Reklama

Reklama

Černá duše

Obsahy(1)

Hořká italská veselohra o tom, že opravdová láska i hory přenáší. Film Roberta Rosselliniho z roku 1962 natočený podle divadelní veselohry Giuseppa Patroniho Griffiho vypráví příběh dívky, kterou její bohatá rodina vydědí, když si vezme mladíka s podivnou minulostí. Věrná manželčina láska muže posléze zdánlivě napraví, mohou si však naivní mladá krasavice a vyžilý podvodníček skrývající mnohá tajemství někdy doopravdy rozumět? (Česká televize)

(více)

Recenze (7)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Asi ma zlákalo meno Roberta Rosselliniho alebo Vittoria Gassmana, možno mal film viac ako 75 %, to už dnes nezistím. Pravdou však ostáva, že to bol ďalší z omylov. Film je starý, nudný a trápny. Starý atmosférou i spracovaním, nudný pomalým tempom a chudobným príbehom a trápny nielen zobrazovaním duševnej a morálnej úbohosti nekomplikovaného loosera, ale aj označením tohto filmu za veselohru. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Niečo medzi Sladkým životom a neorealizmom. Respektíve príbeh chlapíka, ktorý si myslí, že žije sladký život, ale žije skôr ten neorealistický. V skutočnosti ale príbeh človeka, ktorý sa dostal do situácie, kedy by si mal uvedomiť, ako v živote ďalej. Či pokračovať v tom, na čo je zvyknutý, alebo konečne začať žiť zodpovednejšie a chytiť tak "životnú šancu" na sporiadanejší život. Tá je ale tiež otázna, nikdy neviete, ako to s talianskymi ženami nakoniec vypáli. Možno Čierna duša nepatrí medzi Rosselliniho najlepšie filmy, vzhľadom na fakt, že sa v tv objavia raz za 10 rokov (na žiadny si nespomínam), tak som považoval strávenie času s týmto filmom za povinnosť. ()

Jenni 

všechny recenze uživatele

Černobílá dokonalost. Mohlo by připadat, že pan Rossellini byl v 60. letech v zenitu své dráhy, ale rozhodně ne na základě tohoto snímku. Netroufám si provádět srovnání s jeho klenoty z předchozích desetiletí, jimiž - bez nadsázky - utvářel dějiny filmu. Ani bych nechtěl hloubat nad tím, zda uspěl v tehdejší konkurenci italské kinematografie (lze dohledat úspěch na japonském festivalu), především si totiž myslím, že uspěje dnes. Kdyby Černou duši vydali v Levných knihách místo ČT, kterou si - bez urážky - může pustit "kdokoli", a ne jen ten, kdo má takové filmy rád, měl by na zdejším webu lepší postavení (především by si zasloužil trefnější komentáře, protože jde o jeden těch filmů, o nichž se dá mluvit). Ale to není tak důležité. --- Nikdy jsem nepřestal obdivovat ty, kteří mají schopnost pár větami shrnout děj filmu (knihy, hry apod.), který je hluboký a hutný natolik, že o děj úplně tak nejde. Rozhodně se však nejedná o komedii, spíš mi to připomínalo dramata pana Michelangela A. Každý ať se podívá sám. Pro mě osobně pětihvězdičký film, a to nejen proto, že dneska se už nic podobného netočí. ()

gizi 

všechny recenze uživatele

Film má hned od začátku spád, i přes svůj jednoduchý příběh není nudný. Oživován je slušnou, spíš jazzovou hudbou, která je sama o sobě zajímavá a trochu neobvyklá (řekl bych, že jakýmsi přechodem orchestrální hudby dřívějších 40. a 50. let k modernější hudbě let 60.). Hlavní hrdina odvádí vynikající hereckou práci, ale nejen on, i ostatní hrají zcela přesvědčivě. Zkušená režie je na smímku pozitivně podepsaná. Všechno toto mě bohužel nepřesvědčilo na 4*, i když je to na hraně při 70%, 9.1.2014. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama