Úniková hra: Turnaj šampiónů

• USA Escape Room: Tournament of Champions (více)

Úniková hra: Turnaj šampiónů je pokračováním divácky úspěšného psychologického thrilleru Úniková hra. Tentokrát se nic netušící skupina šesti lidí ocitne uzamčená v další sérii únikových místností. Postupně odhalují, co je spojuje, aby mohli zůstat na živu… a zjišťují, že tuto hru už jednou hráli. (Falcon)

filmfanouch

V roce 2019 do kin dorazila Úniková hra. Malý levný thriller režiséra Adama Robitela, který se dost možná tak trochu inspiroval sérii Saw a naservíroval příběh skupinky lidí, kteří se musí probojovat skrze různé komplikované nástrahy záhadných manipulátorů, kteří tahají za nitky oněch záhadných her. Nejen otevřený konec, ale především velké tržby (rozpočet 9 milionů dolarů/tržby: 155 milionů dolarů!) dali dost jasně najevo, že tady se s pokračováním skutečně otálet nebude. A neotálelo by se s ním ještě o poznání více, kdyby COVID-19 postupně nedonutil tvůrce odkládat skrze celý rok 2020 a to jen proto, aby film přeci jen nakonec dorazil do kin v létě 2021. Má ovšem v podstatě co nabídnout? Pokud jednička neurazila jako snadno utíkající jednohubka, u dvojky se v podstatě nic nemění. Vrátil se nejen režisér Adam Robitel, ale také scenárista Bragi F. Schut, kterému jen tentokrát místo Marie Melnik vypomáhal Daniel Tuch. Navazuje se v podstatě na závěr prvního filmu, dle slibů ze samotného názvu dojde na konfrontaci výherců oněch nebezpečných her a přitom se hlavní hrdinové z prvního filmu snaží oněm manipulátorům zatrhnout tipec. Ale je to v podstatě pořád to samé, přičemž řemeslné kvality též zůstávají stejně a díky tomu se na to alespoň celé dá dívat. Scenáristé přišli s další sérií únikových místností, v jisté míře přitom nadále funguje alespoň částečné napětí a vše to má dosti raketové tempo, což je i díky faktu, že film samotný trvá hodinu a půl. O nic převratného se tvůrci prostě nepokouší. Prostě jen variují přesně to, co fungovalo minule a slušně se jim to daří. Tvůrcům se dá snadno vyčíst, že se nevydali trochu jiným směrem, zrovna u Únikové hry to ovšem očividně šlo velmi těžko a nikoho vlastně ani nepadlo, jak to celé pořádně okořenit. Prostě jen dorazila další porce téhož. Tenhle sequel očividně neměl kdovíjak velké ambice a těžko se mu to vlastně dá vyčítat. Herci jsou nadále pouze oukey (Logan Miller a Taylor Russell z prvního filmu si nadále kradou prostor pro sebe, nové postavy kdovíjak nezaujmou) a do pořád tak trochu hloupoučkého scénáře se dá velmi snadno rýpat. Jakmile se člověk zamyslí nad tím, co vše vlastně organizace Minos dokáže, působí to už skutečně přehnaně. O poznání přehnaněji než v rámci prvního filmu. Ve finále ani nefungují pokusy o cool zvrat, přičemž jeden je ve finále vlastně fakt tak trochu zbytečný a i už pootevřená vrátka k třetímu filmu na konci naznačují, že se i příště pravděpodobně pojede ve stejných kolejích. A před divákem pak bude stát ono zásadní rozhodnutí: ´´ Ber nebo nech být ´´. Druhá Úniková hra v podstatě nepřináší nic nového, bez problémů ovšem zabaví jako další thrillerová jednohubka. Pokračování prakticky bez ambicí, které ovšem dostatečně zabaví, má své řemeslné kvality a má k tragédii opravdu daleko. Těžko říct, zda se dá Úniková hra po vzoru svého brutálnějšího bratránka SAW natahovat do nekonečna, minimálně jeden film by ovšem nejspíš tahle série ještě zvládla. Jen od něj divák nemusí po vzoru dvojky čekat hodně a přistoupit, že se skutečně jen nejspíš bude opět variovat osvědčené řemeslo...... ()

sidzej

Už je to o triedu slabšie ale jednotlivé lokácie stále zaujímavé len mi vadilo že sa v tejto časti nič nevysvetlilo a že postavy boli vykreslené veľmi povrchne a chýbala im určitá psychologická hĺbka. Každopádne trojku si samozrejme v kine opäť nenechám újsť. Poteší návrat jednej z postáv z jednotky. Taktiež posledná scéna v lietadle žmurká na diváka keďže opäť ide o narážku na záver prvej časti. ()

