Americký režisér Stuart Rosenberg je u nás známý především jedním ze svých raných filmů, dramatem z vězeňského prostředí Frajer Luke (1967). Snímkem Brubaker se k této tematice po letech opět vrátil. Jeho hrdinou je idealistický ředitel věznice Henry Brubaker, ztělesněný Robertem Redfordem, který přichází zreformovat nechvalně proslulou věznici, v níž bují korupce a vládne násilí a zvůle. Snahy nového ředitele o nápravu však brzy narazí na zájmy místních ctihodných občanů... Snímek, který byl uveden i v československé filmové distribuci, se dočkal nominace na Oscara v kategorii nejlepší scénář. V jedné z rolí se ve filmu objevuje tehdy ještě nepříliš známý Morgan Freeman. (Česká televize)

truby

Skvělý příběh, skvělý Robert Redford. Způsob realizace (režie) nebyl skvělý, režiséři plně nevyužili potenciál který v tomto příběhu je a zasloužili se tak o jednu zápornou hvězdičku mého hodnocení. ()

maciii

Nádherný pravdivý (...bohužel) příběh o tom, že ideály a snaha jedince o nastolení spravedlnosti nemají v dnešní zkorumpované společnosti žádnou váhu a opět popírají zažitou nepravdu, že s poctivostí nejdál dojdeš. ()

Kingjiri

Tohle šlo mimo mě. Jednak jsem se kvůli dlouhý stopáži v kombinaci s pomalejším dějovym spádem často nudil a pak jsem nebyl ochotnej přistoupit na hru zlý dozorci vs. dobrácký vězni (tleskání v závěru už mi přišlo uplně mimo realitu). Žánr vězeňskýho akčního thrilleru by snímku rozhodně slušel víc. Nicméně se aspoň občas objevily záblesky drsný atmosféry těžký věznice a Robert Redford zahraje uplně všechno, takže dvě silnější hvězdy. ()

Torgal

Keďže som do filmu išiel len na základe hodnotenia a nič si o ňom nezisťoval, tak bol pre mňa začiatok kedy Redford nastupuje na výkon trestu v (zrejme) najhoršej base ameriky dosť neuchopiteľný a netušil som, aký príbeh mi chce rozpovedať. Keď sa ukázalo, že v skutočnosti je to nový riaditeľ tej väznice a takto inkognito zisťoval aké sú v nej pomery, tak som hneď bol zaháčkovaný ako už dávno nie. Jeho sizyfovský boj proti korupcii, politikárčeniu a zneužívaniu moci bol silný divácky zážitok, umocnený výbornou voľbou predstaviteľa hlavnej postavy. Nič na tom nemení ani to, že tento boj je až príliš idealizovaný, hrdina príliš dokonalý a väzni sú skôr krotké obete systému než nebezpeční delikventi. 8/10 ()

dalziel

Keď som to za  Komančov videl ako idealistický teenager, tak som bol šokovaný  aké to podmienky panujú v tej zlej hnusnej Amerike. ()

ujovana

Film kde oproti Shawshanku hral Morgan Freeman druhé husle, je väzenskou klasikou a čudujem sa, že zaostáva za Shawshankom o taký hodný kus. Redford ešte v plnej sile prichádza v prestrojení ako väzeň, aby si obzrel svoje budúce pôsobisko kde bude riaditeľom. Odhaľuje tak pozoruhodné praktiky dozorcov a vôbec podivuhodné fungovanie väzenia. V pravej chvíli odkryje svoju identitu a nastoľuje nový režim, čo sa nepáči nižšiemu manažmentu pod ním(od účtovníka až po dozorcov). Dej neustále graduje, ale nerád by som hovoril obsah. Tento film doporučujem aj najmä kvôli tomu, že tam nie je happy end ale poriadna dávka dezilúzie, čiže divák je svojim spôsobom na konci filmu nazlostený, oproti Shawshanku, kde sa vyslobodili a žili štastne v Zihuatanejo až kým nepomreli. ()

waska

Parádní film o tom jak to chodí v americkém vězení a o tom, že zkorumpovaní politici nejsou jen u nás. Brubaker, nový ředitel vězení postupně zjišťuje, že to nebude mít lehký nejen z vězni, ale i s bachaři, pomocníky a politiky hrající svojí hru. Vynikající Robert REDFORD! ()

