Un Pilota ritorna

• angličtina A Pilot Returns
všechny plakáty

Volodimir2

Film pojednáva o veľmi významnom období histórie Talianska v 2. svetovej vojne. Mnohí talianski vojaci boli nútení bojovať, bez toho, aby vedeli prečo, bez politických ideálov. Takto to bolo aj v tomto filme, kedy Mussolini, závidiac Hitlerovi obrovské bojové úspechy, sa rozhodol pre Balkánske tiahnutie. Prvá fáza bola taliansko grécka vojna, keď Taliani napadli Grécko (28.10.1940). Ide o druhý film fašistickej trilógie zameranej na propagáciu a zmysel vstupu Talianska do OSI a do 2. svetovej vojny. Prvý bol La nave bianca (1941 Biela loď), druhý je Un pilota Ritoma (1941-1942 Pilot sa vracia) a posledným Uomo della crose (1943 Muž na kríži). Ide vyslovene o propagandistický film, obraz statočného a vytrvalého talianskeho vojenského pilota, ktorý je nad Gréckom zostrelený a zajatý britskými jednotkami. Počas delostreleckej paľby sa zmocni anglického lietadla a preletí s nim k svojej jednotke. Posledná veta filmu, že Grécko zložilo zbrane , o 10 hodine sa oheň zastaví – v skutočnosti ide o Grécku kapituláciu, ale trocha ináč realizovanú, ako to podáva tento film. V tejto vojne malo ísť o rýchle víťazné ťaženie, ktoré malo podporiť veľmocenskú prestíž Talianov a oni si zaspomínajú na slávu rímskeho impéria. S odporom Grékov Mussolini príliš nerátal. Diletantský pripravená operácia sa však skončila talianskym fiaskom. Išlo o prvý výrazný neúspech mocností OSI v 2. svetovej vojne. Situáciu na Balkáne muselo za svojho neschopného spojenca pacifikovať Nemecko. A až po jeho zásahu Grécko kapitulovalo. Grécka kapitulácia bola dohodnutá na deň 21. apríla, Taliani si však vynútili, že musí byť odovzdaná aj do ich rúk a tak ju podpísali až o dva dni 23.4. 1941. Územie Grécka si rozdelili Nemci, Bulhari a Taliani, ktorým sa ušla najväčšia časť. Polrok bojov priniesol takmer 14 tisíc mŕtvych Talianov a približne rovnaký počet Grékov. Asi 43 tisíc zranených utrpeli Gréci a, vyše 50 tisíc zranených malo Taliansko. Gréci mali približne 3 tisíc zajatých či nezvestných, Taliani hlásili 21 tisíc zajatých a okolo 4 tisíc nezvestných mužov. Celkové straty oboch strán sa teda vyšplhali na vyše 154 tisíc obetí (zranených, mŕtvych, nezvestných). Tento film je kvalitou veľmi ďaleko od ďalších filmov tohto režiséra a bol dlho považovaný za stratený, až pokiaľ jeho kópiu neobjavili v Československu. ()

Kragujevac

Film Un pilota Ritorna se mi opravdu líbil . Je to film o italských pilotech bojujících v Řecku někde na Soluni. Film se mi nezdál ani trochu propagandistický, spíš ve stylu tmavomodrého světa. Jde zde převážně o přátelské vztahy jednotlivých pilotů, jejich odvaze a strachu čelící smrti + navíc nádherná krajina Řecka a kvalitní příběh. ()