Margaret Atwoodová: Moc slov

• Kanada Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word is Power
Kanada, 2019, 93 min (Alternativní 89 min, Televizní verze: 52 min)

Margaret Atwoodová je kanadská spisovatelka, jejíž jméno je dobře známé. Miliony čtenářů po celém světě hltají její knihy od začátku až do konce, ale jen málo z nich zná ženu, která stojí za těmito příběhy. Po celý rok doprovázeli režiséři Nancy Langová a Peter Raymont Atwoodovou i jejího zesnulého partnera Graema Gibsona na jejich přednáškách, rodinných setkáních i během natáčení oblíbeného seriálu Příběh služebnice, který je adaptací spisovatelčina románu z roku 1985. Film, který předkládá osobní příběhy z úst nejbližších přátel, rodiny i Atwoodové samotné, se také ohlíží na spisovatelčino dětství v kanadské divočině a její básnické počátky. Dokument zároveň nechává diváky nahlédnout na proces spisovatelčiny tvorby, která zde dokončuje závěrečné kapitoly své nejnovější knihy "Svědectví". (HBO Europe)

prezdivaka

Tak to je pecka. "Někdo se mě dneska zeptal. Není twitter ta pitomá věc, co všechno hrozně zjednodušuje? Ne to si pletete se psaním". - Margaret Atwoodová Titulky občas špatné a pro mě pak nepochopitelná pasáž, kde se Margaret zmiňuje o kavárně v centru Toronta, která se jmenovala Bohemian Embassy a měla ve znaku bílého dvouocasého lva - český státní znak a titulky to nezmíní a dál překládají Bohemian Embasy? Název je Moc slov. Další špatný překlad, protože okamžitě evokuje význam příliš slov. Ve skutečnosti je to síla slov a tak se také dokument měl jmenovat. Jen to chtělo trochu přemýšlet. Je to o literatuře, svobodě, humanismu, ženách, společnosti... Má to tolik skvělých myšlenek a postřehů, že je téměř nestíháte vnímat. A tahle žena má opravdu smysl pro humor. Tím podtrhuje tvrzení - myslím Marka Twaina, že humor je podstatnou částí inteligence. ()