Rivalové navždy - bitva o tenisky (TV film)

• Německo

Die Dasslers - Pioniere, Brüder und Rivalen

Rivals Forever - The Sneaker Battle

Rivali

Životopisný / Drama / Historický

Německo, 2015, 2x90 min

Kupodivu velice kvalitně natočené drama o jedné rodině, které mám problém vidět nezaujatě, neb jsem byl jako člen štábu při natáčení v Čechách. Nicméně pokusím se. Die Dasslers se celé tři hodiny (kolik obě části mají) nehne na krok od hlavních aktérů (Rudy, Adi), tématiky sportovní obuvi a Pumy vs. Adidas. Doba míjí, kulisy se mění ale rivalita roste. První část je hlavně rodinné drama, které nenabízí takové zvraty jako další část (je hlavně o budování společné firmy a těžkých začátcích). Druhá půlka bude pro diváky záživnější, neboť právě v ní onu rivalitu Pumy a Adidas naleznou. A nutno podotknout, že z této rivality mi přijde jako Puma ta kladnější (alespoň v tomto snímku). U Adidas a vůbec Adiho a jeho ženy mi přišlo, že jsou zde vykreslení negativněji. Též mi připadalo, že rivalita mezi Rudym a Adim není způsobena jen tím, co film ukazuje, ale i něčím dalším v pozadí, co si scénáristé netroufli ukázat. Přesto se s tím porvali na výbornou a výsledek je skutečně kvalitní podívaná, která patří k tomu lepšímu (téměř pětihvězdičkovému) co současná televizní produkce může nabídnout. Velký palec nahoru a Adidas versus Puma dosahuje jen částečných kvalit tohoto snímku. 80%(30.6.2017)

Příběh bratrů Dasslerových je hodně zajímavý a Němci ho v tomto dvoudílném televizním filmu ztvárnili hodně věrně. Především po historické stránce. Horší už to bylo s prvním dílem, který se ze začátku docela dost táhnul a i když se snažil vytvořit dostatečně přesnou podobu obou bratrů, kde jeden není lepší, jak druhý, tak s příchodem Nácků naběhly solidní filmařské grády. Ty se následně projevily hlavně ve druhém díle, na který si stojí za to počkat. Nechybí v něm zvraty, napětí a parádní historická atmosféra. A také Vás překvapí pár českých herců s českým pozadím.(26.5.2017)

„Čím víc proužků, tím víc Adidas“. Jo děti, i tohle, stejně jako dinosauři, Hanibal, Velká říjnová revoluce nebo rodina Štikova, patří k historii našeho bytí a hádám, že není lepší formy jak jí přiblížit konzumentovy, než formou pohyblivých obrázků. A z tohoto důvodu beru story bratrů Dasslerových prioritně jako veskrze dokumentární počin znázorňující fakta, ke kterým by si řadový divák jen těžko hledal cestu. A že tyto historická fakta jsou podávána atraktivním způsobem filmového příběhu, je už jenom dalším proužkem navíc na Adidasové tretře :D(19.9.2018)

Kvalitně zpracovnané pozadí zrodu dvou největších sportovních obuvnických společností současnosti. Už jednou jsem si takhle říkal, když jsem se procházel v obchoďáku, že každá věc má svou historii a že by mě u některých zajímalo, jak to s jejich vznikem bylo nebo co se za tím danným výrobkem schovává. Teď třebas jistě vím, že až příště zavítám do sportu pro sálovky či botky na běhání, tak co si asi vyberu ... dává to nakupování trošku jiný rozměr ;)(11.10.2017)

Již několikrát jsem se během života přesvědčil, že TV produkce s neznámejma xichtama a hereckou bídou, která válí maximálně v trapných seriálech své země, dokáže docela pěkně překvapit. A to nemusím listovat ani moc daleko viz. Houdini. (ale samozřejmě,že Adrien Brody není žádnej seriálový looser). Bitva o tenisky není vyjímkou. Pro životopisné filmy mám slabost a když se ještě k tomu jedná o něco, co mne provází defakto celej život, tak o to víc mne to zajímá. Kvalitu herců jsem již zmínil. Chvílema je vidět, že jsou to opravdu jen amatéři, ale jinak to zvládli vcelku slušně. Každopádně tady jde hlavně o příběh. Ten je moc zajímavý a poutavý. Cesta na vrchol, všechna úskalí, válka, úspěch, úplatky, vydírání, přetahování se o sportovní hvězdy, vše parádně vykresleno. Nevim za co nějak extra ubírat na hodnocení. Za mě velmi slušných 90%(13.9.2018)

• - Většina filmu byla natáčena v Praze a blízkém okolí. Několik scén též bylo realizováno v Kutné hoře. (Nach)