30. výročí kanonizace sv. Anežky České

Publicistický
Česko, 2019, 135 min

Účinkují:

Jiří Václavek

Přímý přenos bohoslužby z katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Hlavní celebrant emeritní krakovský arcibiskup Stanisław Dziwisz... „V této důležité hodině zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi jsem já i katolická církve na straně národa!“ Věta, která z úst kardinála Františka Tomáška zazněla na slavnostní mši k oslavě kanonizace Anežky České v pražské katedrále 25. 11. 1989, se stala jedním ze symbolů sametové revoluce. Katoličtí křesťané se tímto okamžikem symbolicky připojili k těm, kteří již týden usilovali o změnu poměrů v zemi. Kardinál Tomášek v tu chvíli nemohl tušit, že za pět měsíců bude vítat na ploše ruzyňského letiště papeže Jana Pavla II. a prezident Václav Havel při této příležitosti pronese slova, která tak dokonale ilustrují atmosféru doby: „Nevím, zda vím, co je to zázrak. Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku. Člověk, který byl ještě před šesti měsíci zatýkán jako nepřítel svého státu, vítá dnes jako jeho prezident prvního papeže v dějinách katolické církve, který stanul na půdě, kde tento stát leží!“ Slavnostní bohoslužbou budou provázet Kateřina Rózsová a Jiří Václavek, hostem ve studiu bude historik Akademie věd Jaroslav Šebek. (Česká televize)