E lan

Dnes již hodně nudná a zdlouhavá podívaná, která asi ve své době revolučně odhalovala některé praktiky ve věznicích. Nelze ale upřít dobrý výkon Redfordovi a vcelku zajímavě zpracovaný námět. Pro dnešní dobu bych uvítal trochu ostřejší střihačské nůžky. ()

Mr. Kodama

Wtf? Opravdu by mě zajímalo čím si tento snímek zasloužil místní vysoké hodnocení. Kýčovitý brak rozdělující vězeňskou společnost na zlé dozorce a poctivé vrahy za mřížemi. Upřímně, nemám představu o poměrech v tehdejších věznicích, ale tahle pohádka s princem Redfordem je opravdu moc. A ten happyend na konci... ()

bull!nka

Absolutně dokonalé, tento film vyzařuje velkou sílu pokaždé, když ho vidím, stále mě mrazí v určitých scénách, neztrácí nikdy nic ze své syrovosti, vynikající a dosud nepřekonán ()

Lupes

Naprosto nereálné. Naprosto. Proč postavy jednají, jak jednají, zůstává záhadou. Proč vězni pobíhají po městě ozbrojení a policisté se příběhem mihnou maximálně jako taxikáři, proč sadističtí vězni zůstávají v rolích bachařů a pod ochranou nově myslícího ředitele Retforda, proč se neustále křičí o korupci a rozkrádání, aniž by kdokoli cokoli vyšetřoval, proč... A kam že se to poděli všichni civilní (a neodsouzení) zaměstnanci vězeňské správy? To také nikdo netuší. Snad ani sám pan ředitel. Jediné, co je tady jasné - "kdo je tady ředitel!" :) Ale pak už nic. ()

Mistr.Proupr

Pro filmy z vězeňského prostředí mám slabost, ale tady trošku zklamání. A přitom se to rozjíždělo velmi slibně. Až do Redfordova prozrazení jsem viděl asi nejlépe zobrazenou krutost a beznadějnost vězení. Poté už děj drží jenom neustávající napětí mezi Brubakerem a zaměstnanými vězni a konec je nemastný neslaný. ()

Veronica27

Nový trestanec, jako Robert Redford a nebo je to jinak ? Docela fajn film z vězeňského prostředí.Podmínky docela otřesné na začátku, při představě fyzických trestů a nějakého toho červíka v jídle je mi zle. ()

Maximilianus

V tej dobe určite lepší film. Vrámci dnešných pomerov lepší priemer. Film si vybudoval dobrú zápletku a aj postavy boli dobré, ale v druhej polovici to nejako všetko vyšumelo a v podstate sa nič nestalo. Škoda. 7/10. ()

Ceberus

Půl hodiny, než dojde k zásadnímu odhalení, mi přišlo jako limitní - být to delší dobu, už by se to zbytečné táhlo. Morgan Freeman je tady jen na jednu scénu, to jen aby si nikdo nedělal iluze. ;-) ()

