Einstein - Případy nesnesitelného génia

(seriál)
  • Česko Einstein
Česko, (2020–2023), 15 h 9 min (Minutáž: 53–75 min)

Marek Hlavica

Vojtěch Kotek, Anna Polívková, Pavel Zedníček, Veronika Freimanová, Eva Podzimková, Marek Němec, Šárka Krausová, Barbora Mudrová, Lukáš Duy Anh Tran (více)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(16)

Profesor Filip (Vojtěch Kotek), který je údajně praprapravnukem Alberta Einsteina, vyučuje fyziku na univerzitě a pracuje na tom, aby navždy vyřešil energetické problémy lidstva. Je nejmladším profesorem, který kdy vůbec přednášel teorii fyziky, a může se pyšnit IQ 210. Jednoho dne ale skončí na policii a hrozí mu vězení. Na poslední chvíli tak dostane návrh. Místo toho, aby seděl za mřížemi, se musí stát poradcem při vyšetřování vražd. (TV Prima)

ostravak30

Po shlédnutí tohoto seriálu se ve mě mísí dva pocity. První se mě ptá, zda mám tohle brát vážně. Pokud ano, pak tvůrci asi jeli po celou dobu na docela kvalitním materiálu. Ovšem ani s druhým pocitem, který mi našeptává, že se jednalo o komedii, nemůžu tak úplně souhlasit. Ono to totiž nebylo nic. Ani tak, ani tak. Když pominu, že policisté tento seriál musí úplně nesnášet, pak už toho moc k hodnocení nezbývá. Z policie totiž tvůrci udělali takové pitomce, že je vůbec zázrak, že se zatím nepostříleli. Vtipy na policajty jsou oproti tomuto sci-fi. V jednom má Filip pravdu, alespoň co se tohoto veledíla týče, bez něj by evidentně nevyšetřili vůbec nic. Stejně tak ale je otázkou, zda vůbec něco vyšetřil, na co by bez něj nepřišli nakonec sami. Vůbec nejtrapnějším příkladem je závěrečný díl, kde si BIS nechá vyšetřit dva případy, na které sama nestačila, ale Einstein je vyřešil v klidu. Ti ho klidně pustí, přestože jim mele jen svoje domněnky, důkazy, podložená fakta už neslyšíme, zřejmě má divák prostě jen věřit jeho genialitě. O diletantském uvažování Pavla Zedníčka a Anny Polívkové snad netřeba mluvit. Konkrétně její postava je ráda, že vůbec umí držet pistoli a když už má dojít k nějakému zásahu nebo akci, tak si počínají jako tlupa špatně vycvičených goril. Celá anabáze s tím, že po geniálním vědci jdou Číňani je také kapitolou sama o sobě. Když k tomu připočtu naprosto stupidní dialogy, které se snad dají poslouchat jen po lobotomii, tak se jedná o opravdu šílenou záležitost. A přiznám se, že ten humor jsem taky postrádal. Nebo asi tvůrci vidí zábavu jinak než já. Těch neuvěřitelných věcí bylo víc, s každým dílem několik, ovšem nedělal jsem si poznámky. Jsem rád, že je to za mnou a už nikdy víc... A druhá série dojem nevylepšila, ba právě naopak. Jen jsme se zase něco nového dozvěděli o současných moderních technologiích. Z policistů nejsou jen idio.i, ale též feťáci a zloději a Filip došel poučení, že o vynálezy pro dobro světa nikdo nestojí. ()

carramba66

Scénář zoufale šustí papírem, Kotek se s ním snaží nějak poprat, ale většinou je výsledkem trapno. Polívková hraje už od Účastníků zájezdu pořád stejnou postavu (jenom v jiných filmech), legendy Zedníčka je mi líto. Viděl jsem už horší věci a konzumenty Policie v akci, Soudkyně Barbary nebo Výměny manželek tohle veledílo jistě nadchne, pro normálního diváka, co viděl Wallandera nebo alespoň Případy prvního oddělení, je tohle fakt špatný. ()

topi80

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po dlouhé době (snad po desetiletích) byl natočen seriál, který je opravdu povedený, má originální humor a dialogy, které mě nalákají klidně i k opakovanému sledování. Zatímco vážně se beroucí detektivky z dílny našich televizí budí smích nechtěným způsobem, na poli lehkých komedií s kriminální zápletkou si jako divák úplně stěžovat nemůžu. Nedávno odvysílaní Poldové a nemluvně byla sice taková rodinná selanka, ale pobavila mě, ovšem Einstein hraje trochu jiný level. Hodně mě překvapil Vojta Kotek, který dokázal svou roli uhlídat, i díky dobrému scénáři se nesnaží konkurovat výstřednosti jiných svérázných seriálových postav. Jeho hláškující profesor si našel svou cestu, díky čemuž nepůsobí jako Monk nebo Dr. House pro chudé, ale může s nimi hrát důstojnou partii. Anna Polívková mi v roli policistky útrpně snášející svého nepříliš chtěného kolegu rovněž sedí, jen mám u ní problém, že jakmile promluví, vidím a slyším Bohúše Stejskala. A Pavel "El Bunda" Zedníček v roli policajta potěší vždy. Pokud jde o absurdní situace a černý humor, tvůrci se rozhodně nedrželi při zemi. Jak jsem psal na začátku, první seriál po dlouhých desetiletích, který si dám s chutí i v repríze. ()

sorrow odpad!

