Odvrácená strana měsíce

Německo / Lucembursko, 2015, 98 min

Stephan Rick

Předloha:

Martin Suter (kniha)

Tím hlavním faktorem mého dnešního hodnocení jsou bezesporu výborné, herecké výkony. Jak u Moritze, tak hlavně u Jürgena, kde by to po těch jeho béčkových srágorách čekal asi málokdo. Ale světě div se, povedlo se, čehož je tohle svižné drama o tom, že ďábel číhá v každém z nás zářným příkladem. A tak můžu čistě za sebe litovat jen poněkud toporného závěru, který můj dojem maličko zkazil. Jinak bych šel možná i do plných.(15.11.2016)

• Morholt

Právníka, který začne mít pochybnosti o své práci a pustí se do drogového dobrodružství, to bych ještě bral, ale že mu po pozření jedné houbičky rupne v kouli, to mi přišlo trochu laciné. Pokud by ten proces byl zdlouhavější a hlavní hrdina by prošel nějakým sestupným vývojem, bylo by vše v pořádku, ale takhle prostě ne. Pochvalu tak zaslouží jedině Bleibtreu, který zahrál na jedničku, ale o to je to větší škoda. 35%(17.11.2018)

Stačí pradávný pohanský rituál a všechno je jinak. Urs se dotkne temnoty a jeho cesta se stočí přímo do pekla. Zvláštně magický působivý psychotriller s vynikající vizuální stránkou a temnou hudbou, která navozuje patřičnou atmosféru. Les, skály, barevné stromy, mlha, houby a vlk. Smrt Skřítka je počátkem. Urs se stává nedobrovolným houbařem, aby zachránil sebe, ale i ostatní. Je nositelem zkázy, avšak snaží se o nápravu. V patách mu však kráčí lovec, co nezná slitování. Kontrast města a přírody. Dva světy. Jen na konci jsem čekal vlka... Výborný Bleibtreu a chladný Prochnow jsou zárukou kvality. ,,Čím déle budeš váhat, tím déle bude trpět."(14.4.2018)

Výborný Moritz Bleibtreu ve filmu, který by v podzimní programové nabídce kin určitě neměl zapadnout - byla by to škoda (je skvělé, že Bontonfilm jde proti rozšířené praxi českých distributorů všechny německé filmy dabovat do češtiny, a film uvádí v původním znění s titulky). Propracovaný scénář, skvělé obsazení, napínavý děj, výtečná kamera a střih, atraktivní lokace a super soundtrack - na tom filmu se povedlo snad úplně všechno. Opakující se motiv lesa a (halucinogenních) hub mě tam vyloženě bavil a celkově jsem si tenhle film hodně užil. Btw. není od věci ho srovnat s dánským dramatem Ten, koho se bojíš - oba snímky vykazují překvapivě velké množství podobností. Stejnojmenná románová předloha Martina Sutera (česky vyšlo v r. 2006) by vůbec nemusela být marné čtení. UPDATE 25. 3. 2018 - Napodruhé už mě to tak nebralo, takže z původního plného hodnocení jdu o hvězdu dolů. Nově mi tam například přišlo, že všechny ty efektní záběry na jaguar hlavního hrdiny nejsou nic než product placement (tuto domněnku podporuje fakt, že Jursův šéf pro změnu jezdí Range Roverem, což je obojí jedna automobilka Jaguar Land Rover, která si tedy nejspíš zaplatila, aby obě postavy jezdily jejími vozy; ve skutečnosti by podle mě obě postavy jezdily mnohem pravděpodobněji v BMW, Mercedesu nebo Audi). Zamrzel mě také samotný závěr filmu, ačkoli jsem ho viděl podruhé - ten film měl podle mě skončit úplně jinak. Přesto si stále myslím, že je zde ten film nedoceněný, a mrzí mě, že pravděpodobně došlo k tomu, čeho jsem se tehdy obával - že na něj do kin přišlo jen minimum lidí, čemuž by odpovídalo i to, že film zde má 1,5 roku od premiéry pouze 445 hodnocení. Ten film přitom podle mě v pohodě snese srovnání s filmy podobného ražení amerického původu, nízký zájem o něj u našich diváků tedy podporuje mou další domněnku, že Češi nemají obecně rádi německé filmy ani zvuk mluvené němčiny, což mi přijde hrozné, a mám to přesně naopak. Ale samozřejmě těžko někoho k něčemu nutit, o vkusu českých diváků obecně už si dávno nedělám žádné iluze.(21.10.2016)

Števko Rick sa chcel zahrať na Larsa von Tiera. Našťastie a narozdiel od svojho asi vzoru, vymyslel sympatickú hlavnú postavu s ktorou som sa stotožnil, nešklbal som pri filme kotlety a hlavne neboli tu žiadne skurvené hovoriace líšky. Celkovo to má hlavu a pätu, pohnutý dej a výborne napísané postavy. A hlavne, čo k tomu treba povedať, neberte drogy. Veľa. Naraz. 3 z 5(4.12.2017)