Série(2) / Epizody(24)

V roce 2045, po zhroucení globálního kapitalismu, začne japonská elitní Sekce 9 provádět utajené kybernetické mise. (Netflix)

WaraiOtoko

Původní SAC pro mě byl mezníkem v televizní tvorbě, díky kterému se ze mě stal i fanoušek anime. Naneštěstí jsem časem zjistil, že je to také velice unikání anime, byť jsem viděl nespočet dalších anime titulů, které byly výjimečné, ale zase v jiných směrech. Proto jsem příliš nechápal cestu, kterou se Kendži Kamijama (režisér) vydal, v poslední době mi přišlo, že tvoří jen 3D předělávky retro superpower anime, které měly tu nevýhodu, že v nich chybělo to, co dělalo SAC v mých očích tak skvělý a sice silný scénář. Po zjištění, že se chystá nová série, tak mé nadšení poměrně rychle opadlo stejně jako u asi většiny lidí, když první trailery ukázaly, že se také bude jednat o plně 3D anime. Zejména design Motoko působil velice odlišný od původního seriálu, prostě vypadala příliš mladě, přišlo mi, že k ní ani původní hlas nemůže sedět. K prvnímu dílu jsem tak přistupoval s velkou skepsí. Naštěstí však mohu říct, že se mé obava nepotvrdila, byť je přechod do 3D v prvních chvílích zvláštní, poměrně rychle jsem si na něj v tomto případě zvykl, ano postavy se občas pohybují poněkud toporně a jejich mimika není na takové úrovní jaká by mohla být, ale pokud je to cena za úžasné detailní backgroundy a plynulé (25 FPS!) akční sekvence (při kterých kupodivu neplatí topornost pohybu postav, takže mám pocit, že motion capture byl použit především na ně), jsem ochoten tuto cenu zaplatit. O to víc mě pak mrzí určité pokrytectví a zaujetí otaku komunity, která snižuje hodnocení zejména kvůli zevnějšku (podobně jako například u skvělé Aku no Hana) a doslova si vymýšlejí jak sérii co možná nejvíce ztrhat, to že někomu vadí 3D se ještě dá pochopit, ale pokud jeden z nejvíce kladně hodnocených komentářů na zahraniční databázi hovoří o tom, jak je příběh slabý oproti předchozím sériím a jedná se jen o snahu zalíbit se západnímu publiku a že je zde málo Motoko a ostatní postavy jsou zde jen do počtu, říkám si, co takový člověk na původní sérii vlastně viděl, jestli nějaké anime působilo „západně“ pak je to SAC, Kamijama nikdy nijak neskrýval fascinaci západní kulturou s nejrůznějšími odkazy na ní ve svých seriálech, Motoko byla v sérii vždy profesionál, nikdy to nebyl „hlavní hrdina“, kolem kterého se vše točilo, stejně tak o ostatních členech týmu jsme se něco osobnějšího dozvídali jen v několika stand alone epizodách, rozhodně to tedy nikdy nebyla série o postavách. V čem seriál v mých očích zářil bylo detektivní drama v uvěřitelném nečernobílém světě blízké budoucnosti, jakmile se sekce 9 po prvních dílech dala opět dohromady cítil jsem se jako doma, opět tu máme rychlé analyzování a řešení krizových situací, opět je tu na první pohled záporák, ze kterého se v průběhu děje pravděpodobně stane „hrdina“, to je takový trademark, který na mě ještě nepůsobí vyčpěle. Konec na mě působil dost emotivně a jsem velice zvědavý na druhou sérii. Plný počet hvězd však nemohu dát, bohužel OST nedělá Jóko Kanno, a byť není špatný, a OP dokonce považuji za asi nejlepší, jaký kdy SAC měl (myslím tím celkově, nejen skladbu), zatím jsem nenarazil na skladbu, kterou bych chtěl poslouchat i mimo seriál, takových bylo v původní sérii desítky. () (méně) (více)

gumbo

1. serie: Převládá spokojenost. Postavy si udrželi své původní charaktery, dokonce i stejný dabing. Základ tvoří opět postupné "kyber" vyšetřování zakončené vždy nějakým tím soubojem. Možná trochu moc se řeší nějaké politické čachry, které někdy úplně nemají logiku. Zásadní výtka je k animaci. Ne k té celkové, ta je super, obzvláště exteriéry a některé interiéry jsou renderovány skoro fotorealisticky. Jde o animaci postav, kde obzvlášť ta obličejová je někdy strašné toporná a gumová. Evidentně na to asi nebyl čas a je to škoda. Díky tomu je zážitek o něco slabší a já musím dát o hvězdu méně. 70% ()

jjjerry

Animace je velké zklamání. Hudba se drží stále vysoko, ale místy je až rušivá. Nad vodou to drží perfektní scénář, místy nepředvídatelný. První polovina epizod je takový průměr, ale ty následující SPOILER po znovuzaložení Sekce 9 jsou perfektní ENDSPOILER. Jediné co mě vadí, je animace a místy "dětinskost" určitých postav, či "bojových tanků". ()

Reanimated

GitS: SAC je zpátky! Konečně jsme se dočkali regulérního 3rd GIGu. Kvalita scénáře je na úrovni prvních dvou, ale pryč je klasický styl animace a máme tady Aramakiho gumáky. Ale dá se na to zvyknout. Navíc pozadí vypadají skvěle a plynulost akce je super. Zamrzí absence Yoko Kanno, i tak je však hudba velmi kvalitní. 24 dílů je bohužel servírováno na půl. Už aby tu byla druhá část. Zápletka s post-lidmi je opravdu zajímavá. ()

papaguy

Kókaku kidótai je moje srdcovka. Bez obalu uznávám jistou předpojatost. Na to, jaký je značka GITS klenot, adaptace od NETFLIXu hanebně šetřila na produkci. Pohyb postav někdy řídí spíš nějaký skript, než ruka animátora a chůze postav tak občas připomíná pohyb NPC. Na vizuál á la Lensa ve stylu airbrushových 80’s pin-up lolitek naroubujte hlas důchodkyně a máte Motoko 5.0. I přes úpornou snahu o nesmyslný redesign, kýčový vizuál a občas topornou animaci, pod povrchem tluče kyberpunkové srdce starého dobrého GITS. Docela mě zaujal moment (spojler), když Tachikomy vyrobily Purin ze záloh a pak si vymazaly paměť. ()

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (více)