Popravdě, když něco rozkoukám, i když je to někdy hloupé, mám trpělivost to dokoukat. U tohoto seriálu jsem udělal výjimku, kdy jsem viděl jen asi prvních 15 minut první epizody. Důvod? Policistka Polívková předvádí k výslechu spoutaného Kotka (údajně génia s IQ 210). Co čert nechce, přijde kolega Zedníček, že musí jít okamžitě usvědčit jiného podezřelého z vraždy, kterému zrovna končí vazba a dává jí na stůl spis. Génius Kotek zavětří, že by ho snad mohla Polívková pustit, ale ne, nejdřív vyřídím Tebe a pak půjdu na toho druhého, ale teď si půjdu dát kávu!!! Předvedeného Kotka nechává u stolu i se spisem, ten si velmi jednoduše podvlékne pouta dopředu a během pikosekundy nastuduje celý případ, jak se později dozvíme, případ, na kterém 2 roky pracovalo 20 policistů. Jelikož Polívková je taková husa, že si nedokáže koupit kávu v automatu, Kotek se nezištně vydává do výslechové místnosti (je tak geniální, že ví přesně kam v tak velké budově jít) a navíc k mému velkému překvapení má už zase ruce spoutané za zády, tedy mimo záběr si asi jen tak z dlouhé chvíle zase podvlékl pouta za záda, aby pak dorazil do výslechové místnosti a opět si lopotně podvlékal pouta dopředu, proč, to ví asi jen tento „Einstein“… Během dvouminutového výslechu se pak obviněný přiznává člověku s pouty na rukou a to akorát v době, kdy vytřeštěná policistka Polívková s namířenou bambitkou vtrhne do výslechové místnosti. Tento úvod má pak za následek, že banda hloupých policistů z tohoto stupidního seriálu nabídne konzultační spolupráci tomuto neotřelému géniovi, který jim pak v osmi epizodách pomůže s vyšetřením každého případu svými mimořádnými schopnostmi. U toho já ovšem už nebudu, protože ten úvod na mě měl tak odpudivý dopad, že bych se musel stydět tohle sledovat… ()

alisa.upir

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Uplne nevím jak to hodnotit. Na česky poměry je to fakt dobrý, současná česká tvorba je fakt velmi špatná. Takže zas ta laťka je hodně nízko. Docela jsem překvapená, že Kotek umí hrát. Ta Josefíková se tváři v každým seriálu stejně, mluví úplně stejně… o tom to herectví není, ale já nejsem expert, ze jo :-D Jinak mi přijde, že Kotkovi ta role dost sedne, jeho body language působí velmi přirozeně. Co už tak přirozeně nepůsobí, jsou dialogy. Podle toho, jak ty postavy občas mluví, to vypadá spíš, že to psal někdo, kdo moc zkušenosti s mluvením na lidi nemá… ()

• Filip (Vojtěch Kotek) zavine Kryštofa (Jan Lachnit) do pletiva, čímž vytvořil Faradayovu klec, jakožto ochranu před elektromagnetickým pulsem. Tímto ho však ochránil před elektrickou složkou pulsu, ochrana i před jeho magnetickou složkou ovšem vyžaduje vložení do magneticky vodivé krabice ze železa či feritu. (sator)
  • Celá scéna, kdy šéf (Pavel Zedníček) volá Lence (Anna Polívková), že Filip (Vojtěch Kotek) měl pravdu a podle pitevního protokolu Miriam Kohoutové měla tato osoba v sobě zvýšenou hladinu amygdalinu, je naprosto nelogická. Pokud zemřela na rakovinu, tedy nenásilnou smrtí, nebyl důvod, aby se dělala pitva. A pokud pojali podezření z nepřirozeného úmrtí a pitvu provedli, měli okamžitě úmrtí vyšetřovat jako vraždu vzhledem k hladině amygdalinu, což se však nestalo. (pjotri)
  • „Filip je prudce inteligentní, až geniální člověk, který to dává velmi rád na odiv svému okolí a zároveň to kompenzuje různými charakterovými vadami a neduhy,“ popisuje svého hrdinu Vojtěch Kotek. (ČSFD)

Související novinky

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

S příchodem druhé poloviny srpna se nám léto pomalu přehouplo do své finální fáze, a pokud už vám příležitostné deštivé počasí narušuje plány na rozverné venkovní aktivity, nemusíte klesat na mysli,… (více)