Einstein - Případy nesnesitelného génia

(seriál)
  • Česko Einstein
Česko, (2020–2023), 15 h 9 min (Minutáž: 53–75 min)

Marek Hlavica

Vojtěch Kotek, Anna Polívková, Pavel Zedníček, Veronika Freimanová, Eva Podzimková, Marek Němec, Šárka Krausová, Barbora Mudrová, Lukáš Duy Anh Tran (více)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(16)

Profesor Filip (Vojtěch Kotek), který je údajně praprapravnukem Alberta Einsteina, vyučuje fyziku na univerzitě a pracuje na tom, aby navždy vyřešil energetické problémy lidstva. Je nejmladším profesorem, který kdy vůbec přednášel teorii fyziky, a může se pyšnit IQ 210. Jednoho dne ale skončí na policii a hrozí mu vězení. Na poslední chvíli tak dostane návrh. Místo toho, aby seděl za mřížemi, se musí stát poradcem při vyšetřování vražd. (TV Prima)

prybka

Měl jsem možnost zatím shlédnout jen první díl a další si odpustím. Prof. Filip není potomkem jen Einstena, ale má genetické zatížení problémy a charakteristikami všech možných i nemožných postav posledních 150 let. Od Poirota důvěru v buňky vlastní šedé kůry mozkové, vědeckou genialitu Stephena Hawkinga, sexapeal Jamese Bonda, nemoc a závislost na lécích Dr. House, společenský takt Sheldona Coopera, drogovou závislost Sherlocka Holmese, kuchařské umění krysáka Remyho, kriminalistický talent inspektora Trachty a vynálezecký talent Járy Cimrmana. Ještě by měl mít buď vlčáka jako Richard Moser nebo buldoka jako McCabe, aby rozteklost a zmatenost charakteristiky byla kompletní. Filip je opravdu nesnesitelný a co je nejhorší, chybí mu zlidšťující charakteristiky Feynmana nebo Sheldona a Poirota z oblíbených seriálů. Zatímco Sherlock se ztrácel v opiových doupatech, když neměl důstojného zločineckého protivníka, Filip je vykreslen s psychologickou hloubkou automatu na lízátka. Vložíte efedrin a vypadne vynález nočních solárních panelů. Takového slepence asi nejde zahrát tak, aby ho člověk uvěřil a měl rád. Protihráčem mu je policistka, kterou hraje Anna Polívková. I když to bylo v epizodě zmíněno, nedělají z ní naštěstí Makepeaceovou a to bylo to, z čeho jsem měl největší radost. Její jakoby "jednoduchost" vyplývá ze scénáristových pubertálních představ o práci policie, jinak je to normální žena a v podání Anny Polívkové je uvěřitelná, sympatická a koukatelná. (Jediná z postav.) Pokud se týká odborné vědecké stránky, tak poletující vzorce nerozpoznatelného významu jsou spíše neúspěšným pokusem o výtvarné ztvárnění odborného myšlení, které ve skutečnosti zcela chybí. Alespoň není důvod genetické zatížení prof. Filipa obohatit o odbornou nesmyslnost MacGyvera. Ale třeba v dalších dílech se najde prostor i pro  toto. ()

Peabody

Srovnání s Holmesem z BBC ani nekulhá, prostě je to nesmysl, kromě pár textu kolem hlavy nic společného. Tohle nejsou ani detektivky, je to prostě hláškovací komedie s detektivními prvky, hledat v případech logiku, stavbu, odhalování a pátrání nemá smysl. Některé vtípky jsou vynikající, jiné trapné, prostě k žehlení docela OK. samostatně ani ne. Herecké přehrávání je podstata příběhu. Spíše mne mrzí, že musíme dělat kopie jiných, asi se čeští scénáristé vyčerpali, ovšem ono když vidím ta Místa činu Plzeň, Ostrava anebo Hlavu Meduzy, tak asi opravdu už nápady došly. Takže co bude další? Předěláme skandinávský Most a bude se odehrávat v Praze na Vltavě? Ale zase proti Inspektoru Maxovi, který taky chtěl být hlavně legrační je tohle  lepší, o příšerném Topinkovi ani nemluvě. ()

