Vanina Vanini

Vanina Vanini

Drama / Romantický / Historický

Itálie / Francie, 1961, 127 min

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(28.12.2005)

Když se mě děti ptaly, proč mají číst Stendhala v sedmnácti, řekl jsem jim, že v osmnácti už je třeba číst Dostojevského. (Vnukům si už Stendhala vůbec nabídnout nedovolím). V porovnání s románem má Rosseliniho film jiné časové měřítko, něco se v něm ztrácí a něco naopak bují. Stendhal je ve své novelce nezvykle úsporný, nepouští se do žádných teoretických úvah, nic nevysvětluje, k ničemu nesvádí. Myslím si, že to není ta pravá parketa, ze které by se Rosselini mohl odrazit.(30.4.2016)

Samozřejmě, že adaptace Stendhala bude romantická v klasickém politickém pojetí 19. století, kdy sice do osudu hrdiny vstupuje vášnivá erotická láska, ale ta se ukazuje příliš sobeckou (tedy z hlediska ženy, která si chce připoutat muže, aby zapomněl na svoje ideály) proti lásce k vlasti, svobodě, lidu atd. Nezapomeňme ani na celkový kritický osten směřovaný k svatoaliančnímu přízemnímu politickému konzervativismu, jemuž sekundoval Vatikán a vysoká katolická hierarchie ochotně a ráda. Důkaz, že nejen Visconti dokázal interpretovat romantickou epochu v jejích skutečných hodnotách a zápasech.(13.4.2011)

• ella

Samá klišé vršená přes sebe, výraz herců i dialogy připomínají levnější telenovelu. Velká slova - velká gesta ve zbytečném filmu.(5.3.2011)

• Sandra Milo

• - Film je adaptací stejnojmenné Stendhalovy povídky. (Olík)