné pasáže, které mě spíše uspávaly, naž aby mě zaujaly. Celkově se však jedná o zajímavý nápad, který by si ale zasloužil lepší zpracování. Co se filmu nedá upřít je fakt, že se jedná o zajímavou variaci na Hollywood a také chválím úžasnou poslední scénu filmu, kdy hlavní hrdina leží na lůžku. To bylo opravdu povedené. A když už nic jiného, tak jsem se alespoň dozvěděl, jak se provádí tracheostomie, kterou mi lékaři provedli před třemi lety po mé nehodě. Ale celkově se nemohu ubránit dojmu, že první letošní premiérový film v cyklu Americké nezávislé léto prostě zklamal. Je to tedy za tři hvězdičky.(21.7.2009)

 • Violeta

  Zase ta moje hloupá přecitlivělost! Možná to velice sugestivní zpracování způsobilo, že mi přijde jako špatný vtip "hodnotit" poslední hodiny - nejen umírání, ale i odcházení - člověka. Možná kdybychom tu měli místo hvězdiček palce nahoru, naladila bych se snáz na absurditu filmu a především těchto hodnocení a nasázela sem plný počet. Jenže nemáme, a tak bych si i já závěrem dovolila přihodit své absurdní polínko a popřála některým zdejším fajnšmejkrům minimálně stejně zajímavý a pěkný konec - čehokoliv si jen budou přát.(21.1.2010)

 • DannyBoy80
  ***

  Film natočený dokumentární kamerou. V podstatě to je hraný dokument na fiktivně-reálné téma. Téma není špatné, ale nějak mě to nepohltilo. Co mě nejvíc štvalo, byla naprosto nevhodně zvolená hudba na začátku a na konci filmu. Film o životě Hollywoodského agenta, který žije naplno, protože to je součástí jeho práce. Kam až se může člověk dostat v soukolí největšího filmového byznysu aniž by byl tímto byznysem semletý, podle hlavního hrdiny moc daleko ne. Hollywoodské šlápoty ale stojí za to :) Každopádně zajímavě natočený film, herecké výkony mohly být lepší, škoda.(20.7.2009)

 • Sollozzo
  ***

  Nemůžu si pomoct, ale pro mě to byl strašně divnej film. Hlavně díky kameře, která jako kdyby vypadla z rodinného domácího videa. Ne, nebyla tak hrozná, ale prostě mi to k filmu (zvlášť odehrávajícího se v Hollywoodu) nesedělo. Danny Huston je výborný a závěr za to též stojí. Taková nezávislá jednohubka.(20.7.2009)

 • milancecil
  *****

  Co vše může znamenat těžká, nevyléčitelná nemoc a následná, pro okolí překvapivá a v prvních momentech zdrcující smrt jednoho muže, inteligentního, divokého, někdy až výstředního, ale žádaného hollywoodského agenta, ta smrt odhalí divákovi v příběhu převedeném do téměř čisté pseudodokumentární formy, jak to vlastně bylo s jeho úspěšným životem, s jeho vztahy k lidem v něm, v branži, v nejbližším okolí, co zůstává v pozadí jeho kariéry, co pro koho Ivan Beckman znamenal, co pro koho udělal, co třeba i pozitivně vnímaného nebo naopak z koho si dovolil udělal zavilého nepřítele, koho jen v životě prudil, kdo ho proto nemohl vystát, komu přece jen na něj zůstane v mysli světlá vzpomínka, vše podané v opravdu velmi syrové, hodně drsné formě, ale rozhodně s poutavým a pečlivě propracovaným obsahem, s řadou silných podnětů k přemýšlení, překvapivě obohacující nahlédnutí do neidealizovaných mezilidských vztahů a reálií v prostředí filmové produkce, mohu jen doporučit.(30.4.2012)