Sharpooter

Prima konečně dokázala udělat seriál, za který se nemusí stydět, tedy ehm no, tak asi za polovinu seriálu se nemusí stydět. Bylo zde pár věcí, které byly udělané fakt dem*****, jako třeba vědecké fakty xD, jako omlouvám se, ale noční solární panely xDDD, no to si ze mě děláte srandu. Kdybych zde měl všechny nesmysly vypisovat byly bychom tu do večera, raději vás nechám ať se překvapíte samy. Většinou ty nesmysly jen pobavily, takže pohoda. Vadilo mi, jak je hlavní postava OP a vy prostě víte, že vždy vše vyřeší. Dále mi vadila repetetivnost epizod, kdy skoro v každém byl případ, který měl vždy jasného vraha... Zkrátka jste vždy věděli kdo to udělal. Dále mi vadila nerealističnost některých věcí, ale tak přece jen je to český výrobek. Upřímně bych řekl, že je tento seriál jeden z nejlepších českých kriminálních seriálů a možná i nejlepší. Když si to tak vezmete tak je to trochu smutné, protože já jsem hodnotil 3* xD, ale tak Česko mělo vždy oproti zbytku světa jinou laťku. Herci byly celkem fajn, většině jejich role sedla, ale někteří (většinou vedlejší postavy) opravdu neumí hrát a já jim prostě nic nevěřil. 6/10 ()

Bozvav

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vojta Kotek a Anna Polívková exceluji za zdatné sekundace ostatních v šílené ptákovině s detektivní zápletkou, na kterou se fakt docela dobře koukalo. Úroveň jednotlivých dílů značně rozdílná, nicméně jako celek dávám první řadě 75%. Druhá řada - první polovina jela na stejné vlně, jako první, pak sešup dolů a spousta nelogických děr, navíc některé díly byly již spíše bizardní, než vtipné, závěr předvídatelný a ještě méně smysluplný, než jsem čekala. Jako celek druhá řada max za 50%. ()

Arsenal83 odpad!

Neznesiteľný by mohlo byť aspoň tak trochu milo neznesiteľný. Napríklad Dr. House albo Dr Ludsky v našom podaní boli kreténi, ale dalo sa to pozerať, aj sa zasmiať. Ale toto, čo tu hrá Ko(ko)tek je príšerné. Totálny magor, arogancia, povyšeneckosť, správanie sa k ľuďom ako odpad. Ktorého diváka to má presvedčiť? Komu sa toto zdá neznesiteľné, ale v podstate milé? A scenári a prevedení na úrovni školáka už ani nehovorím. Totálny prešľap, nerozumiem kto si toto mohol obľúbiť. ()

• Natáčanie seriálu prebiehalo na viacerých miestach Prahy. (dyfur)
  • Křest knihy Filipa Koeniga (Vojtěch Kotek) se natáčel v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (Viničná 7, Praha). (Facillitant)
  • Celá scéna, kdy šéf (Pavel Zedníček) volá Lence (Anna Polívková), že Filip (Vojtěch Kotek) měl pravdu a podle pitevního protokolu Miriam Kohoutové měla tato osoba v sobě zvýšenou hladinu amygdalinu, je naprosto nelogická. Pokud zemřela na rakovinu, tedy nenásilnou smrtí, nebyl důvod, aby se dělala pitva. A pokud pojali podezření z nepřirozeného úmrtí a pitvu provedli, měli okamžitě úmrtí vyšetřovat jako vraždu vzhledem k hladině amygdalinu, což se však nestalo. (pjotri)

Související novinky

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

S příchodem druhé poloviny srpna se nám léto pomalu přehouplo do své finální fáze, a pokud už vám příležitostné deštivé počasí narušuje plány na rozverné venkovní aktivity, nemusíte klesat na mysli,… (více)