Yoshitsune

A tak král Mínós, pověřil největšího Řeckého stavitele Daidalose, aby postavil labyrint, ze kterého nebude možnost uniknout a v samotném jeho středu, číhal napůl člověk a napůl býk. Zoey a Ben, v předchozím díle, unikli jen z jedné části labyrintu a teď je čeká, další část, asi takhle by se dal tenhle film popsat. Je fajn, že přestože Zoey a Ben fyzicky unikli, tak po psychcické stránce, tam sou stále uvězněný a tvůrci hry jim opět připomenou kam patří. Najednu stranu je fajn, že film má krátkou stopáž, ale na druhou stranu až na Zoey a Bena, ostatní postavy nedostanou skoro žádný prostor a přitom, mi veteráni z jiných her, byl idost sympatický a natodzdíl od předchozího dílu, tak víc spopracují a nejdou proti sobě. A co se týče různých místností a pastí v nich, tak ty první dvě sou takové průměrné, ale třetí a čtvrtá, sou fakt něco, sou docela děsivé a uniknout z nich neni úplná sranda. Ale opět krátká stopáž, takže v žádné místnosti to neni na dlouho a to je fakt škoda. Ale jinak je to jako předchozí film, je to napínavý, má to zajímavý vývoj, takže trojka snad bude příští rok a herci hrají svoje postavy na jedničku, jen by to chtělo jim dát prostor.  ()

mzss1

[85%] Viděno v kině. No sláva, sotva jsem odcházel z kina, v hlavě mi šrotovalo, že musí určitě vzniknout trojka! Doufám, že se tak stane. Jednička byla teda o něco lepší, prostě pecka se zajímavými postavami, prostředí labyrintů plných pastí atd. Tohle bylo prostě takové, klasické pokračování, které mělo ale absolutně stejně dobrou atmosféru a technickou stránku, napětí atd jako v prvním filmu. Co se týče pastí – opět byly skvělé, jen si ale říkal, že byly po logické stránce tak složité, že bych jejich řešení snad nikdy nevyluštil, ale co – to kritizovat nechci. Bylo to napínavé, krásně natočené, k ústřední dvojici herců, kteří hráli v hře v předchozím snímku se chtě nechtě přidal tucet jiných hráčů. Určitě mě zabavili, jen v jedničce byly k těm postavám dodány i jejich příběhy o životě, což zde trochu chybělo. Ale nevadí. Ke konci se tu dočkáme i jednoho návratu z postav. A co se týče nepředvídatelnosti úmrtí hráčů, tak to bylo takové napůl. Něco jsem odhadl, něco zas ne. Úplné finále bylo dobré, jen jsem v tomto díle už očekával nějaké větší odhalení a bližší vysvětlení společnosti, kteří vytváří tyto únikové hry … No, snad se toho dočkáme v potencionálně třetím dílu, který doufám, že sakra vznikne! Soundtrack byl opět dobrý, ale ne tak výrazný, abych poznal, že ho skládal Brian Tyler, ale k filmu pasoval. Pátou hvězdu nedávám, ale to neznamená, že jsem si tento sequel neužil! ()

Anderton

Ani lepšie, ani horšie ako jednička. Pasce sú celkom nápadité a z minula sa našťastie neopakujú. Riešenie záhad je samozrejme úplne mimo realitu, či už spôsobom pokladania hádaniek v rébuse alebo samotným časovým deadlineom, to by nevyriešil ani Sherlock. Je to krátke, postavy absolútne zameniteľné a bez charizmy, má to fajn zvraty a odfláknuté finále, až príliš okato otvárajúce dvere priamo dokorán pre nasledujúcu časť. ()