junxi91

To vám existovala taková šílená věznice Wakefield, kde si vězni žili jako v totálním pekle a bujela zde korupce, ponižování a bezdůvodné násilí. Jedním z nových vězňů je také Henry Brubaker, který vidí, jak jsou jeho spoluvězni mrzačeni bitím koženým pásem, nebo jak jeden druhého znásilní přímo v jeho posteli mezi ostatními vězni. Jídlo je zde totální blivajz plný červů, vězni musí dřít jak otroci na farmách a z jejich dřiny mají prospěch především místní bachaři. Je zde také skupinka pověřených vězňů, kteří mají důvěru bachařů a dohlížejí na ostatní. V jednom okamžiku Brubaker odhalí svou identitu - když jistý vězeň Walter vyžaduje trochu "lidského zacházení" a vyhrožuje zabitím jiného vězně, tak mu sdělí, že je novým ředitelem. Tím se doopravdy stane a pokusí se učinit konec bití, násilí a uplácení za jídlo nebo za lékaře. Brubaker je totiž idealista a humanista, na rozdíl od předchozích ředitelů. Také odhalí obrovskou zpronevěru peněz, za které se měly nakupovat potraviny a následně prodávat do obchodů, a tak všechny sklady a boudu, kde si jistý pověřený vězeň užívá se svou přítelkyní zapálí, a účetního vyhodí. Jeho spojencem je Lillan Gray, specialistka na veřejné vztahy, která chce pomocí dodržování lidských práv zvýšit popularitu guvernéra. Také si vybere několik vězňů, které mu při jeho pokusu o zlidštění tohoto pekelného zařízení mají pomoci. Stejně tak vyhodí vězeňského doktora, který si bere peníze za ošetření poté, co se zřítí střecha a zraní asi deset vězňů. Brubaker také zřídí radu vězňů, kde se probírají reformy a různá zlepšení. Během jejího sezení jej navštíví starý černoch Abraham Cook, který zde sedí o tři roky déle, než by měl a prozradí, že vyráběl dřevěné rakve pro zavražděné vězně. Toho si všimne člen rady Eddie Calwell, sadista, který se dříve vyžíval v bití vězňů a nyní naláká chudáka Abrahama na "telefon", kde je mu do chodidel pouštěn elektrický proud, který jej nakonec zabije a Abraham skončí pověšen na stožáru. Brubaker se také účastní zasedání vězeňské rady, která není spokojena s jeho reformami, s odhalováním zpronevěry, pojišťovacích podvodů a zotročování vězňů, z čehož všeho Brubaker obviní předsedu Johna Deache. Další den najde Brubaker pověšeného Abrahama a poté se rozjedou výkopové práce na místech, kde mají být pohřbeni zavraždění vězni v neoznačených hrobech. Brubaker je pak Gray, členem rady Edwardsem a zkorumpovanm senátorem Hillem přesvědčován o tom, ať s vykopávkami skončí, za to je mu dán příslib financování věznice a také se mu pokoušejí naluvit, že se jedná o starý hřbitov chudiny. Brubaker na to však kašle a pokračuje ve vykopávkách, což značně rozhodí dva vězně, jedním z nichž je Rauch, který se podílel na vraždě Abrahama. Utečou tak z vězení do místní restaurace, kde je Brubaker najde a dojde k přestřelce a smrti těch dvou šmejdů. Po tom všem Brubaker čelí obvinění vězeňské rady za násilí mimo vězeňské zdi a také z vykrádání hrobů, a je ze svého místa propuštěn. Místo něj nastoupí jakýsi starý páprda, volající po návratu starých pořádků, disciplíny, kázně a fyzických trestů. Jeho žvatlání však už nikoho nesere a na místo toho dojde k dojemné závěrečné scéně, kdy všichni vězni tleskají odjíždějícímu Brubakerovi. Byl to skvělý člověk, podle mě naprosto pozitivní hrdina a vzor idealisty v místech, která patří k těm nejprohnilejším a nejzkaženějším v demokratickém a vyspělém světě. Robert Redford jej zahrál naprosto úžasně a celou dobu jsem mu to věřil. () (méně) (více)

Fildas

Velmi zajímaví film, na který jsem náhodou narazil na TV PRIMA, říkal jsem si co to bude za chujárnu a ono ne, už po pár minutách mě děj vtáhnul a až do konce nepustil. Robert Redford to zahrál exelntně a pro mě je to asi jeho nejlepší výkon. Tento snímek ze začátku nabírá otáčky jen zvolna ale asi tak po 20ti minutách se děj rozjíždí jako velmi nabušený sporťák, což mám u filmů tohoto typu rád. Film velmi věrohodně ukazuje na nelidské životní podmínky pro vězně, korupci a sobeckost společnosti, všem vřele doporučuji. Jenom jednu věc musím tomuto filmu a několika dalším americkým filmům vytknout= Proč se na konci tak často tleská, je to podle mě trošičku kýčovité, ale celý dojem z filmu mi to naštěstí nezkazilo. ()

Tamdydam

Nevěřím, že takovéto poměry mohou ( nebo v osmdesátých letech mohly ) v amerických věznicích panovat. To je můj první problém s tímto filmem a dost možná taky naivita. Kdo ví. Nepotrpím si na filmy o marném boji osamoceného zásadového a slušného jedince ( ve své slušnosti značně bezmocného ) proti tupé, zkorumpované a kdovíjak dál zkažené mase. To se pak ve mě všechno vaří, mám chuť nakopat ony zástupce tupé masy i onoho slušného jedince za jeho nepatřičně slušné a klidné jednání. To je můj další a opět osobní problém s tímto filmem. Z něj ale také častečně plyne, že mi zhruba od půlky filmu je jedno, jestli se problémy vyřeší, nebo ne a v závěru si zatleskám společně s vězni z radosti nad tím, že už to máme za sebou. Neumím zodpovědně říct, jak kvalitní film tohle je. Mě osobně ale nesedí a myslím si, že se ten úžasný námět dal využít o dost lépe ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh