Vánoce by měly být časem lásky a harmonie. V některých rodinách to ale neplatí – a proto se na psychiatrickém oddělení dětské léčebny na Štědrý večer setkávají Alex, Fedja, Timo a Lara. Čtyři teenageři naprosto rozdílných charakterů, každý se svým vlastním příběhem, se svými vlastními problémy. Jediné, co by je snad mohlo spojovat, jsou konflikty se členy vlastní rodiny... Jejich štěstím je, že v psychatrii slouží nekonvenční doktor Wolff, díky němuž se společná terapeutická sezení vyvinou jinak, než by kdokoliv očekával. Pětice spolu prožije Vánoce, které si budou všichni ještě dlouho pamatovat. (Das Filmfest)

hygienik

4 "magori" sú zavretí na psychiatrii. Holka ako vianočnú ozdobu vyrobí maketu penisu, personál zanôti O tannenbaum, o tannenbaum. No proste karty rozdané na megadrámu. Lenže na scéne sa objaví empatický doktor, ktorý prijíma zvláštne rozhodnutia, až som si myslel, či by aj on nemal byť skôr pacient. Tóž, bolo to predvídateľné asi ako výmena čestnej stráže. ()

tomeš

Pokud se někomu zajídá nucené vánoční veselí a romantické veselohry, pak tomu jistě přijde vhod dobré německé psychodrama o vánocích v psychiatrické léčebně. Celovečerní prvotina v Oxfordu vystudované politoložky (!) Theresy von Eltz (*1978) není černobílou studií o dobru a zlu nebo přičetnosti a pomatenosti. Pomalu plynoucí, hezky nasnímané obrazy umně vykreslují čtyři narušené teenagery a jejich okolí, kde můžete být na všechny naštvaní a zároveň jim rozumíte, máte je rádi, a je vám jich všech líto. Sedlo mi to, je to originální, dobře natočené a skvěle zahrané. Z velmi povedeného castingu (všichni jsou výborní, vč. uklízečky) stojí za vyzdvihnutí zde výborná a v Německu opěvovaná Jella Haase (její Lara je bezchybná a věřil jsem jí všechno) a dále nováček Jannis Niewöhner, který si z Berlinale 2015 odnesl cenu pro nadějné herce EFP Shooting Star (drsoň Timo mě dostal v tom dlouhém záběru rozhovoru s Alex na vycházce v lese...). Z české provenience mi to připomnělo můj ultraoblívený Kachyňův snímek Městem chodí Mikuláš (1992), kde rovněž mají o svátcích problémy nejen malí pacienti (ale s dobrým srdcem!), nýbrž i personál nemocnice. Každopádně Němcům tyhle filmy o mladých pomatencích jdou, viz bronzový "lev" za nejlepší film pro 4 Könige na Deutschen Filmrpeis 2016, nebo rovněž povedené drama o psychicky narušených městských vyděděncích Silent Youth (2012). ()

Stanislaus

4 králové disponují na první pohled silným námětem a skvělým hereckým obsazením. Vánoce - svátky klidu a míru - nikoli však pro hlavní čtveřici postav, kterým osud nenadělil zrovna nejhezčí život. Všichni čtyři mladí herci se svých postav zhostili opravdu dobře a jejich výkony byly nadmíru přesvědčivé - každý měl ve filmu svou silnou scénu. Totéž platí i pro Clemense Schicka v roli doktora Wolffa. Přesto mi v některých momentech přišlo, že onen viditelný potenciál nebyl plně využit. Rány minulosti i přítomnosti jednotlivých postav se v průběhu děje otevíraly, hojily, ale v některých případech se mi zdálo, že se tvůrci drželi příliš blízko hladiny. Nicméně i tak si tento film zaslouží diváckou pozornost - už jen kvůli hereckému obsazení. ()