Zlí hoši

Bad Boys

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 104 min

• Subjektiv

Copak asi dělá drsný film drsným? Násilí, které nevypadá cool. Je tu! Copak asi dělá drsný film dobrým? Násilí, které nevypadá cool? Ale kdeže... Svobodné jízdy kamery "tam venku" a méně svobodné "za mřížemi"? Hm, může pomoci, ale samo nic nevylepší... Nepatetické herectví? To má smysl jen s věrohodným chováním postavy a netopornými dialogy. Věty: "Plač, viděl jsem tu lidi plakat," či zamilované pohledy, které zhojí bolest ze znásilnění tu nemají mít místo. A co je to vlastně za nápravné zařízení, v němž postavení vězně mezi ostatními i jeho statut u "bachařů" odvisí od výsledku jedné jediné rvačky, která vítězi poskytne v okamžení důvěru všech okolo a postaví ho v čelo místního organizovaného zločinu? Mám věřit v to, že Penn je jakýsi zakatrózní Che Guevara? Mám snad věřit v jeho nápravu proto, že dostává od své milé dopisy a bydlí s vynalézavým, nosatým, užvaněným a všelijak jinak stereotypním Židem? Pennova postava je tragicky schematická - chudý zločinec, miluje dívku, moc nemluví, vzpouzí se, umí se prát, má zločineckou čest a hned od počátku zjevně ví, jak se v krimlu chovat. Asi z filmů. Mickova plochost ale není ničím v porovnání s jeho dívkou (slepě milující kráska), s dvojicí vězeňských kápů (užívají si moc a ponižují Micka, fuj), "zřízenců" (banda trotlů ve vleku událostí, která nic doopravdy neřídí) či anonymní masou ybzlých vězňů (tupě přežvykující oslové rozhýkávající se pouze během rvaček). Viděl jsem syrovou a věrnou sondu do života nejzkaženější mládeže nebo romantický příběh nezlomné lásky, jež překoná útrapy znásilnění, rozdělení, nepřejícnost rodičů i hlad po pomstě? Obojí a z obého to slabší.(5.11.2010)

Film má jednu veľkú nevýhodu. Úvod je hrozne ťažkopádny, nezáživný a so slabo načrtnutými postavami. Divák sa hneď na začiatok dostane do zbesilej akcie pár grázlov, ktorí evidentne moc výchovy od svojich rodičov nepobrali. Efektná akcia, ktorá ale do hĺbky toho moc nepovie a rýchlo začne nudiť. Od nástupu do nápravného zariadenia sa však snímok najmä po dramatickej stránke výrazne zlepšil a dokonca tu divák má možnosť trocha hlbšie nazrieť aj do psychológie niektorých osôb (pekne sú rozobrané dve - Sean Pean a jeho spolubývajúci). Navyše sa konečne dostalo aj na atmosféru, ktorá miestami dokázala pekne zhustnúť. Nebol som však spokojný s vedľajšími postavami, miestami dosť naivné herectvo, skôr vyvolávajúce smiech ako dramatické vyžitie. Pobavil hlavne Clancy Brown, na ktorého už len letmý pohľad vyvolával kŕče v bruchu - fakt hrozný drsňák a vraj mladistvý... A tá scénka s rádiom to bolo čo? Totálne pritiahnuté za vlasy, veď na to by nenaletel ani retardovaný školáčik, pritom ako to bolo zahrané, no neviem, neviem.... veľmi nahlúpla naivita. Koniec našťastie so sebou priniesol veľké napätie, záverečný súboj medzi rivalmi bol chutný dezert, ktorý ma prinútil pridať ešte jednu hviezdu. 70/100 Videné v rámci Tour po Amerike.(27.4.2016)

Pěkně drsná záležitost. A maxidrsnej je tady Sean Penn. Pokaždý, když ho vidím ve filmu, mám pocit, že je schopnej udělat něco neočekávaně brutálního. A tady to dělá. Film je realistickej a věřím, že takhle to tenkrát v americkým pasťáku vypadalo a ani rvačka není stylu "ty teď jako bouchneš sem a já uhnu tam a pak to sjedem znova naostro", cejtil jsem ten pot a to úsilí. No mě se to prostě moc líbilo a basta fidli.(17.1.2008)

Lehce se do vězení dostává, těžce odchází. Sice to není vězení, ale nápravné zařízení. Dějí se tu stejně hnusné věci a mladiství jsou horší než dospělí. Hlavní postava Mick, se nenechá zlomit prostředím ani lidmi. Musí se hodně zatvrdit, aby vydržel až do konce. Příběh je pestřejší, protože do vězení přichází Mickův nepřítel z ulice. Kdo z koho ? * Všimněte si první herecké role Alana Rucka ( Stuart Bondek ze seriálu Všichni starostovi muži ) .(1.9.2011)

Cesty boží vedou někdy podivnými stezkami. Příběh o nemorálních, odsouzeníhodných trasách lidské společnosti, o nenávisti, pomstě a také o dychtivosti po penězích. I přes kupu drsných póz, které jsou spíše úsměvné se dle mě jedná o vcelku naturalistické dílo popisující (ne)poučitelnost a špínu lidské duše. V rámci tématu docela obstojné dílo, které však bohužel na můj vkus často střídá záživné a nezáživné pasáže. Hudební podbarvení to sice lehce kompenzuje, ale stejně to za mě není více jak 70%(31.12.2011)