Dávka štěstí

• angličtina A Dose of Happiness

Životopisné drama Dávka štěstí vypráví skutečný příběh novinářky Vesely Totevové (v podání její dcery Valentiny Karolevové). V devadesátých letech minulého století se v Bulharsku stávají drogy široce dostupnými. Mnozí, kteří v nich hledají uspokojení, nacházejí pouze peklo, neboť ďábel má mnoho tváří. Láska Vesele zásadně změní život, ale nakonec ji také zničí. Rodina však Vesele vždy stojí po boku a pomáhá jí v těžkých chvílích. Film je inspirován knihou s názvem Fall and Salvation: The Confession of a drug addict od Vesely Totevové, která 4. března 2019 náhle zemřela. (HBO Europe)

Johnny.ARN

Na začiatok len upozorním, že moje hodnotenie neodráža skutočnú kvalitu a hĺbku snímku. Na Bulharsko to bolo fajn, bol tam cítiť európsky vplyv, nie kokotný dokument, tak ako zvyknú pri týchto témach. Ale. Zase film, ktorý má rovnaký príbeh, rovnaký priebeh, nič čo by sme nevideli niekde inde a lepšie spracované. Začiatok je tak veľmi zmätočný, že pokial sa do toho divák dostane, je dosť znechutený. Prižmúrme očko nad tým, že je to podla skutočnej udalosti. Určite to má čo povedať, ale ako hovorí staré pentagonske príslovie, kto chce háčko brať, ihlu si nájde. Mna to proste nebavilo, lebo je to sto krát ohratý námet. Ale ona bola pekná. 1 z 5 ()

Dudek

Tenhle snímek mě chytl velmi rychle použitím výmluvně skladby od skupiny Placebo, bohužel stejně rychle mě nadšení opustilo. Dávka štěstí je totiž povrchní a celý drogový příběh Vesely bere letem světem. Vlastní invence je poskrovnu a většinou je spíše trapná, než že by dokázala něčím vážně zaujmout. Vyloženě směšná je závěrečná alegorie, kdy se při cestě taxíkem Vesela zmítá na scestí mezi slunnou budoucností a feťáckým životem. Téma drog je však samozřejmě poutavé samo o sobě a je také v podstatě jediným hnacím pohonem tohoto filmu. To, že postavu Vesely ztvárňuje její biologická dcera je ale zajímavé a svým způsobem to dodává Dávce štěstí špetku osobitosti. ()

Arsenal83

Z prostredia drog nič nového. Proste jednoduchý príbeh o tom, ako ľahko do toho človek spadne a v prípade tejto ženy to bolo maximálne hlúpe a nepotrebné. Potom už len čakáte, ako sa tento príbeh vyvinie a či prinesie nejaký happy end. Ako osobná výpoveď ale film obstojí. ()

kolemjdouc

napsat k tomu něco nového nelze.Takže vlastní dojem:každý je strůjcem svého štěstí a sám si udá směr kterým se vydá. ()

woodsman

fuj skurvene drogy nikdy miliony zivotov maju na svedomi a aky paradox Rumunsky film natacani v Soffi od kal pred par dnami pisiel spoznal som to na konci podla toho pohoria za nou ()

BOURQUE

Životopisný film Vesely Totevovej, ktorá predtým, ako sa stala úspešnou novinárkou, prešla peklom – bola silne závislá na drogách. Keď už bola totálne pod vplyvom bieleho prášku, tak ju už nič nezaujímala, ani jej malá dcéra. Z hľadiska príbehu a aj z hľadiska filmu tu nenájdeme nič také, čo by sme nepoznali z iných podobných filmov daného sub-žánru. Dovolil by som však povedať, že všetky známe prvky, charakteristické pre podobné filmy, sú trochu v podpriemernej kvalite. Najviac mi možno vadí ten záver, kde sa „z ničoho nič“ už vidíme čistú a úplne inú Veselu. Chýba mi zachytenie skutočné „očisty“, počas ktorej z Vesely sa stal nový človek. V danom filmovom žánru (z tohto pohľadu) nájdeme oveľa lepšie vydarené kúsky. V roli Vesely hrá veľmi pekná (a pre mňa doteraz nie príliš známa) herečka Valentina Karoleva. Osobné hodnotenie: 66% (**) ()

solisoli

Životopisný projekt mladej bulharskej režisérky, ponúka príbeh o drogovej závislosti z bulharského prostredia. Nič nevídané a nič výnimočné. Príbeh je natočený amatérsky, pasáže bez medzi riadkov, kde chýba dejová väzba medzi scénami. Zla defragmetácia nadväznosti deja nedáva v mnohých pasážach zmysel. Ako to bolo podané, veľmi ťažko je pochopiteľné, že by si Vesela, tak jednoduchým spôsobom, zrazu akoby šibnutím čarovného prútika uvedomila a popri tom, v tej najsilnejšej závislosti bez podpory okolia, že tomu bude zrazu koniec. Jediné čo najviac zaujalo, ako zlatý klinec, bola komická postava bulharského majiteľa reštaurácie na Mercedes Benz rok 1980, na elektrónoch, ako vplyvný veľkopodnikateľ so striebornou líškou na krku. Takú kombináciu by nevymysli ani slovenskí vajdovia. Za to jedna hviezda navrch. ()

rigby

Klasický feťácký film. Poučný, smutný, ale stejný jako další řada filmů na stejné téma. Ničím se neodlišuje, jen stereotypně popisuje, navíc dost povrchně a odtažitě, takže nemá diváka jak zaujmout. ()