Návrat Lew Harpera

The Drowning Pool

Krimi / Drama

USA, 1975, 109 min

• Orlau32

Za to, co teď napíšu o tomto filmu, mě asi někdo bude kamenovat. Ale chci být spravedlivá : v životě jsem se tak nenudila, jako u tohoto filmu. Kdyby tam nehrál Paul NEWMAN, tak bych to asi nevydržela ani těch 75 minut, protože pak jsem Tv vypnula. Znovu jsem se ujistila, že Paul N. měl mimořádné osobní charisma a nádherné modré oči, ale ne každá úloha mu sedla. V roce 1975, kdy film vznikl mu bylo 50 let a jako detektiv působil unaveně a nudně. Jeho manželka Joanne WOODWARDOVÁ, která zde hraje postavu Iris byla nemastná neslaná. Jako kdyby to oba hráli bez zájmu (pak nechápu, proč tu roli vzali). Newman zde vyšetřuje něco, vlastně ani nevíte co má vyšetřit, chodí zde sám jak "hejdum pejdum", vždy mu někdo nečekaně vrazí do dršťky nebo on někomu jinému, ale to je tak asi veškeré vzrůšo v tomto filmu. PAULE, odpusť, ale toto bylo pro mě super zklamáním.(26.1.2009)

Klasická oldskůlová chandlerovka, svědomitě zalidněná standardními figurkami žánru, kterých postupem času ubývá: soukromé očko, vydávající se v perfektně padnoucím obleku za deratizátora; zbohatlický padouch a jeho poskok Kohák; rádoby aristokratická rodina, skrývající za nablýskanou fasádou svá špinavá tajemství; křivý polda a poctivý polda. A v neposlední řadě houfy vilných ženštin, kterým cnostný Newman statečně odolává. ***** Příběh je poctivě propletený za pomoci velkého počtu postav, leč schází mu průběžné napětí - víte, že přes všechny ty mrtvoly, motivace, indicie a doznání jde jen o omáčku pro závěrečné rozuzlení. ***** Poměrně nevzrušivému filmu velmi scházejí vtipné chandlerovské hlášky (namátkou "podívala se na mě, jako by uviděla tarantuli na svém narozeninovém dortu"), bez kterých je tento žánr poloviční. V dialozích zaznívají duchaplnosti typu "na detektiva jste bystrej"... ***** Dost nudnou dvouhvězdičkovou jednohubku překvapivě pozvedá thrillerová vodní scéna, která se vymyká ledabylému poflakování postav příběhem. 51%.(4.2.2017)

Vskutku poctivá kriminálka, která má v mnohých pasážích opravdu zdařilou atmosféru a dovede být i napínavá. Potěší nejen prostředí, v němž se odehrává, ale i hudba a pochopitelně Paul Newman. Pro mě je Návrat Lew Harpera srovnatelný s prvním dílem, ze kterého si pamatuji zejména bazénovou scénu s Mirandou.(11.2.2013)

Soukrome ocko Harper (Paul Newman) prijizdi do maleho mestecka za nalehajici starou znamou, aby objasnil, kdo stoji za anonymnim dopisem, ktery obsahoval vyhruzky. Veci se komplikuji a nezustava jenom u dopisu. Prumerna detektivka se sympatickym obsazenim a hromadicimi se nejasnostmi, ktere nejednou konci tragicky. 60%(6.2.2009)

Harper, you're not a such tough guy. Newman sršící šarmem kompenzuje nedostatky scénáře a režie, která jakoby nevěděla, kterým směrem produkt žánrově směrovat - zda k jižanské mystice circa Angel Heart, řáchandě ve stylu Live And Let Die s mooreovským žertováním na úkor jižanského buranství, vznášedly a přehlídkou polonahých ženských, či k louisianské verzi Raymonda Chandlera. Jestliže může někdy taková nevyjasněnost bavit, zde neutralizuje: sranda nic moc, drama nefunguje, existenciálno nerezonuje, napětí se nedostavuje. Paul Newman je frajer, který modří kukadel dává zapomenout na leccos, takže utáhl i tenhle ne moc chytrej a intenzivní noir z mícs na jih od Hor šílenství. Za zmínku stojí malá, ale významná role Melanie Griffith, jíž obvykle nemohu přijít na jméno: v těch svých sladkých sedmnácti hrát ještě nemusela.(28.7.2018)

• - Ve filmu hraje i Newmanova manželka Joanne Woodwardová. (cariada)

• - Po filmu se pojmenovala americká metalová skupina Drowning Pool. (Fenk)